Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ DISCOVERY

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ DISCOVERY

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 24 Σεπ 2007, 15:17

Αγαπητοί φίλοι


Το πολυαγαπημένο μου Discovery που με συντροφεύει τα τελευταία 3 χρόνια πωλείται. Το αυτοκίνητο αυτό αποτέλεσε την εισαγωγή μου στον κόσμο των Land Rovers και πιστεύω ότι στάθηκε άξιος σύντροφος σε κάθε μου αναζήτηση χωρίς να με προδώσει ποτέ. Πιστεύω επίσης ότι και εγώ από την πλευρά μου έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό προκειμένου ο «σύντροφος μου» να είναι πάντοτε σε άψογη κατάσταση.

Θα πω λίγα λόγια για το αυτοκίνητο αυτό και εύχομαι ο καινούργιος του ιδιοκτήτης να το προσέχει όπως το πρόσεχα και εγώ και να χαρεί πολλές μαγικές στιγμές μαζί του.

Discovery MPI μοντέλο Νοέμβριος 1995, λαδί, 131,000 χλμ. Αγορασμένο καινούργιο από την μητέρα μου η οποία ζει στην Πάτρα και το χρησιμοποιούσε για να έρχεται στην Αθήνα και να πίνει καφέ στην γνωστή πλατεία (Εδώ γιουχάρουμε διακριτικά). Πέρασε στην κατοχή μου τον Μάρτιο του 2005 όταν το οδόμετρο έγραφε περίπου 107,000 χλμ

Το αυτοκίνητο καταρχήν έκανε ένα εκτεταμένο σέρβις όπου αλλάχθηκαν τα πάντα (ενδεικτικά αναφέρω δίσκος-πλατό, διάφορες σωληνώσεις στο κινητήρα, ρουλεμάν αντλιών, ιμάντες όλοι, υγρά όλα, συνθετικές βαλβολίνες στα διαφορικά κτλ κτλ). Το αυτοκίνητο στην συνέχεια επισκέφτηκε την AutoGlim, έγινε πλήρης καθαρισμός και περιποίηση χρώματος. Το αυτοκίνητο έγινε σαν καινούργιο.

Προστέθηκαν πολλά αξεσουάρ που είτε κρίθηκαν χρήσιμα είτε μου άρεσαν απλώς.
- Bull Bar πλαστικό ( Α frame) με προβολείς αλογόνου λευκούς 100W
- Φώτα Xenon (HID) διπλής σκάλας στα φώτα (6000Κ)
- Εργοστασιακά αδιάβροχα καλύμματα και για τις 7 θέσεις
- Λαστιχένιο πατάκι χώρου αποσκευών
- Σκάλα στην πίσω πόρτα
- Κοτσαδόρος

Υπάρχουν επίσης αξεσουάρ που τα είχε η μητέρα μου και εγώ τώρα τα φυλάω στην αποθήκη.

- Εργοστασιακά Πλαϊνά σκαλοπάτια
- Dog Guard για τον χώρο αποσκευών

Στις αρχές της φετινής χρονιάς προχώρησα σε πιο δυναμικές αλλαγές

- Ανάρτηση ΟΜΕ Medium Duty με αμορτισέρ-Ελατήρια (+ 4 πόντους)
- Λάστιχα Cooper 215/85/16 x 5
- Ατσάλινη εμπρός ποδιά
- Σωληνάκια υψηλής πίεσης, μακρύτερα
- Διπλόσπαστος κεντρικός άξονας της Scorpion Racing
- Καινούρια εξάτμιση με καινούργιο μεταλλικό καταλύτη (3 χρόνια εγγύηση), ανοξείδωτο κεντρικό καζανάκι (5 χρόνια εγγύηση) και καινούριο πίσω καζανάκι

Το αυτοκίνητο έχει περάσει ΚΤΕΟ με ισχύ μέχρι Δεκέμβριο 2008.

Από ηλεκτρονικό εξοπλισμό το αυτοκίνητο έχει ειδική ηχητική εγκατάσταση με DVD (JVC), 2 ενισχυτές ( Soundstream) 12 ηχεία (Focal) συμπεριλαμβανομένων και των 2 Subwoofers. Επίσης υπάρχει -rear camera- για παρακολούθηση μέσω της οθόνης του DVD.

Επίσης έχω αγοράσει ένα ολοκαίνουριο εργοστασιακό σετ πλαστικών για τους θόλους των τροχών (Wheel Arch), το οποίο δεν έχω προλάβει ακόμη να το τοποθετήσω.

Ίσως να υπάρχουν και άλλα, δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ο νέος κάτοχος θα παραλάβει ένα άψογα συντηρημένο Discovery πλήρως εξοπλισμένο σε εξαιρετική κατάσταση. Τα χρήματα που ζητάω είναι 14,500 ευρώ λόγω και του πανάκριβου ηχοσυστήματος. Παρόλα αυτά όποιος δεν του χρειάζεται το ηχοσύστημα αυτό, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κρατήσω με ανάλογη μείωση στη τιμή. Υπάρχουν πολλές φωτογραφίες που θα προσπαθήσω να ανεβάσω σε επόμενο post. Ωστόσο για όποιον ενδιαφέρεται, το αυτοκίνητο βρίσκεται στην Νέα Σμύρνη και μπορεί να το δει και να το οδηγήσει ανά πάσα στιγμή.

Άφησα για το τέλος την απάντηση στην ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι θα κάνετε. Αν νομίζατε ότι θα απαρνηθώ την Λαντροβεράδικη οικογένεια κάνατε λάθος. Αυτό που κατάλαβα στα χρόνια που έζησα με το αυτοκίνητο αυτό είναι ότι ένα Land Rover μένει για πάντα στην καρδιά σου και μπορεί να αντικατασταθεί μόνο με ένα άλλο Land rover. Ο αντικαταστάτης του λοιπόν είναι ένα Discovery 2, V8.

Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους. Εύχομαι να σας δω σύντομα σε νέες εξορμήσεις και βόλτες.

Ο «Βασιλιάς» δεν πέθανε, απλώς πάει να βασιλέψει αλλού. Γιατί πολύ απλά αυτός ο «Βασιλιάς» δεν πεθαίνει ποτέ.

Κωνσταντίνος Τζεν
Τηλ: 693-8071477
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

απαντηση

Δημοσίευσηαπό B.T » 26 Σεπ 2007, 11:13

οσες γωτογραφιες μπορεις που το εκανες σερβις?
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 26 Σεπ 2007, 12:32

Φωτογραφίες υπάρχουν πολλές. Θα προσπαθήσω το βράδυ να τις ανεβάσω. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί δεν έχω προσπαθήσει ξανά. Ωστόσο, το αυτοκίνητο βρίσκεται στην Ν. Σμύρνη και μπορείς να το δεις και να το οδηγήσεις, οπότε θα έχεις και ολοκληρωμένη άποψη. Τα σερβις στην αντιπροσωπεία.

Χαιρετώ

Κωνσταντίνος
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 26 Σεπ 2007, 20:43

Φωτο
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 26 Σεπ 2007, 21:06

Συνέχεια
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 15 Νοέμ 2007, 15:18

τζεν???


τζεν???


















ΤΕΦΑΑ αθήνας 1989-1990-1991??
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες