Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 13:07

Γειά σας και από εμένα...

Εγινα προ 2 εβδομάδων κάτοχος ενός Discovery 2000 cc Mpi μοντέλο 1994 χρώματος μπλε . Το αγόρασα με 78,000 κλμ με book service σε αψογη κατάσταση εσωτερικά και εξωτερικά στην τιμή των 16,000 ευρώ. Ψαχνοντας στο internet έπεσα πανω στο forum και είπα να μπω και εγώ στην παρέα σας. 'Οπως θα καταλάβατε και από το topic βιάζομαι να έρθει ο χειμώνας για να το δοκιμάσω σε πιο ακραιες συνθήκες. Αυτά ως πρώτη επαφή αποστέλλω και κάποιες φώτο από το Disco μου.

Φιλικά

Μαράκης Χριστόφορος
Ηράκλειο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 13:09

Εάν φυσικά μάθω και πως στέλνοντε οι φωτογραφίες !!!
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό Freelander » 07 Σεπ 2005, 13:20

Γειά σου φίλε απο την όμορφη Κρήτη καλορίζικο και καλολάσπωτο το εξερευνητικό, καλωσήρθες.
Πάτα το κουμπάκι που γράφει "επισύναψη αρχείου", μετά "browse" και πας στην φωτογραφία σου, μετά "προσθήκη αρχείου". Τέλος, πατάς "υποβολή" και έφυγε.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό meco » 07 Σεπ 2005, 14:58

thecretan έγραψε:Γειά σας και από εμένα...

Εγινα προ 2 εβδομάδων κάτοχος ενός Discovery 2000 cc Mpi μοντέλο 1994 χρώματος μπλε . Το αγόρασα με 78,000 κλμ με book service σε αψογη κατάσταση εσωτερικά και εξωτερικά στην τιμή των 16,000 ευρώ. Ψαχνοντας στο internet έπεσα πανω στο forum και είπα να μπω και εγώ στην παρέα σας. 'Οπως θα καταλάβατε και από το topic βιάζομαι να έρθει ο χειμώνας για να το δοκιμάσω σε πιο ακραιες συνθήκες. Αυτά ως πρώτη επαφή αποστέλλω και κάποιες φώτο από το Disco μου.

Φιλικά

Μαράκης Χριστόφορος
Ηράκλειο Κρήτης

To είχα είχα δει και εγώ το συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Ήταν σε άριστη κατάσταση. Το μόνο κακό ήταν ότι δεν έχει ABS...
Το RAV τι το έκανες???
Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο:
Mήπως τελείωσες το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου, το 1993??? :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 17:27

Φίλε meco εσύ μου φαίνεται ότι γνωρίζεις πολλά!!!! Ναι όντως εκείνα τα χρόνια τελείωνα το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου..... Το RAV το πούλησα γιατί δεν ανταποκρινόνταν στις απαιτήσεις μου.... Αγόρασα προσφατα ενα οικόπεδο έξω από το Ηράκλειο που είχε μόνο χωμάτινη πρόσβαση και το RAVακι τα είχε δει κωλλυομενα.... Τώρα βέβαια δεν το συζητάω το Discovery περνάει για πλάκα.... Το ότι δεν έχει ABS ήταν ενα αρνητικό αλλα πίστεψε με ήταν το μόνο αρνητικό που βρήκα!!!!
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Re: Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 17:38

Φίλε Freelander thanx


Ιδου και οι πρώτες του φώτο...
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό discoman » 07 Σεπ 2005, 19:00

καλοριζικο και καλη τυχη με το χρεπι , <ετσι τα λεμε> ημουν στα χανια μεχρι τελους αυγουστου αν το ξερα θα ερχομουν να σε βρω οπως βρηκα τον mixalisb me την gallopia . eυχομε να σου βγει καλο και χωρις προβληματα και μαζεματα και καλα κουραγια
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 19:22

Ευχαριστώ discoman....ενδιαφερυσα προσεγγιση ...χρεπι!!! χεχεχε.... Τώρα όσον αφορα τα προβλήματα αυτό που μου έχει κανει εντύπωση και το έχω συζητησει και με τον Παντελή τηλεφωνικά ειναι ότι δεν στάζει από πουθενά!!!! Το παρακολουθώ όσες μέρες το έχω αφου είδα καποια posts εδώ ότι όλα στάζουν αλλα τίποτα το άτιμο!! .. ειναι καλο αυτο η κακο?? :-)

Φιλικα

Χριστόφορος
Τελευταία επεξεργασία από thecretan και 07 Σεπ 2005, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό spartacus » 07 Σεπ 2005, 19:24

Καλως ορισες λοιπον στην διαδυκτιακη παρεα μας ....κανουμε προσπαθειες να βρισκομαστε οπως ειδες και εκτος δυκτιου live!!! Καλολασπωτο το οχημα και καλα "μαζεματα..." landy γαρ....τσεκαρε τα ποστ γα τα απαραιτητα upgrades (κυριως αμορτισερ τιμονιου...)...ριξε και εναν βιολογικο καθαρισμο στο εσωτερικο(οπως εκαναν και αλλοι κατοχοι μεταχειροσμενου disco....ποτε δεν ξερει; τι μπορει να εχει γινει εκει μεσα ...εχει και τεραστιους χωρους.... ) :redhotevil: καλοταξιδο


my other car is a morgan +8
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό thecretan » 07 Σεπ 2005, 19:38

Ave spartacus (αραγε ιστορικα το ave κολλαει με το spartacus?? διαφωτισε με pls τεταρτοδεσμιτης γαρ.. )Οσον αφορα τα ποστ τα διαβαζω διεξοδικα (ομολογω οτι δεν εχω διαβασει κατι με τα αμορτισερ του τιμονιου) . Ο μονος περιεργοσ θορυβος που μου κανει ειναι οταν αλλαζω απο πρωτη σε δευτερα .... αν κανω γρηγορη αλλαγη τοτε κανει καπως ετσι .....κρρρρρρρρ !!! Κατα τ αλλα αψογο το βρισκω. Οσον αφορα τον καθαρισμο δεν το ειχα σκεφτει καν αλλα οντως με τοσους χωρους σε προκαλει και το σιγουρο ειναι οτι ο επομενος θα χρειαστει να το καθαρισει σιγουρα :humping:

Φιλικα

Χριστοφορος
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Re: Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Δημοσίευσηαπό meco » 08 Σεπ 2005, 07:41

thecretan έγραψε:Φίλε meco εσύ μου φαίνεται ότι γνωρίζεις πολλά!!!! Ναι όντως εκείνα τα χρόνια τελείωνα το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου..... Το RAV το πούλησα γιατί δεν ανταποκρινόνταν στις απαιτήσεις μου.... Αγόρασα προσφατα ενα οικόπεδο έξω από το Ηράκλειο που είχε μόνο χωμάτινη πρόσβαση και το RAVακι τα είχε δει κωλλυομενα.... Τώρα βέβαια δεν το συζητάω το Discovery περνάει για πλάκα.... Το ότι δεν έχει ABS ήταν ενα αρνητικό αλλα πίστεψε με ήταν το μόνο αρνητικό που βρήκα!!!!

Βασικά με ξέρεις και σε ξέρω πολύ καλά... Στο ίδιο σχολείο πηγαίναμε...
Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που λες: "...που είχε μόνο χωμάτινη πρόσβαση και το RAVακι τα είχε δει κωλλυομενα..."
To RAV δεν μπορούσε να πάει στο χώμα??? :o :o
Εκτός και αν δεν μιλάμε για ένα απλό χωματόδρομο... :wink: :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 08 Σεπ 2005, 09:45

thecretan έγραψε:Ο μονος περιεργοσ θορυβος που μου κανει ειναι οταν αλλαζω απο πρωτη σε δευτερα .... αν κανω γρηγορη αλλαγη τοτε κανει καπως ετσι .....κρρρρρρρρ !!!


Καλορίζικο μέγιστε!!!

Αυτό το κρρρρ στο κάνει όταν είναι σχετικά κρύο (το πρώτο τέταρτο λειτουργίας του αυτοκινήτου;)

Αν ναί και σε μένα το κάνει που έχω ίδιο (ακόμα και στο χρώμα εκτός απο τον προφυλακτήρα που φοράς). Μόλις όμως κατέβουν τα λαδάκια τότε σταματάει;

Αν όχι τότε ο Παντελής θα σου πεί.

Απο στάξιμο σπάνια θα δείς απο διαφορικά. Κυρίως θα σου στάξει απο την τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού, και απο τα σωληνάκια των φρένων. Να ελεγχεις τακτικά τη στάθμη αυτών των υγρών.
Άλλο πρόβλημα δε θα έχειςπρίν τα 120.000 χλμ.

Για να σε παρηγορήσω σου λεώ οτι το δικό μου εχει 225000 χλμ (καλά διάβασες) και είναι τζαμι :wink:


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Υ.Γ. Που πάς με τέτοια λάστιχα μωρέ κοπέλλι;;;;
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 08 Σεπ 2005, 09:51

thecretan έγραψε:Ο μονος περιεργοσ θορυβος που μου κανει ειναι οταν αλλαζω απο πρωτη σε δευτερα .... αν κανω γρηγορη αλλαγη τοτε κανει καπως ετσι .....κρρρρρρρρ !!!


Καλορίζικο μέγιστε!!!

Αυτό το κρρρρ στο κάνει όταν είναι σχετικά κρύο (το πρώτο τέταρτο λειτουργίας του αυτοκινήτου;)

Αν ναί και σε μένα το κάνει που έχω ίδιο (ακόμα και στο χρώμα εκτός απο τον προφυλακτήρα που φοράς). Μόλις όμως κατέβουν τα λαδάκια τότε σταματάει;

Αν όχι τότε ο Παντελής θα σου πεί.

Απο στάξιμο σπάνια θα δείς απο διαφορικά. Κυρίως θα σου στάξει απο την τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού, και απο τα σωληνάκια των φρένων. Να ελεγχεις τακτικά τη στάθμη αυτών των υγρών.
Άλλο πρόβλημα δε θα έχειςπρίν τα 120.000 χλμ.

Για να σε παρηγορήσω σου λεώ οτι το δικό μου εχει 225000 χλμ (καλά διάβασες) και είναι τζαμι :wink:


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Υ.Γ. Που πάς με τέτοια λάστιχα μωρέ κοπέλλι;;;;
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Σεπ 2005, 12:05

φίλε κρητικέ καλωσήλθες στην ΗΡΩΙΚΗ ΛΑΝΤΡΟΒΕΡΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ! Εύγε για την επιλογή σου, έχεις να κεράσεις πολλά τσάγια σε κοινούς τετρακινητους ΧΑΧΑΧΑ!

αλλά τσεκάρισε τα κάτωθι

1. αν δεν στάζει δεν έχει. έλεγξε
1.α ΑΤF τιμονιού (συνήθως στάζει...)
1.β βοηθητικό
1.γ κινητήρας - κάρτερ (αυτό είναι σοβαρό

2. μη μασάς για χλμ, οι περισσότεροι εδώ έχουν ΠΟΛΛΑ!

3. τί κιβώτιο φοράει το 200? αν είναι η όπισθεν μπρος αριστερά είναι το LT77, πίσω δεξιά έχει γίνει μετατροπή σε R380. και τα δύο έχουν ευαισθησία σε αλλαγές 1ης σε 2α. Θέλει χαμηλές στροφές και αργή αλλαγή. Πάντως δεν είναι πρόβλημα, είναι αναμενόμενο (εκτός αν έχουν γίνει άπειρες άγαρμπες αλλαγές και ξυρίσματα)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Σεπ 2005, 12:08

α ναι έχει δίκαιο ο δισκάβερερ, στάξιμο ΚΑΙ από διαφορικά

(γι΄αυτό οι περισσότεροι έχουν κάνει το πάρκινγκ σαν σκυλάκι Δαλματίας ΧΑΧΑ!)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες