Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

BEΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΕ NISSAN TERRANO II

Δημοσίευσηαπό sef » 05 Φεβ 2005, 12:57

tedos έγραψε:Για ζαντες τι εχετε να μου πειτε? Ως γνωστον οι μαμισιες μαζευουν τη λασπη της αρκουδας!! Για πειτε τι εχετε (16αρες φοραω)


Φοραω το χειμωνα με τα MUD αλουμινενιες 15'αρες, λογο του γνωστου προβληματος με την λασπη, και το καλοκαιρι τις μαμισιες με Α/Τ. :wink:
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό Jericho » 23 Ιαν 2006, 11:44

Εγώ φοράω 7J x 16, της Stilauto, και μια και έχουν μεγάλο άνοιγμα ανάμεσα στα μπράτσα, δεν μαζεύουν τίποτα...!
Άβαταρ μέλους
Jericho
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιαν 2006, 11:43
Τοποθεσία: Χανιά - Κρήτη

Δημοσίευσηαπό VAGOS » 31 Ιαν 2006, 13:25

μπωρης να βαλης καμια φωτο για τις ζαντες να δουμε πως ειναι?
Άβαταρ μέλους
VAGOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 05 Μαρ 2004, 23:34
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό Jericho » 20 Φεβ 2006, 11:28

Μπορώ να κάνω upload τη φώτο στο φόρουμ ?
Άβαταρ μέλους
Jericho
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιαν 2006, 11:43
Τοποθεσία: Χανιά - Κρήτη

Νεος με ΤΕΡΑΝΟ HELP

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 03 Μάιος 2006, 18:32

Καλοι μου ανθρωποι γεια σας εντος ολιγων ημερων θα ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος Terano 5θ και θα ηθελα λιγο τα φωτα σας.
:oops: :oops: :oops: Το αμαξι το παιρνω μεταχειρισμενο με 100000 χλμ πανω του αλλα οπως το ειδα με κανενα ψεγαδι ισως ενας μικρος θορυβος απο τα ρουλεμαν του πλισντιρεκ Ειναι το τερανο με τα στρογγυλα φαναρια του 98 μοντελο και θα ηθελα να μαθω τι να προσεξω περισσοτερο στο αυτοκινητο και πως θα μπορουσα να το βελτιωσω οσον αφορα το χωμα :) Το προηγουμενο αυτοκινητο μου ηταν ενα νιβα και το ειχα κανει αρμα μαχης αλλα επειδη οι χωροι μου ειναι απαραιτητοι (ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟς ΒΛΕΠΕΤΕ)αποφασισα να παρω τερανο το οποιο ηταν και ενα ονειρο ζωης.Επισης στις βελτιωσεις αν εχετε την καλοσυνη να μου γραψετε το κοστος και που τις κανατε.
Σας ευχαριστω και ευχομαι να μην σας κουρασα :roll: :roll:
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Κι' άλλος Νέος Με TERRANO

Δημοσίευσηαπό Babis » 03 Μάιος 2006, 19:44

:) :) Καλησπέρα στον φίλο με το TERRANO που θα το αποκτήσει σε λίγες μέρες. Όταν το πάρεις στα χέρια σου θα καταλάβεις οτι έκανες μια καλή αγορά.
Είμαι και εγώ κάτοχος ενός 5Θυρου το οποίο το απόκτησα πριν 1 μήνα. Όντως και εγώ παντρεμένος το χαλβάδιαζα αρκετά χρόνια για τους χώρους του και την εκτός δρόμου καλή συμπεριφορά και σχεδίασή του. Περίμενα έτσι λοιπόν να βρω μια ευκαιρία, ένα καθαρό αμάξι σε καλή τιμή. Εμένα έχει 72000 χλμ. και είναι του 97 με τα στρογγυλά φώτα όπως και το δικό σου.
Ήθελα να σου πώ οτι έχω και εγώ τον ίδιο θόρυβο και θα ήθελα όποιος ξέρει κανένα καλό μαστόρι για TERRANO εντός Αττικής να μου πεί να το κοιτάξω το αμάξι.
Τώρα απο εξοπλισμό και βελτιώσεις θέλω και εγώ να μάθω, και γι'αυτό θα περιμένω κανέναν παλιό με TERRANO να μας απαντήσει και τους 2.
Δεν σου λέω ακόμα τα Καλορίζικα. Όταν το πάρεις ενημέρωσέ μας.
Άβαταρ μέλους
Babis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 18:59
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 06 Μάιος 2006, 10:09

Φιλε babis το εργαλειο το εχω επιτελους στα χερια μου και εχω τρελλαθει τελειως ειναι φοβερο οχημα (φαντασου απο NIVA να μπαινεις στο TERRANO).Θελει βεβαια καποια μαζεματακια αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. :D :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό sef » 06 Μάιος 2006, 11:27

Γεια σας νεοι ομοσταυλοι.
Ελπιζω να εχεται διαβασει τις παλαιοτερες δημοσιευσεις για αυτό το θεμα, και να εχεται καταλαβει ότι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν υπαρχουν παλαβες βελτιωσεις γιατι απλα δεν τις χρειαζεται, εκτος και αν σας περισσευουν… και θελεται καλουδια που δεν θα είναι και πολύ απαραιτητα στο off road.
Εγω εχω το 5D μοντελο 96, και ταξιδευουμαι συνηθως 3 ενηλικες και 2 παιδακια
Χωρουν ανετα 10 σακ βουαγιαζ νορμαλ μεγεθους σε 2 σειρες των 5, ενώ υπαρχει χωρος για τουλαχιστον άλλη μια σειρα, η οποια 3η σειρα πιθανον να κοβει και λιγο την ορατοτητα προς τα πισω.
Εχω κανει καποιες ψιλοβελτιωσεις και τις εκανα περισσοτερο γιατι κανω εκδρομες με μεγαλη παρεα συνηθως και επειδη δεν μου αρεσει να κολλαω, και όταν λεμε Εκδρομες λεμε Εκδρομες… όχι εκει που σταματαει το Ι.Χ. η δυσκολευται-κολλαει ένα SUV, να σταματαμε, αλλα σε αυτά τα σημεια για εμενα αρχιζει το παιχνιδι…
Αν δεν εκανα τα παραπανω θα το αφηνα εργοστασιακο όπως ηταν και θα με καλυπται κατά 80% στις ατομικες μου εξορμισεις, με μονο ένα Α/Τ λαστιχο.
Εχουμε και λεμε: (με τυχαια σειρα)
- Κοτσαδορος πισω με 2 σημεια προσδεσης, αλλα και ειδικη προσθηκη λαμαρινας για να καλυπτει την πινακιδα που ξηλωνεται για πλακα, και
ετσι λυνεται οριστικα το παραπανω προβλημα.
- Από αναρτηση φορουσε όταν το αγορασα Bilstein και πηγαινε σαν τρενο
Αλλα εβαλα OLD MAN EMU συν περικους ποντους αλλα και καταπληκτικη
Στο χωμα. Αμορτισερ-ελατηρια.
- Προσθηκη 3 εκατοστα στα πισω ελατηρια, με αναλογο κουρδισμα της
μπροστινης αναρτησης, αν και τωρα το εχω κατεβασει μπροστα 2 εκατοστα.
Βλεπε φορτωμα και off road διαδρομες.
- Μεγαλη ποδια αλουμινιου μπροστα, για προστασια, στα ποταμια κυριως.
- Και βεβαια ΕΛΑΣΤΙΚΑ που κανουν ολο το παιχνιδι… τον χειμωνα μονιμα
BF Goodrich MUD 30-9,5-15, (βρισκουν μονο στην ακρη του λασπωτηρα μπροστα, την οποια εκοψα και τωρα οκ), και το καλοκαιρι τα Α/Τ της
Παραπανω μαρκας σε διασταση 235/75/15, (που είναι και καλυτερα στην αμμο).
- Στο τρισιμπιτερ ελαστικο περιβλημα, όπως και στον πολαπλασιαστη.
- Μελοντικα θα αλαχτει το χταποδι, και θα τοποθετηθει και σνορκελ, και
Φυσικα αν επιτρεποταν μπροστινος μεταλικος προφυλακτηρας με εργατη.
Επισης εχω δει site στην Γερμανια νομιζω που καποιος εχει κανει body lift
3cm που ειναι υγιεινοτερο απο τις προσθηκες και τα κουρδισματα, και εχει βαλει 31-10,5-15 λαστιχο, αλλα εμας με αυτον τον κινητηρα δεν κανει νομιζω, θα σερνομαστε μετα. Αλλα λογο γλωσσας δεν του εχω στειλει εμαιλ για πληροφοριες.
Δεν καταλαβα από ποιο σημειο ακουγεται ο θορυβος?
Φανταζομαι στον Ν. Κοσμο θα εχεις παρκινγκ?
Μενει ο κουνιαδος μου εκει και τα τοσα χρονια εχω παει μονο 2 φορες λογο του ότι δεν χωραω αλλα και γιατι δεν βρισκω θεση παρκινγ.
Και συμβουλη όταν σπινιαρουμαι και δεν κινειται το οχημα το σταματαμε το σπινιαρισμα ταχυτερο για να μην θαφτουμε μεχρι τα αυτια.
Επισης σε συνθηκες μειωμενης προσφησης παγωμενο χιονι-λασπη όχι πανω από 2.000-2.500.
Οσο για μαστορα ο δικος μου εχει αλλα 4 τερρανο εκτος από το δικο μου τηλ με πμ.
Τιποτα αλλο :?: :oops:
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό sef » 06 Μάιος 2006, 11:33

savourdaman έγραψε:Φιλε babis το εργαλειο το εχω επιτελους στα χερια μου και εχω τρελλαθει τελειως ειναι φοβερο οχημα (φαντασου απο NIVA να μπαινεις στο TERRANO).Θελει βεβαια καποια μαζεματακια αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. :D :D


τι μαζεματακια?
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 06 Μάιος 2006, 21:11

Φιλε sef μαζεματακια εχει λογο μαλλον κακοσυντηρησης του προηγουμενου ιδιοκτητη οπως καποια μικρη διαροη στο σασμαν βαλβολινης εικαζω μαλλον καποια τσιμουχα καποια σωληνακια μπροστα αλλαγμα λογο πολυκαιριας εχουν χασει το χρωμα τους και γενικα θελω να του ριξει καποιος μια πολυ καλη ματια για να ειμαι σιγουρος καταλαβαινεις.Εχω και εγω αναρτηση bilstein ελαστικα 235/75/15 σκορπιο της PIRELLI ST (μπλιαχ) λεω να βαλω 235/75/15 σε mud colway τα macho οπως και ενα σηκωματακι με old man emu :oops: :oops: Αυτα τα ολιγα πιστευω οτι ετσι θα ειμαι μια χαρα :) Παντως το αυτοκινητο δεν παιζεται και να φανταστεις οτι το εβαλα λιγο στο χωμα λογο αναμονης του service και των ελαστικων :( :(Ναι φιλε μου εχω παρκινγκ δεν γινεται αλλιως ασε.Οσο αφορα τον θορυβο αυτος ακουγεται απο μπροστα και πιθανων απο τα ρουλεμαν του πλισντιρεκ ενα κρρρρ τωρα τι ειναι επειδη δεν ξερω το αυτοκινητο δεν μπορω να σου πω.Αν εχεις την καλοσυνη στειλε πμ με το τηλεφωνω του μαστορα σου και γραψε μου αν δουλευει και σαββατο διοτι λογο δουλειας δεν εχω αλλη μερα καταλαβαινεις :(
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Babis » 09 Μάιος 2006, 17:45

Φίλε sef ευχαριστούμε για τις αναλυτικές βελτιώσεις που μας έγραψες. Στείλε σε παρακαλώ και το τηλέφωνο του συνεργείου με π.μ γιατι πρέπει σιγά σιγά να το αναβαθμίζουμε το εργαλείο. Έρχεται καλοκαίρι βλέπεις και αρχίζουν τα καλοκαιρινά παιχνίδια μιάς και τα χειμωνιάτικα τα χάσαμε. Έχω κλέισει και για Μήλο φέτος. Πολύ πέτρα απ'ότι ακούω. Θα το ρεγουλάρω το εργαλείο καλά φέτος.
Φίλε savourdaman Καλορίζικο και Καλολάσπωτο. Είδες? Άλλο εργαλείο τούτο. Να προσέχεις τον κώλο του μόνο. Δέν είναι NIVA ε!!!!! το νού σου είναι μακρύύύύύύύύύ. Έλπίζω τα μαζεματάκια να είναι μαζεματάκια και να μην σου βγάλουν τίποτα περίεργα. Εγώ πάντως το πρώτο που θα κάνω είναι να αλλάξω ανάρτηση γιατί πηγαίνω βάρκα γιαλό. Αναλόγως των οικονομικών λέω να βάλω και μπλοκέ στο πίσω διαφορικό. Θα δούμε. Όλα θα εξαρτηθούν απο την τσέπη. Έρχονται και διακοπές βλέπεις.
Αυτά για την ώρα. Περιμένω το τηλ. του συνεργείου απο τον sef, να το πάω μέσα και ξαναγράφω να σας πώ τα νέα.
Astrapogiannos
Άβαταρ μέλους
Babis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 18:59
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 11 Μάιος 2006, 16:01

Ευχομαι τα μαζεματακια να μην ειναι μαζεματαρες και δυστηχως πολυ το φοβαμαι θα δειξει περιμενω το τηλ και εγω να το παω σε κανενα καλο μαστορα γιατι στο εξουσιοδοτημενο που το πηγα αφ ενος δεν εκανε τον περιεργο θορυβο(φοβηθηκε φαινεται)και αφ ετερου δεν τους ειδα γνωστες οποτε...Τελος παντων του πηρα λαστιχα Ηankook dynamic τα οποια ειναι δοκιμασμενα και ειναι πολυ καλα και επισης του εβαλα μπροστα λαμπες piia οι οποιες ειναι απιστευτες αλλα και λιγο ακριβες παντως τωρα βλεπω αυτα προς το παρων :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 15 Μάιος 2006, 16:20

Φιλοι μου μηπως λεω μηπως φοριεται πανω στο θηριο μας το σασμαν απο το king cub?Το λεω αυτο διοτι οι κοντες δεν ειναι και πολυ κοντες η αν υπαρχεο αλλος τροπος να γινουν τα κοντα πιο κοντα? :oops:
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό sef » 16 Μάιος 2006, 11:06

savourdaman έγραψε:Φιλοι μου μηπως λεω μηπως φοριεται πανω στο θηριο μας το σασμαν απο το king cub?Το λεω αυτο διοτι οι κοντες δεν ειναι και πολυ κοντες η αν υπαρχεο αλλος τροπος να γινουν τα κοντα πιο κοντα? :oops:


Τα κοντα του ειναι αρκετα κοντα σε σχεση με αλλα 4χ4 αλλα αρκετα κοντα στα πολυ κοντα του Difender 90.
Αφου χωρις να το ζορισεις πολυ, ποιανεις τα 60χλμ αντε και τα 70χλμ, απο εκει και πανω ζοριζεται το συστημα αλλα και ο κινητηρας ανεβαζει στροφες
στα κοκκινα. Τελικη σε κατηφορικο ασφαλτινο κομματι εχει 100χλμ, αν θυμαμαι καλα, το εχω κανει μια φορα και δεν το ξανακανω.
Εκει που μου θα ηθελα εγω λιγο πιο κοντα, ειναι μονο μεσα σε κροκαλα ποταμου, που το μεγεθος της κροκαλας να ειναι σαν την μπαλα ποδοσφαιρου.
Εσυ σε τι τυπο εδαφους θα ηθελες τοσο κοντα?
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 16 Μάιος 2006, 15:07

Φιλε sef μια φορα μονο χρειαστηκε να βαλω κοντα και μπορει να ηταν και η ιδεα μου δεν ηταν αυτα που περιμενα τωρα θα το δοκιμασω και συντομα θα σου πω εντυπωσεις :)
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες