Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

δισκο ΤΕΛΟΣ

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

δισκο ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό discoman » 18 Ιούλ 2007, 23:48

ΣΥΜΑΔΕΛΦΟΙ ομοιοπαθουντες το δισκο εφυγε Μου αφησε μονο να βλεπω τα λαδια απο το υδραυλικο που εσταζε . Ειμαι σε κατασταση ελαφρας μελαγχολιας . Τωρα δεν θα με κοιταζει καθε πρωι .Εγω εφευγα και αυτο ηταν παντα εκει παρκαρισμενο .Τρια χρονια ηταν αυτα και θα εχω παντα να λεω ιστοριες και να θυμαμαι . Δυστυχως ομως τα μεγαλα παθη και ερωτες δεν εχουν καλο τελος . Ισως οι κατοχοι αυτων των οχηματων να ειμαστε τελικα μαζοχιστες . Το ευχαριστηθηκα ομως εκανα το κεφι μου και εχασα και 15000 ευρω μεσα σε τρια χρονια . Θα συνεχισω να σας παρακολουθω γιατι η καρδια μου θα ειναι παντα LR ME ΤΡΕΛΛΑ :wink:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Re: δισκο ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό ollram » 19 Ιούλ 2007, 07:29

discoman έγραψε:ΣΥΜΑΔΕΛΦΟΙ ομοιοπαθουντες το δισκο εφυγε Μου αφησε μονο να βλεπω τα λαδια απο το υδραυλικο που εσταζε . Ειμαι σε κατασταση ελαφρας μελαγχολιας . Τωρα δεν θα με κοιταζει καθε πρωι .Εγω εφευγα και αυτο ηταν παντα εκει παρκαρισμενο .Τρια χρονια ηταν αυτα και θα εχω παντα να λεω ιστοριες και να θυμαμαι . Δυστυχως ομως τα μεγαλα παθη και ερωτες δεν εχουν καλο τελος . Ισως οι κατοχοι αυτων των οχηματων να ειμαστε τελικα μαζοχιστες . Το ευχαριστηθηκα ομως εκανα το κεφι μου και εχασα και 15000 ευρω μεσα σε τρια χρονια . Θα συνεχισω να σας παρακολουθω γιατι η καρδια μου θα ειναι παντα LR ME ΤΡΕΛΛΑ :wink:


Και το επόμενο όχημα σου :?: :?: :P
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: δισκο ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 19 Ιούλ 2007, 08:30

::idea: Discovery, φυσικά....!
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Re: δισκο ΤΕΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Ιούλ 2007, 12:23

Ακομα δεν το θαψαμε...
Στην ενοτητα Toyota αφηνεις υπονοουμενα οτι τα Landies τρωνε λεφτα,θα μας κραξουνε παλι..
Εγω δεν βαζω λεφτα στο Disco,εχει δικο του λογαριασμο και τα τραβαει κατευθειαν απο την τραπεζα μονο του!
Οπως καταλαβες αστειευομαι,αντε σε 3-4 χρονια που θα υπαρχουν και Disco III μετ/να σε καλες τιμες..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Ιούλ 2007, 08:25

Συνονόματε δεν πειράζει.

Το ότι σου άφησε τελικά θετικές αναμνήσεις και νοσταλγία είναι αρκετό.

Και όπως ήδη έγραψε ο Αντρέας τα LR3 σύντομα θα βρουν το δρόμο τους στην αγορά των μεταχειρισμένων.

Αλήθεια το αντικατέστησες με κάτι άλλο? Ετσι από περιέργεια.....

Το έδωσες σε μάντρα ή απευθείας σε συγκεκριμένο αγοραστή? Ειναι άνθρωπος που το αγόρασε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ή "μαθητευόμενος"?

Χαιρετώ
pantg
 

ντισκοβερι τελος

Δημοσίευσηαπό B.T » 21 Ιούλ 2007, 10:14

Νομιζω οτι καποτε θα νοσταλγησεις τη σχεση που ειχες με την καμηλα .
Οτι αλλο αγορασεις καλοριζικο και καλοταξιδο
Ασπαζομαι οτι μπορει να σε κουρασε η σχεση που ειχες με το λαντ, σε αυτο ευθυνεται και η ελειπης αντιπροσωπευση τους εδω στην Ελλαδα με το ελειπες δυκτιο της και της παραλογες τιμες.
Δεν νομιζω οτι θα ξαναβρεις οχημα που να σε παραπεμπει σε χομπιστικη σχεση με προσωπικη αναμιξη στην λειτουργεια του.
Σιγουρα υπαρχουν πιο ( απλα μηχανηματα ) και ισως πιο ανεξωδα αλλα σκεφτηκες αν μπορεις να ζησεις μαζι τους για δεκαετιες οπως με ενα λαντ
Ενα λαντ 20 χρονων καλοδιατηρημενο αποσπα τα βλεματα στο δρομο, οποια αλλη μαρκα εχει την ιδια αποδοχη?
Αυυο κατι σημαινει.
Η ασφαλεια που ενιωθες στο δρομο στο βουνο θα την ξαναβρεις
Παντως υπηρξες ιδιοκτητης ενος λαντ , ειναι κατι που μπορεις να το λες τωρα με χαρα με λιπη δεν ξερω.Αλλα υπηρξες ιδιοκτητης λαντ..............
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

ντισκοβερι τελος

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Ιούλ 2007, 11:07

Ακομα βεβαια δεν εχω καταλαβει πως σου εφαγε 15000 σε 3 χρονια,το δικο μου εχει φαει γυρω στα 1500 - 2000 σε συντηρηση μαζι με αντ/κα.Τωρα επειδη του εχω ριξει αλλα ποσα-τοσα(απο εδω και περα θα ριξω τα χοντρα!) περιπου σε βελτιωσεις επειδη ειμαι τρελλαμενος,δεν μπορω να το υπολογισω στο κοστος του Disco,οπως επισης η πτωση της τιμης σε βαθος χρονου δεν μπορει να συνυπολογιστει σαν χασουρα,το αμαξι εχει παψει να αποτελει επενδυση εδω και καμια 20ετια,ακομα και οι καλυτερες μαρκες εχουν μεγαλη πτωση τιμων και ΑΝ καταφερεις να το πουλησεις,με την υπερπροσφορα που υπαρχει.
Ποσο το εδωσες τελικα ή το Rav4 που ψαχνεις,ποσα εχασε ο προηγουμενος και ποσα εσυ οταν θα το δωσεις?
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό ollram » 21 Ιούλ 2007, 11:21

Πάντως εγώ θα αισθανόμουν ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΟΣ αν εγκατέλειπα το LR μου για οποιοδήποτε άλλο....
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Ιούλ 2007, 11:42

Βρε κακιές γριές μάγισσες,

τί του γυρνάτε το μαχαίρι στην πληγή του ανθρώπου????

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discoman » 21 Ιούλ 2007, 17:03

Συναδελφοι γεια σας . Βρισκομαι ακομη σε μελαγχολια και οταν βλεπω disco γυρναει το βλεμα μου αυτοματα . Το εδωσα τουλαχιστον σε ενα καλο παιδι που εκτιμησε αυτα που δεν φαινοντουσαν με το ματι . Αυτος τυχαια ειδε την αγγελια στο φορουμ . Πρωην νιβακιας ειχε τωρα αγορασει ενα κανγκου 4χ4 21500 ευρω καινουριο που τωρα μετα απο ενα χρονο πουλαει 18500 . Πηρε το δισκο γιατι το θαυμαζε αλλα δεν ηξερε οτι πουλιοταν τοσο χαμηλα 10000 Ε Τον εχω ενημερωσει για το φορουμ για το συνεργειο τοκαλο που πηγαινε το δισκο ,πετρος και για τον φιλο παντελη .Ετσι αισθανομαι καλα για αυτον και το οχημα . Τα 15000 που εχασα τα ευχαριστηθηκα εκπληρωσα ενα ονειρο 10ετιας. Τα 8000 τα εχασα απο την αγορα του και 7000 ηταν ανταλλακτικα και εργασιες .Μονο η ταιλευταια επισκευη που εκανα στοιχισε 1700 περιπου για μπροστινο συστημα μονο η μπαρα τιμονιου ειχε 350 5 αμορτισερ τρομπα νερου τακακια φρενα κτλπ . Με κουρασε ομως το περα δωθε στα συνεργεια . Μετα υπολογισα οτι το οχημα θα χρειαζοταν την επομενη τριετια τουλαχιστον 5000 ευρω για βαψιμο δερματα σασμαν κλπ Δεν ειχα πλεον την διαθεση για αυτα και οτι αλλο απροοπτο θα μποροθσε να συμβει. Επιπλεον το οχημα εβγαινε μονο για εκδρομες οι οποιες ηταν 2 3 τον χρονο τελευταια . Δηλαδη τον μισο χρονο ηταν παρκαρισμενο και τον μισο στα συνεργεια . Το οχημα παντως ειναι μοναδικο αλλα το επομενο που θα επαιρνα θα το ηθελα ντιζελ αυτοματο το LR2 αςπουμε . Χαιρετω
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες