Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το disco χάλασε σε 8 μέρες!!!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Re: LR3

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 01 Ιούλ 2007, 23:58

Freelander έγραψε:Επίσης με βάση αυτά που ξέρω εγώ για την ιστορία της, το φριλάντερ και γενικά η ανανέωση της τεχνολογίας μετά το 96 έστω και στα πλαίσια του ανταγωνισμού και του μάρκετινγκ, έσωσαν την παρτίδα απο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που πέρασαν στην παραγωγή φέρνοντας πολύτιμα λιρόνια στα αραχνιασμένα ταμεία της εταιρίας που διαφορετικά θα αποτελούσε ανάμνηση και ίσως να είχε διαφορετικό λογότυπο στο καπώ: 越野車 越野車


Έτσι, μη ξεχνιόμαστε κιόλας...

Σίγουρα τα παλαιότερα ήταν ανθεκτικότερα και σίγουρα το Freelander αντιμετώπισε (-ίζει) προβλήματα αξιοπιστίας. Όμως ήταν και η εξυπνότερη ίσως κίνηση της εταιρείας, δεδομένου του (οικονομικού) αποτελέσματος.

Όσο για το μαρκετινγκ, δυστυχώς η LR έχει παραδοθεί ολοκληρωτικά σ' αυτό, αν και τα αποτελέσματα την δικαιώνουν. Εξάλλου και η Jeep δεν κάνει το ίδιο...; (αν και πιο ήπια).
Πλέον τα LR δεν αγοράζονται για να χρησιμοποιούνται για εκτός δρόμου διαδρομές αλλά ως δείγμα επιτυχίας, καταξίωσης και επ-έκτασης του μορίου των χρηστών τους (φυσικά υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι αγοραστές). Γιατί βγήκε η Cayenne, το Χ5, το XC90 και πάει λέγοντας; Και πόσα καθαρόαιμα ή έστω ικανά έχουν μείνει;
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Re: Το disco χάλασε σε 8 μέρες!!!!!

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 02 Ιούλ 2007, 08:59

almak έγραψε:
firelord έγραψε:'πουληστε τα δισκαβερυ και παρτε σαντα φε.......
Πρόεδρε σε ευχαριστώ για το μισό ποιήμα 8)
Εγώ άλωστε δεν προέτρεψα ποτέ κανέναν να πάρει χιουντάϊ......δεν φταίω εγώ που με 28.500 πριν 2 χρόνια έπερνες λιμουζίνα με αυτόματη τετρακίνιση , πίσω LSD , 2700cc V6 & 170+hp και τελικά αξιόλογο εκτός δρόμου όχημα ( μην το πω τζίπ και τσιμπήσει κανένας ) φιμέ , auto clima , 6 airbags , δερμάτινα , και καινούργιο παρακαλώ.


Αγαπητέ Almak,

Καλημέρα και καλό μήνα. Είναι αλήθεια οτι δέν απέτρεψες κανέναν να πάρει Hundai, αλλα δέν υπάρχει περίπτωση να ξεπέσουμε έτσι εμείς που είχαμε το μυαλό να επιλέξουμε Land Rover. Μπορείς να χαίρεσαι την Hundaολιμουζίνα σου για λίγα χρόνια ακόμα, μέχρι να στα δώσει όλα στο χέρι. Μήν μπαίνεις κάν στον κόπο να συγκρίνεις (μου φένεται αδιανόητο) Hyndai με Land Rover, -αν είναι δυνατόν...- Απόλαυσε το Hundai σου μέσα στην πόλη, με το AytoClima και το φιμέ τζαμάκι, (αυτά μόνο τα Hundai τα έχουνε, κανένα άλλο! xixixi) και άμα βγείς σε κανένα χοματόδρομο και κολλήσεις, φώναξε έναν απο'μάς να πάρει το Land Rover του και να έρθει να σε βγάλει. Όλοι κατα καιρούς έχουμε βγάλει παρόμοιας κατηγορίας αυτοκίνητα και έχουμε αποκτήσει αρκετή πείρα σ'αυτό.

Και πάλι καλημέρα!
:splat:
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Ιούλ 2007, 09:30

Mιχάλη καλημέρα και καλό μήνα,

γιατί μας στεναχωρείς όμως?

Η επιλογή ενός αυτοκινήτου είναι αποτέλεσμα πολλών πραγμάτων και οι προτεραιότητες που δίνονται από τον καθένα μας σε αυτή τη διαδικασία είναι διαφορετικές.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να απαξιώνουμε αντικείμενα (μιλάω για το αυτοκίνητο) και ανθρώπους (μιλάω για τις επιλογές) επειδή εμείς έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις και προτεραιότητες.

Οσον αφορά δε το θέμα του ποιός "ξεκολλάει" ποιόν να είσαι σίγουρος ότι κάποια ημέρα θα βρεθείς και εσύ (όπως και όλοι μας) στην θέση που θα χρειαστείς βοήθεια και τότε νομίζω πως δεν θα σε νοιάζει που αυτός που θα σε βοηθήσει ίσως να έχει ένα γιαπωνεζοκορεατικορωσσικοαμερικανικό αυτοκίνητο.

Καταλαβαίνω ότι αυτά που έγραψες δακτυλογραφήθηκαν με αίσθηση ευθυμίας και για να πειράξεις τον φίλο almak αλλά πιστεύω ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιθανότητα να παρερμηνευθούν και να δημιουργήσουν προστριβές και εντάσεις που δεν χρειαζόμαστε σε έναν χώρο που πρέπει να βρίσκουμε πράγματα που μας ενώνουν και όχι να δημιουργούμε πράγματα που μας χωρίζουν.

Φιλικά
pantg
 

Re: Το disco χάλασε σε 8 μέρες!!!!!

Δημοσίευσηαπό firelord » 02 Ιούλ 2007, 10:04

almak έγραψε:
firelord έγραψε:'πουληστε τα δισκαβερυ και παρτε σαντα φε.......
Πρόεδρε σε ευχαριστώ για το μισό ποιήμα 8)
Εγώ άλωστε δεν προέτρεψα ποτέ κανέναν να πάρει χιουντάϊ......δεν φταίω εγώ που με 28.500 πριν 2 χρόνια έπερνες λιμουζίνα με αυτόματη τετρακίνιση , πίσω LSD , 2700cc V6 & 170+hp και τελικά αξιόλογο εκτός δρόμου όχημα ( μην το πω τζίπ και τσιμπήσει κανένας ) φιμέ , auto clima , 6 airbags , δερμάτινα , και καινούργιο παρακαλώ.


ω ναι σαφως :twisted:

με δωρο μπρατσακια? :twisted: :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Ιούλ 2007, 10:16

Γιώργο παλιομουχρίτσα τί έγινε επάνω στο βουνό?
Εμεινε τίποτα ή κάηκαν όλα όπως εδώ?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 02 Ιούλ 2007, 10:26

αποβρασμα της κενωνιας, μεινανε ελαχιστα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 02 Ιούλ 2007, 10:55

pantg έγραψε:Γιώργο παλιομουχρίτσα

firelord έγραψε:αποβρασμα της κενωνιας

Πολύ χαίρομαι που μιλάτε επιτέλους τρυφερά εσείς οι δύο.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 02 Ιούλ 2007, 12:24

Καλημέρα Παντελή, εντάξει, χαλαρώνω, μπορεί να παρεξήγησα και να παρερμήνευσα μερικά post. Δέν χρειάζεται να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες...

Στην καμήλα σου, ακόμα βάζεις 100% φυτικό λάδι?
Βρήκες φθηνότερο στην Βαρβάκειο?
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό firelord » 02 Ιούλ 2007, 12:28

δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, ο Αλμακ ειναι χαβαλετζης και μη παρεξηγιαρης

εξαλλου εχει και αισθηση του χιουμορ, αλλως δεν εξηγειται η επιλογη του κορεατικου χαχα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 02 Ιούλ 2007, 14:06

ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ πάντως εγώ θα προτιμήσω το απλό 4χ4 και γιαυτό έχω και αφίσα στο σπίτι μου για να το βλέπω και να το ξανα βλέπω......................................................... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 02 Ιούλ 2007, 14:43

Εγώ λέω να κατουρήσω για λίγο .

NO CLIMATE CONTROL --------> NO HUMANS σε λίγο
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Re: Το disco χάλασε σε 8 μέρες!!!!!

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 02 Ιούλ 2007, 14:45

Mike_on_mpi έγραψε:
almak έγραψε:
firelord έγραψε:'πουληστε τα δισκαβερυ και παρτε σαντα φε.......
Πρόεδρε σε ευχαριστώ για το μισό ποιήμα 8)
Εγώ άλωστε δεν προέτρεψα ποτέ κανέναν να πάρει χιουντάϊ......δεν φταίω εγώ που με 28.500 πριν 2 χρόνια έπερνες λιμουζίνα με αυτόματη τετρακίνιση , πίσω LSD , 2700cc V6 & 170+hp και τελικά αξιόλογο εκτός δρόμου όχημα ( μην το πω τζίπ και τσιμπήσει κανένας ) φιμέ , auto clima , 6 airbags , δερμάτινα , και καινούργιο παρακαλώ.


Αγαπητέ Almak,

Καλημέρα και καλό μήνα. Είναι αλήθεια οτι δέν απέτρεψες κανέναν να πάρει Hundai, αλλα δέν υπάρχει περίπτωση να ξεπέσουμε έτσι εμείς που είχαμε το μυαλό να επιλέξουμε Land Rover. Μπορείς να χαίρεσαι την Hundaολιμουζίνα σου για λίγα χρόνια ακόμα, μέχρι να στα δώσει όλα στο χέρι. Μήν μπαίνεις κάν στον κόπο να συγκρίνεις (μου φένεται αδιανόητο) Hyndai με Land Rover, -αν είναι δυνατόν...- Απόλαυσε το Hundai σου μέσα στην πόλη, με το AytoClima και το φιμέ τζαμάκι, (αυτά μόνο τα Hundai τα έχουνε, κανένα άλλο! xixixi) και άμα βγείς σε κανένα χοματόδρομο και κολλήσεις, φώναξε έναν απο'μάς να πάρει το Land Rover του και να έρθει να σε βγάλει. Όλοι κατα καιρούς έχουμε βγάλει παρόμοιας κατηγορίας αυτοκίνητα και έχουμε αποκτήσει αρκετή πείρα σ'αυτό.

Και πάλι καλημέρα!
:splat:




ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.

Ο ΑΛΜΑΚ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΑΝΤΑ ΦΕ(σε αντίθεση με άλλες γνωστές Λουκίες) και αυτό είναι προσωπική μαρτυρία.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 02 Ιούλ 2007, 15:05

giagoulas έγραψε:Εγώ λέω να κατουρήσω για λίγο .

NO CLIMATE CONTROL --------> NO HUMANS σε λίγο



μα γιατί το λές αυτό?? :lol: :lol:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Re: Το disco χάλασε σε 8 μέρες!!!!!

Δημοσίευσηαπό firelord » 02 Ιούλ 2007, 19:37

giagoulas έγραψε:
ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.

Ο ΑΛΜΑΚ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΑΝΤΑ ΦΕ(σε αντίθεση με άλλες γνωστές Λουκίες) και αυτό είναι προσωπική μαρτυρία.


ορθον, το θεμα ειναι να εχεις τσαγανο, ολα τα αλλα επονται :twisted: :twisted: :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό almak » 02 Ιούλ 2007, 22:18

Θα ήθελα από το σεμνό ετούτο βήμα να ευχαριστήσω την μαμά μου που με έκανε όμορφο έξυπνο και προπαντός μετριόφρων! 8)
Επίσης ευχαριστώ του firelord & giagoulas (χαϊ-λάδερ) για τα καλά τους λόγια :twisted:
Η προσπάθεια του Παντελή........καλή ............για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση , αλλά δίκιο έχει πάλι ο εκ μαγνησίας (εκπρόσωπος της δικαιοσύνης και πρόεδρος του εαυτού του) firelord για το επίπεδο του χιούμορ μου.
firelord έγραψε:δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, ο Αλμακ ειναι χαβαλετζης και μη παρεξηγιαρης

εξαλλου εχει και αισθηση του χιουμορ, αλλως δεν εξηγειται η επιλογη του κορεατικου χαχα
Για το ίδιο ακριβώς λόγο (του χιούμορ) ασχολούμαι με την ενότητα των Landroverάδων ΧοΧοΧοΧο.

ΥΓ. Όσο και να ψάξεται δεν έχω πει άσχημη κουβέντα για τα χρέπια σας , ποτέ. Εγώ ασχολούμε μόνο με τους κατόχους :P
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες

cron