Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

φωτα XLR-250 BAJA

Φτιάξτο μόνος σου. Μοιραστείτε εμπειρίες σχετικά με την συντήρηση.Μυστικά και κόλπα...από ψαγμένους

φωτα XLR-250 BAJA

Δημοσίευσηαπό DULAS » 18 Ιούλ 2007, 05:36

Λόγο ζεστης και ωραρίων στη δουλειά φροντίζω της βόλτες να της κάνω νύχτα, πράγμα που μου αρέσει παρα πολύ αλλα στη τελευταία έξοδο έφαγα προδοσία από φώτα, όχι ολοκληρωτικά τη μεγάλη σκάλα την έχω φωτισμό στα όργανα έχω κολοφαναρο, φλας ok,μονο τα πορείας λέω θα είναι λάμπα αλλα και οι δυο μαζί δεν κολλάει, τσεκάρω λάμπες ok, ασφάλεια.....που είναι η ρουφιάνα :?: ρε κοίτα, ψάξε εκεί, βγάλε το ένα, λύσε το άλλο τίποτα :? μέχρι το ρεζερβουάρ κατέβασα ΤΊΠΟΤΑ :evil:
Οποιος έχει καμια ιδέα πλην του μάστορα......
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Re: φωτα XLR-250 BAJA

Δημοσίευσηαπό drMel » 18 Ιούλ 2007, 10:50

DULAS έγραψε:Λόγο ζεστης και ωραρίων στη δουλειά φροντίζω της βόλτες να της κάνω νύχτα, πράγμα που μου αρέσει παρα πολύ αλλα στη τελευταία έξοδο έφαγα προδοσία από φώτα, όχι ολοκληρωτικά τη μεγάλη σκάλα την έχω φωτισμό στα όργανα έχω κολοφαναρο, φλας ok,μονο τα πορείας λέω θα είναι λάμπα αλλα και οι δυο μαζί δεν κολλάει, τσεκάρω λάμπες ok, ασφάλεια.....που είναι η ρουφιάνα :?: ρε κοίτα, ψάξε εκεί, βγάλε το ένα, λύσε το άλλο τίποτα :? μέχρι το ρεζερβουάρ κατέβασα ΤΊΠΟΤΑ :evil:
Οποιος έχει καμια ιδέα πλην του μάστορα......



διακόπτης???
drMel
 

Δημοσίευσηαπό DULAS » 18 Ιούλ 2007, 11:29

Ξεκίνησα από το να δω της λάμπες ξήλωσα τα σέλα δε βρήκα κάτι άνοιξα το διακόπτη ok ψάχνω ασφάλειες δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ και μένω μ@.......ς.

Δε μπορεί κάτι θα έχει βλέπω κάτι κάτω από το ρεζερβουάρ το ξηλώνω και αυτό τίποτα δε μπορεί να μην έχει ασφάλειες κάπου :?:

Κάτι ένα ρελέ μια ασφάλεια δε μπορεί το ξεβράκωσα αλλα δε βρήκα κάτι :?
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 18 Ιούλ 2007, 14:46

Μετα την μπαταρια κοιταξες?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό drMel » 18 Ιούλ 2007, 15:35

DULAS έγραψε:Ξεκίνησα από το να δω της λάμπες ξήλωσα τα σέλα δε βρήκα κάτι άνοιξα το διακόπτη ok ψάχνω ασφάλειες δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ και μένω μ@.......ς.

Δε μπορεί κάτι θα έχει βλέπω κάτι κάτω από το ρεζερβουάρ το ξηλώνω και αυτό τίποτα δε μπορεί να μην έχει ασφάλειες κάπου :?:

Κάτι ένα ρελέ μια ασφάλεια δε μπορεί το ξεβράκωσα αλλα δε βρήκα κάτι :?



σε XR 250 πάντως Baja (υπάρχει) οι ασφάλειες είναι πίσω απο τα φώτα στο πλαίσιο, επιμένω διακόπτη κοίταξες για τα μεσαία??
drMel
 

Δημοσίευσηαπό DULAS » 18 Ιούλ 2007, 15:42

Δεν έχει μπαταρία παίρνει κατευθείαν.

Το κουλό είναι που δε βρίσκω ούτε μια ασφάλεια κάτι, αν βραχυκυκλώσει δηλαδή τι κάνει καίει τα πηνία :?

Να έλεγα ότι τις είχε κατάργηση ο προηγούμενος για x ψ λόγο άντε καλός, αλλα όλες οι φύσες είναι απείραχτες μαμά,δε μπορεί κάπως το ασφαλίζει αλλα που :?:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό DULAS » 18 Ιούλ 2007, 15:52

drMel έγραψε:
σε XR 250 πάντως Baja (υπάρχει) οι ασφάλειες είναι πίσω απο τα φώτα στο πλαίσιο, επιμένω διακόπτη κοίταξες για τα μεσαία??

Ανοιξα το διακόπτη και είναι ok βρήκα τη φυσα που μοιράζει στα φανάρια κλινη κύκλωμα κανονικά :?:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 19 Ιούλ 2007, 17:53

την λαμπα την ειδες τελικα ρε?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό DULAS » 21 Ιούλ 2007, 17:36

Από τα πρώτα που κοίταξα ήταν οι λάμπες μέχρι τράμπα τις έκανα έβαλα και άλλες τίποτα.μόλις βρω ευκαιρία θα πιάσω μέτρημα ένα ένα τα καλώδια δε μπορεί θα το βρω το ρημάδι που κόβει :evil:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 21 Ιούλ 2007, 18:09

ενα ενα τα καλωδια σε λυπαμαι!!!!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό DULAS » 21 Ιούλ 2007, 19:32

Δεν βλέπω κάτι άλλο, θα τη ξεβρακώσω να μπορώ να λύσω ότι έχει σχέση με καλώδιο και θα τα μετρήσω ένα ένα που θα πάει κάπου θα κόβει,μα σε φισάκι μα όπου να είναι :evil: δε θα περάσει το δικό του θα το βρω
:evil: :evil:άσε που είναι και ευκαιρία να ασχοληθώ γενικά με το μηχανάκι,να μη ξέρω τι έχει κάτω από τη σέλα τι είναι και που δίνη :)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 21 Ιούλ 2007, 20:24

DULAS έγραψε:Δεν βλέπω κάτι άλλο, θα τη ξεβρακώσω να μπορώ να λύσω ότι έχει σχέση με καλώδιο και θα τα μετρήσω ένα ένα που θα πάει κάπου θα κόβει,μα σε φισάκι μα όπου να είναι :evil: δε θα περάσει το δικό του θα το βρω
:evil: :evil:άσε που είναι και ευκαιρία να ασχοληθώ γενικά με το μηχανάκι,να μη ξέρω τι έχει κάτω από τη σέλα τι είναι και που δίνη :)


:alright: =D> =D> =D>
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό DULAS » 05 Αύγ 2007, 16:15

Και όμως ανάψανε και ο λόγος ήταν.................................................... :?:


Mετά το διακόπτη τα καλώδια μαζί με το ρελέ για τα φλας πάνε σε μια φυσα τετράγωνη με εννιά αν θυμάμαι καλά θηλυκές υποδοχές έλα μου όμως που το αρσενικό δεν ήθελε να πατήσει καλά, σαν φυσα κούμπωνε το ρημάδι το λαμάκι με το καλώδιο που συνέχιζε μουλάρωσε. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 05 Αύγ 2007, 18:30

DULAS έγραψε:Και όμως ανάψανε και ο λόγος ήταν.................................................... :?:


Mετά το διακόπτη τα καλώδια μαζί με το ρελέ για τα φλας πάνε σε μια φυσα τετράγωνη με εννιά αν θυμάμαι καλά θηλυκές υποδοχές έλα μου όμως που το αρσενικό δεν ήθελε να πατήσει καλά, σαν φυσα κούμπωνε το ρημάδι το λαμάκι με το καλώδιο που συνέχιζε μουλάρωσε. :D :D :D



:black: :black: \:D/ \:D/
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό sacram » 06 Αύγ 2007, 09:14

Dulaaa
που και που ανοιγε τις φύσες σου και ρίχνε τους καθαριστικό spray για διακόπτες.
Να τις κρατάς καθαρές γιατί αν δεν τις κρατάς...κάποια στιγμή την <ακούνε> όλες μαζί και μετά τράβα βγάλε ακρη.

Μα καλα βρε παιδί και συ....νυχτιάτικα στα βουνά? Απαπαπα :D
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Do it your self

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες