Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό bios » 20 Νοέμ 2013, 21:38

fatman έγραψε:Το εχω βγαλει 10 φορες τουλαχιστον με αυτον τον τροπο,ειναι και ο πιο ευκολος,τραβας και τον αξονα μαζι,δεν βγαινει τιποτα απο την θεση του,μην ανησυχεις.
Αν και στην δικια σου περιπτωση,θα βγαλεις απλα το παξιμαδι,το πλακακι,θα τραβηξεις την τσιμουχα(με μεγαλο κατσαβιδι λοξα και χτυπημα-προσεχε θα πιτσιλιθεις με λαδι),θα βαλεις την καινουργια και τελος.
Δεν χρειαζεται καν να αδειασεις τις βαλβολινες,θα τρεξει λιγη βαλβολινη οταν βγαλεις την τσιμουχα,μην ανησυχεις,βαλε ενα δοχειακι απο κατω ουτε 200ml δεν θα βγαλει,αν παρκαρεις και λιγο ανηφορικα,ακομα λιγοτερη..
Μποσικα στο εμπρος πλακακι αποκτουν ολα τα βοηθητικα,μην ασχοληθεις να αλλαξεις ρουλεμαν,συνηθως "παιζουν" μεσα στην φωλια τους,τουλαχιστον σε 3 τρανσφερ που ανοιξα(και αλλαζα) κατα καιρους στα 2 disco.
Λυσε τον εμπρος κεντρικο απο την μερια του τρανσφερ και δεσε τον σε μια ακρη,προσεχε γιατι πεφτει ξαφνικα στο κεφαλι αν τον αφησεις ετσι :bricks: και τα βλεπεις ολα :oops:
Ειναι πιο ευκολο απο οτι ακουγεται!


Ok fatman. Τώρα σε διάβασα...
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό bios » 20 Νοέμ 2013, 21:43

superspy έγραψε:Συγνώμη, αλλά να υποθέσω ότι το τσεκάρισες με νεκρά, λυμένο το χειρόφρενο και τάκο στους τροχους ε;

Σηκωμένο από το σασί με νεκρά και λυμένο χειρόφρενο. Δεν είναι αρκετό;
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Νοέμ 2013, 22:01

OK :-)
Απλά μου φάνηκε πολυ "κουφό" να μην έχει τουλάχιστον ένα μικρο τζογο...
Θα τη γλιτώσεις με τσιμούχα :-) το πολύ μια ώρα για την πρώτη φορά ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό bios » 20 Νοέμ 2013, 22:47

superspy έγραψε:OK :-)
Απλά μου φάνηκε πολυ "κουφό" να μην έχει τουλάχιστον ένα μικρο τζογο...
Θα τη γλιτώσεις με τσιμούχα :-) το πολύ μια ώρα για την πρώτη φορά ;-)

Για την ώρα τουλάχιστον ίσως τη γλίτωσα... :-)
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό bios » 25 Νοέμ 2013, 00:39

Τελικά ευτυχώς μόνο την τσιμούχα χρειάστηκε να αλλάξω. Το εγχείρημα πέτυχε. Δεν έχω διαρροή προς το παρόν τουλάχιστον...
Στο κεντρικό έβαλα βαλβολίνη 80-90W της Coastal USA (αυτή βρήκα Κυριακάτικα) που λέει πάνω ότι υπερκαλύπτει τα API service GL-5,GL-4 και GL-3. Άλλαξα επίσης με αυτή και τις βαλβολίνες του εμπρός και πίσω διαφορικού. Κοιτάζοντας όμως αργότερα στο μάνιουαλ είδα ότι η οδηγία για το κεντρικό διαφορικό είναι μόνο GL-4 όπως επίσης και για τους άξονες.
Το ερώτημα είναι: Να τις αφήσω η να τις αλλάξω με κάποια άλλη που να έχει την οδηγία αποκλειστικά για GL-4;;;
Μήπως αυτή που έβαλα έχει κάποια πρόσθετα που δεν κάνουν για το δικό μου διαφορικό και έχω διάβρωση στα μέταλλα;;
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2013, 09:48

bios έγραψε:...
Μήπως αυτή που έβαλα έχει κάποια πρόσθετα που δεν κάνουν για το δικό μου διαφορικό και έχω διάβρωση στα μέταλλα;;


Βγάλτες άμεσα!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ...

Δημοσίευσηαπό bios » 26 Νοέμ 2013, 00:22

Σε αυτό το site λένε ότι η συγκεκριμένη εταιρεία απάντησε ότι η βαλβολίνη της είναι ασφαλής για τα κίτρινα μέταλλα:
http://www.tractorbynet.com/forums/chin ... il-gl.html
Κοιτάζοντας σήμερα επίσης διάφορες βαλβολίνες είδα αρκετές να γράφουν ότι καλύπτουν προδιαγραφές GL-4 και GL-5 ταυτόχρονα. Πχ motul 80-90w ή 75-90w GL-4 ,-5, με επιπλέον οδηγία ML-L-2105 που δίνει και η LR για το LT230. Πολλές εταιρείες επίσης έχουν καταργήσει πια τις απλές EP 80-90w GL-4.
Άβαταρ μέλους
bios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:49
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες