Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ποσο να το δωσω?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ποσο να το δωσω?

Δημοσίευσηαπό discoman » 23 Μάιος 2007, 18:41

Συναδελφοι γεια σας .Λεω να δωσω το οχημα μην ρωτησετε τι θα παρω? Ειναι μοντ 10[95 ] κυπαρισσι δερμα abs ac κτλπ το πηρα πριν τρια χρονια και εχει 100500κμ Πριν δυο μηνες εβαλα καινουριο μπροστινο συστημα 5 αμορτισερ της μανας του και καινουρια τρομπα νερου και περασε και κτεο Τον τελευταιο χρονο εχει μπει δισκο πλατο και τα σχετικα 8 καινουρια ρολεμαν εχουν αλλαχτει ολοι οι ελαστικοι συνδεσμοι περιπου 30 κοματια ρεζερβουαρ καινουριο[δωρεαν] φρενα τακακια κλπ καινουρια 2 μηνων Εχουν ακομη αλλαχτει ολοκληρη η εξατμιση με γνησια απο αγγλια τροφοδοτης λαδιου στο σασμαν ντιζα χειροφρενου ολους τους σταυρους 2 μηχανισμους παραθυρων οτιδηποτε υγρο στο οχημα εχει αλλαχτει με συνθετικα κλπ εχει γινει επισκευη μιζας κτλπ Αυτα χονδρικα και πολλα αλλα που τωρα δεν θυμαμε .Βασικα οπως καταλαβαινετα μπορω να πω οτι τον περισοτερο καιρο ηταν στο συνεργειο γιατι με ενδιεφερε να ειναι μηχανικα αψογο Αυτην την στιγμη ταξιδευει με 130 ηρεμα και ησυχα Ξεχασα το σασμαν που ισως λογω τροφοδοτη λαδιου και γιαμαρελου δεν εβγαλε ακομη προβλημα δνε ακουγεται δεν εχει κλανκ μονο η τεταρτη δεν κουμπονει ακριβως αλλα το εχω συνηθισει Γενικα στο οχημα δεν ακουγονται περιεργοι θορυβοι ουτε κλανκ Πιστευω οτι δεν θα χρειστει τιποτα για αρκετα χιλιαδες κμ Οσον αφορα την εμφανιση δνε το εχω βαψει ουτε εχω αλλαξει δερματα θα χαραχτηριζα την εμφανιση μετρια που βλεπετε . Το πηρα 18000 ευρω πριν τρια χρονια και εχω χαλασει γυρω στα 6000 ευρω Ποσο να το δωσω ? Για βοηθηστε Και το τελευταιο εχει κανει 4 5 εκδρομες απλες η τελευταια με το offroad στην ευβοια
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 24 Μάιος 2007, 08:51

Δυστυχώς δύσκολα πάνω από 10.000

Ολα αυτά που έχεις κάνει, δύσκολα εκτιμώνται στην αγορά μεταχειρισμένων.

Φίλος με περισσότερα, το πούλησε μετά από μήνες 10.500 - ίδιο αυτοκίνητο, άριστη κατάσταση και αρκετά extra...

Ρώτα και τον fatman να σου πει τον πόνο του.

Ξανασκέψου το και κράτα το τώρα που το έχεις συντηρημένο για πολλά μελλοντικά χιλιόμετρα και το πουλάς αργότερα αν επιμένεις, δεν θα χάσεις και πολύ περισσότερο και δεν ξέρεις και τι γίνεται στο μέλλον.

Εκτός αν θες να μας πεις γιατί το πουλάς, οπότε θα μπορούμε να σε "βοηθήσουμε" περισσότερο
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μάιος 2007, 09:42

Συνονόματε καλημέρα,

Ασχημα τα νέα σου.

Αν το πουλάς γιατί υπάρχει ανάγκη στην κυριολεξία θα το σκοτώσεις με τις τιμές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Αν δεν υπάρχει ανάγκη αλλά θέλεις να το πουλήσεις για να πάρεις κάτι άλλο τότε και πάλι θα το σκοτώσεις και αναρωτήσου αν υπάρχει πραγματικός λόγος για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Αυτοκίνητο με τον συνδιασμό πλεονεκτημάτων και τιμής του Disco Mpi μάλλον δεν βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Τα χρήματα που θα χάσεις είναι κρίμα να χαθούν και αν θέλεις να το αντικαταστήσεις με κάτι άλλο αναρωτήσου αν αξίζει τελικά.
Αν θέλεις κάτι πιό γρήγορο σκέψου ότι η τροχαία καραδοκεί (και το καραδοκεί δεν σημαίνει ότι σκέφτεται μαύρες σκέψεις για εσένα , από το "καρά" στα τούρκικα που σημαίνει μαύρος, αλλά από το "κάρα" στα αρχαία ελληνικά που σημαίνει κεφάλι, δηλαδή θέλει να σου πάρει, στην κυριολεξία, το κεφάλι αν σε πιάσουν να τρέχεις με πάνω από 20% από το όριο στο σημείο του δρόμου όπου θα γίνεις παραβάτης)

-------------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 24 Μάιος 2007, 10:11

Νομίζω οτι μποείς να το δώσεις γύρω στα 13000 με 14000 σε ιδιώτη, αλλα μήν το δώσεις με τίποτα.
Θα συμφωνήσω με τον Παντελή στο οτι δέν υπάρχει αντάξιο αυτοκίνητο στην αγορά.
Κράτα το. :director:
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό fatman » 25 Μάιος 2007, 08:10

Εξαρταται ποσο γρηγορα θελεις να το δωσεις,πιστευω οτι υπαρχουν και καποιοι εκει εξω που ψαχνουν για πραγματικα καλα disco και οχι φθηνα και "μαντρωμενα"(εκ του μαντρα-εκθεση αυτ/των).
Εγω - μιας και αναφερθηκε το ονομα μου - ηθελα να το δωσω γιατι πολυ απλα το κινω ελαχιστα και το λυπαμαι να καθεται,ισως καποιος αλλος να το δουλευε οπως πρεπει.
Αν ομως το εδινα για να παρω κατι αλλο,θα ημουνα 3 φορες χαμενος,γιατι 2-3 φορες παραπανω λεφτα απο αυτα που θα επαιρνα,θα επρεπε να δωσω για κατι αντιστοιχο-καλυτερο.
Δυστυχως δεν υπαρχουν επιλογες,ιδιως αν θελεις κατι με ακαμπτο αξονα εμπρος-πισω(στα λεφτα που θα μπορουσα να διαθεσω βεβαια!),αντε δηλαδη να επαιρνα ενα οχημα με καλυτερο μοτερ και χειροτερα τα αλλα - αφου ομως δεν θα το χρησιμοποιω γιατι να κανω την κινηση? Νιωθω σαν σκυλος που κυνηγαει την ουρα του!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό discoman » 28 Μάιος 2007, 16:25

Συναδελφε fatman για τον ιδιο λογω το δινω και γω τον τελευταιο χρονο εχω κανει 1500 κμ μονο Εχω βαρεθει να το βλεπω να καθεται . Τωρα οσον αφορα την τιμη συμφωνα με τα λεγομενα των συναδελφων ειναι απο 10500 σκοτωμενο μεχρι 13 14 χιλιαρικα .Σαν ζυγος που ειμαι νομιζω οτι μια τιμη στα 12χιλιαρικα ισως ειναι καλη Το τηλ ειναι 6972031602 να το συζητησουμε οποιος ενδιαφερεται
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό discoman » 02 Ιουν 2007, 20:31

Μετα απο την μεγαλη ζητηση που ειχα λεω να το παω πιο ακριβα :lol: :lol: :lol: Μια αλλη σκεψη ειναι να το πουλαω κοματι κοματι μπορει να πιασω κατι :lol: :lol: :lol: Αλλα μαλλον απο οτι βλεπω το καημενο δεν θελει να φυγει λογω της υψηλης περιποιοησης που ελαβε εδω και χρονια :( Μαλλον απο οτι βλεπω θα το φαω λιγο λιγο :lol: :lol: και αυτο θα με τρωει πολυ πολυ στην τσεπη :lol: :lol: Ετσι ειναι τα μεγαλα παθη πληρωνονται ακριβα :!: μηπως το βγαλω σε δημοπρασια ? :lol: :lol: :lol:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 03 Ιουν 2007, 08:15

Κράτα το και απόλαυσέ το!

Μήν το δίνεις.

Πώς θα λέγεσαι discoman μετά?

Θα βλέπεις Disco μετά και θα παθαίνεις κάτι...
Συνέχισε να το περιποιείσαι, να το φροντίζεις και αυτό πάντα θα σου κάνει τα χατήτρια!
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 04 Ιουν 2007, 08:51

φίλε discoman καλημέρα και καλή εβδομάδα,

για τα 12 χιλιάρικα που λές, έγω πήρα ένα swift 1300cc και μου κόστισε 14χιλιάρικα, ε δεν είναι κρίμα:cry: :cry: να δώσεις ένα μεγάλο τζιπ(έστω και παλιό αλλά πραγματικό τζιπ) τόσο φθηνά.
:wink: :wink: :wink:


δες τι μπορεί να κάνει ενα δισκο.......

:twisted: :twisted:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Ιουν 2007, 16:58

Στέφανε και εγώ που νόμιζα ότι είχες Land Rover......

Πάντως το "jeep" σου μοιάζει αρκετά με ψηλωμένο Discovery !!!!!

(βρε αθεόφοβε ΘΑ ΣΕ ΔΕΙΡΩ !!!!!!!)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 04 Ιουν 2007, 19:55

:lol: :lol:

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΥΤΕ Ο ΚΩΝΟΣ ΦΤΑΝΕΙ(και δεν έχει τερματίσει το αμορτισέριι)..... :twisted: :lol: :lol: :twisted:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Ιουν 2007, 21:00

Στέφανε ο κώνος υπάρχει για να βοηθάει το ελατήριο να μπει στην θέση του σωστά και να μην βγαίνει εκτός του σημείου στο οποίο πρέπει να εφαρμόζει στο σασσί.

Το κιτ που έχεις τοποθετήσει στο αυτοκίνητο είναι για αύξηση διαδρομής ανάρτησης κατά +2 ίντσες και το δικό σου είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από τόσο.

Πάντως ακόμη και στο ΕVO με +2 ίντσες ψηλότερα ελατήρια και αμορτισέρ και τις ειδικές πίσω κόντρες το ελατήριο βγαίνει εντελώς εκτός και του κώνου επανατοποθέτησης. (άλλωστε για αυτό και δεν λέγεται κώνος συγκράτησης αλλά κώνος επανατοποθέτησης)

Και μην ξεχνάς ότι με τις πίσω κόντρες που έχουμε βάλει στο αυτοκίνητό σου έχει αυξηθεί περισσότερο η διαδρομή καθώς δεν έχεις πλέον περιορισμούς από σινεμπλόκ στο άκρο της μπάρας στο σασσί μιά και χρησιμοποιούν uniball.

Κανονικά για την δική σου εφαρμογή θα έπρεπε να έχεις κάνει αναβάθμιση σε πίσω γλύστρες ελατηρίων του τύπου που χρησιμοποιεί το κιτ EXTREME ή ακόμη καλύτερα να έχουμε πάει πλέον σε άλλες λύσεις που υπάρχουν για αναρτήσεις με +4" ή και παραπάνω αν ήθελες να χρησιμοποιείς δοκιμασμένες λύσεις. Εχεις όμως επιλέξει να βάζεις την προσωπική σου "πινελιά" και αυτό είναι που κάνει και το αυτοκίνητο αυτό δικό σου δημιούργημα και πραγματικά μοναδικό.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discoman » 06 Ιουν 2007, 16:51

stefanbalik έγραψε:φίλε discoman καλημέρα και καλή εβδομάδα,

για τα 12 χιλιάρικα που λές, έγω πήρα ένα swift 1300cc και μου κόστισε 14χιλιάρικα, ε δεν είναι κρίμα:cry: :cry: να δώσεις ένα μεγάλο τζιπ(έστω και παλιό αλλά πραγματικό τζιπ) τόσο φθηνά.
:wink: :wink: :wink:


δες τι μπορεί να κάνει ενα δισκο.......

:twisted: :twisted:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
AYTO EINAI ΑΝ ειχα αυτο θα το κραταγα Τι κοστισε η αναρτηση? Αυτα τα πλαινα που τα βρηκες?
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες