Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δυστυχώς "εκαήκαμεν" (ξανά)

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Δυστυχώς "εκαήκαμεν" (ξανά)

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 22 Αύγ 2009, 16:36

Δυστυχώς "εκαήκαμεν" (ξανά),

από χθες το βράδυ η ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού αφάνισε το υπολοιπόμενο πράσινο της Αττικής γης.

Περαστικά μας (ας ελπίσουμε...)

:evil:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δυστυχώς "εκαήκαμεν" (ξανά)

Δημοσίευσηαπό martin » 22 Αύγ 2009, 17:31

Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να το πάρουμε επάνω μας. Δεν είναι δυνατόν να να εμπιστευόμαστε σε αυτούς τους γελοίους που επί δεκάδες χρόνια αποδεικνύουν την ανικανότητα τους, το μέλλον του τόπου μας και των παιδιών μας.
Πρέπει να κάνουμε κάτι.
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό grvit » 23 Αύγ 2009, 08:18

Καταντησαμε να εχουμε ..

Πυροσβεστικό σώμα χωρίς επαρκή δύναμη και μέσα (μικρή δυναμη σε ανθρωπινο δυναμικό και επίγεια μέσα,μικρή δυναμη σε εναέρια μέσα απο τα οποία πανω απο τα μισα είναι παλαιάς τεχνολογίας και κοστίζουν ακριβά)

Δασική Υπηρεσία που δεν επρεπε να καταντήσει έτσι....Θα επρεπε να εχει πολλαπλάσια δυναμη κυρίως σε μέσα απο οτι εχει σήμερα το Πυροσβεστικό σώμα ή θα επρεπε να είναι επικεφαλής σε περίπτωση φωτιάς σε δασικές εκτάσεις.

Αγροφύλακες που εκαναν αίτηση στα 25 τους και προσλήφθησαν στα 45+ τους ,και οι οποίοι φυλάνε τους αγρούς ,ελέγχουν αν η κατσίκα του ταδε εφαγε την ελιά του παραδίπλα κ.τ.λ Δεν φταινε αυτοί βέβαια....ασε που πανε με τα πόδια ή με το οικογενεικό τους SUV (αν εχουν).

Πολυλογία σε οτι αφορά την διοίκηση σε τετοιες περιπτώσεις καθότι .....πολλοί "πρόεδροι" και "αρχηγοί" ως συνήθως.....με αποτελεσμα να πρεπει να παρακαλαμε το Θεό να μας λυπηθεί ως μονο μέσο προστασίας .............και πρόληψης

Με αλλα λόγια ...ως συνηθως , εχω την εντυπωση οτι στη χωρα μας ,σε κρισιμες και μη καταστασεις,αντι να αποφασίζει ο Ναύτης ......αποφασίσει ο καντηλανάφτης ......για οσους καταλαβαινουν....

Λυπαμαι και σκεφτομαι ειλικρινά και αν αξιζει ο εθελοντισμός σε αυτή τη χώρα...... Αν τοσα χρόνια δεν εχει χρησιμοποιηθει σωστά ο πλούτος και το ανθρωπινο δυναμικό της χώρας (οι φελλοί παντα στο προσκήνιο) και κατασπαταλείται η αδρανοποιείται,τότε ποιος μου λεει οτι ο εθελοντισμός μπορει να συνεισφερει ικανοποιητικά (......και με ασφάλεια) αν ο συντονισμός γινεται απο τους ίδιους φελλούς παντα.... ?
Κατα πόσο θεωρούμαστε υπολογίσιμοι / αναλώσιμοι ως εθελοντές ?

Κάθε χρόνο τα ίδια .....

- Ο επαγγελματισμός σε όλο του το μεγαλείο....
- Το βόλεμα σε όλο του το μεγαλείο...
- Ολα θεωρουνται οτι ειναι εν δυνάμει εξαγοράσιμα,αναλώσιμα,εκμεταλεύσιμα σε βαρος του περιβαλλοντος
- Τι στο καλό να σημαίνει άραγε μεσομακροπρόθεσμος και μακροπρόθεσμος σχεδιασμός ανάπτυξης μιας Χώρας ?


Αντε , καλές δουλειές στις κατασκευαστικες΄,μεσίτες,και καλές μιζες στους φελλούς που θα σπρώξουν τις αναλογες προτάσεις ,την γνωστή αιφνίδια στιγμή και ως υποκατηγορία νομοσχεδίου με ασχετο θεμα....

Σε λιγο θα βγουν οι φελλοί και οι καντηλανάφτες να μας πουν τα γνωστά τροπάρια για μια ακόμα φορά .....

Την Πεμπτη σημοσιεύτηκε το σχεδιο για τον Υμηττό.....Καποιοι ανησύχησαν γενικότερα και πηγαν να προλάβουν κατι ???

Θα υπαρξει μεριμνα ?
Μπα....
- Dura Lex ,sed Lex ..... Νεοελληνική προσπάθεια εξήγησης : τι να σημαινει αραγε ..... ξερω και εγω .......μοιαζει με διαφημιση για προφυλακτικά ,ασφαλες sex ,κατι τετοιο ρε παιδί μου........και οποιος το εγραψε πρεπει να ειναι και ασχετος με λατινικά ,κατι εχει κανει λαθος...

Στη χωρα μας οι νόμοι επιβαλλεται να υπάρχουν.Η τήρησή τους ειναι προαιρετική .... κατα το δοκούν ρε παιδί μου.....

Και ας απολαυσουμε τους καντηλανάφτες μας τώρα να μας εξηγουν τα αυτονόητα περι φυσικων καταστροφων και υπερανθρωπων προσπαθειών (των αναλώσιμων και ασήμαντων)

Κρίμα ,πολυ κρίμα......
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό teroulas » 23 Αύγ 2009, 10:56

Δεν υπάρχει αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια

Ανήμπορη πυροσβεστική , ανίκανο κρατος , λες και ποτε στο παρελθον δεν υπηρχαν τετοιες καιρικες συνθηκες

Ειναι δυνατον να ξεφευγουν ετσι οι φωτιες ?
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό grvit » 23 Αύγ 2009, 11:14

Και το τραγικό είναι οτι και αυτοί που βαζουν τις φωτιές για συγκεκριμένους λόγους (π.χ λέμε τώρα ...ΧΥΤΑ,Natura,οικοπεδοποιήσεις,δημιουργία νέων αγορών) .... και αυτοί ανίκανοι είναι ..................

απο που να πιάσεις......
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό grvit » 24 Αύγ 2009, 01:03

Ψυχραιμία,συνειδητοποίηση,οργάνωση,κινητοποίηση,ΤΙΜΩΡΙΑ !
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό martin » 24 Αύγ 2009, 08:01

Δεν καταλαβαίνω γιατί τούτο το Ποστ δεν έχει γεμίσει με σχόλια ανθρώπων που έχουν θυμώσει.
Τι διάολο νόημα έχει να παραμένει κανείς αμέτοχος όταν κάποια μουλοσπέρματα καίνε το μέλλον μας.
Τι σκατά πιστεύουμε ότι θα γίνει όταν σβήσει η κόλαση;
Ποιο νόημα έχει το να καταμοιράσουμε ευθύνες σε ανθρώπους που είναι από την πάστα τους ΑΝΙΚΑΝΟΙ να τις αντιληφθούν;
Ποιόν Σωτήρα περιμένουμε που να πάρει ο διάολος!

Ψυχραιμία, για να δούμε τι θα κάνουμε αύριο....
Συνειδητοποίηση, του πόσο εύπιστος μαλάκας είμαι ...
Οργάνωση, γιατί ΕΜΕΙΣ πρέπει να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά, μόνοι μας.
Κινητοποίηση, γιατί δεν θα μείνει τίποτα όρθιο σε αυτή τη γη του χαμού.
ΤΙΜΩΡΙΑ ! ΤΩΡΑ
σε όλα τα ρεμάλια και τα κομματόσκυλα που επαίρονται για την πολιτική τους σταδιοδρομία, σε αυτούς που χτίζουν στα καμμένα, σε αυτούς που παίρνουν τα λεφτά για την πυρασφάλεια και τα κάνουν βίλες, σε αυτούς που χασκογελάνε στη θέα του πόνου, σε αυτούς που ψεύτικα μας συμπονάνε, που να βουλιάξουν στα σκατά οι μπάσταρδοι.
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Αύγ 2009, 09:29

Πριν δυο χρόνια στο ίδιο σκηνικό είχε γίνει χαμός από μηνύματα. Τώρα νομίζω πως είναι ανωφελο. Η σωστή αντιμετώπιση δεν γίνεται μόνο με εθελοντισμό, πυροσβέστες και μέσα.
Αν υπήρχε δασολόγιο (αντίστοιχο με το κτηματολόγιο) και το κράτος προστάτευε πραγματικά ακόμα και τα καμμένα θα ήταν μάλλον όλα καλύτερα. Αλλά δυστυχώς ακόμα έχουμε μείνει στα τούρκικα χρυσόβουλα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό grvit » 24 Αύγ 2009, 10:12

martin έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί τούτο το Ποστ δεν έχει γεμίσει με σχόλια ανθρώπων που έχουν θυμώσει.
Τι διάολο νόημα έχει να παραμένει κανείς αμέτοχος όταν κάποια μουλοσπέρματα καίνε το μέλλον μας.
Τι σκατά πιστεύουμε ότι θα γίνει όταν σβήσει η κόλαση;
Ποιο νόημα έχει το να καταμοιράσουμε ευθύνες σε ανθρώπους που είναι από την πάστα τους ΑΝΙΚΑΝΟΙ να τις αντιληφθούν;
Ποιόν Σωτήρα περιμένουμε που να πάρει ο διάολος!

Ψυχραιμία, για να δούμε τι θα κάνουμε αύριο....
Συνειδητοποίηση, του πόσο εύπιστος μαλάκας είμαι ...
Οργάνωση, γιατί ΕΜΕΙΣ πρέπει να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά, μόνοι μας.
Κινητοποίηση, γιατί δεν θα μείνει τίποτα όρθιο σε αυτή τη γη του χαμού.
ΤΙΜΩΡΙΑ ! ΤΩΡΑ
σε όλα τα ρεμάλια και τα κομματόσκυλα που επαίρονται για την πολιτική τους σταδιοδρομία, σε αυτούς που χτίζουν στα καμμένα, σε αυτούς που παίρνουν τα λεφτά για την πυρασφάλεια και τα κάνουν βίλες, σε αυτούς που χασκογελάνε στη θέα του πόνου, σε αυτούς που ψεύτικα μας συμπονάνε, που να βουλιάξουν στα σκατά οι μπάσταρδοι.


Ετσι ακριβως..... :(
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό grvit » 24 Αύγ 2009, 12:38

Επροσπαθήσαμεν.....αλλά επειδή

- ο Θεός ηταν τσατισμένος για καποιο αγνωστο λόγο,και δυναμωσε τους ανέμους και δυσκόλεψε το πτητικό εργο των αεροπλάνων
- η βλάστηση ηταν πολυ πυκνή που σημαίνει δυσκολία στην κατάσβεση (θέλει αραίωση...)
- πυκνοί καπνοί......δεν επετρεψαν στα αεροσκαφη να στοχεύσουν σωστά
- Ενομίζαμεν οτι στην αρχή η φωτιά ηταν παιδική

και παρά

- τον τέλειο και έγκαιρο συντονισμό και τις υπεράνθρωπες προσπαθειες όλων ΣΑΣ
- την καλή μας θέληση να κανουμε το καλύτερο δυνατό κουμάντο
- τα απειρα ευχέλαια
- Τις απειρες συσκέψεις των ΑΡΜΟΔΙΩΝ...
- Την άμεση κινητοποίηση του κρατικού μηχανισμού (εχουμε και τέτοιο?)

Δυστυχώς ,δεν τα καταφέραμε να προλαβουμε το κακό ,πλήν όμως ,
ευτυχώς ανθρωπινες ζωές δεν χάθηκαν,ελαχιστα σπίτια,καμμιά 10αριά αυτοκίνητα,και καποιες δασικές περιοχές,ψιλοπράγματα δηλαδή.....

Ε λοιπόν,δεν εγινε και τίποτα αν το καλοσκεφτείτε,δεν φταίει κανείς γιατί ολοι προσπάθησαν για το καλύτερο,ολοι φανήκαμε ενωμένοι και δυνατοί,
και οι ΑΡΜΟΔΙΟΙ (ποιοί στο διάολο ειναι αυτοί τελος παντων,απο ποιό πλανήτη είναι ?) φροντίζουν όλα να αντιμετωπίζονται οπως πρέπει.

Πηραμε βέβαια το μάθημά μας,καθότι είδαμε με τα μάτια μας πλέον και για δεύτερη φορά και σιγουρευτήκαμε οτι αν ο αέρας έχει κέφια ,η φωτιά παίζει πινκ-πόνκ ,είδαμε οτι μπορεί να επεκταθεί σε χρόνο DT αν δεν δοθεί εξαρχής η πρέπουσα προσοχή και μέριμνα,και εχουμε βγαλει και το στατιστικό μοντέλο ανάπτυξης της φωτιάς σε παρόμοιες περιπτώσεις.Επομένως ,αυτη τη στιγμή είμαστε πλέον πανέτοιμοι να αντιμετωπισουμε παρόμοια περιστατικα στο μέλλον και εχει ήδη ανατεθεί σε ειδικούς επιστήμονες η μελέτη των καιρικών συνθηκών,κυρίως των ανέμων.Ετσι θα πρέπει να φροντίσουμε να βρούμε τρόπους να σταματάμε τον αέρα οταν φυσάει δυνατά καθότι δεν είναι δυνατόν να επιτρέψουμε να γίνονται τετοιες καταστροφές.
Οι Αρμόδιοι ήδη εργάζονται πανω σε αυτό,θα διατεθούν τα απαραίτητα κονδύλια για να εξασφαλίσουμε ενα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας...

Ψυχραίμια λοιπόν,σύνεση,και συνειδητοποίση οτι απο εδω και στο εξής πρεπει ολοι μαζί να δουλεψΕΤΕ σκληρά για να αναπληρώσουμε οσο το δυνατόν πιο γρήγορα αυτά που χάθηκαν (ατυχώς,ατυχέστατα).
Στο κατω κατω μη σκατε κιόλας,αυτά που συνέβησαν δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα μπορουσαν να συμβούν,π.χ να καιγόταν η Εκάλη ας πούμε,ή η μισή Αθήνα.

Ε λοιπόν αυτά για την ώρα,ελπίζω να σας είπαμε αυτά που θέλατε να ακούσετε,ελπίζουμε να τα πιστέψατε,ελπίζουμε να συνηθήστε γρήγορα στην όψη των καμμένων περιοχών,μην ξεχνάτε οτι τα Χριστούγεννα είναι κοντά,σε κανα 8μηνο ερχεται η Eurovision οπου παμε για πρωτιά επιτέλους,
η οικονομική κατάσταση θα φτιάχνει σιγά σιγά και σε κανα δυο χρόνια θα δώσουμε και κανα φράγκο (αν περισσέψει) , κινητά καινούρια βγαίνουν καθε μήνα για να παίζετε,σήριαλ εχουμε καλά και ακρως "πονηρά",θα δούεμ μήπως και βρουμε κανα παράθυρο να παρτε και κανα αμαξάκι καινούριο,ε και ολο και κατι θα κανονισουμε για τα καμμένα ωστε να μην πανε και στράφι....
Και πανω απο όλα μην ξεχνάτε ..... αδιαφορτείτε για όλα,κάνει καλό και θα είστε ήρεμοι,απερίσπαστοι ωστε να πεστε με τα μούτρα στη δουλειά για να δείτε να επιβιώσετε και για ολα τα άλλα θα φροντίσουμε εμείς .....

ΟΛΕ !!!
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 24 Αύγ 2009, 19:46

grvit έγραψε:...ΤΙΜΩΡΙΑ !


martin έγραψε:... ΤΙΜΩΡΙΑ ! ΤΩΡΑ


ΤΙΜΩΡΙΑ ! ΤΩΡΑ όχι ΑΥΡΙΟ
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό grvit » 24 Αύγ 2009, 20:35

Και σε οτι ακούμε,απο οποιον και αν το ακούμε , να εχουμε παντα στο μυαλό μας το εξής,το οποίο είναι διαχρονικό και ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις εκτίμησης έργου :

"Οποιος δεν εχει καλά αποτελέσματα ,εχει καλές δικαιολογίες !!! "


και για λόγους παιδείας και μάλιστα εύκολα προσβάσιμης ,οποιοι δεν το εχουν δεί (το δειχνει η δορυφορική) ,ας το δούν και ας φροντίσουν να το δούν και τα παιδιά τους μηπως και αλλαξει τιποτα στο μελλον και παψουν να είναι υπερκαταναλωτικά και απληστα οπως εμείς σήμερα ...

The 11th Hour

http://www.youtube.com/watch?v=7IBG2V98IBY&feature=related
http://video.google.com/videoplay?docid=-2174195060267517042


Πρεπει να προσεξουμε και να προστατευσουμε το περιβαλλον της χωρας μας με νυχια και δόντια γιατί συντομα το περιβαλλον καποιων αλλων χωρών θα τελειωσει σύντομα....
Τα δαση και το περιβάλλον γενικότερα δεν ειναι αλλουνού ή κανενός ,είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ !!!

Και όσοι μας το στερούν είτε απο συμφέρον είτε απο αμέλεια είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ και πρεπει να τιμωρηθούνται ........
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 25 Αύγ 2009, 10:43

grvit έγραψε:Και όσοι μας το στερούν είτε απο συμφέρον είτε απο αμέλεια είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ και πρεπει να τιμωρηθούνται ........


ΤΙΜΩΡΙΑ ! ΤΩΡΑ όχι ΑΥΡΙΟ
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό martin » 25 Αύγ 2009, 11:04

Ποίοι είναι τούτοι το λοιπόν που θα πρέπει να τιμωρηθούνε;

Είναι αυτοί που με έκαναν να αποστρέφομαι τη γέννα μου και να ντρέπομαι για τη καταγωγή μου;

Είναι αυτοί που κατασπαράζουν τις ελευθερίες μου στο όνομα της βολής τους;

Είναι αυτοί που σηκώνουνε ΜΕΓΑΡΑ πάνω στα καταπατημένα φυλλοκάρδια μου;

Είναι αυτοί που με το αίμα μου ποτίζουν τις στρεβλές φιλοδοξίες τους;

Είναι αυτοί που καταριέμαι πως φταίνε για την κατάντια μου;

ή μήπως είμαι γω;

που τους καμαρώνω σα τα γύφτικα σκεπάρνια και ανέχομαι την δύσοσμη ύπαρξή τους;

μήπως είμαι γω που τους αφήνω να καίνε τις αγάπες και τα όνειρά μου;

μήπως είμαι γω που τους αφήνω να μαρκαλάνε τη χώρα που λέω για πατρίδα μου;

μήπως είμαι γω που τους αφήνω να γλεντάνε πάνω στην πλάτη μου.

μήπως είμαι γω που φταίω.


Αληθινά δεν ξέρω.

μήπως είμαι γω και σεις και όλοι μας...
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Αύγ 2009, 14:46

Από το σημερινό πρωτοσέλιδο της Καθημερινής:

Εικόνα

"Αγιος Σέφανος, Αμυγδαλέζα, Σταμάτα, Ροδόπολη, Δροσιά, Διόνυσος και στο βάθος Βαρνάβας, Καλέντζι, Γραμματικό, Σέσι, Κάτω Σούλι, Μαραθώνας, Νέα Μάκρη, Νέος Βουτζάς, Ανθούσα, Ντράφι, Πικέρμι... σχεδόν όλα κάρβουνο. Οι εφιαλτικές ολόμαυρες ράχες της επόμενης μέρας που «λένε» περισσότερα από τα λόγια και τους αριθμούς..."

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100111_25/08/2009_326819

:cry: Χ.


ΥΓ: sorry για το σκίσιμο με το μέγεθος της φωτο...

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες