Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 17 Ιαν 2008, 14:51

Ευχαριστω για τις ευχες ioannisb1 αντε να ερθει και το δικο σου ...!!!
Εχω αλλη μια ερωτηση προς τους ηδη κατοχους.
Κινειστε με 2WD η με AUTO κινηση σε εθνικη κλπ?
Πρεπει να ειναι βρεγμενη η ασφαλτος η να υπαρχει κινδυνος ολισθησης η δεν επηρεαζεται το αυτοκινητο και στην στεγνη ασφαλτο?
Γιατι στο Jimny που εχω το 4Χ4,μονο οταν γλυστραει το βαζω...
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό mavxalia » 08 Φεβ 2008, 02:14

Καλησπέρα, είμαι καινούριος στην παρέα και μόλις εδώ και μια εβδομάδα έχω στα χέρια μου το νέο x-trail 2,5 βενζίνη. Η εμπειρία μου με το αυτοκίνητο είναι πολύ μικρή ακόμη αλλά φέρνετε πως δεν έχει καμιά σχέση με το maverick που είχα πριν από αυτό και το έδωσα γιατί απλά δεν έχω ξαναδεί χειρότερο αυτοκίνητο.
Απορία: 1.Μηπος γνωρίζει κάποιος γιατί το ράδιο-cd δεν κρατάει την ένταση που είχε μετά το κλείσιμο του διακόπτη της μίζας?
2.Γιατι το Bluetooth κολλάει καμία φορά?
Ευχαριστώ, θα σας κρατώ ενήμερους όσο θα γνωρίζω καλυτέρα το αυτοκίνητο.
όταν περνάω πάνω από λακκούβες και καμαράκια ακούγεται τσέκαρα και τα πράγματα από το χώρο αποσκευών μάλλον όταν πάω συνεργείο θα το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
mavxalia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 00:26

Δημοσίευσηαπό scs » 08 Φεβ 2008, 09:15

Ααααααα, μην μου λες τετοια!!!! Περιμενω το δικο μου 2,5 την αλλη εβδομαδα!
Παντος δυσκολα πιστευω οτι το νεο x-trail ειναι χειροτερο απο το παλιο σου maveric, καικαμε!

Οσο για την ενταση του cd μπορω να σου πω πως αυτο το εχουν πολλα αυτοκινητα και εχει οντος μια λογικη. Αν την τελευταια φορα που βγηκες το ειχες να βαραει, την επομενη φορα που θα ξαναμπεις να μην πεταχτεις απο την ενταση. Οποτε κανει reset σε μια μεση ενταση.

Απο καταναλωση, επιδοσεις πως ειναι? Τι χρωμα το πηρες?
Άβαταρ μέλους
scs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό evan » 08 Φεβ 2008, 22:53

Kαλοτάξιδο και καλές διαδρομές.Για το 1ο θέμα συμφωνώ με τον SCS.Όσον αφορά το Bluetooth, η δική μου συσκευή (LG), δεν μένει συνδεδεμένη πάνω από 3 λεπτά ενώ με το ΝΟΚΙΑ της γυναίκας μου δεν υπάρχει πρόβλημα.
Φίλε SCS από κατανάλωση πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος καθώς στην εθνική θα δείς περίπου 11λτ/100χλμ με ταχύτητα 120-130 χλμ.Εσύ σε τι χρώμα το παράγγειλες;
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό scs » 09 Φεβ 2008, 00:46

Ευχαριστω πολυ evan. Θα σας πω εντυπωσεις μολις το παραλαβω.
Το πηρα σε μαυρο (σε χρυσαφι που ηθελα αργουσε) γιατι το θελω με το ανοιχτο δερματινο σαλονι μεσα, ελπιζω να μην λερωνει πολυ ευκολα. Η καταναλωση ακουγεται καλη.

παλι καλα που εχω nokia κινητο, αλλα οντος το προβλημα με το bluetooth το εχω διαβασει και αλλου.

Ερωτηση: ξερει κανεις αν μπορω να ΒΓΑΛΩ τις ραγες οροφης με τους προβολεις και να βαλω τις μικρες μαυρες που ερχεται το αμαξι οταν δεν παραδιδεται με τους προβολεις επανω? Αισθητικα τις βρισκω λιγο χοντροκομμενες και πιστευω οτι δειχνει καλυτερο χωρις αυτες.
Άβαταρ μέλους
scs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό mavxalia » 09 Φεβ 2008, 12:16

Αγαπητέ scs το πήρα σε χρώμα ανθρακί το ήθελα περισσότερο σε μαύρο αλλά μου είπαν τότε 13/11/07 ότι θα περιμένω πάνω από τρεις μήνες και ότι αν θα έκαμνα την παραγγελία σε ανθρακί θα το είχα σε ένα μήνα, τελικά ήρθε σε δυο μήνες. Όσο για την ένταση του ράδιο-cd το πρόβλημα δεν είναι ότι εγώ το έχω να βαράει αλλά μόνο του βαράει μόλις ανοίγω την μηχανή και με ξεκουφαίνει. Η ένταση ρυθμίζετε αυτόματα στο 8 όταν εγώ ακούω συνήθως στο 3. Από επιδόσεις μου φαίνετε ότι είναι εξαιρετικό, σημειωτέων ότι εγώ δεν είμαι πολύ της ταχύτητας. Τώρα ότι αφορά την κατανάλωση δεν μου φαίνετε υπερβολική νομίζω ότι κυμαίνετε σε λογικά επίπεδα, πάντως καίει σίγουρα λιγότερο από την μπαχατέλα το maverick που ήταν και 2,0. Δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις τις ράγες πάντως δεν βγάζει νόημα να μην γίνετε λογικά. Οι ράγες οροφής βγάζουν έναν αεροδυναμικό θόρυβο το διαπίστωσα από την πρώτη στιγμή που το πήρα από την αντιπροσωπία και το έβγαλα στην εθνική. Ευχαριστώ evan για τις ευχές σου και εγώ αυτό που κατάλαβα με τα κινητά αφού δοκίμασα μερικά είναι ότι είναι θέμα συσκευής άλλες συνεργάζονται καλά και άλλες όχι. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος με το αυτοκίνητο αφού έχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης στο δρόμο είναι αθόρυβο, ξεκούραστο και από ποιότητα υλικών είναι νομίζω κορυφαία.
όταν περνάω πάνω από λακκούβες και καμαράκια ακούγεται τσέκαρα και τα πράγματα από το χώρο αποσκευών μάλλον όταν πάω συνεργείο θα το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
mavxalia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 00:26

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Φεβ 2008, 12:24

scs έγραψε:Ευχαριστω πολυ evan. Θα σας πω εντυπωσεις μολις το παραλαβω.
Το πηρα σε μαυρο (σε χρυσαφι που ηθελα αργουσε) γιατι το θελω με το ανοιχτο δερματινο σαλονι μεσα, ελπιζω να μην λερωνει πολυ ευκολα. Η καταναλωση ακουγεται καλη.

παλι καλα που εχω nokia κινητο, αλλα οντος το προβλημα με το bluetooth το εχω διαβασει και αλλου.

Ερωτηση: ξερει κανεις αν μπορω να ΒΓΑΛΩ τις ραγες οροφης με τους προβολεις και να βαλω τις μικρες μαυρες που ερχεται το αμαξι οταν δεν παραδιδεται με τους προβολεις επανω? Αισθητικα τις βρισκω λιγο χοντροκομμενες και πιστευω οτι δειχνει καλυτερο χωρις αυτες.

Οι ράγες βγαίνουν σίγουρα...όταν είχα ζητήσει να βάλω αυτές με τα φωτιστικά μου είπαν πως κοστίζουν 3000€!! Να το έχεις υπόψη σου αυτό
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό scs » 09 Φεβ 2008, 14:20

Φιλε xtrail (ή οποιος αλλος ενδιαφερεται) αν θελεις ανταλλασουμε ραγες οροφης!! Αρκει να βρεθει ενα συνεργειο της Nissan που να αναλαβει την ευθυνη να γινει η δουλεια σωστα και για τους δυο μας.

Mavxalia καλοταξιδο να ειναι, για το προβλημα της εντασης δεν νομιζω να μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως. Απο την αντιπροσωπεια καθε ποσα km σου ειπαν για service και αλλαγη λαδιων? Παρεπιτοντος την παραγγελια την εδωσα μεσα Δεκεμβριου και παραλαμβανω σε 1 εβδομαδα, δηλ περιπου 2 μηνες. Απ'οτι μου ειπαν, μερικες φορες τους δινονται διαθεσιμα κομματια με μικροτερους χρονους παραδοσης αλλα χωρις να μπορουν να το ξερουν νωριτερα.
Άβαταρ μέλους
scs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Φεβ 2008, 14:35

Το xtrail το έχω δώσει....πήγα στο pathfinder!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MKB » 09 Φεβ 2008, 14:39

Καλορίζικα,και καλοτάξιδα τα αυτοκίνητά σας,παιδιά.Πραγματικά είναι πολύ πετυχημένο το αυτοκίνητο και όσον αφορά τα μικροπροβλήματα με τα τηλέφωνα και το ράδιο είναι πταίσματα.Από τότε που μπήκαν τα ηλεκτρονικά στα αυτοκίνητα,δεν υπάρχει αυτοκίνητο χωρίς προβλήματα,ευτυχώς εδώ το πρόβλημα είναι μόνο αυτό.Εγώ συμπληρώνω 4 μήνες κατοχής και 9400 χλμ.κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο,αντίθετα είναι πολύ ευχάριστο είτε εντός δρόμου είτε εκτός.Η κατανάλωση λογικότατη.Το μόνο που θέλει ψάξιμο είναι όταν θα αλλαχτούν τα λάστιχα να βρεθεί ΑΤ στην διάστασή τους 215-60/17 και για ταχύτητες έως 210 χλμ./ώρα.Συμφωνώ με την παρατήρηση για τις ράγες με τα φώτα,ότι παράγουν αεροδυναμικό θόρυβο αλλά αν το δείτε χωρίς αυτές νομίζω ότι το αυτοκίνητο χάνει,οπότε αξίζει την θυσία.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mavxalia » 09 Φεβ 2008, 16:28

scs Μου είπανε να το πάω μια φορά στα 3,000 km για έναν έλεγχο δωρεάν, αλλαγή λαδιών σε κάθε 10,000 και σέρβις κάθε 30,000, τώρα έχω 450 km μόνο. MKB Ευχαριστώ για τις ευχές σου. Αυτά που με χάλασαν στο αυτοκίνητο: 1.Δεν φωτίζονται οι διακόπτες των παραθύρων. 2.Δεν έχει φως το ντουλαπάκι του συνοδηγού και δεν βλέπεις την τύφλα σου. 3. Δεν έχει ροοστάτη για τον φωτισμό των οργάνων. 4.Δεν υποστηρίζει MP 3 και δεν υπάρχει θύρα USB. 4.Γιατι στην Ευρώπη η ίδια έκδοση έχει επάνω πλοηγό, οθόνη LCD 7”+ κάμερα οπισθοπορίας + MP 3 + USB. Δηλαδή τα δικά μας ευρώ εδώ στην μπανανία έχουν άλλο χρώμα? Ή μήπως δώσαμε λίγα χρήματα να το αποκτήσουμε? 38,500 μαζί με τα τέλη ταξινόμησης κ.τ.λ.
όταν περνάω πάνω από λακκούβες και καμαράκια ακούγεται τσέκαρα και τα πράγματα από το χώρο αποσκευών μάλλον όταν πάω συνεργείο θα το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
mavxalia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 00:26

Δημοσίευσηαπό wisdomvs » 10 Φεβ 2008, 20:35

Καλησπέρα παιδιά,

Παρέλαβα το X TRAIL 2.0 βενζίνη. Έχω κάνει 900 km σε στεγνό και βρεγμένο δρόμο. Η ποιότητα κύλησης είναι πάρα πολύ καλή. Ο θόρυβος είναι χαμηλός, το δερμάτινο σαλόνι είναι εκπληκτικό, η ηλιοροφή τρομερή και χώροι τεράστιοι.

Η κατανάλωση με χρήση σε πόλη, βουνό και εθνική από την στιγμή που το πήρα γράφει 7,8lt/100km με ταχύτητα στη εθνική γύρω στα 110km/h.

Μεγάλο πρόβλημα είχα με τα λάστιχα όταν σταμάτησα σε μια μεγάλη ανηφόρα και οι τροχοί σπίναραν αρκετά. Θα τα δοκιμάσω λίγο ακόμη και θα δω αν θα πρέπει να αλλαχθούν σύντομα.

Οταν πήρα το αυτοκίνητο στο βιβλίο του service μου έγραψαν αλλαγή λαδιών κάθε 15.000km και service κάθε 30.000km. Οταν άλλαξα λάδια στα 800km ρώτησα την αντιπροσωπεία για τα διαστήματα του service μου είπαν ότι τα service πρέπει να γίνονται κάθε 15.000km αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα.


Έπεται συνέχεια
Άβαταρ μέλους
wisdomvs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2007, 20:59
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 10 Φεβ 2008, 21:27

Στο παλιό X-trail:
Κάθε 7500km:Αλλαγή λαδιών
Κάθε 15000km:Λάδια, φίλτρα, μπουζί (αυτό ονομάζουν service τα συνεργεία της Nissan).
Σε κάθε περίπτωση, ακολουθούμε τις οδηγίες του ελληνικού manual για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!
Καλορίζικο!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 11 Φεβ 2008, 09:46

Καλημερα.
Παιδες,στειλτε ενα email στον Θεοχαρακη,εγω το εκανα και μου απαντησε,και ρωτηστε τον αυτο το πραγμα.Εμενα μου απαντησε ποτε πρεπει να γινονται τα service και μαλιστα με διαβεβαιωσαν οτι ξερουν οι αντιπροσωπειες.Επειδη βλεπω ομως ενα μπαχαλο,καντε την ερωτηση και εκτυπωστε την απαντηση απο την NISSAN και οταν ειναι για service παρτε και το χαρτι μαζι.Χαμενοι δεν θα βγειτε.
Οχι τιποτα αλλο αλλα μην μας περνανε και για γιδια...
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό mavxalia » 15 Φεβ 2008, 14:59

Παιδιά έχει πάρει κανείς τα πατάκια της μάνας του ? Γιατί αυτά που μου δώσανε δεν ταιριάζουν και είναι άθλια. Επίσης ξέρει κανίς τίποτα για σκαλοπάτια έχει η NISSAN ή να ψάξω κάπου αλλού ? (Βόριο Ελλάδα). Με ενδιαφέρει περισσότερο το πλατύ σκαλοπάτι όχι αυτά που είναι σαν σωλήνες, αλλά το θέλω προσεγμένο να μην δείχνει πρόχειρο και φτηνιάρικο.
όταν περνάω πάνω από λακκούβες και καμαράκια ακούγεται τσέκαρα και τα πράγματα από το χώρο αποσκευών μάλλον όταν πάω συνεργείο θα το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
mavxalia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 00:26

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες