Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

παρνηθα

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

παρνηθα

Δημοσίευσηαπό B.T » 29 Ιουν 2007, 19:56

Ο μεγαλυτερος πνευμονας της αττικης καταστραφηκε τεραστια ζημια ,το ελλατοδασος 1000 ετων δεν μπορει να αναπληρωθει .Χασαμε αλλη μια περιοχη με αγνη φυση ,αλλο ενα μερος επισκεψης πολιτιμο ελευθερο χρονο μας χαθηκε.
Τι θα παραδωσουμε στα παιδια μας.Ασχετα με τις ευθυνες οπου αναλογουν αυτες, εμεις οι απλοι λαντροβεραδες μπορουμε να κανουμε κατι?
Μπορουμε να βοηθησουμε σε μια ισως αναδασωση εστω και με διαφορετικο ειδος δεντρου η θα περιμενουμε την μητερα φυση στο περασμα των αιωνων να γιατρεψει τις πληγες της.
για να μην πω για το Πηλιο και τοσα αλλα μερη που εχουν χαθει σε μερικες μερες
Τι να τα κανουμε τα λαντ οταν δεν θα εχουμε να επισκευθουμε τιποτα θα τα φτιαχνουμε και θα τα ξαναφτιαχνουμε ως αναμνηση ιστορικοτερων εποχων συνευρεσης με το φυσικο περιβαλλον
Θα καταντησουμε γραφικοι θα εχουμε εργαλια επιδειξης ενος παλαιου τροπου ζωης
Γενικα κατι θα περναει απο το χερι μας και εμας ,ας δραστηριοποιηθουμε
ολοι οι 4χ4 lovers
Δεν ειμαι ρομαντικος δεν ειμαι Δων κιχωτης ειμαι Ελληνας και αγαπω την χωρα μου.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Re: παρνηθα

Δημοσίευσηαπό ollram » 29 Ιουν 2007, 20:39

Βρισκομενος στο εξωτερικό για διακοπες , να πω τη αληθεια στενοχωρηθηκα αφανταστα για αυτα που ακουσα!!! απο 10 χρονων ανεβαινω στη παρνηθα..και απο οτι ακουω την επομενη φορα που θα ανεβω ...δεν θα δω πια τα ελατα, δεν θα αναπνευσω αυτο το φρεσκο αερα....

Δεν γνωριζω αν εινα εμπρησμος...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ για ολους μας....
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό Amateur » 29 Ιουν 2007, 21:36

Μακάρι οι προσπάθειες όλων μας να είναι αποτελεσματικές...μακάρι κάθε κάτοικος από τα 4.000.000 αθηναίους να έβαζε ένα δεντράκι....μάκαρι...

Δυστυχώς φίλοι μου τα πράγματα όμως είναι πιο δύσκολα από άλλες φορές….

Δεν θα σχολιάσω την αναδάσωση της Πεντέλης στην οποία όλοι βάλαμε ένα χεράκι με τον έναν ή άλλον τρόπο (θυμάμαι ήμουν ακόμη στο σχολείο τότε) και μετά έμεινε στο έλεος του δασαρχείου που δεν πότισε ποτέ τα νέα και ευαίσθητα δέντρα......ούτε στην Ν. Πεντέλη όπου η αναδάσωση του νταμαριού μετατράπηκε από κάποιους από εμάς (τετρακίνητους) σε πίστα ...κόβοντας κάθε σωλήνα και ευκαιρία για πότισμα .......

Ο Εθνικός Δρυμός Πάρνηθας αποτελείτο κυρίως από έλατα - και εάν δεν κάνω λάθος τα έλατα για να αναπτυχθούν όταν είναι μικρά χρειάζονται την σκιά άλλων δέντρων - είτε άλλων ελάτων είτε άλλων ειδών που στην συνέχεια τα υπερκαλύπτουν. δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι ισχύει.
Εκτός αυτού, τα έλατα σε αντίθεση με τα πεύκα ΄(βλέπε τα υπόλοιπα περισσότερα Ελληνικά βουνά) αργούν ιδιαίτερα να μεγαλώσουν. Το δάσος που υπήρχε στην Πάρνηθα υπολογίζεται ηλικιακά περίπου στα 600 χρόνια!

Επίσης εκτός της χλωρίδας ---σπάνια αγρολούλουδα και παράσιτα φυτά χάθηκαν χιλιάδες ζώα ...ελάφια, αλεπούδες, ασβοί, σκίουροι, φίδια, πουλιά κλπ κλπ ...και αυτά δυστυχώς δεν θα ξανάρθουν...με καμία αναδάσωση...


Αίσχος και ντροπή.......

Ο αρμόδιος υπουργός βέβαια πριν εφεύρει τον όρο την "σχετικής επιτυχίας" όπως το χαρακτήρισε το προηγούμενο βράδυ είχε πει "την πατήσαμε"

Μόνο που "την πατήσαμε" λες όταν στρίψεις σε λάθος στενό και πέσεις στην κίνηση....όχι όταν από λάθος χειρισμούς εξαφανίζεται η κληρονομιά που θα αφήναμε στα παιδιά μας....

Δεν θέλω να γίνω μελό και δεν ανήκω σε κανένα κόμμα – χαρακτηριστικό της γενιάς μου...και δεν είναι του στυλ μου.

Απλά είμαι πολύ ενοχλημένος σαν πολίτης, ψηφοφόρος, φορολογούμενος...και Έλληνας.

Εις μνήμην.........
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Re: παρνηθα

Δημοσίευσηαπό BLLAND2 » 31 Ιούλ 2007, 17:52

ollram έγραψε:Βρισκομενος στο εξωτερικό για διακοπες , να πω τη αληθεια στενοχωρηθηκα αφανταστα για αυτα που ακουσα!!! απο 10 χρονων ανεβαινω στη παρνηθα..και απο οτι ακουω την επομενη φορα που θα ανεβω ...δεν θα δω πια τα ελατα, δεν θα αναπνευσω αυτο το φρεσκο αερα....

Δεν γνωριζω αν εινα εμπρησμος...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ για ολους μας....


Εμπρησμός σε 4 σημεία και πολλά άλλα ακόμη..........
Ήμουν εκεί στα πρώτα 15΄ της εκδήλωσης.............

Γι΄αυτούς που την έβαλαν:

ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND2
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 20:12

Δημοσίευσηαπό Cadfael » 01 Αύγ 2007, 15:09

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά προφανώς αυτοί που το έκαναν προφανώς ήταν ο τελευταίος τροχό της αμάξης και το έκαναν για κάποια χρήματα, οι εμπνευστές όμως των εμπρησμών περνάνε αμέριμνοι τον καιρό τους σε κανένα παλιόνησο της Καραϊβικής ή του Ινδικού ωκεανού. Δυστυχώς δεν υπάρχει και δεν υπήρχε ποτέ κράτος που να λειτουργεί σωστά και να μπορεί να αποτρέψει τέτοια σχέδια.
Cadfael
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2007, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες