Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βενζινη λασπη 1 ευρω/λίτρο!!! Παρε κόσμε!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Βενζινη λασπη 1 ευρω/λίτρο!!! Παρε κόσμε!!

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 09 Ιούλ 2007, 12:38

Την Παρασκευή πήγα το φρι μου για αλλαγή λαδιών και ένα γενικό check up.
• Έγινε αλλαγή λαδιών,
• Καθαρίστηκε ο κινητήρας,
• Ελέγχθηκε για ευθυγράμμιση(πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια και δεν χρειάστηκε διόρθωση),
• Μετρήθηκαν τα αμορτισέρ(70-75% έδειξαν στα 156 000km και με διαδρομές off πιστεύω πως ήταν πολύ καλής ποιότητας.) ,
• Έγινε καθαρισμός φρένων. Πλέον δεν σφυρίζουν. Το σφύριγμα προέρχονταν κυρίως από τα ταμπούρα.
Το παρέλαβα το μεσημεράκι ‘φρεσκαρισμένο’ για το weekend μου.
Το απόγευμα φουλάρω το ρεζερβουάρ από το 1/2 που ήταν και ξεκινάω για Θεσσαλονίκη. Δεν προχωράω 1 χιλιόμετρο και ο κινητήρας αλλάζει χροιά, κάτι μεταξύ V8 και μαρκότσι μου θυμιζε. Ώπα λέω και κάνω pull over. Ανοίγω καπό ρίχνω κάτι γκαζιές και διακρίνω έντονο τρέμουλο και αδυναμία. Πίσω στο συνεργείο λοιπόν.
Η διάγνωση ήταν μπουκωμένα μπεκ από κακή βενζίνη, δούλευε τρικυλινδρο ή δικύλινδρο. Έγινε καθαρισμός και τοποθετήθηκαν καθαριστικά στο ρεζερβουάρ. Από την Παρασκευή έκανα 200 χιλιόμετρα και όλα καλά πλέον.

Φέρτε το πριόνι!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Ιούλ 2007, 22:41

Φίλε freeandrew,

ζήτησε μία βεβαίωση από το συνεργείο σου για την φύση της ζημιάς και πήγαινε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην εταιρεία στην οποία ανήκει το πρατήριο.

ΖΗΤΗΣΕ να αποζημιωθείς για την βλάβη σου με ευγενικό τρόπο στην αρχή και πιστεύω ότι κάτι θα βγεί.

Αλλιώς κάνε μιά βόλτα από το ΚΕΠ της περιοχής σου και ζήτα πληροφορίες για το πώς μπορείς να κάνεις καταγγελία στο υπουργείο Ανάπτυξης για το συμβάν και την ζημιά που έπαθες από την χρήση ενός κακού προϊόντος όπως αυτό.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό mararis » 10 Ιούλ 2007, 09:36

Τηλέφωνο Προστασίας Καταναλωτή : 1520
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες