Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μετά την Landrovero - Συνάντηση: Τι έγινε με τη φασολάδα;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 23 Φεβ 2008, 12:03

Παντελή καλημέρα.

Για το θέμα του χώρου έρχομαι να συμφωνήσω σχετικά με την θέση του οδηγού όταν μπαίνεις όμως από το «γήπεδο» που λέγεται Discovery στη θέση του DEFENDER .
Όσο για το θέμα χώρου για την τρίτη σειρά με θέσεις ( τις 2 ριχτές ) αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και η έκδοση “Cargo” που ο χώρος είναι ελεύθερος και έχει μόνο τις δυο πρώτες σειρές.

Εμένα για να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει η κονσόλα και συγκεκριμένα οι δυο αεραγωγοί μου φαίνονται «στραβά» στο μάτι μου ειδικά σε ένα αυτοκίνητο που είναι όλο ευθείες γραμμές

Τώρα αν αρκετοί όπως το γράφεις , αμφισβήτησαν το νέο defender , εμένα προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Όσο για τα περιοδικά όταν τα ανοίγω για να διαβάσω για ένα αυτοκίνητο που με ενδιαφέρει το μόνο που μελετώ είναι τα τεχνικά του στοιχεία ,

Αλίμονο αν με την γνώμη του κάθε κυρίου Χ , Ψ , ( σωστή η λάθος) αν «σκαρφαλώνει καλύτερα από το άλλο……» η «ο κινητήρας είναι πιο ελαστικός……….» η «ένιωσα την ροπή καλυτέρα…….»………….. αγόραζα αυτοκίνητο .

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι αυτοί που γράφουν σε περιοδικά ( κάθε είδους ) είναι άσχετοι – ίσα ίσα πιστεύω ότι έχουν μια πάρα πολύ καλή έως εξαίρετη γνώση του αντικειμένου – και οπωσδήποτε η γνώμη τους πρέπει να λαμβάνεται υπ οψιν .

Πιστεύω όμως ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να είναι ο καταλυτής στην τελική απόφαση της αγοράς , όπως επίσης πιστεύω ότι τα περιοδικά ή οι γράφοντες μπορούν να «κατευθύνουν» τον κόσμο προς την αγορά ή όχι ενός αντικειμένου νομότυπα και γράφοντας την μισή αλήθεια η οποία όμως δεν είναι ψέματα , όπως όταν έχουμε ένα ποτήρι μέχρι την μέση νερό είναι δικαίωμα του κάθε ενός να το δει σαν «μισογεμάτο» ή «μισοαδειο» , και για να φέρω ένα παράδειγμα.

Πριν λίγα χρόνια είχα πάει σε ένα κράτος ( δεν θα αναφέρω που για να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση) να παραλάβω ένα σκάφος καινούργιο (στη ζελατίνα που λέμε ).

Πριν το σκάφος βγει για sea trials , δηλαδή ήταν ακόμα στο ντοκο , είχα βρει και είχα καταγράψει μια κατάσταση με 56 θέματα – ελλείψεις – κακή επιλογή υλικών , θέματα ασφάλειας , κακού σχεδιασμού κ.α . και όλα αυτά είπα πριν το σκάφος βγει στην θάλασσα .

Την Ιστορία δεν θέλω να την συνεχίσω αλλά θα πω ότι τα περιοδικά του χώρου τα οποία να σημειώσω ότι τα διαβάζω σπάνια το συγκεκριμένο σκάφος το λανσάρανε στην αγορά κατά τέτοιο τρόπο ώστε να νομίσεις ότι αν το αγοράσεις πιάνεις το πρώτο αριθμό του JOKER μετά από 14 απανωτά ΤΖΑΚ-ΠΟΤ , πολύ απλά τα λεφτά ήταν πολλά και παιζότανε πολύ χοντρό παιχνίδι με τον αντιπρόσωπο …………………………………….πως λέμε «Είναι πολλά τα λεφτά ..Άρη…..» :) :) :) :)
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 23 Φεβ 2008, 15:02

Προς στιγμήν είμαστε 3 υποψήφιοι αγοραστές ( ονόματα δεν λέω )…….την ώρα που «παίζαμε με το DEFENDER» εκδηλώθηκε το ενδιαφέρον …………να πάμε όλοι μαζί στην τράπεζα για δάνειο μπας και πετύχουμε καλύτερους ………όρους. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 24 Φεβ 2008, 11:14

Ωωωωωπ, καπετάνιε, αυτό είναι είδηση.
Άλλη μια ιδιομορφία των κατόχων LR. Όταν αλλάζουν αυτοκίνητο, αγοράζουν το προηγούμενο μοντέλο της εταιρείας, και όχι το επόμενο.
Άντε συνάδελφοι, ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΠΙΣΩ.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 24 Φεβ 2008, 12:41

Τελικα φιλε Βαγγελη θα προτιμουσα το 110 διοτι εχουμε και παιδακι με ολα οσα συνεπαγεται και ιδιως καλοκαιρι :D :D Το θεμα ειναι αυτο το καθισμα για τι ανθρωπο το εφτιαξαν?Τι γινεται με τους εγγλεζους εκτος απο αδελφες ψυχες ειναι και ζουμπαδες? :lol: :lol: :lol: Τωρα θα μου πειτε ρε Γιωργο προκειτε να το παρεις και την ψαχνεις?Οχι ακομα αλλα που ξερεις οπως λεει και το σποτακι "και αν σου κατσει.."
Τελος παντων ειμαι και εγω ενας απο τους δανειολειπτες του καπετανιου παρακαλω να μεμετηθει η αιτηση :lol: :lol: :lol:
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Σφαξε ρέγκα Παντελή

Δημοσίευσηαπό Tomby » 25 Φεβ 2008, 15:22

Παραθέτω απο το Ζήκο :
Κυρ Σωτήρης : Ε βάλε και κανένα μεζέ ρε Παντελή...!
Κυρ Παντελής: Ακου εκεί...Θα σφάξω ρέγκα....

Και παραφράζω : Στείλε και κανένα mail ρε Παντελή...Τι τα έχεις εκεί και σου σκονίζονται; Να μάθουμε και εμείς τα υπόλοιπα μέλη του Land Rover Club Of Greece πώς φτιάχνετε μηλόπιττα να καταφτάσουμε....! Εχμ.....πως μαζεύονται οι Λαντροβεράδες δλδ να έρθουμε και εμείς τις επαρχίας και τις γής οι κολασμένοι ....!

Next time huh....?
They go fast we go everywhere
Άβαταρ μέλους
Tomby
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Φεβ 2006, 21:13

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Φεβ 2008, 18:35

Γειά σου Γιώργη !!!!

Ετοιμάζω τώρα για σφάξιμο ένα γαύρο, άλλο πράγμα.
Θα κάνουμε το κεφάλι πηχτή, το δεξί κομμάτι του κορμού στα κάρβουνα, το αριστερό πανέ στο τηγάνι με σκορδάκι και πάπρικα, την ουρά λεμονάτη και τα πτερύγια ξυδάτα (αυτά και αν έχουν πολύ ψαχνό!!!!) (αστειεύομαι φυσικά)

Σοβαρά τώρα,
για τα μέλη του Συλλόγου ετοιμάζεται κάτι αλλά δεν μπορώ ακόμη να πω κάτι όσον αφορά την ακριβή ημερομηνία.

Η μάζωξη στην πίστα του Γιώργου του Λάσδα ήταν μία εξαιρετική ιδέα του Σπύρου και προσφορά του Γιώργου και οργανώθηκε από το φόρουμ του off-road.gr
Οπως όλοι μας ξέρουμε το φόρουμ αυτό αποτελεί και τον διαδικτυακό τόπο συνάντησης και επικοινωνίας πολλών από τα μέλη του Συλλόγου που έχουν πρόσβαση στο Internet (ας πούμε ότι είναι το άτυπο σπίτι μας στο διαδίκτυο και ευχαριστούμε και πάλι τους ανθρώπους του off-road.gr)
Eίπαμε όμως να μην μπλέξουμε στην μάζωξη αυτή και τα μέλη του συλλόγου γιατί ο χώρος ήταν περιορισμένος και καλό είναι να υπάρχει μία αρχή εποπτείας σε κάθε είδους διοργάνωση. Ετσι και οι παρεξηγήσεις αποφεύγονται και όλα βαδίζουν πιό σωστά και οργανωμένα.

Ετσι λοιπόν αυτό που αρκούσε για την μάζωξη αυτή ήταν να το διαβάσεις εκεί όπου έπρεπε να το διαβάσεις. Σαν μέλος του φόρουμ που είσαι (και του Συλλόγου) από το φόρουμ έπρεπε να το μάθεις.

Μην μου παραπονιέσαι πάντως για την μηλόπιττα. Καρδιές δεν χαλάμε. Να σου φτιάξει μία η Κωνσταντία και στην στέλνουμε στο Ναύπλιο.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Tomby » 25 Φεβ 2008, 20:51

T.K. 21100 :)

Θα προλάβουμε πρίν την νηστεία του Πάσχα ή μας πάς μετά...;
They go fast we go everywhere
Άβαταρ μέλους
Tomby
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Φεβ 2006, 21:13

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Φεβ 2008, 21:08

Γιώργο είναι φτιαγμένη με βούτυρο. Αρα μη συμβατη με νηστεία.

Χαιρετώ
pantg
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες