Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MICHELIN LATITUDE CROSS -ΑΞΙΖΟΥΝ????????

MICHELIN LATITUDE CROSS -ΑΞΙΖΟΥΝ????????

Δημοσίευσηαπό 222 » 25 Οκτ 2011, 15:47

ΠΑΙΔΕΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????ΕΙΝΑΙ 65 ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ 35 ΧΩΜΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ?ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΛΜ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ. ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ. . . ??????????????
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

Re: MICHELIN LATITUDE CROSS ΓΙΑ NAVARA D40 -ΑΞΙΖΟΥΝ????????

Δημοσίευσηαπό 222 » 25 Οκτ 2011, 15:49

222 έγραψε:ΠΑΙΔΕΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????ΕΙΝΑΙ 65 ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ 35 ΧΩΜΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ?ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΛΜ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ. ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ. . . ??????????????
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

Δημοσίευσηαπό sifounas » 25 Οκτ 2011, 17:07

τα εχει βαλει ενας φιλος και ειναι ευχαριστημενος( τα εχει ενα χρονο)
ομως εσυ αν στα 1000χλμ κανεις τα 800-900 στην ασφαλτο, η γνωμη μου ειναι να βαλεις ελαστικο 80/20, για καλυτερη συμπεριφορα του αυτοκινητου.
δεν ειναι τυχαιο εξαλλου που τα περισσοτερα pick-up τα βγαζουν οι εταιριες με τετοια λαστιχα.

κατι ξερουν αυτοι!!!
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 26 Οκτ 2011, 11:34

Γιά αναγόμωση, το συζητάς, ή μπάαααα..........
Άν πάντως το συζητάς, υπάρχουν πολύ καλές εταιρείες και με πολύ καλές τιμές.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό sifounas » 26 Οκτ 2011, 17:26

ε οχι και αναγομωση ρε μεγαλε. ημαρτον!!!!
navara εχει ο ανθρωπος, οχι niva.
o θειος μου βαζει αναγομωση, αλλα εχει ενα land rover 35 χρονων και παει στο βουνο σε κακους χωματοδροους.
και εξηγω:
α) αυξημενος θορυβος
β)μικρος δεικτης ταχυτητας
γ)χρηση κυριως αγωνιστικη
δ)αυξημενη φθορα
ε)υποψηφιος για τον παραδεισο!!!!!!!
στ)πολυ δυσκολα νομιζω βρισκεις σε 17 ζαντα
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 27 Οκτ 2011, 11:42

Σίφουνα......... είσαι λιγο άσχετος, ή μου φαίνεται..????????
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 27 Οκτ 2011, 11:51

222.... άν σε ενδιαφέρει πρωτογενές λάστιχο, ρίξε μία ματιά σ'αυτό www.tirerack.com/tires/surveyresults/su ... p?type=HAS
και σ'αυτό www.tirerack.com/tires/surveyresults/su ... ?type=ORAT

Έχει βαθμολογία για το κάθε λάστιχο σέ 80-20 και 50-50.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό 222 » 27 Οκτ 2011, 13:41

Τελικα κατεληξα σε MICHELIN LATITUDE CROSS .Βασικα στο NAVARA μου YOKOHAMA GEOLENEDER θα εμπαιναν αλλα υπαρχει τεραστιο προβλημα με την εισαγωγη στην ελλαδα και δεν ξερουν ουτε και αυτοι ποτε θα φερουν παλι στις αποθηκες. Παντος εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο.
Φιλε SKARTOS αυτο που γραφεις συνεχεια απο κατω ειναι ατακα δικια σου η το εννοεις πραγματικα?????

Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)

Γιατι αν γουσταρεις καμια βολτα με το συγκεκριμενο το εχω και μαλιστα στην εκδοση PREMIUM.
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

Δημοσίευσηαπό sifounas » 27 Οκτ 2011, 16:30

και συ ρε παντογνωστη skarte, πως η μεγαλυτερη πλειοψηφια των pick-up, φοραει λαστιχα πρωτογενη και οχι αναγομωση... και αυτοι ολοι ασχετοι ειναι!!
πως πετας μια λεξη ετσι
για εξηγα μας καποιους λογους,εκτος απο την τιμη, στο να βαλει καποιος σε ενα τετοιο αμαξι αναγομωση....
ευτυχως που δεν σε ακουσε.......
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Οκτ 2011, 09:42

222...Καλοτάξιδα τα καινούργια λάστιχα........ και εμένα η "premium" είναι, αλλά εννοώ πώς δέν το έχω "ψηλώσει" ακόμα, και δέν του έχω βάλει λάστιχα mud terrain. Άν εννοείς το τ'ι κάνει στην άσφαλτο, αυτό δέν με εντυπωσιάζει και πολύ.

ΣΙΦΟΥΝΑ.......... δέν είχα καμμία απαίτηση να με ακούσει ο 222, και να βάλει αυτά που του "ΠΡΟΤΕΙΝΑ" να δεί (δέν τον έπιασα απο τον λαιμό, μια λύση του έδωσα), όπως επίσης, δέν θεωρώ άσχετους αυτούς που χρησιμοποιούν πρωτογενές λάστιχο. Είναι επιλογή τους και με'γειά τους με χαρά τους.
Το "άσχετος" πήγαινε για εσένα, και σου "ξηγάω " τους λόγους..........

α) αυξημενος θορυβος
Το ξέρεις ότι υπάρχουν και λάστιχα αναγόμωσης τα οποία είναι 80-20 και 70-30, και δέν κάνουν θόρυβο???? Θόρυβο κάνουν τα mud terrain.

β)μικρος δεικτης ταχυτητας
Δείκτης 160 - 170 δεν σου φτάνει . Πόσα πάς με το navara ???Συνέχεια με 200 πάς?????

γ)χρηση κυριως αγωνιστικη
ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα...... όσοι τα χρησιμοποιούν έχουν πεθάνει στα γέλια....

δ)αυξημενη φθορα
Είχα σε ένα JEEP CHEROKEE ,ένα σέτ mud terrain, για 3 χρόνια, χειμώνα καλοκαίρι, εκδρομές στο βουνό, βόλτες με τή παρέα σε off road διαδρομές, με χρήση σε διαδρομές με βράχια και κοφτερές πέτρες, με ταξίδια στην άσφαλτο φορτωμένο και καλοκαίρι, και αφού έκανα πάνω απο 40000 χλμ, τα άλλαξα γιατί το έδωσα το αυτοκίνητο.Ξέρεις πόσο μου είχαν κοστίσει ??????? 400 € η τετράδα ,σε διάσταση 245/70-16

ε)υποψηφιος για τον παραδεισο!!!!!!!
Μόλις λοιπόν τα έβγαλα, πήγα σε λαστιχά φίλο μου και έβαλα 4 BRIDGESTONE DUELLER D684, τα οποία ότι τα είχε βγάλει απο ένα καινούργιο MITSUBISHI L200, και τα οποία είχαν κάνει λιγότερα απο 1000 χλμ. Επειδή λοιπόν μέχρι να το πουλήσω έκανα και κάποια ταξίδια μαζί με τα παιδιά μου, σε 3 περιπτώσεις πήγα να σκοτωθώ, επειδή γλιστρούσαν σάν δαιμονισμένα. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΑΤΙΝΑΖ.
Όσον αφορά τα αναγόμωση που είχα πρίν, σε 1 περίπτωση, σε βρεγμένη άσφαλτο, κόντεψα να τουμπάρω το τσερόκι, γιατί το πίεσα μέχρι να γλυστρίσει. Τα αναγόμωση (οι καλές μάρκες) είναι μαλακά ελαστικά και έχουν καλό κράτημα στην άσφαλτο
Αυτή είναι και μία απάντηση σ'αυτό που είπες ότι οι εταιρείες ξέρουν τί βάζουν, και είναι καλά λάστιχα. Εδώ και αν έχω πεθάνει στα γέλια.

στ)πολυ δυσκολα νομιζω βρισκεις σε 17 ζαντα

Αρκετές εταιρείες έχουν διαστάσεις σε 17αρα ζάντα............. ενδεικτικά σου λέω ότι υπάρχουν 235/65, 245/65 και 265/65-17

για εξηγα μας καποιους λογους,εκτος απο την τιμη, στο να βαλει καποιος σε ενα τετοιο αμαξι αναγομωση....

Εκτός λοιπόν απο την τιμή, που ένας επαγγελματίας ή ένας αγρότης πρέπει πάντα να λαμβάνει υπόψη του, ένας άλλος λόγος είναι ότι ο επαγγελματίας και ο αγρότης που κάνουν πολλές χιλιάδες χλμ το χρόνο, και τα φορτώνουν υπερβολικά, και καταπονούν τα ελαστικά σε δύσβατους χωματόδρομους, χρειάζονται λάστιχα πολύ συχνότερα απο ένα κοινό αυτοκίνητο. Κάνε τον λογαριασμό, να δείς πόσα χρήματα γλυτώνουν. Εκτός και άν μας λές ότι τα λάστιχα με τα οποία έρχεται το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο είναι ειδικά κατασκευασμένα για αυτές τίς χρήσεις, και αντέχουν περισσότερο !!!!!!!

Αυτοί είναι οι λόγοι που θα χρησιμοποιούσα εγώ λάστιχο αναγόμωσης.......
ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ
Πές μας και εσύ τη γνώμη σου και τίς δικές σου εμπειρίες, που τα έχεις δοκιμάσει..........
Τελευταία επεξεργασία από SKARTOS και 31 Οκτ 2011, 09:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Οκτ 2011, 09:47

'Εν κατακλείδι..... δέν προσπαθώ να πείσω κανένα να βάλει αναγόμωση........ στην παρούσα οικονομική κατάσταση όμως, θα ήταν μια επιλογή απο το να δώσεις 1000 € για μία τετράδα πρωτογενούς ελαστικού !
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό meco » 31 Οκτ 2011, 13:46

SKARTOS έγραψε:ε)υποψηφιος για τον παραδεισο!!!!!!!
Μόλις λοιπόν τα έβγαλα, πήγα σε λαστιχά φίλο μου και έβαλα 4 BRIDGESTONE DUELLER D684, τα οποία ότι τα είχε βγάλει απο ένα καινούργιο MITSUBISHI L200, και τα οποία είχαν κάνει λιγότερα απο 1000 χλμ. Επειδή λοιπόν μέχρι να το πουλήσω έκανα και κάποια ταξίδια μαζί με τα παιδιά μου, σε 3 περιπτώσεις πήγα να σκοτωθώ, επειδή γλιστρούσαν σάν δαιμονισμένα. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΑΤΙΝΑΖ.

Έχε υπόψη σου ότι τα "εργοστασιακά" ελαστικά είναι τόσο άθλια γιατί αν και καινούρια στην όψη και στα χλμ είναι συνήθως παλιά στην ημερομηνία παραγωγής οπότε και είναι ήδη ξερά.
Σε όλα μου τα καινούρια αυτοκίνητα τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης ήταν όπως ακριβώς τα περιγράφεις, οπότε είναι λίγο άκυρη η σύγκριση που κάνεις.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Οκτ 2011, 13:53

Δεκτό. Αυτό θέλω και εγώ να τονίσω..... ότι εκτός απο τελευταία σε συγκριτικές δοκιμές, ειναι και παλιάς παραγωγής. Βέβαια, αυτά που είχα βάλει, δέν είχαν λήξει, αλλά και πάλι γίνεται αυτό που λές.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό sifounas » 31 Οκτ 2011, 18:06

παιδες μην παρανοειτε!!!
τα εργοστασιακα λαστιχα για χρηση στην ασφαλτο ειναι καλα.υπαρχουν και καλυτερα; ναι. για χρηση εκτος δρομου σε δυσκολες συνθηκες; οχι.
τ δικα μου ηταν goodyear με 50000χλμ ,αρκετα ευχαριστημενος!!
επειδη δεν τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ πρωτογενους και αναγομωσης,και επειδη τα λαστιχα ειναι το ποιο βασικο πραγμα στο αυτοκινητο, νομιζω οτι αξιζει να δωσεις αυτο το κατι παραπανω.
ΥΓ: Δεν κανουν ολα 1000Ε, τα λαστιχα που εβαλε ο φιλος νομιζω οτι κανουν 750Ε.

Τα αναγομωσης στο δρομο αμα τα φορτωνεις και τα ζοριζεις, εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι επικινδυνα.....
υπαρχουν μαρτυριες και σε αλλα φορουμ, που λενε οτι εχουν σκασει λαστιχα, σαν καρπουζι!!!!!
Άβαταρ μέλους
sifounas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 08:24
Τοποθεσία: ΦΘΙΩΤΙΔΑ


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες