Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 22 Νοέμ 2006, 08:53

Για να δούμε λοιπόν, που κοιμάστε στις εκδρομές σας? Τι προτιμάτε, ελεύθερο? οργανωμένο? όλο το χρόνο? από άποψη? από ανάγκη? έχετε νοιώσει ποτέ ανασφάλεια? υπάρχει κάποιο πρόβλημα σχετικό που είναι άλυτο για σας?

Για πείτε,για πείτε!
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό sacram » 22 Νοέμ 2006, 17:01

dimitrios έγραψε:Για να δούμε λοιπόν, που κοιμάστε στις εκδρομές σας? Τι προτιμάτε, ελεύθερο? οργανωμένο? όλο το χρόνο? από άποψη? από ανάγκη? έχετε νοιώσει ποτέ ανασφάλεια? υπάρχει κάποιο πρόβλημα σχετικό που είναι άλυτο για σας?
Για πείτε,για πείτε!


Tι προτιμάμε??? ΕΛΕΥΘΕΡΟ!!!
Γιατί??? Γιατί είσαι εσύ και το βουνό, γιατί στο ελεύθερο δεν έχεις ανεπιθύμητους γείτονες παρά μόνο αυτούς που επιλέγεις, γιατί βλέπεις μέρη που δεν φαντάζεσαι και φυσικά γιατί...όπου γης και πατρής :wink:
Προσωπικά, τον χειμώνα δεν συνηθίζω να κατασκηνώνω γιατί δεν έχω χειμωνιάτικο εξοπλισμό. Μία καλή βουνίσια πατέντα πάντως για τα βαρυά κρύα, είναι το βράδυ όταν σβήνεις τη φωτιά να παίρνεις το χώμα που βρίσκεται κάτω από τα κάρβουνα και να το απλώνεις-ρίχνεις κάτω από την σκηνή!! Ετσι κάνεις έναν ύπνο super!!!!(απαραίτητη προυπόθεση..καλά κρασι)
:drunk:
Σχετικά με την ανασφάλεια...έχουν υπάρξει φορές...
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 22 Νοέμ 2006, 17:20

sacram έγραψε: Tι προτιμάμε??? ΕΛΕΥΘΕΡΟ!!!
Γιατί??? Γιατί είσαι εσύ και το βουνό, γιατί στο ελεύθερο δεν έχεις ανεπιθύμητους γείτονες παρά μόνο αυτούς που επιλέγεις...


Αυτό είναι το μόνο που δεν επιλέγεις. :wink:
Μια φορά ξυπνήσαμε 5 το πρωι από το ντού που μας κάνανε κάτι αγελάδες στον Μόρνο. :lol:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 23 Νοέμ 2006, 08:39

To θέμα των αγελάδων στο Μόρνο είναι μείζων μιας και εγώ είχα μια παρόμοια εμπειρία παλιά. Φτάσαμε βράδυ και στρώσαμε χωρίς σκηνή δίπλα σε μια ποτίστρα που δεν είχαμε δει. Το παλιόπραμα ήρθε το πρωί και μ' έγλυφε!! Ευτυχώς που τους ταύρους τους έχουν μαντρωμένους!!
Πάντως σοβαρά τώρα είναι αλήθεια πως η ηρεμία του βουνού, η αίσθηση της μοναδικότητας-μοναχικότητας που απολαμβάνεις, το να ''μπεις'' Παρασκευή και να ''βγεις'' Κυριακή ζώντας το δικό σου παραμύθι είναι αυτό που λειτουργεί σαν ''φάρμακο'' για μένα και φαντάζωμαι για αρκετούς ακόμη.
Δώδεκα μήνες το χρόνο λοιπόν για μένα, με πολυυυυύ εξοπλισμό μιας και παίζει και οικογένεια κι ας με χαλάνε καμιά φορά ''εποχούμενοι'' campers, δύστροποι ντόπιοι, σκουπίδια, σκάγια και κορδέλες (όπως πολύ σωστά έχουν κράξει φίλοι στο forum).
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Νοέμ 2006, 09:41

Καθε πραμα στον καιρο του,απο Μαιο εως Οκτωβριο η σκηνη ειναι ολα τα λεφτα,το χειμωνα ομως προτιμω την ζεστασια του ξενωνα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό teroulas » 23 Νοέμ 2006, 09:53

Κι εγω
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό markd » 23 Νοέμ 2006, 10:17

Τροχοσπιτάκι!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό allleo » 23 Νοέμ 2006, 18:54

Μεσα στο jimny????
Άβαταρ μέλους
allleo
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 05:36
Τοποθεσία: xalkidiki

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 24 Νοέμ 2006, 11:44

Δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά, ξέρω όμως πως έναν τρόπο που το jimny γίνεται πρώτης τάξεως κρεβάτι.Αν σ΄ενδιαφέρει ή όποιον άλλον γράψτε να πώ.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό zappy » 15 Ιαν 2007, 15:38

THANOS_KTM έγραψε:Μια φορά ξυπνήσαμε 5 το πρωι από το ντού που μας κάνανε κάτι αγελάδες στον Μόρνο. :lol:


εμένα πάλι, μου έτυχε ένα ολόκληρο βράδυ να ακούω περίεργους θορύβους γύρω από τη σκηνή και έκανα την απλοϊκή σκέψη "βρε τους βλάκες τους δίπλα, θα σκάσουν καμιά φορά να κοιμηθούν, ή παλι το πρωί θα τους τραβάμε να ξυπνήσουν?" και κοιμήθηκα σαν πουλάκι.
Το άλλο πρωί όμως, μας ξύπνησαν οι κυνηγοί (ναι, ήταν ΠΟΛΥ πρωί) για να μας ρωτήσουν αν είμαστε οκ.
Γιατί, είπαν, είχαμε κατασκηνώσει πάνω σε πέρασμα για αγριογούρουνα που πηγαίναν για νερό, και απ'οτι φαινόταν από τα ίχνη, είχαν περάσει ανάμεσα από τα πράγματά μας...
μμμμμμ χλωμιάσαμε λίγο όλοι μας, ευχαριστήσαμε και τα μαζέψαμε ταχύτατα!!!
Η αλήθεια πάντως είναι πως καμιά φορά το βαριέμαι το τελείως μοναχικό camping. Στο οργανωμένο θα βρεις καμιά παρέα ξένων να παίξεις μπιτς βόλεϋ, μετά θα βρίσεις κάποιους στα ελληνικά που θα αποδειχτούν επίσης Έλληνες και θα απαντήσουν στην καθαρεύουσα, θα στα ζαλίσει ο γείτονας με την μουσική του όλη μέρα, οπότε το βράδυ θα του πετάς άδεια κουτάκια κοκακόλας, θα πας να ρίξεις την σκηνή κάποιου που για κάποιο λόγο σου έχει μπει στο μάτι (φυσικά, κάτι αντίστοιχο θα επακολουθήσει οπότε πρέπει να έχεις μαζεμένα τα πράγματά σου), θα δανειστείς για το ψήσιμο κανένα λεμόνι από την διπλανή ΤΕΡΑΣΤΙΑ οικογένεια που έχει φέρει μαζί της μέχρι και την γλάστρα με τον βασιλικό και αν κάποιο βράδυ πραγματικά βαριέσαι και εσύ και όλη σου η παρέα, μπορείτε να πάτε αν έχει σινεμά. Καλα, δεν συζητώ για το μπαρ του camping που είναι ΤΟ meeting place όλων των ενοίκων, σε σούρα κατάσταση...
Μην με παρεξηγήσετε, έχω φάει στη μάπα πολλές ελεύθερες διανυκτερεύσεις και μπορώ να πω οτι έχουν άλλη αίσθηση ηρεμίας και ξεκούρασης (ακόμα και αν στο τέλος κουράζεσαι περισσότερο απ'ότι φανταζόσουν) αλλά νομίζω οι οργανωμένες έχουν περισσότερο χαβαλέ.
Από αγαπημένα μου μέρη πάντως για ελεύθερη είναι ο Ταϋγετος και Όλυμπος (το καλοκαίρι εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !).

...αυτά....
ο,τι κι αν πει κανείς, δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτά που κάνει...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zappy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006, 16:16
Τοποθεσία: μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό sacram » 15 Ιαν 2007, 16:15

Δεν λέω..προτιμώ το ελεύθερο...αλλά ξέχασες ένα από τα υπερατού του οργανωμένου..
Στο οργανωμένο...αν κάποια στιγμή ξεμείνεις από μύδια-ξύδια :fag: :drunk: ....όλο και κάποιος γείτονας 8α σε βγάλει από την δύσκολη θέση. :lol:
Ενα ακόμα καλό με τα οργανωμένα camp...είναι οτι πάντα βρίσκω άτομα για τζαμάρισμα με κιθάρες κτλ κτλ
Ολα αυτά με την προυπόθεση οτι είναι <σωστό> camping και όχι καμιά κιτσαρία
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό zappy » 15 Ιαν 2007, 16:31

εχμμμμμ κοίτα, η αλήθεια είναι πως δεν πίνω γενικά πολύ, οπότε δεν έχω ζήσει ποτέ το σκηνικό δώσε-μπύρα-να-σου-δώσω-ψητή-πατάτα με κανένα γείτονα.
Και ακόμα, δν παίζω κιθάρα :(
ΠΡΟΤΑΣΗ: το καλοκαίρι να κανονιστεί off-road camp, 10ήμερο, με mountain bike, πεζοπορία, εντούρο και ψητά!!!
...και όποιος έχει, αλογάκι...
ο,τι κι αν πει κανείς, δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτά που κάνει...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zappy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006, 16:16
Τοποθεσία: μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Δημοσίευσηαπό nignis » 15 Ιαν 2007, 18:05

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ, ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΥΜΠΟΣΙΟΥ, ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩ...
ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 16 Ιαν 2007, 10:09

Κάτι θα γίνει... :wink: ....κάτι ετοιμάζεται...καλοκαιρινά μου πουλάκια.
ΝΑΙ αγαπητή zappy, και με σταύλους κοντά :P
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό drMel » 16 Ιαν 2007, 10:33

dimitrios έγραψε:Κάτι θα γίνει... :wink: ....κάτι ετοιμάζεται...καλοκαιρινά μου πουλάκια.
ΝΑΙ αγαπητή zappy, και με σταύλους κοντά :P


αλήθεια ???
τι τι
drMel
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες