Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καθαρισμός καρμπυρατέρ

Φτιάξτο μόνος σου. Μοιραστείτε εμπειρίες σχετικά με την συντήρηση.Μυστικά και κόλπα...από ψαγμένους

Καθαρισμός καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό ullyses » 02 Ιαν 2008, 19:59

δεν ξέρω τίποτα, θέλω να μάθω τα βασικά ούτως ώστε να το καθαρίζω μόνος μου :wink:

κάθε πότε πρέπει να γίνεται ?
εφόσον περάσεις από λασπόλουτρο στυλ TR Κερατέας :D πρέπει να γίνει ?
τί τσεκάρουμε ?
αλλάζουμε τίποτα προληπτικά ?
σπρέι ρίχνουμε ή άβα για τα πιάτα ?

ψάχνοντας βρήκα αυτό [url]http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=309069
[/url], αλλά δεν τα καταλαβαίνω αυτά με τις βελόνες και τα λοιπά

το float bowl τί είναι ?
"Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο"
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Re: Καθαρισμός καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό kostasYZ250 » 03 Ιαν 2008, 00:54

Δεν είναι εύκολη δουλειά.
Για να καθαρίσεις το καρμπυρατέρ πρέπει πρώτα να το βγάλεις. Σε ορισμένα μοντέλα χρειάζεται να ξεσφίξεις υποπλαίσιο γιατί αλλιώς δεν βγαίνει. Λύνεις τα δύο κολάρα το ένα που πάει στον κύλινδρο και το άλλο που πάει στο φιλτροκούτι.

Αφού είναι έτοιμο να βγει (με μεγάλη προσοχή στις φισέτες του TPS αν υπάρχει) το ανοίγεις από πάνω και βγάζεις βελόνα και το ελατήριο. Μετά το βγάζεις από τη μηχανή.

Σε γενικές γραμμές (επειδή υπάρχουν διάφορα είδη) αυτό που πρέπει να γίνει είναι να φυσήξεις με πιεστικό αέρα τα ζιγκλέρ ώστε να καθαρίσουν. Αν δεν έχεις αναλυτικό μάνουαλ της μηχανής σου μη το κάνεις. Προσωπικά έχω ανοίξει καρμπυρατέρ σε δίχρονο μηχανάκι. Για τετράχρονο και ειδικά FCR δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται.

Υπάρχει και μια πρόχειρη λύση αλλά κλασσική, όπως είναι το καρμπυρατέρ πάνω στη μηχανή ανοίγεις την βίδα στο κατώτερο σημείο του μέχρι να αδειάσει. Μετά την βιδώνεις.

(Αν αλλάζεις συχνά το φίλτρο αέρα προστατεύεις το καρμπυρατέρ από σκόνες κτλ και δεν χρειάζεται συχνά καθάρισμα).
Άβαταρ μέλους
kostasYZ250
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2007, 19:59

Re: Καθαρισμός καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό kostasYZ250 » 03 Ιαν 2008, 01:00

Η θέση της βελόνας δεν έχει να κάνει με το καθάρισμα απλά με τη ροή του καυσίμου δηλαδή αν θα είναι πλούσιο ή φτωχό το μίγμα. Απλά όταν το ανοίγεις από πάνω μπορείς να αλλάξεις τη θέση της βελόνας.
Άβαταρ μέλους
kostasYZ250
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2007, 19:59

Re: Καθαρισμός καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 17 Ιαν 2009, 04:46

Φίλε μου το καθάρισμα του καρμπυρατέρ δεν είναι πολύ δύσκολη δουλειά. Άν το κάνεις μία φορά θα το μάθεις.(Αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου ε)javascript:emoticon('::wink:')Δές αυτό το βιντεάκι να πάρεις μια ιδέα.Υπόψην οτι δέν είναι όλα τα καρμπυρατέρ ίδια...http://video.google.com/videosearch?q=c ... arburetor#
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Do it your self

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες