Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Στρατιωτικά Landies

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Στρατιωτικά Landies

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Αύγ 2007, 19:54

Ενα σχετικά σπάνιο θέαμα.

http://www.youtube.com/watch?v=STB4U9zZsa4&NR=1

Xαιρετώ
pantg
 

lr

Δημοσίευσηαπό alp » 16 Αύγ 2007, 12:19

αυτο το κουκλι ταξιδευε μαζι μας για καμια ωρα στην ΝΑ αυστραλια.
στο τελος το πετυχαμε στο βενζιναδικο - καφε - εστιατοριο και επιασα κουβεντα με τον φανταρο...

φοραει iveco πετρελαιο. εχει κινηση και στους 6 τροχους. ειναι πιο φαρδια η καμπινα απο τα εγγλεζικα. κατασκευαζεται (συναρμολογειται?) εξ ολοκληρου στην αουστράλια...

παντως, ο οδηγος του ελεγε οτι ειναι χαλι μαυρο (συνηθισμενοι σε land cruiser γαρ) και στην οδηγηση αλλα και στη συντηρηση...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

lr

Δημοσίευσηαπό alp » 16 Αύγ 2007, 12:23

και μια γιαγια στην viang chan (Vientiane) πρωτευουσα του Laos.
κατα τα αλλα, ελαχιστα LR στην ταλαιπωρημενη αυτη χωρα..
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό pantg » 16 Αύγ 2007, 15:38

Aλέξανδρε γειά,

ελπίζω να περάσατε καλά στο ταξίδι σας. (έχω και τον κουμπάρο μου στο Συντνεϋ, δεν μου έλεγες ότι θα πήγαινες απο εκεί...)

Το κουκλί είναι το Perentie 6X6 το οποίο σχεδιάστηκε από την Jaguar Αυστραλίας για τον στρατό της χώρας αυτής. To ονομά του το χρωστάει σε μία αυστραλιανή σαύρα.
Στην πλήρως επιχειρησιακή του μορφή συνοδεύεται και από μοτοσυκλέτα enduro στο πίσω μέρος (σοβαρολογώ) και η βασική του χρήση είναι για περιπολίες μεγάλων αποστάσεων και αναγνωρίσεις, δηλαδή η LRPV (Long Range Patrol Vehicle). Υπάρχουν όμως και άλλες εκδόσεις με ρόλο υποστήριξης. Το όχημα της φωτογραφίας θα πρέπει να είναι η έκδοση κινητού συνεργείου, ενώ υπάρχει και έκδοση νοσοκομειακού.
Το πρώτο όχημα παραδόθηκε το 1987 αλλά επιχειρησιακή έναρξη δεν έγινε μέχρι το 1991. Το τελευταίο παραδόθηκε το 1992.

Η Land Rover Αγγλίας, τμήμα στρατιωτικών εφαρμογών, παρουσίασε πρόσφατα το perentie και σε έκδοση με τον κινητήρα Ford του νέου Defender. Στην Αγγλία υπάρχουν δύο, ένα σε χέρια ιδιώτη/συλλέκτη και ένα είναι αυτό της Land Rover.

Οσο για τον κινητήρα, αν θυμάμαι καλά είναι της Isuzu και όχι της Iveco.
3.900 κυβικά, τετρακύλινδρος με τούρμπο, 90 Kw και 253 Nm ροπης στις 2500 σαλ.
Μία ακόμη διαφορά είναι ότι έχει τελικά διαφορικά με σχέση 4.7 :1 αντί για τα 3.54 :1 των απλών Defenders.
Και αντίθετα από τα κανονικά Defenders έχει ένα αρκετά μεγάλο τεπόζιτο καυσίμων. 365 λίτρα. ΜΟΝΟ.

Εντελώς πληροφοριακά τα 3705 Perentie στις εκδόσεις 4Χ4 (3005 oχήματα)και 6Χ6 (700) αντικατέστησαν τα Toyota Land Cruiser του Aυστραλιανού στρατου (πάλι καλά που δεν έχει εξωτερικούς εχθρούς αυτή η χώρα γιατί του βλέπω να πηγαίνουν στον πόλεμο με τα πόδια μιά και τα αυτοκίνητα θα είναι στο συνεργείο..... Land Rover σχεδιασμένο και κατασκευασμένο από την Jaguar. Σαν συνταγή για μαγικό φίλτρο κατάρας ακούγεται!!!!)

Kαι συμπληρωματικά η Jaguar Land Rover Πολωνίας με βάση το Perentie για το σύστημα μετάδοσης 6Χ6 έχει δημιουργήσει και δική της έκδοση με κινητήρα LR. Yπάρχουν πληροφορίες ότι οι Πολωνικές δυνάμεις ήδη τα χρησιμοποιούν στις μονάδες που έχουν μεταφερθεί σε Αφγανιστάν, Ιρακ κλπ. Η πολωνική έκδοση 6Χ6 όμως βασίζεται στα Defender 130 και δεν έχει αυξημένο πλάτος όπως το Αυστραλέζικο όχημα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό alp » 17 Αύγ 2007, 09:48

καλημέρα φίλε,
σωστά, isuzu μου ειπε, οχι iveco, τωρα που το λες....
εξάλλου θα ηταν κομματακι δυσκολο να φορανε ιταλικά μοτέρ αντί ιαπωνικών.
πάντως, στο δρόμο πήγαινε αέρα-πατέρα...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό alp » 17 Αύγ 2007, 09:51

επισης, αυτό που λες για το εντούρο δε μου κάνει καθόλου εντύπωση, μιλάμε για μια χώρα όπου οι τσοπάνηδες κυκλώνουν τα πρόβατα με XR400 (και ελικόπτερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)..
η γιαγιά στο λάος πως σου φαίνεται? ο τύπος ψηνόταν να μου την πουλήσει, αλλά τι να κάνω, δε χώραγε στο μόλις 55λτ σακίδιο μου.....
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Αύγ 2007, 11:05

Nαι αλλά χώραγε το σακκίδιο στην "γιαγια" !!!!!

Ασε που να την στείλεις με container ή RoRo από εκεί στην Ελλάδα δεν είναι και κάτι το εξωφρενικό.

Το perentie ζυγίζει και κοντά στους 5 τόννους φορτωμένο. (κάτι σαν το Humvee στο άδειο του)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 18 Αύγ 2007, 04:30

alp έγραψε:η γιαγιά στο λάος πως σου φαίνεται? ο τύπος ψηνόταν να μου την πουλήσει, αλλά τι να κάνω, δε χώραγε στο μόλις 55λτ σακίδιο μου.....

Psinotan autos? Esy ataraxos na ypo8esw.... :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες