Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Forum B. Ελλάδας;

Forum B. Ελλάδας;

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Φεβ 2007, 10:54

Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα για μια ενότητα συζήτησεων για τους φίλους της Β. Ελλάδας;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Φεβ 2007, 11:13

Επειδή το έχουμε συζητήσει ήδη το θέμα τηλεφωνικά, να αναφέρω πως το σκεπτικό είναι, πως η ενότητα Β. Ελλαδας που υπάρχει σήμερα ανήκει στην γενική ενότητα των συναντήσεων.
Επειδή όμως αρκετοί ζητάνε πχ πληροφορίες για συνεργεία, ανταλλακτικά, πωλήσεις κλπ αποκλειστικά για εδώ,
ή θα πρέπει να γράφουν στις ήδη υπάρχουσες ενότητες και πλέον η Β. Ελλάδα να παραμείνει μόνο για συναντήσεις
ή να δημιουργηθεί η ενότητα που προτείνει ο superspy.

ΥΓ Το νόημα δεν ειναι να γκετοποιηθεί η Β Ελλάδα ή να καταργηθούν οι άλλες ενότητες. Η ιδέα ειναι στην ενότητα αυτή να γράφονται πράγματα που δεν μπορούν ή δεν θέλουν κάποιοι να τα γράψουν στις ήδη υπάρχουσες ενότητες και φυσικά να αφορούν αποκλειστικά την Βόρεια Ελλάδα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 14 Φεβ 2007, 18:11

καλό ακουγεται... 8)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Φεβ 2007, 09:21

καλημέρα σας

αρχικά και μένα καλό μου ακούστηκε, αλλά
ομολογώ ότι δεν πολυκαταλαβαίνω τι διαφορά θα έχει από την υπάρχουσα ενότητα. Το ότι αυτή δεν χρησιμοποιείται αποκλειστικά για "ραντεβού" είναι κάτι φυσιολογικό, από τη στιγμή που υπάρχουν προσωπικές σχέσεις και άρα "άνεση" για θέματα και δημοσιεύσεις τύπου "γενικών συζητήσεων".

Από την άλλη, όποτε χρειάστηκε να λειτουργήσει σαν ενότητα για ραντεβού ή πληροφορίες για Β. Ελλάδα, νομίζω εξυπηρέτησε.

Το περιεχόμενο κάθε δημοσίευσης (και η επιλογή της κατάλληλης ενότητας) εξαρτάται απολύτως από τον άνθρωπο που κάνει την καταχώρηση. Αν έχει ταξινομημένα τα θέματα και την λειτουργία των ενοτήτων στο μυαλό του, καλώς. Αν όχι, πάλι θα υπάρχει κάτι άλλο.

Αν προκύψει (όπως προέκυψε κι άλλες φορές) θέμα που δεν μπορεί να μπει αλλού (π.χ. πληροφορίες, όπως λέει ο xtrail) δεν νομίζω ότι είναι μεγάλη "παρασπονδία" να μπει στην υπάρχουσα ενότητα. Αν το θέμα δημιουργίας νέου forum προέκυψε από "άσχετα" posts, τέτοια θα ξαναγίνουν.

Μόλις τώρα διάβαζα topic με θέμα την τετρακίνηση και την οδήγηση σε λάσπη γενικώς, στην ενότητα Suzuki. Δεν νομίζω ότι ο συγγραφέας πιστεύει ότι άλλα οχήματα δεν μπαίνουν σε λάσπη (gc μην ακούσω σχόλια), αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν σκέφτηκε και πολύ πριν κάνει την δημοσίευση. Πάντα θα υπάρχει μπλέξιμο.

Πάντως εξηγείστε μου αν θέλετε τι διαφορά θα έχει, μήπως κάνω κάποιο λάθος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2007, 09:44

Ειναι όπως το λες. Η ταξινόμηση και το περιεχόμενο ειναι κάτι που εξαρτάται απολύτως από τον άνθρωπο που κάνει την καταχώρηση. Κανονικά οι διαχειριστές θα πρέπει να μεταφέρουν το "άσχετο" θέμα σε μια ενότητα, που θεωρούν πως κανονικά θα έπρεπε να μπει. Αλλά αυτό πολλές φορες δημιουργεί και παρεξηγήσεις. Ειδικά αν υπάρχει χαλαρότητα και ξαφνικά γίνει προσπάθεια να μπει μια τάξη.

Και για να μην μπερδευόμαστε εννοούμε δημιουργία ενότητας στις Γενικές Συζητήσεις με τίτλο πχ φόρουμ Βορείου Ελλάδας, χωρίς κάποια εσωτερική δομή(υποενότητες). Αυτή των συναντήσεων θα παραμείνει ως έχει μόνο για συναντήσεις και όποιο θέμα θεωρηθεί "άσχετο" θα μεταφέρεται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό macedonas » 15 Φεβ 2007, 10:34

Δηλαδή αν κάποιος φίλος απο τη Β.Ε. αποφασίσει να πουλήσει κάτι θα το γράψει σ'αυτή την ενότητα;
Πάλι δε θα πρέπει να μετακινηθεί στην αντίστηχη με τις πωλήσεις;
Και αν δεν μετακινηθεί .ομως ίσως δεν το δουν κάποιοι που ενδιαφέρονται.
Εγώ προσωπικά σπάνια μπαίνω στις ενότητες που αφορούν Νότια και κεντρκή Ελλάδα.
Το ίδιο μήπως κάνουν αντίστηχα και οι άλλοι;
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2007, 11:51

Σε αυτό που λες η απάντηση ειναι η εξής:
αν κάποιος θέλει μεν να πουλήσει κάτι, αλλά δεν θέλει να στέλνει ταχυδρομικά κάτι, δηλαδή θέλει ο αγοραστής να είναι από κάπου εδώ κοντά, τότε το βάζει σε αυτή την ενότητα που λέμε. Αλλιώς εννοείται πως το βάζει στις πωλήσεις.

Η ανάγκη για δημιουργία ξεχωριστής ενότητας (αν υπάρχει ανάγκη, αυτό ειναι το ζητούμενο-ρωτούμενο), έχει να κάνει και με αυτό που είπες, πως εσύ δεν μπαινεις σε άλλες ενότητες. Τότε σίγουρα δεν θα διαβάσεις μια αγγελία ή ένα θέμα που πιθανόν σε ενδιαφέρει.
Αρκετοί μου έχουν αναφέρει πως δεν διαβάζουν τίποτα άλλο παρά μόνο αυτήν την ενότητα. Άλλοι πάλι είπαν πως δεν την είχαν δει καν, από την αρχή, γιατί δεν τους ενδιέφεραν οι συναντήσεις.

Η σωστή λειτουργία ενός φορουμ είναι να γράφονται τα θέματα στις σωστές-αντίστοιχες ενότητες ή να μεταφέρονται.
Επειδή γίνεται προσπάθεια να μπει τάξη στις ενότητες, αναφέρω πως πχ αν κάποιος θέλει να κάνει χαβαλέ πχ(ακόμα και προσωπικό, όπως κάνουμε πολλές φορές εδώ), θα πρέπει να γράψει στις γενικες συζητήσεις-τότε ίσως να μην το δει κάποιος που δεν μπαινει εκεί-. Αν το βάλει στις συναντήσεις τότε θα μεταφερθεί στις γενικές συζητήσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Φεβ 2007, 12:49

xtrail έγραψε: .....πως εσύ δεν μπαινεις σε άλλες ενότητες. Τότε σίγουρα δεν θα διαβάσεις μια αγγελία ή ένα θέμα που πιθανόν σε ενδιαφέρει. .


Δεν είπε ότι δεν μπαίνει σε άλλες ενότητες, είπε οτι σπάνια μπαίνει σε Νότια-Κεντρική Ελλάδα.


xtrail έγραψε:Αρκετοί μου έχουν αναφέρει πως δεν διαβάζουν τίποτα άλλο παρά μόνο αυτήν την ενότητα. Άλλοι πάλι είπαν πως δεν την είχαν δει καν, από την αρχή, γιατί δεν τους ενδιέφεραν οι συναντήσεις..



Δεν ξέρω για σας, εγώ επιλέγω τις "δημοσιεύσεις μετά την τελευταία επίσκεψη" και διαβάζω γρήγορα όλους τους τίτλους (ανεξαρτήτως ενότητας) για να δω αν με ενδιαφέρει κάτι. Πάντα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον ανεξαρτήτως ενότητας (άλλωστε όπως είπαμε πολλές φορές γίνονται και "λάθη")

xtrail έγραψε:Η σωστή λειτουργία ενός φορουμ είναι να γράφονται τα θέματα στις σωστές-αντίστοιχες ενότητες .


συμφωνώ απολύτως

xtrail έγραψε:Επειδή γίνεται προσπάθεια να μπει τάξη στις ενότητες, αναφέρω πως πχ αν κάποιος θέλει να κάνει χαβαλέ πχ(ακόμα και προσωπικό, όπως κάνουμε πολλές φορές εδώ), θα πρέπει να γράψει στις γενικες συζητήσεις-τότε ίσως να μην το δει κάποιος που δεν μπαινει εκεί-. Αν το βάλει στις συναντήσεις τότε θα μεταφερθεί στις γενικές συζητήσεις.


αυτό δεν το βλέπω να γίνεται (και δεν το καλοβλέπω κιόλας).
Το θέμα του χαβαλέ έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές και γενικά υπάρχει μεγάλη ανοχή (μεγαλύτερη από όσο θα ήθελα εγώ, ας πούμε), σε σημείο να έχει φύγει κόσμος από το forum (εκτιμώ), αλλά ποτέ δεν έχει συνδεθεί σε τέτοιο βαθμό με ενότητα ή θέμα.
Συνήθως συνδέεται (και αφήνεται) στην προσωπικότητα (και τη μη καταπίεση αυτής) των γραφόντων.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2007, 13:11

mato έγραψε:
πχ αν κάποιος θέλει να κάνει χαβαλέ πχ(ακόμα και προσωπικό, όπως κάνουμε πολλές φορές εδώ), θα πρέπει να γράψει στις γενικες συζητήσεις

Το θέμα του χαβαλέ έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές και γενικά υπάρχει μεγάλη ανοχή (μεγαλύτερη από όσο θα ήθελα εγώ, ας πούμε), σε σημείο να έχει φύγει κόσμος από το forum (εκτιμώ), αλλά ποτέ δεν έχει συνδεθεί σε τέτοιο βαθμό με ενότητα ή θέμα.
Συνήθως συνδέεται (και αφήνεται) στην προσωπικότητα (και τη μη καταπίεση αυτής) των γραφόντων

Οκ αλλάζω το λεκτικό.....αν κάποιος θέλει να πει χρόνια πολλά, να κράξει τον LW που πήγε φαντάρος και μυαλό δεν έβαλε, να ρωτήσει που να πάρει ελαστικά από την περιοχή, να ρωτήσει για συνεργεία τοπικά κλπ αυτά σίγουρα δεν είναι θέματα συναντήσεων και μπορεί και να μην ενδιαφέρουν άλλους εκτός Β.Ε.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν ειμαι υπερ ή κατά της δημιουργίας....εσείς αποφασίζετε, τι βολευει :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό apoazo » 15 Φεβ 2007, 13:54

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΩΦΕΛΕΙΣΗ
Άβαταρ μέλους
apoazo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 10:17

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Φεβ 2007, 14:07

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα....
Κανονικά θα έπρεπε οι moderators να μετακινούν οποιοδήποτε άσχετο θέμα από οποιαδήποτε άσχετη εννότητα εκεί που πρέπει.
Η εννότητες για τις συναντήσεις είναι για τις συναντήσεις.
Απλά κάποια στιγμή που συζητήθηκε το θέμα για την Β. Ελλάδα, έπεσε η πρόταση (επειδή πχ το ενδιαφέρον υπάρχει για πχ Που πουλάνε το Χ εξάρτημα στη Θεσσαλονίκη) αντί να μεταφέρουμε τα θέματα, να ανοίξουμε μια άλλη εννότητα.
Αν δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον, τότε δεν υπάρχει λόγος δημιουργίας εννότητας.
Απλά δεν θα ήθελα και "γκρίνιες" μετά όταν θα μετακινούμε τα θέματα. ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Φεβ 2007, 14:37

από την περιγραφή του xtrail : "εννοούμε δημιουργία ενότητας στις Γενικές Συζητήσεις, χωρίς κάποια εσωτερική δομή(υποενότητες)" εγώ καταλαβαίνω έναν μόνο χώρο, όπου μέσα θα μπαίνει "χύμα" και χωρίς διακριτικό τίτλο ο,τιδήποτε εκτός συναντήσων.
Αν κατάλαβα καλά, δεν νομίζω να εξυπηρετήσει.
Μπορεί πάλι να κάνω λάθος.
Αν θέλετε φτιάξτε το και βλέπετε.
Ούτως ή άλλως και η μία λύση και η άλλη (μεταφορά) σημαίνουν δουλειά για σας.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2007, 15:15

mato έγραψε:Ούτως ή άλλως και η μία λύση και η άλλη (μεταφορά) σημαίνουν δουλειά για σας.

:banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2007, 17:46

Ηδη ξεκίνησε η εκκαθάριση των ενοτήτων. Οπως θα διαπιστώσετε έχουν φύγει τα χρόνια πολλά, το ΚΨΜ του Ντιμη και άλλα που δεν σχετίζονται με συναντήσεις. Το ερώτημα παρ΄ αυτα παραμένει :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sixdays » 16 Φεβ 2007, 10:09

Nομίζω ότι είναι καλή ιδέα να γίνει ενότητα β.ελλάδας.Γιατί με την μέχρι τώρα μορφή/περιεχόμενο της , ενδιέφεραν σχεδόν αποκλειστικά τα μέλη από την β.ελλάδα.Γιατί τα ποστ μας να "χάνονται" στην γενικότητα του φόρουμ και να μην έχουμε μια δικιά μας ενότητα ?
Άβαταρ μέλους
sixdays
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:38
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα Β. Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες