Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βαφεας αυτοκινητων

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

βαφεας αυτοκινητων

Δημοσίευσηαπό B.T » 16 Ιούλ 2007, 13:11

Καποιος καλος βαφεας αυτοκινητων με γνωση στα λαντ για φρεσκαρισμα καμηλας .
Μηπως γνωριζετε και καμια τιμη για ενα γενικο ( εξωτερικο με καλο μονωμα οχι αφαιρεση λαστιχα, παρ-μπριζ κλπ ).
Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Re: βαφεας αυτοκινητων

Δημοσίευσηαπό Dimar » 20 Οκτ 2007, 15:43

B.T έγραψε:Καποιος καλος βαφεας αυτοκινητων με γνωση στα λαντ για φρεσκαρισμα καμηλας .
Μηπως γνωριζετε και καμια τιμη για ενα γενικο ( εξωτερικο με καλο μονωμα οχι αφαιρεση λαστιχα, παρ-μπριζ κλπ ).
Ευχαριστω.


Για-χαρα

Ειμαι καινουριος στα Land Rover και στο forum.
Ειδα τωρα, την αναπαντητη ερωτηση που εκανες.
Εχω κι'εγω παρομιο προβλημα βαφης.
Αν βρηκες τελικα ακρη, δωσε τα φωτα σου και σε εμας,..
(υπαρχει δυνατοτητα βαφης χωρις να βγαλουν τα λαστοιχα?)

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Dimar
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Οκτ 2007, 17:41
Τοποθεσία: Δροσια, Αττικης

βαφέας αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό B.T » 20 Οκτ 2007, 17:01

βρήκα έναν καταπληκτικό βαφέα στο μαρκόπουλο αττικής, λέγεται χρήστος μεθενίτης του ιωάννη
έβαψε το δικό μου χωρίς να βγάλει τα λάστιχα και η δουλειά που εκανε ήταν καταπληκτική .
τον συστήνω ανεπιφύλακτα.το τηλέφωνό του είναι 22990 25316
λεωφόρο σουνίου 18 μαρκόπουλο αττικής.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 22 Οκτ 2007, 11:05

Παιδια γιατι εχετε κολλημα με τα λαστιχα? Προσωπικη γνωμη μετα απο 4 ανακατασκευες αλλων βεβαια οχηματων ειναι οτι τα λαστιχα ΠΡΕΠΕΙ να βγουν αν θελετε σωστη δουλεια καθως υπαρχει η ταση ειδικα των πανω στενόμακρων παραθυρων να σκουριαζουν στο πλαισιο τους.
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό discoman » 22 Οκτ 2007, 17:11

ενα καλο βαψιμο με ιοκολογικα χρωματα που θα αναδειξει το οχημα και θα του δωσει αξια στο βαθος χρονου κοστιζει 1500 ευρω και ειμαι υπερ και για πολους λογους
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Οκτ 2007, 18:57

Αγαπητοί φίλοι,

τα πάντα έχουν να κάνουν με το αποτέλεσμα που θέλει ο καθένας να έχει, με την ποιότητα εργασίας και υλικών που επιθυμεί και που πραγματικά μπορεί να διαθέσει τα χρήματα για να έχει.

Απλό φρεσκάρισμα μπορείς να κάνεις και μόνος σου και τα υλικά να σου κοστίζουν πάνω από 4.000 Ευρώ.

Το θέμα είναι αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, αν θα σου τρίψουν το αυτοκίνητο (γιατί υπάρχουν σκιτζήδες που ούτε καν το τρίβουν πριν το βάψουν), αν θα βάλουν σωστό αστάρι για την προετοιμασία (γιατί πολλοί δεν βάζουν), αν θα στοκάρουν, τρίψουν και επιβεβαιώσουν με δείκτες την στιλπνότητα της επιφάνειας προς βαφή (γιατί ελάχιστοι το κάνουν και αυτό).

Αν θέλεις ένα απλό φρεσκάρισμα και πρόκειται να μην κρατήσεις το αυτοκίνητο για πάνω από 3 χρόνια θα σου πρότεινα να μην το κάνεις καν.
Το μόνο που θα κάνεις θα είναι να πουλήσεις στο μέλλον ένα αυτοκίνητο που μπορεί να σου πουν (και δεν θα έχουν και άδικο) ότι ίσως να έχει τρακάρει.

Αν πρόκειται να το κρατήσεις για πάνω από 3 χρόνια τότε ίσως να αξίζει να επενδύσεις λίγα περισσότερα χρήματα και να κάνεις κάτι ποιοτικό και όχι τσαπατσούλικες δουλειές (το λεγόμενο "φρεσκάρισμα) έτσι ώστε να μην αρχίσει να σου ξεφλουδίζει, φουσκώνει, ξεβάφει, θολώνει, ξεφτίζει ή και ακόμη αρχίζει να σκουριάζει εμφανώς (όπως πολύ σωστά επισήμανε ο φίλος B.T)

Μιά και το "φρέσκαρες" πλέον ελπίζω ο βαφέας που προτίμησες να έκανε σωστή δουλειά με το σωστό τρίψιμο, αστάρωμα και μόνωση των ελαστικών πλαισίων έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν χείλη που θα εμποδίζουν την ροή των νερών και θα τα παγιδεύουν ανάμεσα στα λάστιχα και την λαμαρίνα του ουρανού.
Οι σωστοί, υπεύθυνοι και φθηνοί βαφείς είναι εξαιρετικά σπάνιοι και ΜΑΚΑΡΙ να είναι ο άνθρωπος αυτός ένας από εκείνους. Θα είναι πραγματικά χρήσιμος σε όλους μας.

Μπορείς εύκολα να κάνεις μία δοκιμή που θα σε προετοιμάσει για το τί να περιμένεις στο άμεσο μέλλον. Βρες ένα "τυφλό" μέρος που δεν φαίνεται και τρίψε με το νύχι σου το νέο χρώμα. Αν ξεφλουδίσει εύκολα και αρχίσει να βγαίνει σαν φλούδα τότε μάλλον δεν έγινε η κατάλληλη προετοιμασία και απλώς ψεκάστηκε το αυτοκίνητο με μία φλούδα νέου χρώματος.

Και άλλη μία πρόταση. Ζήτησέ του το υπόλοιπο από το χρώμα που χρησιμοποίησε και κράτησέ το μαζί με τον κωδικό του χρώματος. Θα σου είναι χρήσιμο στο μέλλον για τα σημεία που θα γίνουν σημαδάκια από πέτρες, γδαρσίματα κλπ κλπ.

Χαιρετώ
pantg
 

φρεσκάρισμα

Δημοσίευσηαπό B.T » 24 Οκτ 2007, 09:37

φίλοι της λάντ στο αμάξι μου (φρεσκάρισα) καπό και ουρανό γιατί αυτά τα κομμάτια ήθελαν μόνο εικαστική παρέμβαση καθώς είχαν ξεθωριάσει μόνο.

η δουλειά του τεχνίτη ελένχθηκε επιμελώς και το αποτέλεσμα ήταν ότι έκανε απλά καταπληκτική πλήρης εργασία με το επιθυμητό γιά μένα αποτέλεσμα.

γιά την ιστορία είμαι μηχανολόγος αεροναυπηγός οπότε έχω μιά ιδιαίτερη σχέση με το αλουμίνιο (άσχετα εάν το επάγγελμα πού εξασκώ είναι διαφορετικό) .

ένα τμήμα της εταιρείας μου ασχολείται με τήν εισαγωγή χρωμάτων καί χρωμάτων αυτοκινήτων. έτσι έχω γνωρίσει πολλούς επαγγελματίες τού χώρου μέ αποτέλεσμα νά έχω μιά κατασταλαγμένη άποψη γιά πολλούς ακόμα καί από τους (ψυθιρους) της αγοράς.

βέβαια πρέπει νά παραδεχτώ ότι ο καθένας από εμάς έχει τα προσωπικά του πάντα κριτήρια αλλά υπάρχει καί το αντικειμενικό.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες