Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καλό χειμώνα απο την όμορφη Κρήτη

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό thecretan » 12 Σεπ 2005, 09:31

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Βασίλη περιμένω την απάντησή σου όσον αφορα το κάλυμα... έχω βρει κάτι στο internet αλλά είναι απο Αμερική ( www.formula4X4.com )
Τώρα όσον αφορα στα λάστιχα οι ταχύτητες εδω στην Κρήτη δύσκολα ξεπερνάνε τα 110. Εγω για παράδειγμα μια φορά το έχω πάει στα 120 αλλά και αυτό για λίγα δευτερόλεπτα. Δεν έχουμε τις μεγάλες ευθειες που απολαμβάνεται εσεις εκει πάνω.. Τώρα θα μου πεις ειναι και θέμα οδηγού... Θα συμφωνήσω αλλά όταν έχω μέσα την τρίχρονη κόρη μου και την εγγυο γυναίκα μου τοτε 110 το ΠΟΛΥ!!! Οπότε αν εξαιρεσεις τον παράγοντα ταχύτητα ,τον παράγοντα κατανάλωση ( στο Ηράκλειο δεν κάνουμε 50 χλμ να πάμε στη δουλειά μας εγώ πχ σε 10 λεπτά είμαι στο γραφείο μου οπότε δεν χρειάζεται να το γεμίζω κάθε 3 μέρες) και αναλλογιστεις το γεγονός ότι κάθε απόγευμα το Disco κανει χωμάτινες διαδρομες (άμμο δεν έχει πατήσει ακόμα και ούτε προβλέπεται μέχρι του χρόνου) τότε μάλλον θα καταλληξω σε κάτι πιο χωμάτινο.

Παντέλή τεμπέλη είχε το αυτοκινητο οταν το αγόρασα και συμφωνώ ότι ειναι πολυ πρακτικό... Αυτός ο μεταλλάκτης δεν μπορεί να μετακινηθέι σε κάποιο αλλο σημείο? Ειναι εφικτό? Θεωριτικά θα μπορούσε να γινει μια τετοια μετατροπή?

Φιλικά

Χριστόφορος
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Σεπ 2005, 10:11

Χριστόφορε γειά,

ο μόνος τρόπος θα μεταφέρεις τον μεταλλάκτη θερμότητας από εκεί που βρίσκεται τώρα είναι να αλλάξεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ταμπλώ και το σύστημα εξαερισμού και κλιματισμού του αυτοκινήτου με αυτό από το Discovery γενιάς 1995-1998.
Κάτι το οποίο όμως είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ περίπλοκο.

Αλλη λύση να βάλεις ένα air condition οροφής (αλλά αυτό έχει μάλλον άσχημη αισθητική αν και σαφώς καλύτερη λειτουργία)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 12 Σεπ 2005, 10:40

τί θα μεταφέρει ο άνθρωπος.....κοτόπουλα?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό thecretan » 12 Σεπ 2005, 14:15

Παντελή ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω..... Απλά ρωτησα μηπως αυτος ο μεταλλακτης είχε μικρο μέγεθος και ηταν κατι ευκολο να μεταφερθεί αλλα οπως ειναι τα πραγματα μενει ως εχει..

Ευχαριστω παντως

Χριστοφορος
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Σεπ 2005, 12:46

Χριστόφορε δυστυχώς δεν είναι κάτι απλό.
Πάντως τουλάχιστον το a/c του Disco δουλεύει πολύ καλά ακόμη και για το Ελληνικό ζεστό κλίμα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό thecretan » 16 Σεπ 2005, 10:03

Οκ ξεχνάμε λοιπόν το ντουλαπάκι...

Μετά απο έρευνα που έκανα στην τοπική αγορά για πλαινά σκαλοπάτια δεν βρήκα κάτι σε τιμή κάτω των 350 ευρώ... Εαν υπαρχει καποιος φιλος ο οποιος να εχει κανενα ζευγάρι έστω και μεταχειρισμένα δεν με απασχολει να γυαλίζουν αλλα σε σχετικα καλή κατάσταση και σε λογικη τιμή ας μου απαντησει...

Ακόμα ρώτησα στην Rover για το σκαλοπατάκι που βοηθαει στο ανεβασμα για τους πισω επιβατες (θεσεις 6 , 7) και το οποιο το κοστολογουν στα 362 ευρω .... Εαν υπαρχει καποιος τροπος να το βρω σε καλυτερη τιμη θα ημουν υποχρεος...

Βασίλη περιμένω την απαντηση σου οσον αφορα το καλυματακι της ρεζερβας....

Φιλικα

Χριστοφορος
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 16 Σεπ 2005, 10:55

Τα ακαλοπάτια τι τα θές; Θα σου ασχημήνουν το αμάξι και θα σου στερήσουν πολλές χαρές (βλεπε δυνατοτητες).
O Παντελής είχε παλιά μια ιδεα για rocksliders. Δεν μαζευόμαστε καμμιά παρεα για να παραγγείλουμε;

Για το άλλο με το κάλυμα θα σου πώ την άλλη εβδομάδα που θα μάθω.


Καλο Σαββατοκύριακο
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό discoman » 16 Σεπ 2005, 15:21

Εχει δικιο ο βασιλης εγω ειχα πλαινα και πισω σκαλοπατια και ταεβγαλα ,Βρισκουν παντου και εμποδιζουν την εκτος δρομου κινηση .Ειναι δε και αντιαισθητικα , Μην τα βαλεις .
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό firelord » 16 Σεπ 2005, 18:42

γειά σου Παντελή και καλό χειμώνα. Σε ξέχασα για τα αυτοκόλλητα, λόγω φόρτου, αλλά το ενεθυμήθην προσφάτως. Κάνε ένα καλό να μου στείλεις τη διεύθυνσή σου και θα μεριμνήσω.

προς ντισκάβερερ, το πίσω σκαλοπάτι (το οποίο δεν έχω σε κανένα από τα δύο δικά μου) δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό εμπόδιο στην μέτρια εκτός κίνηση, αλλά σίγουρα για κάτι πιο έντονο σίγουρα θα βρίσκει, όπως και η άγκυρα ξηράς , δηλ η κοτσαδούρα.

και μιας που μιλάτε για sliders, εξαίρετη ιδέα, και μάλιστα αν γινόταν να την εφαρμόσουμε και σε λοιπές προσπάθειες. Πχ στα μελλοντικά σχέδιά μου έχω εργάτη, προφυλακτήρες μπρός πίσω, ποδιές και κλπκλπ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό discoman » 16 Σεπ 2005, 21:04

ιδιως το πισω σκαλοπατι αν βρει που βρισκει αρκετα ευκολα σε κανα δυο φορες και λιγο και με τις λασπες χαλαει η τρομπα που το ανοβοκατεβαζει και τρεχειγυρευε εξαλου δεν χρησιμευει σε τιποτα αφου το πορτμπαγκαζ ειναι συνηθως γεματο :)
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Σεπ 2005, 08:56

Χριστόφορε γειά,

το σκαλοπάτι πίσω όντως πετάγεται αρκετά κάτω από τον προφυλακτήρα και σε δύσκολες εκτός δρόμου συνθήκες με αυξημένες κλίσεις θα βρει.
Ομως από την άλλη αν πρόκειται να βάζεις επιβάτες στις δύο πλαινές θέσεις στον χώρο φόρτωσης θα τους φανεί χρήσιμο, ιδίως αν είναι παιδιά ή μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι.
Πάντως καλό είναι να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς τις πλαινές αυτές θέσεις καθώς προσωπικά θεωρώ ότι ΔΕΝ είναι ασφαλείς για ανθρώπους που αγαπάς. (ίσως όμως να είναι ΟΤΙ καλύτερο για την κακή πεθερά !!!!, αν έχεις κακή πεθερά φυσικά)

----------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό thecretan » 19 Σεπ 2005, 08:49

Καλημερα και καλη εβδομαδα

Οσον αφορα τα πλαινα σκαλοπατια τα θελω για ενα και μονο λογο... Η γυναικα μου ειναι εγκυος και τελευταια εχει αρχισει να δυσανασχετει για το λογο οτι δυσκολευεται να ανεβει.. Και οσο μεγαλωνει η κοιλια τοσο αυξανεται το προβλημα !! Προς το παρον κανω διαφορα οπως να την τραβαω απο μεσα να πηγαινω απο την θεση του συνοδηγου και να την σπρωχνω και κατι τετοια παλαβα.....Οι γειτονες εχουν αρχισει τα πειραγματα μου φερνουν σκαλες απο τα μπαλκονια μου λενε να καλεσουν τη πυροσβεστικη κλπ κλπ.. Οποτε σε αυτη τη φαση δεν τιθεται θεμα αισθητικης αλλα πρακτικοτητας πλεον !!

Παντελη οσον αφορα στην πεθερα μου ευτυχως για μενα ειναι σαν το προβατο ... δεν μιλαει δεν λαλαει και μας κανει οτι τις ζητησουμε.... Δεν θυμαμαι οσα χρονια ειμαι παντρεμενος να εχω δυσανασχετησει μια φορα.... Οποτε αν βρω σκαλοπατακι σε καλη τιη θα της το βαλω....Και κατι γιατις προστατευτικες ποδιες... ακουσα οτι δυσκολευουν τον αερισμο των σασμαν οποτε αυξανονται οι θερμοκρασιες που αναπτυσονται εκει... αληθευει η ειναι ραδιο αρβυλα?

Ο φιλος firelord εγραψε για εργατη... οταν αγορασα το αυτοκινητο στο μπαγκαζ υπηρχε ενας εργατης και ενα ζευγαρι αντιστρεπτικες... Τις μπαρες τις τοποθετησα αλλα τον εργαη οχι γιατι μου ειπαν οτι το αμαξι θα βαρυνει μπροστα κια θα ψιλομουρωσει... αληθευει αυτο?
Ποια ειναι η γνωμη σας να τον βαλω η οχι?

Φιλικα

Χριστοφορος
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό firelord » 19 Σεπ 2005, 09:04

ε όχι και θα βαρύνει. ΕΝ ανάγκη πέτα δυο πιο σκληρά αμορτισέρ μπροστά

εναλλακτικά αν δεν επιθυμείς τον εργάτη και όλως τυχαίως είναι Warn 9.5, στείλε μου πμ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό thecretan » 19 Σεπ 2005, 09:23

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι .... θα τραβηξω μια φωτο και θα την ανεβασω εδω για να μου πειτε εσεις οι ποιο γνωστες του αντικειμενου...
Άβαταρ μέλους
thecretan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005, 18:04

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 19 Σεπ 2005, 09:40

Μπα τι warn και κουραφέξαλα...

Το πτώμα κανενός Αλβανού εργάτη θάναι!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες