Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ NISSAN TERANO II 3.0 TD

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ NISSAN TERANO II 3.0 TD

Δημοσίευσηαπό menios » 18 Φεβ 2008, 02:54

Θα ήθελα να αναφέρω τα προβλήματα του NISSAN TERANO II 3.0TD μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι. Αρχικά πριν 6 μήνεσ άναψε το λαμπάκι ABS και απο τότε σταμάτησε να λειτουργεί το abs όταν πηγα το αυτοκίνητο σε συνεργείο της nissan μου είπαν οτι πρέπει να αλαχτεί το μοτέρ abs και το κώστoς με τα εργατικά ειναι 2000 ευρω και απο τοτε το άφησα χωρίς abs και με αναμένο λαμπάκι. Το τελευταίο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε ενω οδηγούσα το αυτικίνητο στην πόλη άναψε το λαμπάκι για τα λάδια, σταμάτησα περίμενα να κρυώσει και έλενξα τη στάθμη λαδιού και ολα ήταν οκ.Πήγα το αυτοκίνητο στην αντιπροσοπεία μου άδειασαν τα λάδια και αντικατέστησαν δυο βαλβίδες λαδιού (90 ευρω) και αντικατέστησαν το παλιό λάδι και μετά απο δυο εβδομάδες ενω ταξίδευα στην εθν. οδο με 130km/h ξανα άναψε το λαμπάκι λαδιού.
Όποιος γνωρίζει κάτι ας δώσει μια απάντηση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
menios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 14:14
Τοποθεσία: ΦΟΙΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό bull » 18 Φεβ 2008, 11:12

Είσαι γκαντέμης... ή τέλος πάντων κάποιος από την παρέα σου :D
Πίστεύω ότι είναι μια απο τις σπάνιες περιπτώσεις (όπως στο δικό μου ΙΧ) που παρουσιάζονται κουφά προβλήματα στο αυτοκίνητο. Αν είσαι μέσα στην εγγύηση κυνήγα τους ανελέητα.
PAJERO 2.6L TURBO EFI
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Φεβ 2008, 11:20

Menio, αν το μοτερ είχε λάδια μέσα όταν άναψε το λαμπάκι.... το πιθανό είναι ότι σου άναψε λόγω χαμηλής πίεσης στο κύκλωμα.

Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν είναι καλό... :-(
Είτε αντλία λαδιού (το οικονομικό) είτε ... μέταλλα κλπ

Σε κάθε περίπτωση αν ανάψει το λαμπάκι του λαδίου, σβύσε ΑΜΕΣΩΣ και μην το κουνάς με το μοτέρ ... μόνο ζημία θα κάνεις.

Τώρα αν είσαι τυχερός και είναι απλά βαλβίδα .....

Μην το αφήνεις τσεκάρισε το.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό menios » 18 Φεβ 2008, 11:57

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας αλλα δυστηχώς δεν μπορω να κάνω κατι αλλο. Οι βαλβίδες λαδιού αλλάχτηκαν και οι δυο και το πρόβλημα συνεχίζεται, τώρα μένει να πάμε μαλλον για αντλία λαδιού.
Άβαταρ μέλους
menios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 14:14
Τοποθεσία: ΦΟΙΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 18 Φεβ 2008, 19:26

menios έγραψε:Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας αλλα δυστηχώς δεν μπορω να κάνω κατι αλλο. Οι βαλβίδες λαδιού αλλάχτηκαν και οι δυο και το πρόβλημα συνεχίζεται, τώρα μένει να πάμε μαλλον για αντλία λαδιού.

Μήν αλλάξεις τίποτα!!!!
Άν δεν σε πειράζει να βλέπεις το λαμπάκι, απλά βάλε ένα όργανο πίεσης λαδιού για να την ελεγχεις, ή άλλαξε τον εγκέφαλο του ABS. Απο αυτόν προέρχονται οι παρενέργειες. Τό ίδιο είχε και ένα ΜΒ Σπρίντερ που κάποτε δανείστηκα και με κοψοχόλιασε αλλά τελικά ήταν από τον εγκέφαλο του ABS που με κάποιο τρόπο συνδέεται (ηλεκτρονικά μόνο) με το λαμπάκι της πίεσης λαδιού. Ψάξε για μεταχειρισμένο ABS σίγουρα θα το βρείς στο 1/3 των χρημάτων...
Παρατήρηση (μεταγενέστερη)
Ψάχνοντας για ABS για το Τερράνο (δεν βρήκα τίποτα) είδα πώς μοιράζεται τα ίδια φρένα (στους τροχούς τουλάχιστον με τα FORD Maverick.
Άν αληθεύει ίσως έχεις περισσότερες επιλογές όπως π.χ αυτήν... http://fahrzeugteile.search.ebay.de/For ... fmtsZinsif . Καλή έρευνα!!!! :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό menios » 19 Φεβ 2008, 16:05

Φίλε taso σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου θα καταφύγω στη αγορά μιας μεταχειρισμένης αντλίας abs και ίσως μιας τριάδασ οργάνων πιεση λαδιού, boost, πυρόμετρο
Με εκτίμηση Μένιος
Άβαταρ μέλους
menios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 14:14
Τοποθεσία: ΦΟΙΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό Bandit » 23 Φεβ 2008, 03:11

Τελικά είανι από τη πλεξούδα ή και τον εγκέφαλο όπως λεει ο τασος...
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό tsek » 24 Σεπ 2008, 12:18

Σημαντικο ειναι ποιος εκανε αυτη τη διαγνωση.
Ειμαι κατοχος ΤΕΡΡΑΝΟ 2 μακρη , και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το ΑΒΣ
Στο πρωτο συνεργειο (Οτο Πραξις) μου ειπε αλλαγη μοναδας ΑΒΣ 2000ευρω ,
αυτο ελεγε ο εγκεφαλος. (φυσικα δεν το αλλαξα )
Στο δευτερο συνεργειο (Θεοχαρακης Κεντρικο) ο εγκεφαλος εδειξε χαλασμενο μπροστινο αισθητηρα 170ευρω (και το λαμπακι εσβησε).
Ολα δουλευαν ρολοι , εως την στιγμη που το τερρανο εμεινε 2 24ωρα σταματημενο στους -19
Οταν πηγα να ξεκινησω αναψε το λαμπακι του ΑΒΣ , μετα απο 15 χιλ. και αφου εσβησα τη μηχανη εσβησε. Για 3 χρονια ολα ΟΚ.
Τυχαια στην αλλαγη των μπροστινων ρουλεμαν , ο μηχανικος ειδε οτι το δαχτυλιδι που διαβαζει ο αισθητηρας του αβς ηταν κομμενο.(25ευρω) Αυτο μαλλον απο παλαιοτερο κακο ξεμονταρισμα.
Μου ειπαι οτι πιθανον να μην ηταν χαλασμενος ουτε ο αισθητηρας που ειχαμε αλλαξει .
Τελικα η ζημια ηταν 25ευρω και οχι 2000
Άβαταρ μέλους
tsek
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2006, 20:40


Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες