Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Defender,snorkel και "βελτιωτες"..

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Defender,snorkel και "βελτιωτες"..

Δημοσίευσηαπό fatman » 23 Νοέμ 2013, 08:59

Το defender που πηρα εχει τοποθετημενο mantec snorkel ειδκο για roll cage - που ελεγε και ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που παρουσιαζε το (δικο μου πια) defender.
Επειδη και στο Disco 2 ειχα τοποθετησει μονος μου(ναι γιατι τελικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανενα!!),οι οδηγιες της mantec ηταν γελοιες και αν τις ακολουθουσε κανεις ηταν σιγουρο οτι το φιλτροκουτι θα γινοταν ενυδρειο σε κανα βαθυ υδατινο περασμα.
Για αυτο και τωρα πια τα snorkel αποκαλουνται Raised Air Intake(RAI) και δεν φερουν καμια ευθυνη περι στεγανοτητας κλπ.
Ειναι βεβαια στο χερι του "βελτιωτη" να κανει λιγο πιο προσεκτικη δουλεια και να κανει πραγματι ενα RAI να λειτορυργει σαν πραγματικο snorkel.
Εχθες λοιπον εβγαλα το φιλτροκουτι για να δω τι εκαναν οι "βελτιωτες" στον προηγουμενο κατοχο και ειδα αυτο..

http://postimg.org/image/sy4rd0g6x/

Η εισαγωγη του snorkel ειναι περιπου στα 2.1 μετρα υψος,λετε να πηγε μεχρι εκει το νερο??
Δεν σχολιαζω αλλο...απλα θυμωσα...
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Defender,snorkel και "βελτιωτες"..

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 23 Νοέμ 2013, 12:08

Ό,τι φτιάξεις μόνος σου θα δουλέψει σωστά.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Re: Defender,snorkel και "βελτιωτες"..

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Νοέμ 2013, 10:25

Βελτιωτές :assshaking:


Ο σωστός τρόπος για την εγκατάσταση από την Land Rover: http://www.legionlandrover.com/manuales ... norkel.pdf
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες