Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κατανάλωση καυσίμου

N

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 02 Δεκ 2010, 11:55

Aρα αγαπητε Λοχια ,παραδεχεσαι οτι το NAVARA ειναι πιο οικονομικο απο ενα YARIS ?? OK ??
E AYTO ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΕΕΕΕ !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: N

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 02 Δεκ 2010, 12:22

SHADOW200 έγραψε:Aρα αγαπητε Λοχια ,παραδεχεσαι οτι το NAVARA ειναι πιο οικονομικο απο ενα YARIS ?? OK ??
E AYTO ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΕΕΕΕ !!!


Kουφιοκέφαλε .... πόσες φορές θα σου πω ότι δεν είμαι σταρατιωτικός ;;;;;;;;; :) :?:
Aν διάβασες προσεκτικά , είπα για το Yaris σε ανηφοριές . Και Μιλάμε για ανηφοριές απότομες και στενά δρομάκια εκεί που μένω . Δηλ. 1η , 2η και στροφές απότομες συνεχώς . Ο δε κινητήρας λόγω μικρών σχετικά αποστέσεων , δουλεύει μεγάλο σχετικά χρονικό διάστημα χωρίς να ζεσταθεί όπως πρέπει . Άλλο ένα συν για αυξημένη κατανάλωση . Εάν φέρεις το Navara σου εδώ ποτέ , (κερνάμε τσίπουρο) και το οδηγήσω εγώ , θα "κάψει" τουλάχιστον 10 λιτ/100χιλ.
Στα δικά σου χέρια βέβαια μπορεί να "κάψει" και......7 λιτ , δε λέω ! :D
Το Navara όπως και κάθε σύγχρονο ντηζελοκίνητο ναι , είναι πιο οικονομικό αναλογικά σε λίτ/100 ακόμα και από μικρότερου κυβισμού και βάρους αυτοκίνητα . Είναι γνωστό αυτό .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό sifounas » 22 Οκτ 2011, 20:32

Τι ειναι αυτα τα πραγματα που λετε!!!
σιγα να μην καιει και 5lt/100, ενα αυτοκινητο 2 τοννων και 200hp.
εδω η nissan ανακοινωνει μεση καταναλωση για το d40 9,7lt/100.
το δικο μου d40,τετροπορτο,εκδοση le,200hp, εχει μεση καταναλωση 11lt/100( χρηση πολη,εθνικη οδος,χωραφια).

Αυτο που μας κακοφαινετε κατα την γνωμη μου, δεν ειναι η καταναλωση,η οποια ειναι φυσιολογικη για ενα τετοιο αυτοκινητο, οσο η δραματικη αυξηση του πετρελαιου κινησης που απο τα 70λ το λιτρο που ειχε πριν απο 3-4 χρονια, εχει φτασει τωρα στο 1,50λ το λιτρο, με οτι αυτο συνεπαγεται.

ΧΑΙΡΕΤΕ!!!! :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό pada » 09 Δεκ 2012, 18:21

Αν και βλέπω ότι το θέμα έχει εγκαταληφθεί, θα γράψω και όποιος μπορεί ας απαντήσει. Έχω ένα Navara D40 171PS αυτόματο, μοντέλο 2008 και η κατανάλωση που μου δείχνει είναι 16λ/100χλμ. Ζω σε ένα μικρό νησί, δεν ξεπερνώ ποτέ τα 70χλμ/ώρα και είμαι πάντα ξεφόρτωτος. Πιστεύεται ότι υπάρχει πρόβλημα στο αυτοκίνητο και πρέπει να ρυθμιστεί κάτι;
pada
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2012, 17:16

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 09 Δεκ 2012, 22:56

Εαν κανεις παντα μικρες αποστασεις οπου ο κινητηρας δουλευει ως επι το πλειστον κρυος τοτε ειναι πολυ λογικο. Ισχυει για ολα τα αυτοκινητα. Μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας εχει τρελη καταναλωση
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό pada » 10 Δεκ 2012, 01:06

Δίκιο έχεις, αλλά είναι και ένας άλλος στο νησί με ίδιο μοντέλο αλλά χειροκίνητο σαζμάν και μου λέει ότι έχει κατανάλωση 10-11λ/100χλμ. Δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά λόγω αυτόματου κιβωτίου;
pada
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2012, 17:16

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Δεκ 2012, 10:39

Καλημέρα φίλε μου.
Έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο,και το δουλεύω πάντα χωρίς φορτίο, και με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα. Θα σου πώ που έχω καταλήξει και τί έχω κάνει για να διορθωθεί λίγο η κατάσταση. Κατ'αρχήν θα ήθελα να μου πείς πώς το οδηγείς, γιατί μπορεί να πηγαίνεις με 70 χλμ, αλλά άν αυτά είναι σε ανηφόρα, ή άν η διαδρομή που κάνεις έχει πολλά σταμάτα-ξεκίνα ,τότε θα καίς πολύ. Παρ'όλα αυτά, πιστεύω ότι καίει πολύ το αυτοκίνητο σου.
Έχοντας λοιπόν αυτό το αυτοκίνητο, κατάλαβα ότι θα έχω κατανάλωση 2-3 λίτρα παραπάνω απο το χειροκίνητο λόγω βάρους του αυτόματου. Μέσα στη πόλη με σταμάτα-ξεκίνα μου δείχνει κατανάλωση 14 λίτρα, με λάστιχο all terrain 255-65/17. Εκτός πόλης έχω 10.5-11.5. Στο χώμα φτάνει και 17 λίτρα. Προσπαθώ πάντα να μην υπερβαίνει ο κινητήρας τίς 2000 στροφές (όσο αυτό είναι εφικτό).
Οι βελτιώσεις που έχω κάνει (άν μπορείς να τις πείς έτσι), είναι οι εξής :
1. Έβγαλα απο το φιλτροκούτι ένα εξαρτηματάκι που το "μπούκωνε" (εύκολο)
2. Του έβαλα πιό ελεύθερο φίλτρο αέρα TGI (δύσκολο να το φέρω απο Αγγλία, αλλά κάνει δουλειά και το Κ&Ν)
3. Έβγαλα τον αισθητήρα οξυγόνου που βρίσκεται στην εισαγωγή, και τον καθάρισα με σπρέι επαφών (χωρίς λάδι και αλκοόλη νομίζω, θα το θυμηθώ όμως) για να φύγει η "μαυρίλα". (εύκολο)
Το κέρδος απο όλα αυτά, είναι γύρω στο 1-1.5 λίτρο λιγότερη κατανάλωση ειδικά στο ταξίδι (παλιά έβλεπα 12 - 12.5).
Είναι και κάποια άλλα "πραγματάκια" που θέλω να βελτιώσω (απλά, χωρίς κανένα κόστος) για να φτάσω σε κατανάλωση 10 λίτρα στο ταξίδι (π.χ. να κάνω reset στην ECU, και να βγάλω ένα εξάρτημα που έχει στην εισαγωγή μετά το φιλτροκούτι που επίσης το "μπουκώνει"). Επίσης, στα service του βάζω καλό λάδι (aral) όπως επίσης και κάθε 5000 χλμ του βάζω και το καθαριστικό στο ρεζερβουάρ. Όλα αυτά που σου γράφω είναι απλά πράγματα (άν εξαιρέσεις το φίλτρο αέρα) τα οποία τα κάνεις στο σπίτι σου, χωρίς καμμία ζημιά στον κινητήρα ο οποίος έχει κάποια εξαρτήματα απο το εργοστάσιο που τον "φιμώνουν" για να είναι συμβατος με τις τιμές εκπομπών ρύπων της Ε.Ε.
Υπάρχουν και άλλα πράγματα όμως που μπορείς να κάνεις, τα οποία όμως θέλουν "χρήμα" και κάποιους συμβιβασμούς, όπως το να το "τσιπάρεις" ή να του βγάλεις το φίλτρο DPF (Diesel Particulate Filter) που έχει στη πλευρά του συνοδηγού (απο κάτω) αμέσως μετά την εξαγωγή της εξάτμισης.
Σε γενικές γραμμές, βελτιώνοντας τον τρόπο οδήγησής σου και αλλάζοντας κάποια απλά πράγματα θα έχεις ένα συνολικό κέρδος 1.5 με 2 λίτρα.
Θα προσπαθήσω να βρώ τίς διευθύνσεις για όλα αυτά που σου λέω, αλλά είναι στα αγγλικά. Δώσε μου λίγο χρόνο.
Ελπίζω να βοήθησα.
Γρηγόρης
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Δεκ 2012, 12:37

Εδω θα δεις πως μπορείς να καθαρίσεις το MAF SENSOR. Θα σου γράψω με ποιό καθαριστικό το έκανα.
http://www.nissan-navara.net/viewtopic. ... 7&start=30

Εδώ μπορείς να δείς που βρίσκεται αυτό που πρέπει να αφαιρεσεις απο το φιλτροκούτι
http://www.nissan-navara.net/viewtopic. ... x&start=30
(για κάποιο λόγο σε βγάζει στη 4η σελίδα. οι φωτογραφίες είναι στην 3η σελίδα)


Εδώ μπορείς να δείς στη 1η φωτό αυτό που πρέπει να αφαιρέσεις απο το φιλτροκούτι, και στη 2η φωτό αυτό που πρέπει να αφαιρεθεί απο την εισαγωγή μετά το φιλτροκούτι
http://www.nissan-navara.net/viewtopic. ... E&start=30

Εδώ, πώς να αφαιρέσεις το DPF (δεν θα το συνιστούσα)
http://www.nissan-navara.net/viewtopic. ... DPF+remove

και εδώ πώς να κάνεις ECU RESET
http://www.nissan-navara.net/viewtopic. ... 6&start=40

Καλό διάβασμα ;) :bang: :banging: :alright:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό pada » 11 Δεκ 2012, 18:32

Φίλε Γρηγόρη, καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα τα ψάξω όλα αυτά που μου λες και αν έχω απορίες θα σε ρωτήσω. Αν και γενικά πιάνουν τα χέρια μου δεν έχω ασχοληθεί με μαστορέματα στο Ναβάρα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αυτά που μου έγραψες. Το πολύ-πολύ να αποτανθώ σε συνεργείο.
Όσο γι αυτό που με ρωτάς σου λέω ότι όχι δεν υπάρχουν ανηφόρες, η μέγιστη ταχύτητα είναι 70, η μέση ταχύτητα είναι κάπου στα 25 και ναι κάνω αρκετές στάσεις. Δεν οδηγώ ποτέ πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα. Κι εγώ σπάνια ξεπερνώ τις 2000 στροφές. Λάστιχο έχω τις μάνας του ακόμα, διότι έχω γράψει 60.000 χλμ μόνο με αυτά. Τώρα λέω να τα αλλάξω.
Κάποτε είχα πάει ένα μεγάλο ταξίδι στη Βόρεια Ελλάδα και σε 2000 χλμ μεικτή διαδρομή (πολύ εθνική, λίγο επαρχιακό δίκτυο, λίγο δασικοί χωματόδρομοι) είχα γράψει 10,5λ/100 χλμ. Ίσως τελικά να έκανα λάθος που το πήρα αυτόματο. Αλλάζει σε χειροκίνητο; ... κόστος;
Πληροφοριακά έχω την έκδοση LE.
pada
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2012, 17:16

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Δεκ 2012, 19:58

Όλα γίνονται και όλα αλλάζουν....... αλλά μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις ένα μικρό επαγγελματικό απο το να μπλέξεις με συνεργεία και μετατροπές. [-X [-X [-X
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό pada » 11 Δεκ 2012, 21:14

Επίσης Γρηγόρη να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις. Σε κάτι κατηφόρες ή πριν από στροφή για να κόψω λίγο ταχύτητα, αντί να πατάω φρένο συνέχεια, κατεβάζω το λεβιέ στο 3. Σε πολύ μεγάλη κατηφόρα βάζω 2 και στο γκρεμό 1. Καλά εντάξει 2 και 1 βάζω σπάνια, αλλά για πες μου όταν κατεβάζω στο 3 αυξάνω την κατανάλωση; Επίσης πες μου εσύ μέσα στην πόλη έχεις πατημένο το κουμπάκι στο πλάι του λεβιέ για να μην μπαίνει η overdrive? Αυξάνει κι αυτό την κατανάλωση;
pada
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2012, 17:16

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 12 Δεκ 2012, 08:09

Κοίτα το στροφόμετρό σου. Άν ανεβάζει στροφές τότε καίς, άν όχι τότε όλα καλά. Στο λέω αυτό γιατί ποτέ δεν το έχω προσέξει σε κατηφόρες το δικό μου. Επίσης το κουμπάκι του overdrive εγώ το πατάω μόνο όταν κάνω καμμιά προσπέραση, δεν το έχω δοκιμάσει σε κίνηση για να δω κατανάλωση.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό pada » 12 Δεκ 2012, 10:06

Εσύ το κάνεις αυτό στις κατηφόρες; ή πατάς φρένο συνέχεια;
pada
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2012, 17:16

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 12 Δεκ 2012, 14:18

Στην άσφαλτο πατάω φρένο. Εκτός και αν έχει πολύ μεγάλη κλίση ο δρόμος. Μόνο εκτός δρόμου τις χρησιμοποιώ.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Κατανάλωση καυσίμου

Δημοσίευσηαπό dimispap » 01 Δεκ 2014, 23:13

Αν ξέρετε την μέση κατανάλωση καυσιμου σας, μπορείτε να υπολογισετε
το κόστος καταναλωσης καυσίμων
καθως και το κοστος διοδιων για οποιαδήποτε διαδρομή στο site

vriskoapostasi.gr
dimispap
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 18:31

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες