Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γιατί πήρατε LR

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό ASP-ANNIVAS » 19 Φεβ 2007, 11:00

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕIΜAI ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΥΛΟΣ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΟΙ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ , ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ. ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡ. ΤΟΥ 2000 ΤΟΝ ΑΝΝΙΒΑ, ΕΝΑ LAND ROVER DEFENDER 90 V8 CARB. ΜΟΝΤΕΛΟ 1990. ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΑΠΟ ΤΟ MERCEDES G400 SΗORT, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΛΙΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ, ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΩ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΜΟΝΟΣ, ΒΙΔΩΝΟΥΝ, ΞΕΠΕΡΤΣΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ.
Τελευταία επεξεργασία από ASP-ANNIVAS και 19 Φεβ 2007, 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ASP-ANNIVAS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Φεβ 2007, 00:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 19 Φεβ 2007, 11:06

Άρα το μαυρίζεις και εσύ λίγο το νύχι.Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό ollram » 19 Φεβ 2007, 11:07

ASP-ANNIVAS έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕIΜAI ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΥΛΟΣ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΟΙ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ , ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ. ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡ. ΤΟΥ 2000 ΤΟΝ ΑΝΝΙΒΑ, ΕΝΑ LAND ROVER DEFENDER 90 V8 CARB. ΜΟΝΤΕΛΟ 1990. ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΑΠΟ ΤΟ MERCEDES G400 SΗORT, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΛΙΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ, ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΩ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΜΟΝΟΣ. ΒΙΔΩΝΟΥΝ, ΞΕΠΕΡΤΣΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ


καλως ήρθες και καλώς σε βρήκαμε (εσένα και τον Αννίβα!!)
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Φεβ 2007, 11:59

discoman έγραψε:
alekosf έγραψε:
discoman έγραψε:Ποτε δεν φανταστηκα οτι θα μπορουσα να παρω ενα τετοιο οχημα οταν το πρωτοειδα ενα καλοκαιρι στα κυθηρα να κατεβαινει εναν γκρεμο ουσιαστικα για να φτασει στην παραλια ,ΕΝΩ εγω ημουν διπλα σταματημενος με ενα ΑRO 240 και σκεφτομουν αν κατεβω πως θα ξανανεβω? Ηταν πρασινο και κατεβαινε με 7 ατομα κλειστα παραθυρα χλιδατα και αδιαφορωντας Τωρα το εχω και θα το εδινα μονο για για ενα range ΗSE VOGUE ΑΥΤΟΜΑΤΟ το παλιο


:D :D ΕΛΑ ΔΙΚΕ ΜΟΥ!!! :D :D
ΟΧΙ αυτο ρε φιλε το πιο παλιο :twisted: :twisted: :twisted:


Συνόνοματε μην τον πικραίνεις έτσι τον άνθρωπο !!!!!

Αυτό που θα πρέπει να θέλεις είναι μάλλον το Range Rover Classic στην έκδοση Vogue.

Πάντως για να μην στεναχωρούμε και τον Αλέκο πολύ (και δεν μας ξαναφέρει κουλουράκια... <να κοιτάμε και το συμφέρον μας ε?>) το HSE είναι ένα από τα πιό ολοκληρωμένα αυτοκίνητα εκτός δρόμου (ακόμη και δρόμου για μεγάλα ταξίδια). Φτάνει να μην χαλάει.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό BLLAND2 » 19 Φεβ 2007, 20:36

Γιατί ο πατέρας μου δούλευε εναερίτης στη ΔΕΗ και είχα δεί φωτογραφίες του το ΄69 στον Παρνασσό με τα πορτοκαλί Defender σε δυό μέτρα χιόνι..............!
Άβαταρ μέλους
BLLAND2
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 20:12

Γιατί πήρατε LR

Δημοσίευσηαπό iatros » 27 Φεβ 2007, 01:18

Αγαπητοί φίλοι. Από έτους περίπου τετρακινούμαι με LR3 TDV6 7-θέσιο. Το επέλεξα για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά για μιά εξαμελή οικογένεια που θέλει να πηγαίνει παντού με τις αποσκευές τις, πιστεύω ότι το LR3 TDV6 7-θέσιο, είναι το απόλυτο όχημα. Όποιος νομίζει ότι ύπαρχει κάτι καλλίτερο να μας το πεί.
Άν στο μέλλον αλλάξει η γυναίκα μου το PEUGEOT 307 που έχει, έχω στο μυαλό μου το νέο Freelander 2 2.2td.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Φεβ 2007, 07:58

Γιατρέ μου την Sharron Stone πού θα την βάλεις?
Το Freelander 2 είναι και αυτό πενταθέσιο.......

(το Sharron Stone είναι δικό μας αστείο. Αν θέλει ο γιατρός θα το εξηγήσει. Μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό. Ειναι καλό παιδί. Οπως και σχεδόν όλοι μας άλλωστε)

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Γιατί πήρατε LR

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Φεβ 2007, 10:31

iatros έγραψε: πιστεύω ότι το LR3 TDV6 7-θέσιο, είναι το απόλυτο όχημα. Όποιος νομίζει ότι ύπαρχει κάτι καλλίτερο να μας το πεί.
Άν στο μέλλον αλλάξει η γυναίκα μου το PEUGEOT 307 που έχει, έχω στο μυαλό μου το νέο Freelander 2 2.2td.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.



1. υπάρχει καλύτερο! Το Λ.Ρ. - 3 με ΤΔ Β-8 :twisted: :twisted: :twisted:

2. Καλο ακούγεται
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Φεβ 2007, 13:07

Νίκο γειά,

ακόμη έχουμε λίγο μέλλον για το μοτέρ TDV8 στο LR3.

Πάντως στο RaRo L322 που το άκουσα πολύ απλά δεν μπορείς να πιστέψεις ότι πρόκειται για πετρελαιοκινητήρα. Εντελώς αθόρυβο, ίσως πιό αθόρυβο και από τον βενζινοκινητήρα στο ρελαντί του.

Μόνο όταν ανεβάσει στροφές αρκετές αρχίζεις και το υποψιάζεσαι αλλά και πάλι καμμία σχέση ακόμη και με τον TDV6 (o oποιός ομολογουμένως είναι και αυτός πάρα πολύ ήσυχος για πετρελαιοκινητήρας)

Βόλτα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν πήγα (ήταν ακίνητο στο συνεργείο καθώς του τοποθετούσαν αναδιπλούμενα πλαϊνά σκαλοπάτια. Στέφανε καλή ιδέα για το δικό σου)

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Γιατί πήρατε LR

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Φεβ 2007, 13:34

iatros έγραψε:Αγαπητοί φίλοι. Από έτους περίπου τετρακινούμαι με LR3 TDV6 7-θέσιο. Το επέλεξα για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά για μιά εξαμελή οικογένεια που θέλει να πηγαίνει παντού με τις αποσκευές τις, πιστεύω ότι το LR3 TDV6 7-θέσιο, είναι το απόλυτο όχημα. Όποιος νομίζει ότι ύπαρχει κάτι καλλίτερο να μας το πεί.
Άν στο μέλλον αλλάξει η γυναίκα μου το PEUGEOT 307 που έχει, έχω στο μυαλό μου το νέο Freelander 2 2.2td.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.


Για εκτος δρομου το td5 ,μπρος-πισω αξονες αυτο τα λεει ολα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Γιατί πήρατε LR

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Φεβ 2007, 13:54

"Aκαμπτος" ο Βαγγέλης! :D
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 27 Φεβ 2007, 22:33

Εγω το πηρα αφενος για τις ικανοτητες του εκτος δρομου και γιατι ολοι μου ελεγαν να μην το παρω.Γιατι?( τους ρωταγα εγω) γιατι βγαζει προβληματα μου ελεγαν.Και τι στο καλο τα εχω τα εργαλεια?(τους ελεγα εγω) για να φτιαχνω την χεστρα?Και ετσι εγινα κατοχος ενος πανεμορφου disco του 98.Στο κατω κατω αν ειχες ποτε niva ξερεις :D :D :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 27 Φεβ 2007, 22:38

Τ.Κ.Σ.Ο.Α ( Τεχνίτης Κινητήρων Συσσωρευτών Οδηγός Αυτοκινήτου.) Εξάλλου οι επιθυμίες, τα λάθη και τα πάθη , πληρώνονται. Η ΕΠΙΣΚΕΥΆΖΟΝΤΑΙ.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 27 Φεβ 2007, 22:54

savourdaman έγραψε:Εγω το πηρα αφενος για τις ικανοτητες του εκτος δρομου και γιατι ολοι μου ελεγαν να μην το παρω.Γιατι?( τους ρωταγα εγω) γιατι βγαζει προβληματα μου ελεγαν.Και τι στο καλο τα εχω τα εργαλεια?(τους ελεγα εγω) για να φτιαχνω την χεστρα?Και ετσι εγινα κατοχος ενος πανεμορφου disco του 98.Στο κατω κατω αν ειχες ποτε niva ξερεις :D :D :D


Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Θα χρειαστείς όμως και κάποια νέα εργαλεία, όπως μερικά γερμανοπολύγωνα σε ιντσες τώρα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Γιατι πηρατε LR

Δημοσίευσηαπό iatros » 27 Φεβ 2007, 23:58

Αγαπητέ φίλε Παντελή και αγαπητοί φίλοι.
Όταν συναντηθήκαμε την Κυριακή το πρωϊ 25-2-07 στο γνωστό βενζινάδικο για την εκδρομή στην Στυμαφλία, μετά τις συστάσεις, ο Παντελής αφθόρμητα και με αρκετό χιούμορ αποκάλεσε "Sharron Stone" την τελευταία μου κόρη που είναι 8,5 μηνών επειδή το κύριο όνομά της είναι "Πετρούλα" . Αυτή είναι η ιστορία αλλά έχει και συνέχεια αφού βάφτησε και το LR3 μου "Κουκουρούκου", επειδή τα αρχικά στον αριθμό κυκλοφορίας είναι ΚΡΚ. Παντελή πραγματικά χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και τα είπαμε από κοντά. Ο αυθορμητισμός και το χιούμορ είναι κάτι που λείπει από τους ανθρώπους. Πιστεύω ότι συνυπάρχουν με την "καλοσύνη" που τις μέρες μας είναι σχεδόν σπάνια.
Στο θέμα μας τώρα.
Νομίζω ότι θα αναθεωρήσω τις σκέψεις μου για το Freelander 2 και θα πρέπει να σκέφτομαι το LR3 TDV8, αφ΄ ενός γιατί δεν χωράει η "Sharron Stone" και αφ΄ ετέρου γιατί θα είναι καλλίτερο από το TDV6.
Ας κάνουμε υπομονή μέχρι να έρθει στο "Ελλαδιστάν".
'Οποιος πηγαίνει στο εξωτερικό (έστω και στην Ρουμανία) και ασχολείται με το "Αυτοκίνητο" γενικά και όχι μόνο, πιστεύω ότι συμφωνεί με τον τίτλο "Ελλαδιστάν". Εάν στεναχωρώ κάποιους, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, αλλά όταν πηγαίνω σε Ευρωπαϊκή χώρα, χρειάζομαι 15-20 μέρες περίπου να συνέλθω όταν επιστρέφω στην Ελλάδα.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες