Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κράνος-παπούτσια ΜΤΒ

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Κράνος-παπούτσια ΜΤΒ

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Μάιος 2007, 17:15

τι προτείνετε
Αυτά τα enduradika κράνη, είναι ειδικά για ΜΤΒ???
Τι κράνος προτείνετε που να προστατεύει και την μούρη?
ποδηλατικά παπούτσια για dirty χρήση βολεύουνε??? Τι προτίνετε???
Θέλω να κουμπώνουν ξεκουμπώνουν εύκολα αν χρειαστεί να βγάλεις πόδι
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Κράνος-παπούτσια ΜΤΒ

Δημοσίευσηαπό sacram » 15 Μάιος 2007, 10:41

helllooooo ...is there anybody out there.....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Κράνος-παπούτσια ΜΤΒ

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Μάιος 2007, 13:10

Κράνος που να προστατεύει και την μούρη μόνο αυτά που είναι για downhill κάνουν.
Παπούτσια αν θέλεις και να περπατάς...εγώ πήρα κάτι ΝΙΚΕ με πατάλια Shimano M520 και είναι μια χαρά.Τα αλλα που έχω είναι της Answer αλλά είναι πολύ σκληρά για περπάτημα.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό DULAS » 15 Μάιος 2007, 13:19

Για κράνος εξαρτάται τη χρήση ποδηλάτου κανεις αν είναι down hill,xc γιατί κάθε πράγμα στη χρήση που προορίζεται,με ένα full face κράνος σε απόστασης μεγαλούτσικες θα βελάξεις και θα την ακούσεις στερεοφωνικά κύριος σε ζεστες μέρες καλή ώρα :lol:
τα σχαρακια στα πετάλια για να κουμπώνουν τα παπούτσια είναι ρυθμιζόμενα στο ποσο σκληρά κουμπώνουνε,μη σου ακούγεται κάπως το ότι το πόδι είναι δεμένο με το πετάλι αν τα δοκιμάσεις δεν θα ξανά κανεις ποδήλατο χωρίς αυτά,αλλάζουν ότι ήξερες μέχρι αυτή την ώρα που θα τα δοκιμάσεις,θα δεις πως μεταφέρεις όλο περισσότερη δύναμη στο τροχό,αλλα ποσο θα βελτιωθεί η τεχνική σου στο χειρισμό σε χώμα κύριος,

Αν θυμάμαι καλά γιατί την έψαχνα κάποτε για μια μέση λύση σε κράνος υπάρχουν 2 σε ένα δηλαδή το κλασικό mtb κρανάκη με τους αεραγωγούς να ψύχεται το κεφάλι και με αποσπώμενη σιαγόνα για τα μούτρα 8)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό sacram » 15 Μάιος 2007, 13:30

Παπούτσια αν θέλεις και να περπατάς...εγώ πήρα κάτι ΝΙΚΕ με πατάλια Shimano M520 και είναι μια χαρά.Τα αλλα που έχω είναι της Answer αλλά είναι πολύ σκληρά για περπάτημα.

Mε ενδιαφέρει κυρίως να αντέχουν σε χωμάτινη χρήση.
Αυτά που λές από νερά τι λένε??? Περνάνε εύκολα μέσα?

αν τα δοκιμάσεις δεν θα ξανά κανεις ποδήλατο χωρίς αυτά,

ναι....την προηγούμενη εβδομάδα μάζεψα οικόπεδο σε αλματάκι οταν απλά τα πόδια μου φύγανε από το πετάλι και προσγειώθηκα στην σέλα...με τον επίπονο τρόπο
:blob6:

Θάνο τα παπουτσάκια που λές πόσο κοστίζουν??? Είναι και αυτά ρυθμιζόμενα στο ποσο σκληρά κουμπώνουνε?
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Μάιος 2007, 13:36

Tα παπούτσια κάνουν 80 ευρώ και είναι τα Νικe Kato και παίρνουν σχαράκι για τα spd πετάλια..Εικόνα


Tα πετάλια κάνουν κανα 30αρι και είναι ρυθμιζόμενα ώς πρός την σκληρότητα,εγώ τα έχω περίπου στην μέση και ξεκουμπώνουν πολύ άνετα(σε σχέση με τα Τime που είχα πρίν).

Και αυτό που λέει ο DULAS είναι απόλυτα σωστό....αν συνηθίσεις τα spd δεν ξανακάνεις ποδήλατο χωρίς αυτά.
Πρίν 10 χρόνια που τα πρωτοέβαλα νόμιζα ότι θα τσακιστώ στην πρώτη δυσκολία...αλλά τελικά ζήτημα να έχω πέσει 2 φορές από κόλλημα του spd.
Από τότε δεν έχω ξανακάνει ποδήλατο χωρίς αυτά.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό DULAS » 15 Μάιος 2007, 14:50

http://www.worldofbike.gr/Details.asp?ProductID=503#

Ρίξε μια ματια σε κάτι τέτοιο. Κράνος VIPER MX Helmet.

Ψάχνω να βρω και κάτι σε παπούτσια που μου κάναν εντύπωση γιατί ήταν σαν αρβυλα ψιλά και κράταγαν και τον αστράγαλο γιατί αν κατάλαβα καλά είσαι λίγο τις ταρζανιάς με το ποδήλατο :lol:

Τα σκαρακια που κουμπώνουν στα πετάλια πάνε μαζί με τα πετάλια αυτό που θέλει λίγο ψάξιμο είναι η θέση που θα βάλεις τα σχαρακια γιατί είναι λίγο περίεργη φάση που μπορεί να ακούγεται χαζό αλλα λόγο του ότι το πόδι σαν κατασκευή δεν είναι για να τραβάει μπορεί να σου δόση sos στα γόνατα :(

Προσωπική γνώμη διάλεξε πετάλια με 2 πλατφόρμες δηλαδή στη μια μεριά το μηχανισμό και στην άλλη κανονικό πετάλι γιατί σαν πετάλι έχει επιφάνεια που πατάς,δεν στηρίζεσαι μονο στο μηχανισμό κουμπώματος και το παπούτσι να έχει σταθερή σολα να μεταφέρει χωρίς απώλειες τη δύναμη :)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό Stinky » 15 Μάιος 2007, 23:04

Εχω δει καποια της specialized που ειναι σαν ορειβατικο μποτακι, νομιζω οτι το μοντελο λεγεται buzzsaw και ειναι καταληλα για freeride και downhill. Αν θελεις κατι για να προστατευεις τον αστραγαλο δες και το race brace pro της 661 που παει και παντου... Οσο για το κρανος ο Dulas εχει δικιο. Τα full face για downhill ειναι πολυ βαρια και ζεστα σε σχεση με τα κλασικα αλλα και πιο ασφαλη, η αποφαση δικη σου. Ριξε και μια ματια στο downhill.gr στο σχετικο section για προιοντα που εχει και πληροφορειες (που, ποσο κτλ)
SHIT HAPPENS!!!
Άβαταρ μέλους
Stinky
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2006, 15:41
Τοποθεσία: Ν. Κόσμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Μάιος 2007, 09:04

dulaaaaa το κρανάκι μου φαίνετε ιδανικό!!!!
Αφου γίνετε full face ανάλογα με τα κέφια μας.....μια χαρά

Stinky αυτό πρέπει να λες ε???

Σωστό παπουτσάκι φαίνετε,,,,μποτάκι θέλω να είναι σίγουρα .....
αμάν πια με αυτά τα χώματα :razz:

Eυχαριστώ παίδες.....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 16 Μάιος 2007, 09:34

κοιτα σε sidi ... δεν παιζονται σε ανατομια...

συνηθως τα παπουτσακια τα φοραμε ξυπολητοι για την ελαχιστη παρεμβολη μεταξυ ποδιου και πεταλιου.... εχουν αεραγωγους που επιτρεπουν την αναπνοη στο ποδι...


κρανακι φουλ ειναι μονο για νταουνχιλ... οπου κανει και το εντουραδικο
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Μάιος 2007, 09:49

kalhmera palikari mou!!!!!
Elpizw ολα καλα!!!!!
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 16 Μάιος 2007, 10:03

sacram έγραψε:kalhmera palikari mou!!!!!
Elpizw ολα καλα!!!!!


δοξα στο θεο... κολλάω όλο και πιο γερα... το νοιωθω..

παντως το ΜΤΒ το βλεπω να με φλερταρει ξανά...

παλιος ποδηλάτης που εχει περασει απο δρομο, χωμα και ΒΜΧ... η πιστα μου την γλιτωσε αλλα ποτε δεν ειναι αργα! :lol:


τι περιοχη εισαι σακραμ γιατι εχω φιλους ποδηλατες που εχουν ακρες;
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Μάιος 2007, 10:25

μπετό αρμέ θα γίνειςςςς!!!!!
Θα ξανα πιάσεις και το ΜΤΒ και ποιός σε πιάνει......

Αθήνα μένω (Βικτώρια)
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό DULAS » 16 Μάιος 2007, 14:06

KaTaNaS έγραψε:κοιτα σε sidi ... δεν παιζονται σε ανατομια...

συνηθως τα παπουτσακια τα φοραμε ξυπολητοι για την ελαχιστη παρεμβολη μεταξυ ποδιου και πεταλιου.... εχουν αεραγωγους που επιτρεπουν την αναπνοη στο ποδι...


κρανακι φουλ ειναι μονο για νταουνχιλ... οπου κανει και το εντουραδικο


Τα παπούτσια που λέω πιο πάνω ότι είναι σαν αρβυλα είναι τις sidi αλλα δεν τα βρίσκω....
Από ξεκάλτσωτος καλύτερα 5-10 euro και ποδηλατικό καλτσάκι και γενικά ότι είναι για ποδήλατο μη σου φαίνεται κάπως εμενα κάποτε μου ξίνιζαν τα κράνη και σιγά σιγά με βλέπεις κομπλέ ποδηλατική αμφίεση και βάρα πετάλι. :D
τα κράνη για down hill είναι πιο ελαφριά από τα εντουραδικα αλλα και αυτό μη το δέσεις ανάλογα το τη θα ακουμπήσεις παίρνεις απλά του ποδηλάτου έχουν πολύ περισσοτερους αεραγωγούς 12-18 ανοίγματα από το γκισό και πίσω :)
Σε γενική γραμμή πάντως να ξέρεις ότι ανάλογα του τη χρήση κανεις να ντύνεσαι ανάλογα δεν ξεκινάς με full face να πας Σούνιο αλλα ούτε με το κολάν για down hill :lol:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Μάιος 2007, 14:43

DULAS έγραψε:
Τα σκαρακια που κουμπώνουν στα πετάλια πάνε μαζί με τα πετάλια αυτό που θέλει λίγο ψάξιμο είναι η θέση που θα βάλεις τα σχαρακια γιατί είναι λίγο περίεργη φάση που μπορεί να ακούγεται χαζό αλλα λόγο του ότι το πόδι σαν κατασκευή δεν είναι για να τραβάει μπορεί να σου δόση sos στα γόνατα :(

Προσωπική γνώμη διάλεξε πετάλια με 2 πλατφόρμες δηλαδή στη μια μεριά το μηχανισμό και στην άλλη κανονικό πετάλι γιατί σαν πετάλι έχει επιφάνεια που πατάς,δεν στηρίζεσαι μονο στο μηχανισμό κουμπώματος και το παπούτσι να έχει σταθερή σολα να μεταφέρει χωρίς απώλειες τη δύναμη :)


ωχχχχ
καντο πιο λιανά αυτό γιατί δεν επιτρέπετε το παραμικρό στον γόνα μου...
τι εννοείς???? :shock:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες