Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βάσεις κινητήρος ΜΠΙ/93.

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Βάσεις κινητήρος ΜΠΙ/93.

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Μαρ 2007, 20:53

Οταν αλλάζετε βάσεις κινητήρα σε ΜΠΙ (Γενικός σε Δίσκο), να έχετε μαζί σας το δείγμα, η να κοιτάξετε (φαίνεται και με το (έμπειρο) μάτι) το σπείρωμα τους.

Υπάρχουν δυο τύποι! :shock:

Είναι ολόιδιες, απλά ο ένας τύπος έχει σπείρωμα 10mm και ο άλλος 12mm.

Προφανώς το παχύτερο να είναι, για τα αδερφα μοντέλα ΤΔ η Βου-8 (ίσος και για ΜΠΙ 95 και άνω).

Εγώ παρήγγειλα της δικες μου με τον αριθμό πλαισίου, παρόλα αυτά μου έδωσαν με 12mm σπείρωμα.

"Μικρό" το κακό! :P

Διορθώνεται "εύκολα" !!! :)

"Απλά" χρειάζεται να έχεις: έναν τόρνο, ενα τρυπάνι 10,25mm, ενα κολαουζο 12Χ150 και μια φιλιερα 10Χ150 και όλα τα συναφή για να τα στρίψεις!!! :shock:

Εκτος κι αν κατεβάσεις σασί η κινητήρα :twisted: (διότι δεν χωράει τρυπάνι) για να μεγαλώσεις της τρύπες από 10 σε 12mm.

Η βάσεις είναι χυτές και χρειάζεται περίπου 20 λεπτά της ώρας (εκαστη), για να της κεντράρετε στο τσοκ του τόρνου, για να μην βγει το σπείρωμα, σαν τελικό σίγμα (και εντελή της πετάξετε στον κάλαθο με τα άχρηστα)! :cry:

Μπορείτε όμως να κάνετε κάτι πολύ πιο απλό, χωρίς εισαγωγικά!: Να της επιστρέψετε και να σας δώσουν της σωστές. :P

Θα με ρωτήσετε γιατί ρε m@l@ka; δεν της έκανες επιστροφή? :?

Διότι, είμαι στην επαρχεία και η κουριερ θα μου έβγαινε (Θα έτρωγε η φακή το λάδι) περισσότερο από το κόστος (το οποιο ήταν δώρο χριστουγέννων!χαχα).

Τέλος καλο, όλα καλά! :D

Διότι έτυχε να έχω τα εργαλεία που προ αναφέραμε.

Ποιος σας είπε ότι τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα (όταν αυτός τα έχει!)? 8)

Όχι Συνπάσχοντες,
δεν ήταν "η περιπέτεια ενός προσκυνητή",
ήταν ένα βαρετό σάββατο!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Βάσεις κινητήρος ΜΠΙ/93.

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Μαρ 2007, 21:08

εισαι μαζοχα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Βάσεις κινητήρος ΜΠΙ/93.

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Μαρ 2007, 21:27

Όχι ρε, φτωχός είμαι!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 22:13

Νίκο να σου ζητήσω συγγνώμη γιατί εγώ φταίω για αυτό.

ΚΑΚΩΣ σου παρήγγειλα ΛΑΘΟΣ εξάρτημα.

Οντως μου είχες δώσει τον αριθμό πλαισίου σε προηγούμενη φορά που είχες χρειαστεί κάτι αλλά με τις συζητήσεις που είχαμε κάνει για το κιβώτιο, κεντρικό διαφορικό, εσωτερικά κλπ των νεωτέρων εκδόσεων μου είχε μπει στο μυαλό ότι το Disco σου ήταν γενιάς 1995 και μετά.

Κακώς δεν έκανα έλεγχο στο αριθμό πλαισίου
Ομως έπρεπε να πάρεις ένα τηλέφωνο να σου στείλω τις σωστές.
Και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να πρέπει να στείλεις τις άλλες πίσω.

Να σου στείλω δύο σωστές για να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν είναι τα σπειρώματα μη εργοστασιακά? (αν και αφού τα έκανες εσύ στον τόρνο σου τα βλέπω καλύτερα και από τα γνήσια)

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία που σε έβαλα να περάσεις.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 22:19

Νίκο γειά και πάλι,

όσον αφορά τις εκδόσεις ελαστικών βάσεων κινητήρων.

Το Mpi "φοράει" δικές του οι οποίες δεν χρησιμοποιούνται στα άλλα Disco 1. H βάση με τα Μ10 σπειρώματα είναι για τα αυτοκίνητα 1993 έως και 1994 ενώ η Μ12 ειναι για τα 1995 έως 1998.

Τα Τdi φοράνε διαφορετικές (δικές τους)

Τα V8 φοράνε επίσης δικές τους.

Και πάλι συγγνώμη για την "πατάτα".

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Μαρ 2007, 22:29

εισαι μαζοχα τελικα Νικο

χοχο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 22:34

Οσο και αν ακουστεί περίεργο τον καταλαβαίνω τον Νίκο.

Ειχε το αυτοκίνητο χωρίς βάσεις, είχε κάνει τον κόπο να βγάλει τις δικές του.
Ειχε το τόρνο έτοιμο, είχε τις γνώσεις και την ικανότητα και τον χρόνο.

Αρα τί να περιμένει, να κάνει τηλέφωνο και να μένει και χωρίς αυτοκίνητο ή να πρέπει να κάνει τελικά την ίδια δουλειά δύο φορές.

Και εγώ στην θέση του το ίδιο θα έκανα και όχι από μαζοχισμό αλλά από χούι.
Ασε που όταν τελικά το φτιάχνεις έχει και την ικανοποίηση ότι δεν σε σταμάτησε ένα παλιοσπείρωμα του κερ@τά.
Αναποδιά αυτό? Τόρνο εσύ.

Νικό και πάλι συγγνώμη ε?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Μαρ 2007, 22:48

χουι λουι ντιουι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 06 Μαρ 2007, 10:14

firelord έγραψε:χουι λουι ντιουι


Υπάρχει ένα άσμα με αυτόν τον τίτλο, με τον μεγάλο αμερικανο ρεμπέτη Τζον Λεε Χουκερ!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Μαρ 2007, 15:19

disco έγραψε:
firelord έγραψε:χουι λουι ντιουι


Υπάρχει ένα άσμα με αυτόν τον τίτλο, με τον μεγάλο αμερικανο ρεμπέτη Τζον Λεε Χουκερ!


Τον μακαρίτη δυστυχώς.

Και δυστυχώς και ο Βασιλεύς (B.B. King) έχει γεράσει πολύ.
Τοσο που ματαίωσε και την συναυλία που θα έδινε φέτος στον Λυκαβητό (και ήταν το ιδανικό δώρο γενεθλίων μου καθώς ήταν εκείνη ακριβώς την ημέρα όπως κατά σύμπτωση το ίδιο είχε συμβεί και την τελευταία φορά που είχε έρθει στην Ελλάδα)

Νίκο δεν το ήξερα ότι έχουμε και αυτή την κοινή λόξα με τα αμερικάνικα ρεμπέτικα . (πολύ ευχάριστο και αυτό) Αλήθεια θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ρεμπέτες που πήγαιναν και ηχογραφούσαν στην Αμερική είχαν επαφές και με τους bluesmen της εποχής εκείνης. Μάλιστα υπάρχουν και ανταλλαγές συνθέσεων που προσαρμόσθηκαν ανάλογα απο ρεμπέτικα σε blues (η Μισιρλού είναι από τα πιό γνωστά) όπως και το αντίστροφο (δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή ο τίτλος ενός και μάλιστα αρκετά γνωστού). Τα γράφει ο Παπαδόπουλος στο βιβλίο για τα Ρεμπέτικα (εξαιρετικό αν σε ενδιαφέρει και η ιστορία τους)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Shaka » 06 Μαρ 2007, 15:24

pantg έγραψε:
disco έγραψε:
firelord έγραψε:χουι λουι ντιουι


Υπάρχει ένα άσμα με αυτόν τον τίτλο, με τον μεγάλο αμερικανο ρεμπέτη Τζον Λεε Χουκερ!


Τον μακαρίτη δυστυχώς.

Και δυστυχώς και ο Βασιλεύς (B.B. King) έχει γεράσει πολύ.
Τοσο που ματαίωσε και την συναυλία που θα έδινε φέτος στον Λυκαβητό (και ήταν το ιδανικό δώρο γενεθλίων μου καθώς ήταν εκείνη ακριβώς την ημέρα όπως κατά σύμπτωση το ίδιο είχε συμβεί και την τελευταία φορά που είχε έρθει στην Ελλάδα)

Νίκο δεν το ήξερα ότι έχουμε και αυτή την κοινή λόξα με τα αμερικάνικα ρεμπέτικα . (πολύ ευχάριστο και αυτό) Αλήθεια θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ρεμπέτες που πήγαιναν και ηχογραφούσαν στην Αμερική είχαν επαφές και με τους bluesmen της εποχής εκείνης. Μάλιστα υπάρχουν και ανταλλαγές συνθέσεων που προσαρμόσθηκαν ανάλογα απο ρεμπέτικα σε blues (η Μισιρλού είναι από τα πιό γνωστά) όπως και το αντίστροφο (δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή ο τίτλος ενός και μάλιστα αρκετά γνωστού). Τα γράφει ο Παπαδόπουλος στο βιβλίο για τα Ρεμπέτικα (εξαιρετικό αν σε ενδιαφέρει και η ιστορία τους)

Χαιρετώ


το τελευταίο σου post Παντελή είναι η απόλυτη εξήγηση στο πρόβλημα με τις βάσεις του Mpi!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:twisted: :twisted: :twisted:
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Μαρ 2007, 15:27

Ιδίως το θέμα του γιατί τα νεώτερα μοντέλα έχουν χοντρύτερο σπείρωμα νομίζω καλύπτεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!!!

(Γιώργο δεν έχω μπορέσει ακόμη να δω για τον διακόπτη που μου είπες.
Συγγνώμη)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fokion » 06 Μαρ 2007, 16:39

Αν ειχα τα μηχανηματα και τις γνωσεις και αυτο ηταν ενα κουσουρι του οχηματος δεν θα ειχα καν ασχοληθει να τις παραγγειλω... θα τις ειχα φτιαξει κατευθειαν ( Ακομα ψαχνω μια καλη δικαιολογία να αγορασω μια ηλεκτροκολληση και να ξαναθυμηθω τα νιατα μου)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό disco » 07 Μαρ 2007, 08:57

Ένας έλληνας καλλιτέχνης Παντελή, που έχει ασχοληθεί απίστευτα με την μπλουζ είναι (όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο) ο Μάκης Χριστοδουλόπουλος!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες