Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο X-TRAIL

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 09 Οκτ 2007, 08:06

Καλημερα.
Το CAR ειναι νομιζω που βγαζει αυτη την κατασταση.Το DRIVE βγαζει πρωτο το Nissan.
Ενω λεει και καλα λογια για Nissan αλλα και για ολα τα αυτοκινητα,σαν τελικη γνωμη αναφερει οτι "περιμενε περισσοτερα απο την 2η γενια X-TRAIL....".Τωρα τι και πως ο Θεος και η ψυχη του... :D
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Οκτ 2007, 09:05

Τα περιοδικά ειδικά αυτά που δεν ειναι εξειδικευμένα, κοιτάζουν κατά βάση κριτήρια που θα δώσει σημασία ο αναγνώστης τους και όχι κάποιος που ψάχνει κάτι παραπάνω.
Το RAV σχεδόν πάντα εβγαινε πρώτο στα τεστ και νομίζω πως αυτό γινόταν γιατί το αυτοκίνητο ήταν πιο κοντά στην λογική αυτού που είχε κάνει το τεστ (ασφάλτινου προσανατολισμού, δηλαδή το 90% των χρηστών και αναγνωστών).
Συγκρίνοντας προσωπικά το xtrail με το path θα έλεγα πως το xtrail έχει πραγματικά καλές δυνατότητες εκτός δρόμου αν συνειδητοποιήσεις ότι ειναι SUV και αρκετά καλά κρατήματα εντός (και με 160 δεν ενοιωθες ανασφάλεια).
Αυτό για το δευτερης γενιάς, πάντα περιμένεις σε ανανεώσεις σημαντικές αλλαγές (δεν ήταν facelift), αλλά δεν νομίζω η Νισσάν να ήθελε να χαλάσει την πετυχημένη συνταγή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό evan » 10 Οκτ 2007, 06:31

Paslemotos έγραψε:Καλημερα.
Το CAR ειναι νομιζω που βγαζει αυτη την κατασταση.Το DRIVE βγαζει πρωτο το Nissan.
Ενω λεει και καλα λογια για Nissan αλλα και για ολα τα αυτοκινητα,σαν τελικη γνωμη αναφερει οτι "περιμενε περισσοτερα απο την 2η γενια X-TRAIL....".Τωρα τι και πως ο Θεος και η ψυχη του... :D


Το CAR δεν θα το λάμβανα υπόψιν,είναι περισσότερο lifestyle περιοδικό.Το Drive έχει παράδοση με τα τετρακίνητα.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 10 Οκτ 2007, 19:50

Αγαπητοί φίλοι Καλησπέρα.
Θέλοντας να συμμετάσχω στην συζήτηση την οποία παρακολούθησα θέλω να σας εκφράσω την γνώμη μου λόγω ατυχίας και διαβάζοντας κάποια περιοδικά στα οποία στηρίχτηκα και αγόρασα το maverick δυστυχώς.
Χειρότερο αυτοκίνητο δεν γίνεται να υπάρξει και όμως το αγόρασα διαβάζοντας τις επιδόσεις του απο τα περιοδικά, τώρα θα μου πείς δεν ήξερες δεν ρώταγες¨!!!!!!!!
Πιστεύω ότι αγορά του κάθε αυτοκινήτου θα πρέπει να γίνεται με βάση τις απόψεις των κατόχων αλλά κυρίως με τα τέστ drive τα οποία θα κάνει ο υποψήφιος αγοραστής. Δοκιμάζεις το αυτοκίνητο παίρνεις κάποιες συμβουλές από προηγούμενους αγοραστές και προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα για το τί σου ταιριάζει. Αν στηριχτείς στα περιοδικά κάηκες βέβαια υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά, και σωστά, εξαρτάται απο τις διαφημίσεις που έχουν κάνει.
Για μένα το x-trail είναι πιστεύω to καλύτερο όχι πως υποτιμώ C-rv και Rav
είναι εξίσου καλά, αλλά έχοντας οδηγήσει χρόνια nissan χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα την θεωρώ ποιό αξιόπιστη εταιρεία , μπορεί και να κάνω λάθος.
20 Χρόνια nissan King cub, micra, almera, primera χωρίς κανένα πρόβλημα. 2 χρόνια maverick πολύ ταλαιπωρία και καλά ξεμπερδέματα με τα δικαστήρια.
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Οκτ 2007, 08:54

Μια και λες πως ξέρεις χρόνια από Nissan προβλήματα με την μηχανή είχανε? Ξέρεις...φλάτζες, ραγίσματα κλπ?
Πάντως δύσκολα βρίσκεις πληροφορίες (ειδικά αρνητικές) στο ιντερνετ...πιστεύω πως η ενότητα περι maverick ειναι από τις λίγες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 16 Οκτ 2007, 22:36

Αν επαιρνα x-trail θα το αγοραζα με το κιβωτιο συνεχως μεταβαλλομενης σχεσης μεταδοσης, κοινως CVT ή κιβωτιο απειρων ταχυτητων. Οτι καλυτερο και ανθεκτικοτερο σε δυσκολιες και ανηφορες!
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MKB » 30 Οκτ 2007, 14:15

Αγαπητοί φίλοι γεια σας.
Εδώ και δέκα περίπου μέρες είμαι κάτοχος του νέου xtrail diesel 173 hp.
Μετά από αναμονή 2 και πλέον μηνών,που μετά από την,ομολογουμένως σύντομη συμβίωση,θα έλεγα ότι άξιζε να το περιμένω.
Το έχω κάνει ως τώρα 1800 χλμ.όλα σε άσφαλτο βεβαίως,αλλά 2 μεγάλες κακοκαιρίες ήμουν ταξίδι και δεν ένιωσα σε καμμιά στιγμή ανασφάλεια.
Στο ταξίδι είναι άνετο,ξεκούραστο,έχει βέβαια κάποιον αεροδυναμικό θόρυβο που τον εντόπισα στο σύστημα των φωτιστικών σωμάτων της σχάρας οροφής.Η δύναμή του αλλά και η ροπή είναι πράγματι εντυπωσιακά.Το ταξίδεψα στην Εγνατία για Καβάλα με 130-140 χλμ/ώρα με το cruise control και ήταν σκέτη απόλαυση.Συγκρινόμενο με το άλλο μου αυτοκίνητο Mercedes 200 compressor MKB (230 hp) αν εξαιρέσουμε την διαφορά ιπποδύναμης,στον τομέα της άνεσης λίγα πράγματα είχε να ζηλέψει.Συγκρινόμενο με το προηγούμενο suv μου ένα hyundai tucson diesel το οποίο το αγόρασα καινούργιο τον 9/2006 και το πούλησα τον8/2007 διανύοντας με αυτό 26500 χλμ.θα έλεγα ότι δεν συγκρίνονται.
Το xtrail είναι πολύ μπροστά σε όλους τους τομείς.
Επιβεβαίωση την τελική του κατασκευαστή δηλ. τα 200 χλμ.τα οποία μάλιστα τα πιάνει σχετικά εύκολα οπότε πιστεύω ότι μπορεί και να τα περνάει.
Επιτάχυνση,εντυπωσιακή.Κατανάλωση στην πόλη 10-12 λιτ/100χλμ. εκτός 9-9.6 λιτ./100χλμ. και πιστεύω ότι κάνοντας και άλλα χλμ.θα πέσει η κατανάλωση.Το μόνο που με προβληματίζει και θα ήθελα την βοήθεια κάποιου"γνώστη"είναι η διάσταση των ελαστικών,215/60/17,που σ'αυτήν την διάσταση δεν υπάρχουν Α/Τ.ΒΟΗΘΕΙΑ.
Κλείνοντας δειλώνω πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Οκτ 2007, 14:26

καλως ήρθες!!
Υπάρχει σχετικό θέμα από φίλο που ρώτησε το ίδιο
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7855.html
Εκεί βέβαια αφορούσε τις 15αρες ζάντες...σε 17αρα πάντως κάτι θα βρεθεί
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MKB » 30 Οκτ 2007, 19:30

Φίλε xtrail σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και δίνω ιδιαίτερο βάρος στην άποψή σου γιατί παρακολουθώντας από πολύ καιρό το forum βλέπω ότι είσαι γνώστης του αντικειμένου αλλά διατυπώνεις την άποψή σου χωρίς εμπάθεια,ή έπαρση.
Θα ήθελα να μου πεις για την αξιοπιστία της NISSAN,γιατί κατάλαβα ότι έχεις μακροχρόνια σχέση με την "φίρμα",αλλά και την συμβουλή σου για συνεργείο στην ανατολική Θεσ/νίκη,τίμιο αλλά και γνώστες που θ'αναλάβουν την κούρα του NISSAN μου.
Το ενδιαφέρων και το ψάξιμο για λάστιχα Α/Τ στην διάσταση 215/60/17 παραμένει και θα με υποχρεώσει όποιος φίλος βρεί κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Οκτ 2007, 19:47

Από απόψεις φίλων ο Κοβε ειναι κάπως καλύτερος και ίσως και ο Καρανικόλας. Προσωπικά το πάω στον Κεχαγιά όχι γιατί πιστευω πως είναι καλύτερος αλλά πως αν δεν έχεις κάποια γνωριμία δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από ότι κάνουν όλοι. Δυστυχώς αρκετές φορές οι τοπικοί δεν παίρνουν πρωτοβουλίες με συνέπεια να απευθύνονται στην κεντρική αντιπροσωπία που ειναι πολύ σφιχτή....και πιστεύω πως για τα βασικά σερβις όλοι πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν.
Ενας πολύ καλός που ήταν παλιά σαν σερβις του Κεχαγιά(και το είχα πάει 2-3 φορες) ειναι ο Τόττης στην Τούμπα (Διαγόρα). Μπορεί να μην ειναι ανατολικά αλλά όσοι έχουν Nissan λένε για αυτόν με τα καλύτερα λογια.
Γενικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα εκτός από αυτό που έχω αναφέρει και ήταν γνωστό πρόβλημα στην παρτίδα εκείνη. Στην κακή αντιμετώπιση δεν ξέρω ποιοι εφταιγε αλλά με πίεση (στα κεντρικά βασικά) έγινε η δουλειά. Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο θα σε πάει εκτός δρόμου αν έχεις στο μυαλό σου πως ειναι SUV και όχι καθαρόαιμο. Αν το μάθεις καλά σε δυσκολίες δεν θα σου μυρίζει συμπλέκτης κλπ γιατί απλά ή αν περνάει θα ξέρεις πως να το χειριστείς ή απλά δεν θα μπεις :) Καλό θα ήταν να έκανες τις βόλτες σου εκτός δρόμου με παρέα αλλο ένα αυτοκίνητο.
Ελαστικά προσωπικά ακόμα και για το τωρινό path θα επέλεγα πολύ πιθανόν τα bridgestone.

ΥΓ Βλέπω είσαι και συνάδελφος ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MKB » 31 Οκτ 2007, 14:58

Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου (xtrail) όσον αφορά τα συνεργεία και κατά δεύτερον χαίρομαι πολύ που είμαστε συνάδελφοι.
Πραγματικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι τα suv δεν πρέπει να τα ζορίζουμε ιδιαίτερα γιατί η αποστολή τους δεν είναι οι άγριες καταστάσεις αλλά η χρήση κυρίως εντός δρόμου και μια σχετική λογική χρήση εκτός αυτού.
Για την μεγάλη καθυστέρηση να μου παραδώσουν το αυτοκίνητο προέβαλαν την δικαιολογία ότι το νέο xtrail κατασκευάζεται και συναρμολογείται στην Ιαπωνία και όχι στην Μ.Βρετανία,οπότε ο χρόνος παράδοσης είναι μεγαλύτερος από ότι στο προηγούμενο μοντέλο.Εμένα το ότι κατασκευάζεται στην χώρα του ανατέλοντος ηλίου και όχι στην γηραιά αλβιώνα μου αρέσει ιδιαίτερα και μου δίνει μια μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ως προς την αξιοπιστία του γιατί ποτέ δεν έτρεφα συμπάθεια αλλά ούτε και εμπιστοσύνη στην κατασκευαστική επάρκεια η ακόμη περισσότερο στην τεχνολογία των Βρετανών.Βλέπε μάρκες όπως Τζάγκουαρ,Ρολς ή Μ Τζ σημαίες κάποτε της Βρετανίας που ψάχνουν αφεντικά στην Γερμανία ή στην Ιαπωνία για μπορέσουν να λειτουργήσουν τα εργοστάσιά τους.
Ελπίζω να βρεθούν λάστιχα Α/Τ στις διαστάσεις μου γιατί όσο ψάχνω τόσο απογοητεύομαι.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

υποψηφιος αγοραστης suv.

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 19 Νοέμ 2007, 18:47

γεια σας φιλοι.
εχουμε τρια μικρα παιδια.χρειαζομαστε ενα αυτοκινητο με πολυ καλη παθητικη ασφαλεια, ανεση χωρων,και οποτε χρειαστει να μας πηγαινει χωρις προβληματα σε δασικους δρομους.
καταληξαμε αναμεσα στο x-trail kai sto forester.το nissan εχει πιο ανετο χωρο στα πισω καθισματα (χρησιμοποιουμε ακομα 2 καθισματακια),και μεγαλυτερο χωρο αποσκευων.
με κινητηρα βενζινης 2.0lt.το ποσο των 30.000,00 ειναι το οριο των χρηματων που μπορουμε να διαθεσουμε.
θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει
και αν εχει να μου προτεινει καποιο αλλο
ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 20 Νοέμ 2007, 13:15

Καλημερα.Και εγω ειμαι στο τελικο σταδιο πριν να το παραγγειλω.Παντως απο οσα εχω ψαξει και δει,εχει τον μεγαλυτερο χωρο αποσκευων .Το Subaru εχει λιγο περιορισμενους χωρους.Βασικα το καθε μοντελο εχει τα υπερ και τα κατα.Τα σταθμιζεις,τα αξιολογεις και επιλεγεις.Γιατι αν αρχισεις να ρωτας ο καθε ενας θα σου εκθειασει και το αυτοκινητο του η καποιο που του αρεσει και θα ηθελε να εχει... :D
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Νοέμ 2007, 16:06

Οπως στα είπε κι ο Paslemotos. Βασικά μην περιμένεις τις γνώμες των άλλων. Δες πρώτα τι αρέσει σε σένα. Το xtrail θα σε ικανοποιήσει νομίζω γι αυτά που ζητάς. Δεν γνωρίζω αν το καινούριο έχει βελτιωμένη ποιότητα γιατί προσωπικά θεωρώ μεν πως τα νισσαν είναι αξιόπιστα αλλά υστερούν σε ποιότητα για την αναλογία των χρημάτων. Πάντως αν όταν άλλαξα το παλιο μου xtrail είχε βγει το νέο (το έδωσα για να προλάβω παραπέρα κατρακύλισμα της τιμής) θα το έπαιρνα ως αντικατάσταση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Xenos » 20 Νοέμ 2007, 16:12

xtrail έγραψε:Οπως στα είπε κι ο Paslemotos. Βασικά μην περιμένεις τις γνώμες των άλλων. Δες πρώτα τι αρέσει σε σένα. Το xtrail θα σε ικανοποιήσει νομίζω γι αυτά που ζητάς. Δεν γνωρίζω αν το καινούριο έχει βελτιωμένη ποιότητα γιατί προσωπικά θεωρώ μεν πως τα νισσαν είναι αξιόπιστα αλλά υστερούν σε ποιότητα για την αναλογία των χρημάτων. Πάντως αν όταν άλλαξα το παλιο μου xtrail είχε βγει το νέο (το έδωσα για να προλάβω παραπέρα κατρακύλισμα της τιμής) θα το έπαιρνα ως αντικατάσταση


Αυτό σκέφτομαι να κάνω και εγώ, μου την έχει σπάσει όμως ο Θεοχαράκης γιατί δεν θα φέρει το CVT. "Xtrai" ήθελα να σε ρωτήσω εσυ τι πρόβλημα είχες με το δικό σου;
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες