Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βάση ρεζέρβας και άλλα κόλπα....

Τεχνικά θέματα Land Rover.

Βάση ρεζέρβας και άλλα κόλπα....

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Ιούλ 2014, 17:06

Έπρεπε εδώ και αρκετό καιρό να την βάλω, αλλά διάφοροι λόγοι καθυστέρησαν την "παραγγελιά".

Φτάνοντας "ο κόμπος στο κτένι" τελικά και με αναχείρας ένα παλιότερο σχέδιο που μου χάρισε ο Πάνος Ironteam έφτασα στον Νίνο απειλώντας ότι ή με θα φτιάξει ή .....


Το σχέδιο λοιπόν δοκιμασμένο εδώ και χρόνια κυρίως από το Μάριο στο 90ου, λεει για βάση ρεζέρβας αντοχής που ανοίγει μαζί με την πόρτα, με την τοποθέτηση του hi lift από μέσα ενδιάμεσα σε πόρτα και βάση ώστε να μπορεί να βγαίνει μόνο όταν θα ανοίγει η πόρτα.... επίσης θα πρέπει να υπάρχει ο χώρος για ένα ανακλινομενο ράφι (που θα μαζεύεται όταν δεν χρησιμοποιείται) και που αποτελεί το ιδανικό μέρος για να αποθηκεύονται μέσα σε κουτί, ιμάντες κλπ ή να μπαίνει το "πλυντήριο" στα καλοκαιρινά ταξίδια (θα το αναλύσουμε αλλού αυτό).

Η κατασκευή προχωρά με γρήγορους ρυθμούς και είμαστε κοντά στο τέρμα...

Η βάση τοποθετήθηκε πάνω στα ειδικά προφυλακτυράκια (που πάλι κατασκεύασε ο Πέτρος πριν μερικά χρόνια) και τα οποία δεν είναι απλώς διακοσμητικά αλλά επεκτείνονται σε όλη την ευαίσθητη περιοχή κάτω από το πίσω φτερό του 110 και στη συνέχεια πιάνουν και μπροστά στο σασί. Έτσι μπορούμε να σηκώσουμε το 110 ακόμα και από το μπροστά σημείο του πίσω φτερού του 110... (θα το δούμε σε άλλο θέμα αυτό).


Ας πάμε σε μερικές φωτό και φυσικά θα συνεχίσουμε όταν θα ολοκληρωθεί το θέμα μεσα στη βδομάδα...

http://www.ninosrd.gr & http://www.tuff.gr

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Βάση ρεζέρβας και άλλα κόλπα....

Δημοσίευσηαπό kursk » 28 Ιούλ 2014, 14:25

Αμάν βρε Σπύρο

ζήλεψα και με έβαλες σε σκέψεις. Και πάω και αύριο στον Πέτρο να φτιάξω τη ποδιά μου. Με βλέπω να ακυρώνω τις διακοπές και να επενδύω αλλού τα λεφτά :rockout:
kursk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 18:39
Τοποθεσία: athens

Re: Βάση ρεζέρβας και άλλα κόλπα....

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Ιούλ 2014, 23:40

E... εκεί θα είναι ακόμα.... πλάκωσε δουλειά και μάλλον αύριο θα "ολοκληρώσει" :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Land Rover Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης