Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΘΕΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ... ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ LAND ROVER!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΘΕΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ... ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ LAND ROVER!

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 07 Σεπ 2007, 16:11

Είναι, που λέτε, 14 Αυγούστου και ψάχνω να βρω δύο πισινά φώτα για το Defender. Εντάξει περίεργη μέρα αλλά τότε μπορούσα ή ήθελα ή δεν ξέρω γω...
Διάφορα ανταλακτικατζίδικα είναι άλλα κλειστά λόγω ημέρας και άλλα είχαν αλλά τους τελείωσαν οπότε κάποια στιγμή καταλήγω στην αντιπροσωπεία της εταιρίας στην Μεσογείων η οποία είναι και ανοιχτή!!!!
Γιούπι!!! λέω από μέσα μου και μπαίνω σφαίρα στα ανταλλακτικά για να αγοράσω αυτά που ήθελα. Όμως...
Όμως, αφού πήρε στην υπάλληλο κάνα πεντάλεπτο για να με δει (παρότι 1,85 μ και 100+ στα κιλά) πληροφορήθηκα ότι:
"Δεν δίνουμε ανταλλακτικά γιατί λείπει σε άδεια το παιδί" "Μα δύο φώτα" της λέω "δεν είναι και τόσο ειδικό ανταλλακτικό". "Ναι, μα λέιπει ο υπεύθυνος μου απαντά ξανά" κοιτώντας με και με το ύφος: "Ρε φίλε δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις παραμονή 15αύγουστου?"
Σκέφτομαι κι εγώ ότι εντάξει μέρα κι αυτή χάλια για να κάνεις δουλειά, δεν τρέχει τίποτα πάω βόλτα χωρίς φώτα φρένων. Και...

Και γυρίζω στην αντιπροσωπεία της Land Rover τέλος-τέλος Αυγούστου
για το ίδιο θέμα. Και μαντέψτε!!!

ΝΑΙ! ΠΡΑΓΜΑΤΙ! ΑΛΗΘΕΙΑ!

Πάλι δεν με είδαν και πάλι έλειπε ο υπάλληλος και πάλι τζίφος.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι για ποιο λόγο η επίσημη αντιπροσωπεία της Land Rover άφησε την πόρτα ανοιχτή αφού δεν εξυπηρετούσε. Αναρωτιέμαι, επίσης, για ποιο λόγο επειδή λείπει κάποιος ή κάποιοι υπάληλοι παθαίνει έμφραγμα το σύστημα. Δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω πως είναι δυνατόν μια αντιπροσωπεία να μην δίνει ανταλλακτικά για τουλάχιστον 20 μέρες... Εκτός αν δίνει ανταλλακτικά αν πρόκειται η επισκευή να γίνει σε συγκεκριμένο συνεργείο...

Τέλος πάντων, Είναι προφανές και από το στυλ στησίματος των εκθέσεων ότι η εν λόγω εταιρία επιθυμεί σώνει και καλά να επιβάλει ελιτίστικες τακτικές και στα Land Rover. Δικαίωμά τους όπως και δικαίωμά μου να τους υπενθυμίσω ότι τα Defender δεν κατασκευάστηκαν για να φτιάχνονται από... γιατρούς με καρτελάκια με το όνομα τους στην κατάλευκη ποδιά τους αλλά για να είναι πιστοί ακόλουθοι στις περιπέτειες των ιδιοκτητών τους οι οποίοι να μπορούν και να τα επισκευάσουν.

Όταν γυρίσει το παιδί για τα ανταλλακτικά από τις διακοπές να με ενημερώσουν...

Α! Και μια πρόταση. Εκτός από North, South, East, West και δεν ξέρω πως αλλιώς ονομάζουν τις κατά τόπους εκθέσεις τους προτείνω και το Absent. Ταιριάζει!
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

ΘΕΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ... ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ LAND ROVER!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 07 Σεπ 2007, 17:13

Αν τα ειχες παραγγειλει στην Αγγλια και πιο γρηγορα θα τα επαιρνες και πιο φτηνα
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Σεπ 2007, 11:55

Φίλε dimosthenis,

το τμήμα ανταλλακτικών της αντιπροσωπείας ΔΕΝ κλείνει.
Απλώς έπεσες σε υπάλληλο που δεν ήθελε να του χαλάσεις την καλοκαιρινή του άτυπη άδεια (δηλαδή παρουσία του στο χώρο εργασίας χωρίς όμως να δουλεύει)

Το συγκεκριμένο κατάστημα της αντιπροσωπείας στο οποίο αναφέρεσαι θέλει επιεικώς κλείσιμο και ο μόνος λόγος για τον οποίο είναι ακόμη ανοικτό είναι απλώς το ότι ανήκει στην οικογένεια του επισήμου εισαγωγέα.

Από την άλλη πλευρά ίσως ένα από τα πολλά και ουσιαστικά καλά των Landies ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ είναι ότι έχουν υπεραφθονία πηγών ανεύρεσης ανταλλακτικών για αυτά.

Αν ψάξεις θα βρεις μεγάλη ποικιλία προμηθευτών τους σε μεγάλο φάσμα τιμών, επιπέδων ποιότητας ανταλλακτικών και ποιότητας και ταχύτητας παροχής υπηρεσιών για αυτά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 10 Σεπ 2007, 11:14

συμφωνω με το Βαγγελη, τι ασχολεισαι με στηλερσιπς (παρα μονον σε εξαιρετικες περιπτωσεις) οεο?


4x4bits
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Σεπ 2007, 14:13

Βρε μεγαλοκοπέλες (για το Γιώργο πήγαινε αυτό όχι για εμάς Βαγγέλη....)

τί τον τρώμε τον άνθρωπο?

Αυτό βρήκε ανοικτό την ημέρα εκείνη, σε αυτό μπήκε.

Τελικά τί έκανες φίλε dimosthenis με τα φώτα? Σου είχαν χαλάσει και δεν λειτουργούσαν ή απλώς ήθελες να αλλάξεις τα ημιδιαφανή πλαστικάκια τους?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Σεπ 2007, 09:17

βρε αϊντε στο πρακτικερ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

ΘΕΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ... ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ LAND ROVER!

Δημοσίευσηαπό mprgrk » 27 Σεπ 2007, 10:57

Αγαπητέ DIMOSTHENIS

Δεν ξέρω αν πρέπει να δικαιολογηθώ όταν βλέπω να βγαίνει τόσο δικαιολογημένο παράπονο και αγανάκτηση.

Κατ΄αρχάς πρέπει να συμφωνήσω μαζί σας ότι πρόκειται για απαράδεκτη αντιμετώπιση από πλευράς του καταστήματος, η οποία δεν συνάδει με την πολιτική για την ικανοποίηση όλων των πελατών της Land Rover.

Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι το κατάστημα της Μεσογείων (Land Rover Central) από 1 Αυγούστου 2007 δεν ανήκει στην ΚΕΔΟ Α.Ε. αλλά στον κύριο Γ. Τζώρτζη ο οποίος είναι ο νέος ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου καταστήματος και καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να αλλάξει την όποια αρνητική πιθανώς εικόνα υπάρχει για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Εάν μπορεί να υπάρξει έστω και η παραμικρή αιτιολόγηση για το συγκεκριμένο συμβάν εμείς θα την τοποθετούσαμε στο ότι την περίοδο εκείνη λόγω της αλλαγής της ιδιοκτησίας, στο κατάστημα εκείνο το διάστημα γινόταν καταγραφή και έλεγχος ανταλλακτικών προς επιστροφή, λόγω της αλλαγής ιδιοκτησίας.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι πρόκειται για ένα μεμονωμένο περιστατικό το οποίο δεν θα επαναληφθεί μετά την προσπάθεια η οποία καταβάλλεται από όλους μας για την απόλυτη ικανοποίηση των πελατών της Land Rover.

Με εκτίμηση
Μανώλης Πρινιωτάκης
Τεχνικός Δ/ντής Land Rover
ΚΕΔΟ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
mprgrk
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2007, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Σεπ 2007, 12:06

φίλε mprgrk καλώς ήλθες στην παρέα μας,

θέλω να ελπίζω ότι αυτή η πρωτόγνωρη σίγουρα επαφή και δραστηριοποίηση στελέχους της εταιρείας σε φόρουμ ιδιοκτητών θα δώσει τα θετικά αποτελέσματα στα οποία όλοι οι λάτρεις των Landies προσδοκούμε.

Αλήθεια, έτσι από περιέργεια, ξέρεις κάποιος άλλος φίλος από άλλη ενότητα ιδιοκτητών αν υπάρχει κάτι ανάλογο με άλλη εταιρεία αυτοκινήτων ή την αντιπροσωπεία της στον Ελληνικό χώρο των ηλεκτρονικών σημείων ανταλλαγής απόψεων και συνεύρεσης ιδιοκτητών?

Από την περιορισμένη προσωπική μου εμπειρία σε διάφορα και άλλων χωρών fora γενικού ενδιαφέροντος αλλά και για Land Rovers συγκεκριμένα, αυτό αποτελεί μάλλον μία πρωτιά και από δικής μου πλευράς μπράβο στον κ. Πρινιωτάκη για την πρωτοβουλία αυτή.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Σεπ 2007, 13:13

Εμενα παντως μου μυριζει αποκατασταση σχεσεων μετα απο τοσα που ακουγονται.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Σεπ 2007, 13:41

για λέγε, για λέγε.......

τί ακούγεται καλέ μου Βαγγέλη και δεν το ξέρουμε?????

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Σεπ 2007, 14:18

Καλλα δεν ακους τι τους σερνουν; για αχρηστα εξουσιοδωτημενα συνεργεια,ελειψεις ανταλακτικων,αδιαφορια κλπ,κλπ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Σεπ 2007, 15:11

Bαγγέλη απλώς όπως το εξέφρασες έτσι γενικά μπορούσε να ερμηνευτεί ποικολοτρόπως.

Νομίζω ότι ΑΚΡΙΒΩΣ για το λόγο αυτό ήρθε εδώ ο κ. Πρινιωτάκης.

Το έχουμε πει ότι το φορουμ αυτό έχει γίνει ο άτυπος χώρος συγκέντρωσης των online Ελλήνων LandRoverάδων, μελών ή μη του Συλλόγου. Νομίζω ότι αυτό αποδεικνύει τόσο την δύναμη που αποκτούμε όσο και την νέα αντίληψη των πραγμάτων που ανέφερα και σε άλλη ενότητα.

Δεν νομίζω όμως ότι είναι ευγενικό να πέσουμε να τον φάμε τον άνθρωπο. Και μόνο που "έπεσε" οικειοθελώς στον λάκο με τα λιοντάρια και δείχνει έτοιμος να ακούσει και να προσφέρει (και το ευχόμαστε όλοι αυτό νομίζω) είναι αρκετό για αρχή.

Μακάρι το μέλλον να φέρει και τα αποτελέσματα που περιμένουμε τόσο εκείνος όσο και εμείς.

Αν το βοηθήσουμε και δεν τον "φάμε" πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει και εκείνος. Οπως έχει κάνει κατ' επανάληψη στο παρελθόν και χωρίς να φαίνεται τόσο φανερά. Οσοι παρακαλουθείται την ενότητα αυτή καιρό θα έχετε διαβάσει και στα γραπτά μου να αναφέρομαι επώνημα στις δικές του προτάσεις, υποδείξεις και συμβουλές για πράγματα που αγνοούσαμε και βοηθούν ουσιαστικά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Σεπ 2007, 15:28

vagelis έγραψε:Καλλα δεν ακους τι τους σερνουν; για αχρηστα εξουσιοδωτημενα συνεργεια,ελειψεις ανταλακτικων,αδιαφορια κλπ,κλπ.


Ωπ Βαγγέλη,

μην λέμε και ψέματα. Ελλειψεις ανταλλακτικών αναφέρθηκαν σε σχέση με τα γιαπωνεζοκορεάτικα όχι με τα Landies.

Από εμάς τους LandRoverάδες δεν νομίζω να έχει ακουστεί κάτι σχετικό τώρα τελευταία.
Και προσωπικά μπορώ να σου πω ότι η μόνη περίπτωση που ζήτησα κάποιο ανταλλακτικό και δεν υπήρχε άμεσα διαθέσιμο αφορούσε ένα πολύ ειδικό εξάρτημα από μοντέλο περιορισμένης παραγωγής (NAS 90 με αυτόματο κιβώτιο ή το D90 50th Αnniversary) όπου ενώ στην Αγγλία ΔΕΝ το δίνουν καν από εδώ μπόρεσαν και μου όρισαν ημερομηνία παράδοσής τους (γιατί θέλω αρκετά) στα τέλη Οκτωβρίου.

Το 17Ευρώ/λίτρο του αντιψυκτικού όμως βγάζει μάτι.
Για τα συνεργεία ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ γνωστό το θέμα.
Για την αδιαφορία τί να σου πω. Σίγουρα ο ερχομός του κ. Πρινιωτάκη είναι ένας πολύ θετικός οιωνός.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 27 Σεπ 2007, 15:39

Παντελή όπως το έθιξες είναι άλλο πράγμα να λές: "ένας-ένας παιδιά αφήστε τον άνθρωπο ακόμα δεν ήρθε" και άλλο να λες οτι.. δεν έχεις ακούσει τίποτα για προβλήματα από την αντιπροσωπεία...
Αν ξεχνας τα προβλήματα ρίξε μια ματιά σε σελίδες αυτού του φόρουμ και θα βρείς αρκετά τραγελαφικά για κακή αντιμετώπιση στα συνεργεία καθώς και τιμές που πονάνε.
Γιαυτό άλλωστε και αρκετός κόσμος τελικά σε εμπιστέυεται προσωπικά σαν προμηθευτή ανταλλακτικών απευθείας από Αγγλία σε συνεργεία εκτός του επίσημου δικτύου που συνήθως συστήνεις (και πολύ καλά κάνεις)

Καλοσωρίζω τον φίλο mprgrk τον κύριο Πρινιωτάκη δηλαδή στην όμορφη παρέα των άγγλων ασθενών.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 27 Σεπ 2007, 15:46

Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη πλήρως.

Οι περισσότερες αντιπροσωπείες και ιδίως τα εξουσιοδοτημένα είναι για κλάμματα. Και δεν αναφέρομε μόνο στη LandRover. Βέβαια οφείλώ να ομολογήσω ότι η LandRover είναι απο τους χειρότερους που έχω συναντήσει, πιθανόν λόγω της ιδιαιτερότητας των αυτοκινήτων.

Παντελή προσωπικά δεν καταλαβαίνω απο φανερές ή κρυφές βοήθειες.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι όταν το συνεργείο κάνει καλά τη δουλειά του και έχω υπηρεσίες που είναι value for money.

Δηλαδή επι του πρακτέου και επι του τάπητος.

Τώρα όταν το συνεργείο ή ή αντιπροσωπεία κάνει καλά τη δουλειά της, τότε ανταμείβεται απο την αυξηση της πελατείας και όχι απο ευχολόγια και ευχαριστίες . Ετσι νομίζω αποδεικνύεται η νέα αντίληψη των πραγμάτων(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε αγενής).

Νομίζω ότι σε όλη τον πολιτισμένο κόσμο έτσι αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι το θέμα. Τώρα πίσω στην Ελλάδα είμαστε συνιθισμένοι το αυτονόητο να το θεωρούμε σημαντικό γεγονός.

Τώρα αν ο ανθρωπος είναι λάτρης του σπορ καλώς να ορίσει ..........και εδώ είμαστε, καλοποραίρετοι και υποψιασμένοι.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες