Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

navara D40 200 ps VS mitsu L 200

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 19:42

εγω φιλε tornado εχω ενα pajero sport V6 το οποιο ειναι κατ' επιλογην τετρακινητο και κληδωνει μηχανικα με λεβιε 50-50 και αργα 50-50 στον δρομο ειναι πισωκινητο , ειναι απο τα πιο αξιοπηστα συστηματα τετρακινησης και ειναι πολλη καλυτερα απο αυτα τα ηλεκρονικα ελενχομενα συστηματα κατανομης ροπης και κολοκυθια με ρυγανι :twisted: , για αυτο το επελεξα γιατι ειναι ενα σκλυροτραχηλο και καθαροαιμο 4x4 με πολλες δυνατοτητες! :evil:
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 21:33

φιλε mitsusport και απευθυνομαι και στον shadow γιατι εμενα τελικα μου αρεσει να ξεψαχνιζω τα πραγματα,πρωτα απο ολα το βιντεο με το βιταρα που εβαλες με δικαιωνει πανηγυρικα,γιατι δειχνει ποσο παπαρες ειναι τα suv στο χιονι,αυτο το συστημα που βαζει αυτος δεν εχει να κανει με το esp,δεν ξερω εαν οι ιαπωνες που εχουν tcs(γιατι το βιταρα ειναι γιαπωνεζικο)εχουν κανει κατι καινουργιο,παντως και επειδη μιλατε για φυσικη,το esp ειναι στην ουσια διαφοροποιηση του προγραμματος του abs για αποφυγη υπερστροφης η υποστροφης,δηλαδη τι κανει?απλα εαν παει να φυγει ο κολος ενος οχηματος ας πουμε ο αριστερα πισω τροχος η ταχυτητα του παρουσιαζει μεταβολη,αυτην τη μεταβολη διαβαζει μεσω του αισθητηριου στον τροχο το abs,τοτε κοβει τα γκαζια της μηχανης και φρεναρει τον μπροστα τροχο της μεριας που παει να φυγει,δηλαδη στο παραδειγμα μου φρεναρει τον μπρος αριστερο,προσπαθωντας να δημιουργησει αντιθετη ροπη στο σκαφος και να μη φυγει απτο δρομο(ο κολος),και για αυτο το λογο δε βαζεις ποτε esp σε χιονι,το αμαξι δεν κουναει ρουπι,εκτος αν το βιταρα που δειχνεις εχει αλλο προγραμμα ως 4χ4 στο συστημα abs το οποιο απο οτι φαινεται δινει εντολη αν ο μπροστα τροχος σπιναρει να δουλευει ο πισω αμεσως μεσω της ηλεκτρονικης κατανομης,παντως οπως και να εχει αυτο που δειχνεις δε λεγεται esp,αλλα και σε καθε περιπτωση τι αλλο δειχνει?ποσο παπαρες ειναι τα suv χωρις αυτο το συστημα,γιατι οπως δειχνει κλειδωνει κιολας και τιποτα,αρα αν εχεις το βιταρα το προηγουμενο δεν πας
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 21:38

μα το εχω αναφερει,εαν εχεις αυτοκινητο με λεβιε στο χερι ειναι ok φιλε mitsusport,δεν ειπα οτι τα lada niva η τα samurai ειναι τα καλυτερα?
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

F

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 09 Ιούλ 2010, 21:39

Ρε αφηστε τον ανθρωπο να εκφραστει οπως προβλεπεται ...αφηστε τον να πει οτι πιστευει οτι το OPEL ASTRA EINAI το καλυτερο τετρακινητο της ιστοριας !!
Και οτι τα φορτηγακια TOYOTA HILUX καιγουνται τελειως και σπανε στα πρωτα 15 χιλιομετρα ,και οτι οι ροδες πρεπει να ειναι τετραγωνες αντι για στρογγυλες για να μην γλιστραει ενα βαρυ SUV σε κατηφορικο χιονισμενο δρομο !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 21:43

και ειδες και κατι αλλο?ποσο υψος χιονιου εχει?γιαυτο ειπα οτι αφηνω τα χ5 πισω απο τους 2 ποντους χιονι
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 21:46

το ρολο που κανει το esp ειναι οπως εισαι να κοβει της στροφες απο τον κινητηρα α και το βιταρα εχει esp-tcs ενεργοποιημενο και αυτο που δηχνει το video ειναι η λειτουργια του tcs(traction control system)
κοιτα εδω ενα pajero sport σε χιονησμενη ανηφoρα
http://www.youtube.com/watch#!v=7JiT5p9 ... re=related
και εδω
http://www.youtube.com/watch#!v=fWAuOEK ... re=related
α και δεν εχει esp-tcs
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 21:54

ειναι το χειροτερο αμαξι το αστρα,και το εχω πληρωσει ακριβα,ομως οταν εγω και σου λεω συγκεκριμενα με λαστιχα χιονιου, θα κατεβω η ωρα 9 το βραδυ,με παγωνια απο τα πηγαδια η το σελι καποιος με ενα χ5 η αλλο suv δε θα φτασει κατω σωος,ισως μονο με αλυσιδες(4 τον αριθμο) και σημειωτων,οσο για τα hilux το ειδες το βιντεο?ειναι αποδειξη μπροστα στα ματια σου,διαβασε και στο φαν κλαμπ της τουοτα αγγλιας η αυστραλιας αλλες 1000 αποδειξεις για το τι παθαινουν τα hilux τα καινουρια με τον ψεκασμο,φυσικα μην περιμενεις να δεις αναφορες στην ελλαδα γιατι εδω τους λεν στους ανθρωπους οτι δεν τρεχει τιποτα ειναι τουοτα και τους πιστευουν
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Re: F

Δημοσίευσηαπό tornados » 09 Ιούλ 2010, 22:05

ειδες λοιπον οτι δεν ηταν αυτο που εδειχνε το βιντεο με το βιταρα esp?και το esp οπως σου ειπα ακριβως δουλευει και δεν το λεω εγω,το λεει το top gear το οποιο εχει εδω μεσα στο you tube και την εκπομπη που εξηγει ακριβως πως δουλευει,τωρα αντε παλι με τα βιντεο,1)αυτο που δειχνεις ειναι λοφακι με χωμα(εχει σπιναρει μπηκε κατω απτο χιονι και επιασε χωμα)2)δειχνεις καλο αμαξι με μηχανικο κλειδωμα οχι παπαρες τυπου ηλεκτρονικων suv3) στο δευτερο βιντεο βλεπεις πως σε χιονι παπαρα με υποστρωμα χωμα γλυστραει προς την κατηφορα το οχημα,αυτο ακριβως σου δειχνει ποσο κακο ειναι το βαρος οταν κατεβαινεις απο λοφο σοβαρο,η μαλλον βουνο κανονικο με αλλους μπροστα σου και γκρεμους και χαντακια κρυμενα κατω απτο χιονι
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 09 Ιούλ 2010, 22:05

mitsusport έγραψε:εγω φιλε tornado εχω ενα pajero sport V6 το οποιο ειναι κατ' επιλογην τετρακινητο και κληδωνει μηχανικα με λεβιε 50-50 και αργα 50-50 στον δρομο ειναι πισωκινητο , ειναι απο τα πιο αξιοπηστα συστηματα τετρακινησης και ειναι πολλη καλυτερα απο αυτα τα ηλεκρονικα ελενχομενα συστηματα κατανομης ροπης και κολοκυθια με ρυγανι :twisted: , για αυτο το επελεξα γιατι ειναι ενα σκλυροτραχηλο και καθαροαιμο 4x4 με πολλες δυνατοτητες! :evil:


Εάν είχες και κεντρικό διαφορικό για χρήση σε στεγνή άσφαλτο θα ήταν ακόμη καλύτερα. Εννοώ κανονικό διαφορικό , όχι ηλεκτροϋδραυλικούς συμπλέκτες κ.λ.π. Πολλές φορές έχω αισθανθεί την έλλειψή του . Το τι κωλιές έχω κάνει στο ξαφνικό ,λόγω και των ελλεεινών ελαστικών που έβαλα ο ....έξυπνος , δεν λέγεται. :evil:
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 09 Ιούλ 2010, 22:30

ναι δεν εχει κεντρικο αλλα η mitsubishi αφου κινητε πισωκινητο στην ασφαλτο του εβαλαν πισω LSD υβριδικου τυπου για καλητερη αποδοση σε χιονια λασπες νερα , ειναι τυπου torsen και ειναι rpm sensitive & torgue sensitive με ενα καλο λαστιχο δεν ξεκολαει απο τον δρομο
αλλα εαν ειχε και κεντρικο διαφορικο θα ηταν καλητερα αλλα του εβαλαν κηβωτιο μεταφορας και ειναι καταλληλο για σκληρες συνθηκες.
α Jugulator εχεις αυτοκινητο με τετοια τετρακινηση?
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 20 Ιούλ 2010, 10:01

mitsusport έγραψε:ναι δεν εχει κεντρικο αλλα η mitsubishi αφου κινητε πισωκινητο στην ασφαλτο του εβαλαν πισω LSD υβριδικου τυπου για καλητερη αποδοση σε χιονια λασπες νερα , ειναι τυπου torsen και ειναι rpm sensitive & torgue sensitive με ενα καλο λαστιχο δεν ξεκολαει απο τον δρομο
αλλα εαν ειχε και κεντρικο διαφορικο θα ηταν καλητερα αλλα του εβαλαν κηβωτιο μεταφορας και ειναι καταλληλο για σκληρες συνθηκες.
α Jugulator εχεις αυτοκινητο με τετοια τετρακινηση?


Tώρα το είδα. Έλλειπα για μερικές ημέρες. Όχι δεν έχω κεντρικό διαφορικό στο Sorento 2.5 TD μου. Εντάξει η απλότητα είναι καλή στο "οτι .... δεν υπάρχει δεν χαλάει" , αλλά μάλλον παρηγοριόμαστε έτσι..... :( Μια , ας πούμε λύση , είναι όντως η επιλογή ενός καλού ελαστικού .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 20 Ιούλ 2010, 11:58

Ναι οντος το καλητερο για την ασφαλτο ειναι η επιλογη του καταληλου ελαστικου . Σημερα εβλεπα το νεο sorento που εβγαλε η κια το γνωστο σορεντο 2010 και πραγματικα το χαλασανε κριμα , του εβγαλαν τον ακαμπτο πισω του εβγαλαν τα διπλα ψαλιδια μπροστα και του εβαλαν αυτοματη τετρακινηση χωρις κοντα.Αυτοκινητο για το σουπερ μαρκετ εγινε
εγω το γουσταρω καλητερα το παλιο ειναι πιο οφφ σε σχεση με το καινουργιο
κοιτα εδω http://www.kia-sorento.com/main.html
γεμισε ο τοπος με τα νεα αχρηστα crossover που απλο μιαζουν με τζιπακια αλλα ειναι τελιος ανικανα οταν πατησουν χωμα , καλητερα ειναι τα sedan σε συμπερηφορα
εκει που ανεβαινα με της κοντες και κατεβαινα στης παραλιες τα xtrail crv και ολα αυτα κολαγανε απο πισω :twisted: :twisted:
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 20 Ιούλ 2010, 13:14

To μάρκετιγκ φίλε μου οδηγεί σε τέτοιες σχεδιάσεις , τις οποίες και "επιβάλλει" τελικά . Ή αντίστροφα οι ανάγκες των περισσοτέρων καθοδηγούν το μάρκετιγκ. Όπως και να έχει τα άς πούμε καθαρόαιμα 4Χ4 είναι πολύ λίγα πλέον .
Δεν θα εκπλαγώ άν μελλοντικά και τα σκληροτράχηλα τετερακίνητα φορτηγάκια που εξετάζουμε εδώ , γίνουν ......light για light αγρότες , επαγγελματίες και κυνηγούς ! :o
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 20 Ιούλ 2010, 14:06

μπορει να συκριθει αυτο
http://www.youtube.com/watch#!v=WWE75c4 ... re=related
με αυτο ;;
http://www.youtube.com/watch#!v=DMp2XbM ... re=related :twisted: :twisted:
το μαρκετινκ και οι διαφημηστες πλεον τα βγαζουν τα νεα αυτοκινητα λες και ειναι το καλητερο και μπορει να κανει τα παντα
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 20 Ιούλ 2010, 14:31

Παντως και τα δυο ειναι χλιδα χωρις να χρειαζεται !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες