Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

υποψηφιος αγοραστης suv

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 20 Νοέμ 2007, 19:56

γεια σας φιλοι.
πηγα στην αντιπροσωπια της nissan. η εκδοση new x-trail / se(5)clima-abs-6abag-cd/changer-a/w-sk/r 2.0lt με ηλιοροφη και εξοδα ταξινομησης και μεταλικο χρωμα κοστιζει 27.250,00 τιμη για πολυτεκνους,(33.210,00 η κανονικη τιμη).
εμεις οι τριτεκνοι το δικαιουμαστε απο 01/01/2008
το δερματινο σαλονι που ειναι Must για τα μωρα κοστιζει επιπλεον 1.100,00.
λοιπον, νομιζω οτι ειναι η πιο καλη περιπτωση για τα δικα μου δεδομενα και γιατι στην τελικη το συγκεκριμενο αυτοκινητο μου αρεσε περισσοτερο
μονο σε παρακαλω xtrail αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πες το μου πριν κανω το λαθος.εννοω στην αντιπροσωπια, στην εγγυηση κ.λ.π.
ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Δημοσίευσηαπό MKB » 20 Νοέμ 2007, 20:16

Φίλε "Xenos" εύλογο το παράπονό σου,δυστυχώς υπάρχει σε κάποιες αντιπροσωπείες αυτή η περίεργη νοοτροπία.Εγώ όταν μετά από ένα χρόνο θέλησα να αλλάξω το Hyundai toucson πήγα και κοίταξα για το Santa Fe και το Kia Sorento,όταν τους ζήτησα από την αντιπροσωπεία cruise control μου είπαν ότι δεν φέρνουν κανένα μοντέλο με αυτό!!!!!!!!
Επειδή εγώ το θεωρώ απαραίτητο και 1 χρόνο απλώς συμβιβάστηκα με το toucson,προτίμησα το xtrail και πραγματικά μέχρι στιγμής(1 μήνας 3450 χλμ.)δεν έχω κανένα παράπονο.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: υποψηφιος αγοραστης suv

Δημοσίευσηαπό evan » 20 Νοέμ 2007, 23:31

ioannisb1 έγραψε:γεια σας φιλοι.
πηγα στην αντιπροσωπια της nissan. η εκδοση new x-trail / se(5)clima-abs-6abag-cd/changer-a/w-sk/r 2.0lt με ηλιοροφη και εξοδα ταξινομησης και μεταλικο χρωμα κοστιζει 27.250,00 τιμη για πολυτεκνους,(33.210,00 η κανονικη τιμη).
εμεις οι τριτεκνοι το δικαιουμαστε απο 01/01/2008
το δερματινο σαλονι που ειναι Must για τα μωρα κοστιζει επιπλεον 1.100,00.
λοιπον, νομιζω οτι ειναι η πιο καλη περιπτωση για τα δικα μου δεδομενα και γιατι στην τελικη το συγκεκριμενο αυτοκινητο μου αρεσε περισσοτερο
μονο σε παρακαλω xtrail αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πες το μου πριν κανω το λαθος.εννοω στην αντιπροσωπια, στην εγγυηση κ.λ.π.
ευχαριστω.


Καλή επιλογή, χώροι,άνεση,ποιότητα,επιδόσεις, εξοπλισμός(και cruise control),λογικά δεν θα έχεις παράπονο ούτε και εκτός δρόμου, το δικό μου το έβαλα σε λασπωμένους δασικούς δρόμους και τα πήγε καλά, τα κορίτσια το διασκέδασαν πολύ, τι άλλο να ζητήσει κανείς;Δεν είναι το καινοτομικό αυτοκίνητο, όπως θεωρώ ότι ήταν το πρώτο μου RAV,αλλά πλέον δεν υπάρχουν τέτοια αυτοκίνητα σ΄αυτήν την κατηγορία.Δες και το αυτόματο, γιατί όχι;
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Re: υποψηφιος αγοραστης suv

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 01:01

evan εχω την εντυπωση οτι χρεωνεται ακριβοτερα το αυτοματο κιβωτιο.αλωστε ο φιλος xenos εκανε ολοκληρο θεμα με το κιβωτιο cvt και δεν το φερνουν τελικα στην ελλαδα.
ποσα χιλιομετρα εκανες με το δικο σου.προβληματα καπου?
Υ.Γ. κοριτσια ειπες? συμπτωση! και οι δικες μου το αρεσαν πολυ και οι ....4...
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: υποψηφιος αγοραστης suv

Δημοσίευσηαπό bebes » 21 Νοέμ 2007, 09:25

ioannisb1 έγραψε:γεια σας φιλοι.
κοστιζει 27.250,00 τιμη για πολυτεκνους,
...
l αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πες το μου πριν κανω το λαθος.εννοω στην αντιπροσωπια, στην εγγυηση κ.λ.π.
ευχαριστω.

Φίλε μου είμαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση, δύο καθισματάκια κι ένα παιδί ακόμα δύσκολα χωράνε, αν σε ενδιαφέρει το CRV κάνει 28000 (τελική),
(μεγαλύτεροι χώροι, πιο άνετο στο δρόμο, χειρότερο εκτός, 7 χρόνια εγγύηση)
Πάντως για την αντιπροσωπία της Νισσάν μόνο καλά άκουσα σε αντίθεση με τον Σαρακακη :?
Άβαταρ μέλους
bebes
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 21 Σεπ 2005, 11:24

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Νοέμ 2007, 10:18

Το πρόβλημα που είχε παρουσιάσει είναι αυτό που αναφέρθηκε από εσένα, δηλαδή έχανε υγρά του ψυγείου εντός κυλίνδρου. Ευτυχώς δεν δημιούργησε πρόβλημα στον κινητήρα. Ομως το ανακαλύψανε μια μέρα πριν λήξει η εγγύηση. Μπορώ να πω πως το συνεργείο κινήθηκε πολύ σωστά, άλλαξε αμέσως την εντολή και έγινε προσπάθεια αλλαγής του κινητήρα.
Ομως παιδεύτηκα ένα μήνα για να κάνουν κάτι. Η κεντρική δεν άφηνε να αλλαχτεί ο κινητήρας αλλά επιμέναν σε επισκευή, η τοπική επέμενε σε αλλαγή έστω και σε κομμάτια. Τελικά μετά από απειλή ότι θα κινηθώ δικαστικά (στην τοπική κεντρική αντιπροσωπία) προχώρησαν σε αλλαγή αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγινε, αφού πήρα μεν τιμολόγιο που φαινόταν η αλλαγή κινητήρα αλλά όχι ποιο ακριβώς κομμάτι κλπ.
Θα πω πως ενώ γνωρίζανε το πρόβλημα προσπαθήσανε να μην κάνουν καμιά ενέργεια μέσα στην εγγύηση. Η κεντρική αντιπροσωπία έφτασε σε σημείο να ισχυριστεί πως η τοπική έβγαλε το αυτοκίνητο κάποια στιγμή εκτός συνεργείου και συστήματος ελέγχου και όταν το ξαναέβαλε ήταν εκτός εγγύησης. Ευτυχώς είχα την εκτύπωση με την παραλαβή του αυτοκινήτου με ημερομηνία εντός εγγύησης και όταν την έστειλα με φαξ...ξεροκατάπιανε και το προχωρήσανε!!! Δυστυχώς τέτοιες αντιμετωπίσεις πιστεύω πως γίνονται και σε πιο τρανταχτές μάρκες αλλά φυσικά μόνο στην Ελλάδα που αν πας να κινηθείς νομικά θα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα που δεν θα αξίζει.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
Να κλείσω λέγοντας πως το αυτοκίνητο το θεωρώ αρκετά καλό, λίγο ακριβό για την ποιότητα και τα εξτρα που προσφέρει, έχει δυνατότητες εκτός δρόμου στα όρια ενός SUV, δεν έτριζε μετά από τόση χρήση, έχει πολλούς και μεγάλους χώρους και γενικά εκτός από αυτή την ταλαιπωρία δεν έβγαλε κάτι. Ακόμα και το κόστος των σερβις ήταν σε πολύ χαμηλές, συγκριτικά με άλλα ανάλογης τιμής, αυτοκίνητα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Xenos » 21 Νοέμ 2007, 10:40

xtrail έγραψε:Το πρόβλημα που είχε παρουσιάσει είναι αυτό που αναφέρθηκε από εσένα, δηλαδή έχανε υγρά του ψυγείου εντός κυλίνδρου. Ευτυχώς δεν δημιούργησε πρόβλημα στον κινητήρα. Ομως το ανακαλύψανε μια μέρα πριν λήξει η εγγύηση. Μπορώ να πω πως το συνεργείο κινήθηκε πολύ σωστά, άλλαξε αμέσως την εντολή και έγινε προσπάθεια αλλαγής του κινητήρα.
Ομως παιδεύτηκα ένα μήνα για να κάνουν κάτι. Η κεντρική δεν άφηνε να αλλαχτεί ο κινητήρας αλλά επιμέναν σε επισκευή, η τοπική επέμενε σε αλλαγή έστω και σε κομμάτια. Τελικά μετά από απειλή ότι θα κινηθώ δικαστικά (στην τοπική κεντρική αντιπροσωπία) προχώρησαν σε αλλαγή αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγινε, αφού πήρα μεν τιμολόγιο που φαινόταν η αλλαγή κινητήρα αλλά όχι ποιο ακριβώς κομμάτι κλπ.
Θα πω πως ενώ γνωρίζανε το πρόβλημα προσπαθήσανε να μην κάνουν καμιά ενέργεια μέσα στην εγγύηση. Η κεντρική αντιπροσωπία έφτασε σε σημείο να ισχυριστεί πως η τοπική έβγαλε το αυτοκίνητο κάποια στιγμή εκτός συνεργείου και συστήματος ελέγχου και όταν το ξαναέβαλε ήταν εκτός εγγύησης. Ευτυχώς είχα την εκτύπωση με την παραλαβή του αυτοκινήτου με ημερομηνία εντός εγγύησης και όταν την έστειλα με φαξ...ξεροκατάπιανε και το προχωρήσανε!!! Δυστυχώς τέτοιες αντιμετωπίσεις πιστεύω πως γίνονται και σε πιο τρανταχτές μάρκες αλλά φυσικά μόνο στην Ελλάδα που αν πας να κινηθείς νομικά θα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα που δεν θα αξίζει.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
Να κλείσω λέγοντας πως το αυτοκίνητο το θεωρώ αρκετά καλό, λίγο ακριβό για την ποιότητα και τα εξτρα που προσφέρει, έχει δυνατότητες εκτός δρόμου στα όρια ενός SUV, δεν έτριζε μετά από τόση χρήση, έχει πολλούς και μεγάλους χώρους και γενικά εκτός από αυτή την ταλαιπωρία δεν έβγαλε κάτι. Ακόμα και το κόστος των σερβις ήταν σε πολύ χαμηλές, συγκριτικά με άλλα ανάλογης τιμής, αυτοκίνητα.


Σε ευχαριστώ φίλε xtrail για την απάντηση σου. Κάνω μία σχετική έρευνα και έχω πληροφορηθεί οτι το πρόβλημα ξεκινά από το καταλύτη... Έχω δημοσιεύσει σήμερα σχετικό θέμα...
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

αυτοματο κιβωτιο cvt aplo

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 16:48

γεια σας φιλοι.οπως μου προτεινε και ο evan σκεφτoμαι να ζητησω το κιβωτιο cvt.στην διλιτρη εκδοση δεν ειναι εξαταχυτο.ειναι λενε το ιδιο που εχει το murano.
πιστευω πως θα εχω μεγαλυτερη ανεση αλλα δεν ξερω τι θα αντιμετωπiσω
σε εκτος δρομου διαδρομη.π.χ. σε αποτομη κατηφορα-λασπη κ.λ.π.
μπορει καποιος να με διαφωτiσει γυρω απο τη χρηση του CVT
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: αυτοματο κιβωτιο cvt aplo

Δημοσίευσηαπό Xenos » 21 Νοέμ 2007, 17:10

ioannisb1 έγραψε:γεια σας φιλοι.οπως μου προτειναι και ο evan σκεφτoμαι να ζητησω το κιβωτιο cvt.στην διλιτρη εκδοση δεν ειναι εξαταχyτο.ειναι λενε το ιδιο που εχει το murano.
πιστευω πως θα εχω μεγαλυτερη ανεση αλλα δεν ξερω τι θα αντιμετωπiσω
σε εκτος δρομου διαδρομη.π.χ. σε αποτομη κατηφορα-λασπη κ.λ.π.
μπορει καποιος να με διαφωτiσει γυρω απο τη χρηση του CVT
ευχαριστω


Από το site http://www.geocities.com/sfetel/jazz/gears.html διαβάζουμε:

CVT σημαίνει Continius Variable Transmition, διαρκώς μεταβαλλόμενη μετάδοση. Στην πράξη σημαίνει ότι δεν έχουμε πια τις όσες αυτόματες ταχύτητες είχαν προεπιλεγεί από μηχανικά γρανάζια, όπως κάνουν τα διαφορετικών τύπων αυτόματα κιβώτια. Δεν υπάρχουν πια γρανάζια. Δεν υπάρχουν περιορισμοί στων αριθμό των σχέσεων μετάδοσης. Δεν υπάρχει πια περίπτωση η μια ταχύτητα να είναι κοντή και η επόμενη μακριά για το συγκεκριμένο είδος δρόμου!

Η σχέση μετάδοσης μεταβάλλεται διαρκώς ανάλογα με τις στροφές, το φορτίο, το πάτημα του γκαζιού και τις επιλογές του οδηγού! Μπορεί να γίνει πιό κοντή από την πρώτη του χειροκίνητου κιβωτίου αλλά και πιο μακριά από την πέμπτη. Και οι μεταξύ τους διαβαθμίσεις είναι θεωρητικά άπειρες!

Η λειτουργία του CVT θα μπορούσε να περιγραφεί σαν δύο τροχαλίες και ένας ιμάντας που μεταφέρει την κίνηση από την πρώτη τροχαλία στην δεύτερη. Απλή η ιδέα. Το έξυπνο της υλοποίησης είναι ότι και οι δύο τροχαλίες έχουν ηλεκτρομηχανικά ελεγχόμενη μεταβλητή διάμετρο. Ο υπολογιστής του CVT επιλέγει διαρκώς την διάμετρο της πρώτης και της δεύτερης με τρόπο που να ακολουθούνται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τόσο οι επιλογές του οδηγού όσο και η καλύτερη λειτουργία του κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 17:23

file xenos σ ευχαριστω για την εξηγηση.
ομως που υπαρχει το σκετο cvt kai to 6αρι cvt. θα κανω γκαφα αν αγορασω το σκετο?αφου στην εκδοση που επελεξα μονο αυτο δινουν?
ποια ειναι η διαφορα τους?
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό Xenos » 21 Νοέμ 2007, 17:28

ioannisb1 έγραψε:file xenos σ ευχαριστω για την εξηγηση.
ομως που υπαρχει το σκετο cvt kai to 6αρι cvt. θα κανω γκαφα αν αγορασω το σκετο?αφου στην εκδοση που επελεξα μονο αυτο δινουν?
ποια ειναι η διαφορα τους?


Πέρα από τις άπειρες σχέσεις το CVT έχει και προεπιλεγμένες, σε αυτή τη περίπτωση 6. Σκέτο CVT το X-Trail δεν νομίζω οτι έχει...

Το Muranο σύμφωνα με το site της Nissan έχει CVT χωρίς ν ακαθορίζει αν έχει προεπιλογές. Και το απλό πάντως θεωρώ οτι είναι ανώτερο από το κανονικό αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

Re: πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 17:40

το xtrail το δινει με σκετο cvt sta 2.0lt.kai 6atahito cvt sta 2.5lt
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό Xenos » 21 Νοέμ 2007, 18:59

ioannisb1 έγραψε:το xtrail το δινει με σκετο cvt sta 2.0lt.kai 6atahito cvt sta 2.5lt


Όπως σου είπα και το απλό είναι ανώτερο του κανονικού αυτόματου. Τι χρόνο παράδοσης έχει με το CVT;
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

Re: πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 19:07

mono 3 mines
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Re: πολυ κατανοητη η εξηγηση του xenos!

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 21 Νοέμ 2007, 22:23

αποφασησα να παω αυριο να το κλεισω!
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες