Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικά 7,5 Χ 16....Τόσο δυσεύρετα πια!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Ελαστικά 7,5 Χ 16....Τόσο δυσεύρετα πια!!

Δημοσίευσηαπό Amateur » 14 Ιουν 2007, 13:35

Παιδιά καλησπέρα (μου επιτρέπετε υποθέτω παρά το νεαρό της ηλικίας μου να σας αποκαλώ παιδιά εεε;)
Θυμίζω κάτοχος defender 90 3,5 V8 του 89 100% νορμαλ και είμαι σε διαδικασία «επιστροφής» στις γνήσιες λευκές σιδερένιες 16άρες ζάντες μιας και οι 15'' με ελαστικά 235/75/15 μάλλον δεν είναι ότι πιο σωστό για το αμάξι.

Τις ζάντες τις έχω ήδη (ίσως να χρειάζονται μόνο μία καλή βαφή για να ξανάρθουν στο αρχικό τους χρώμα) και ψάχνω τα λάστιχα.

Συζητώντας και με τον Παντελή και θέτοντας πάνω από όλα την λειτουργικότητα του αυτοκινήτου και όχι τόσο την εμφάνιση (εάν βέβαια σου αρέσουν τα φαρδιά λάστιχα), με χρήση του κυρίως εντός δρόμου με κάποιες εξορμήσεις εκτός αυτού και με αρκετά χιόνια και λάσπες το χειμώνα έκλινα προς την επιλογή της κανονικής διάστασης ελαστικού, αυτής δηλαδή του 7,5Χ16.

Τώρα το κακό είναι ότι όπου έχω ρωτήσει για αυτήν την διάσταση και αυτήν την χρήση (80 on / 20 off) ακούω ....τι μας θύμισες ρε φίλε......είτε δεν υπάρχουν λάστιχα σε αυτήν την διάσταση,(πχ Michelin μόνο 100% off ή TOYO και Pirelli καθόλου) είτε η τιμή τους είναι εξωφρενική (πχ Bridgestone AT 693 κάτι του στυλ 650€ κλπ).

Εναλλακτικές σε αυτήν την διάσταση μερικά λάστιχα για light truck όπως αναφέρονται και στα site των εταιριών (αναρωτιέμαι ποιες οι διαφορές με τα κανονικά) όπως η Cooper ή εισαγωγή από Γερμανία από τον εδώ αντιπρόσωπο της FULDA.....

Δεν μπορεί ρε παιδιά....κάτι χάνω
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Shaka » 14 Ιουν 2007, 14:58

Έχω 5 καινούργια Black Star Guyane ζανταρισμένα - ζυγοσταθμισμένα σε λευκές original ζάντες. Έχεις π.μ. με το κινητό μου αν σε ενδιαφέρουν. :)
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Shaka » 14 Ιουν 2007, 15:05

Shaka έγραψε:Έχω 5 καινούργια Black Star Guyane ζανταρισμένα - ζυγοσταθμισμένα σε λευκές original ζάντες. Έχεις π.μ. με το κινητό μου αν σε ενδιαφέρουν. :)


Δεν είναι ακριβώς 20/80 :wink: :evil: :evil: :evil: , αλλά και Defender με "στριτάδικα" ελαστικά βρε παιδί μου..... :shock:
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fatman » 14 Ιουν 2007, 16:01

Πραγματι λιγες επιλογες,το Michelin 4x4XPC(πρωτης τοποθετησης στα defender) ειναι στις αναλογιες που θελεις.
Μετα ψαχνεσαι στα 235/85 16,περιπου ιδιο υψος - λιγο φαρδυτερα,αλλα απο τιμες μην περιμενεις τιποτα καλυτερο σε επωνυμο λαστιχο,μην ξεχνας οτι μιλαμε για μεγαλα λαστιχα (31 ιντσες διαμετρο!)
Παντως τα Michelin O/R που φοραω σε αυτη την διασταση,ειναι το πιο αθορυβο MUD που εβαλα ποτε(και εχω βαλει πολλλλλαααα λαστιχα!) σε αποδοση μην περιμενεις μεγαλη διαφορα απο τα XPC(οταν παλιωνουν κανουν πιο πολυ θορυβο και απο τα O/R! και απο κρατημα μου φανηκαν τα ιδια).
Θα βγαλω τα δικα μου,για να βαλω μεγαλυτερα,αν σε ενδιαφερουν (εχουν κανει 1500 χλμ),σφυρα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό Amateur » 14 Ιουν 2007, 17:32

Fatman και Shaka,
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τις πληροφορίες, αλλά και για τις προσφορές.

Τις κρατάω και εάν είναι επανέρχομαι αν και μου ακούγονται πολύ πιο off από ότι ψάχνω -(φίλε Shaka το Black Star Guyane από ότι είδα στο site της εταιρίας είναι κομμένο και ραμμένο για την άσφαλτο.... :D :D :D )

Μπορεί να καταλήξω σε μία από αυτές τις λύσεις τελικά, αλλά προς το παρόν λυπάμαι να λιώνω τέτοια λάστιχα στην άσφαλτο.

Ευελπιστώ να βρω κάποια πιο On road λύση.

Αλήθεια μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι διαφορετικές προδιαγραφές των ελαστικών light trucks;
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 14 Ιουν 2007, 18:39

Τα λαιτ τρακς ειναι λαστιχα της πλακας τα φορανε σε κατι αγροτικα και δεν κανουν για τιποτα,τα εβαλα καποτε λογω τιμης,ειτανε πιο φτηνα και απο αναγομωμενα,αλλα στην πρωτη επαφη με χωμα χασαμε τα δυο (σκιστηκανε),δες που θελεις να χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο και μετα ζητα κατι συγκεκριμενο γι'αυτην την χρηση,γιατι ετσι ο καθενας θα σου προσφερει οτι του περισευει απο μαντ μεχρ στριταδικο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Amateur » 14 Ιουν 2007, 20:11

Βαγγέλη γεια χαρά!

χρήσιμο που ξεκαθάρισες το θέμα των Light truck.
Κρίμα πάντως γιατί εκεί η εναλλακτικές για αυτήν την διάσταση είναι και πολλές και φθηνές! :(

Η χρήση μου είναι πολύ συγκεκριμένη: Κυρίως εντός δρόμου με κάποιες εξορμήσεις εκτός αυτού και με χιόνια και λάσπες το χειμώνα
Συνολική αναλογία θα έλεγα 80% on 20% off.

Δεν ψάχνω τόσο πολύ κάποιο μεταχειρισμένο σετ από κάποιον άλλον – αν και εάν βρεθεί κάτι σε καλή κατάσταση που να μου κάνει δεν θα πω και όχι – αλλά έλεγα μήπως έχει κάποιος στο μυαλό του κάποιο μοντέλο που να είναι για αυτήν την χρήση και πάνω από όλα διάσταση και να είναι σε λογική τιμή.

Πάνος
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Ιουν 2007, 20:17

γιατι εμμενεις και δεν βαζεις ενα maxxis 753 ή το διάδοχο? μαλακο, δεν κανει θορυβο, ειναι μαντ (προδιαθεσις) και βγαινει και σε 205/80/16?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 14 Ιουν 2007, 22:35

Αγαπητέ firelord, δεν κάνει το 205/80 είναι πολύ μικρό για τα 90/100...

Πάνο το 7,50 * 16 είναι και η δική μου προτίμηση γιατί είναι λεπτό και ψηλό και αποτελεσματικό....

ΤΟ καλύτερο σε χιόνια - λάσπες - πολλά νερά (δεν υδρολισθαίνει)...

Δεν κόβει το αυτοκίνητο και του πάει κιόλας...

Το 235/85 είναι αισθητά φαρδύτερο, κανονικά δεν πρέπει να μπαίνει στην 5.5 ζάντα του 90 και γενικά όταν τα δοκίμασα παλιά δεν μου άρεσαν γιατί το αυτοκίνητο έκοψε στον δρόμο και έγινε γενικά χειρότερο παντού.

Στο 7.50 δεν έχεις όμως πολλές επιλογές πιά...

Το michelin 7.50 ΟR είναι ένα πολυ καλό λάστιχο 80 off, 20 on για την εταιρεία, για μένα θα έλεγα "γενικής χρήσης" με πολύ καλές δυνατότητες εκτός δρόμου και το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η συμπεριφορά του στο βρεμένο (θέλει πολύ-πολύ προσοχή)

Τα τελευταία χρόνια βάζω FEDIMA (ολική αναγόμωση) και είμαι γενικά πιό ευχαριστημένος, κυρίως από την μαλακή γόμα που τουλάχιστον δεν είναι επικίνδυνη στα νερά...

Eγώ βάζω extreme (80 off, 20 on) αλλά υπάρχει και 50-50 (στην διάταξη του BF GOODR ALLTERAIN) στις διαστάσεις μας 7.50 * 16.

Θα πρότεινα να μείνεις στο 7.50 * 16, είναι και το πιό κομψό λάστιχο για αυτό το αυτοκίνητο (ψιλόλιγνο...)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Ιουν 2007, 07:20

Τι του λετε τωρα του ανθρωπου,αφου ξεκαθαρισε οτι το αυτοκινητο το θελει για ασφαλτο (80/20),ολα τα στριταδικα λαστιχα του κανουν αυτη ειναι η σχεση τους 80/20,για φτηνα πηγαινε στα κουμχο ,κουπερ ,χανκ κουνγκ,απεφυγε τις γνωστες μαρκες γιατι ειναι και ακριβα,δεν ξερω βεβαια αν βγαζουν σ'αυτη την διασταση.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Amateur » 15 Ιουν 2007, 07:30

Firelord, Μανόλη και Βαγγέλη ευχαριστώ!

Μανόλη ενδεχομένως η μόνη λύση να είναι τελικά το 50-50 της Fedima - απλά θα πρέπει να σκεφθώ εάν θέλω κάτι σε αναγομωμένο.

Βαγγέλη θα κοιτάξω και τις εταιρίες που αναφέρεις αν και δεν νομίζω να βρω εκεί τέτοια διάσταση.

Πολύ φοβάμαι ότι για να μην έχετε και εσείς κάτι στο νου σας μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι- απλά θα πρέπει να δω τι θα θυσιάσω για τι.

Καλημέρα!
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 15 Ιουν 2007, 09:56

Πάνο,

"όλη η ευρώπη δουλεύει αναγόμωση" είναι πιό οικονομικό, πιό οικολογικό και έχει περισσότερο "καουτσούκ" - είναι πιό μαλακό, κρατά καλύτερα στο βρεμένο γλιστερό των ελληνικών δρόμων.

Εγώ θα ξαναβάλω michelin OR μόνο όταν πάω μεγάλο ταξίδι Αφρική-Ασία που θα χρειάζομαι λίγο σκληρότερη γόμα, να βγάλω περισσότερα χλμ.

Ψάξε άκου ρώτα, όλες οι γνώμες για τα αναγωμομένα συμφωνούν νομίζω, παράπονο δεν έχω ακούσει...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Ιουν 2007, 10:02

Τα αναγωμομενα καλλο ειναι να αποφευγονται το καλοκαιρι στην ασφαλτο και με υψηλες ταχυτητες,γιατι λογω υψηλης θερμοκρασιας μπορει να γινει αποκοληση του πελματος,εχει συμβει αρκετες φορες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 18 Ιουν 2007, 11:24

vagelis έγραψε:Τα αναγωμομενα καλλο ειναι να αποφευγονται το καλοκαιρι στην ασφαλτο και με υψηλες ταχυτητες,γιατι λογω υψηλης θερμοκρασιας μπορει να γινει αποκοληση του πελματος,εχει συμβει αρκετες φορες.


Βαγγέλη, δεν νομίζω ότι στην ολική αναγόμωση μπορεί να συμβεί αυτό. Εχεις δεί-ακούσει τέτοιο πράγμα ή αναφέρεσαι στα φορτηγά που κυκλοφορούν και αφήνουν κομμάτια του πέλματος στην καυτή άσφαλτο (αυτά δεν είναι ολικώς αναγομωμένα, δεν έχει καμμία σχέση η εν ψυχρώ ή εν θερμώ αναγόμωση των φορτηγήσιων) ?
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Shaka » 18 Ιουν 2007, 12:07

ekarpod έγραψε:
vagelis έγραψε:Τα αναγωμομενα καλλο ειναι να αποφευγονται το καλοκαιρι στην ασφαλτο και με υψηλες ταχυτητες,γιατι λογω υψηλης θερμοκρασιας μπορει να γινει αποκοληση του πελματος,εχει συμβει αρκετες φορες.


Βαγγέλη, δεν νομίζω ότι στην ολική αναγόμωση μπορεί να συμβεί αυτό. Εχεις δεί-ακούσει τέτοιο πράγμα ή αναφέρεσαι στα φορτηγά που κυκλοφορούν και αφήνουν κομμάτια του πέλματος στην καυτή άσφαλτο (αυτά δεν είναι ολικώς αναγομωμένα, δεν έχει καμμία σχέση η εν ψυχρώ ή εν θερμώ αναγόμωση των φορτηγήσιων) ?


Κι όμως μπορεί να συμβεί! Στην Αττική οδό και πηγαίνοντας με το Mpi, 130-140 χλμ./ώρα, μου αποκολλήθηκε με τρομακτικό θόρυβο (προφανώς χτύπησε στον θόλο) από το πίσω αριστερό λάστιχο ένα κομμάτι πέλματος διάστασης 15 x 25 εκ. Φορούσα ελαστικά με πέλμα 50/50, γνωστής μάρκας αναγομωμένων ελαστικών.... Πιθανό να ήταν και τυχαίο γεγονός καθώς ήταν η 4η ή η 5η τετράδα αναγομωμένων ελαστικών που χρησιμοποιούσα από την ίδια μάρκα χωρίς πρόβλημα. Το ανακάλυψα όταν έφτασα σπίτι και έψαχνα να βρω γιατί "κούτσαινε" το αυτοκίνητο. Τα λινά πάντως ήταν στη θέση τους :twisted:
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες