Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Defender 2008

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό teroulas » 07 Οκτ 2005, 12:01

firelord έγραψε:σωστός ο υιός!

και το Νίβα θα είναι πάντα στην καρδιά μου.


Ασε ρε τα παραμύθια, ούτε να το βλέπεις δε θέλεις πια :twisted:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό spartacus » 07 Οκτ 2005, 21:53

καποιου η συντροφος ειπε...οτι το discovery ...και ΟΥΧΙ το ΝΙΒΑ...ειναι σαν κινιυμενη γκαρσονιερα....και μαλιστα αδυναμη...πως τους λεν αυτους που αλλοξοπιστουν...γκιαουριδες.......οσα δε φτανει η αλεπου...εεεε συγγνωμη το νιβα...τα φτανει η τσεπη του ιδιοκτητη και παιρνει Landy.....εις υγειαν
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό spartacus » 07 Οκτ 2005, 21:54

ααα κια να μην ξεχασω για τους προσφατα μυημενους στα LANDY....αργοτερα θα μαθετε τι ειναι το V και κατοπιν το 8....
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Οκτ 2005, 09:35

Tι θα σαν κάνω εσάς βρε παλιόπαιδα????

Ολο πειράζεστε μεταξύ σας !!!!!!

Δεν πάτε για ψάρεμα καλύτερα????

Το disco με το Niva έχουν πολλά κοινά και κυρίως το ότι τα προτιμούν μαζοχιστές καθώς και τα δύο θέλουν παραχωρήσεις και υποταγή στα χούγια.

Τα V8 ακόμη περισσότερο καθώς είναι μοτέρ που το αγαπάς αλλά έχει βίτσια, αμαρτίες, αδυναμίες, διαστροφή και κυρίως είναι αμερικάνικο.

Η αλλαγή από Νiva σε Discovery είναι κάτι λογικό και φυσικό. Κάτι σαν την διαδικασία εξέλιξης των ειδών (βλ. Δαρβίνος)

Το 90άρι και το 110 έχουν ήδη γίνει κλασσικά καθώς έχουν κλείσει 15ετία. Φίλε DRAKOS το δικό σου μπορείς να το τρέξεις σε αγώνες κλασσικών αυτοκινήτων του χρόνου στην κατηγορία των αυτοκινήτων 15ετίας. Οσο για τις γιαγιάδες (αυτοκίνητα σειράς) αυτά πλέον είναι στην κανονική της 25ετίας και είναι πραγματικά παράξενο το ότι στην "παρέα" αυτή των φίλων κλασσικών αυτοκινήτων 25ετίας δεν υπάρχει ούτε ένας που να συμμετέχει σε αγώνες με "γιαγιά" (δηλαδή αυτοκίνητο σειράς). Μήπως γιατί ακόμη και σε αυτή την ηλικία τα αυτοκίνητα αυτά θεωρείται ότι είναι κανονικής χρήσης και όχι κλασσικά (άρα ότι χρειάζονται στοργή και προδερμ)?
Ή μήπως θεωρούν ότι τα Landies αυτά είναι παρακατιανά και προς το τρακτέρ και όχι συμβατικά αυτοκίνητα? Πάντως στα ραλλύ μεγάλων αποστάσεων που κάνουν για κλασσικά αυτοκίνητα (Παρίσι Πεκίνο με κλασσικά αυτοκίνητα) είναι σίγουρος πως ένα Landy θα τα πήγαινε εξαιρετικά καλά φτάνει το πλήρωμα να έχει πολύ σύρμα, πολύ μονωτική και πολλά λάδια μαζί του. (τα απαραίτητα για να κρατάς ένα Landy σε λειτουργία...)

Φίλε DRAKOS ο μικρός σου κερδίζει τιμης ένεκες εγγραφή στο Συλλογο.
(και να σκεφτείς ότι κάποτε η Land Rover ανήκε στην BMW. Πως άλλωστε οι γερμαναράδες θα μάθαιναν να βγάζουν τετρακίνητα SUV παρά μόνο αν έκλεβαν την τεχνογνωσία από την LR?)

Φίλε spartacus είναι ένα αναμφισβήτητο κομμάτι της πραγματικότητας της ζωής ότι το 90% των τετρακινήτων αντιπαθούν τα Land Rover πριν τα οδηγήσουν. (το 10% είναι ερωτευμένο μαζί τους από την εποχή που έπαιζαν με τα LEGO ή τα MECCANO τους). Από το 90% αυτό, μόλις οδηγήσουν ένα Land Rover το 70% αρχίζει να εκτιμά την αίσθηση που δίνουν (προσοχή γράφω αίσθηση και όχι ικανότητες) και αγοράζουν ή προγραμματίζουν να αγοράσουν ένα όταν αυτό είναι δυνατόν.
Από το 70% του 90% τελικά μόνο ένα 30% (για να μην πω λιγότερο) τελικά κρατάει τo Land Rover του για παραπάνω από 3 με 5 χρόνια.
Και από το 30% του 70% του 90% ένα 10% τελικά καταλήγει να έχει περισσότερα από 1 Land Rover.

Πάντως αυτό που δείχνει το πιό επάνω είναι ότι αν "καβαλήσεις" ένα Landy τελικά καταλαβαίνεις γιατί ο κόσμος που τα αγαπά έχει αυτήν την διαστροφή. Ειναι θέμα αίσθησης (και κατά πολύ λιγότερο θέμα ικανοτήτων καθώς αυτές σπάνια τις εξαντλούμε)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 08 Οκτ 2005, 10:04

Το να συγκρίνεις τα L/R με τα άλλα τετρακίνητα είναι σα να συγκρίνεις το Γιάννη Βόγλη στο κορίτσια στον ήλιο με το ....George Clooney.

Κάθε φορά που κάνω αμαρτωλές σκέψεις να αλλάξω το Landy μου με κανά Land Cruiser (θού κύριε) περνάει απο το μυαλό μου το τραγουδάκι του Τσαλίκη

..Ο τέλειος άνδρας ο άνδρας ο σωστός! :wink:

Τα Landies είναι για τα τετρακίνητα ό,τι οι ALFA (οι παλιές καλές) για τα συμβατικά. Η γκόμενα που θα σου τη σπάσει, θα σε πουλήσει, αλλά την ίδια στιγμή θα σε τρελλάνει στο κρεββάτι και θα σε κάνει να τρέχεις απο πίσω σα μ...κας.
Αλήθεια τι σας συγκινεί περισσότερο φίλοι μου;
Να έχετε δεσμό με μία θερμή λατίνα ή με μία τυπική Φράου Χέλγκα;;;
Και μπερδεύεται ακόμα περισσότερο άν σκεφτείς ότι υπάρχουν και οι καλές φτηνές ρωσσίδες που τα κάνουν όλα και ..συμφέρουν :oops:

Βέβαια υπάρχουν και οι ... γκέισες (βλ. σχετικά postings μου) οι οποίες μας εξιτάρουν και μας οδηγούν σε αμαρτωλές σκέψεις :? :?

Μπα..... αντί να μου στρίψει θα πα να πάρω γουρούνα. Εκεί δε θα έχω διλήμματα.
Χμμ..... Δικίνητη ή τετρακίνητη; Κινέζικη ή γιαπωνέζική ή ισπανική ή καναδέζικη αμερικάνικη;

Βρε δε πάει στην ευχή

ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ LANDY ΜΟΥ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό markd » 08 Οκτ 2005, 11:42

DISCOVERER έγραψε:Το να συγκρίνεις τα L/R με τα άλλα τετρακίνητα είναι σα να συγκρίνεις το Γιάννη Βόγλη στο κορίτσια στον ήλιο με το ....George Clooney.

Κάθε φορά που κάνω αμαρτωλές σκέψεις να αλλάξω το Landy μου με κανά Land Cruiser (θού κύριε) περνάει απο το μυαλό μου το τραγουδάκι του Τσαλίκη

..Ο τέλειος άνδρας ο άνδρας ο σωστός! :wink:

Τα Landies είναι για τα τετρακίνητα ό,τι οι ALFA (οι παλιές καλές) για τα συμβατικά. Η γκόμενα που θα σου τη σπάσει, θα σε πουλήσει, αλλά την ίδια στιγμή θα σε τρελλάνει στο κρεββάτι και θα σε κάνει να τρέχεις απο πίσω σα μ...κας.
Αλήθεια τι σας συγκινεί περισσότερο φίλοι μου;
Να έχετε δεσμό με μία θερμή λατίνα ή με μία τυπική Φράου Χέλγκα;;;
Και μπερδεύεται ακόμα περισσότερο άν σκεφτείς ότι υπάρχουν και οι καλές φτηνές ρωσσίδες που τα κάνουν όλα και ..συμφέρουν :oops:

Βέβαια υπάρχουν και οι ... γκέισες (βλ. σχετικά postings μου) οι οποίες μας εξιτάρουν και μας οδηγούν σε αμαρτωλές σκέψεις :? :?

Μπα..... αντί να μου στρίψει θα πα να πάρω γουρούνα. Εκεί δε θα έχω διλήμματα.
Χμμ..... Δικίνητη ή τετρακίνητη; Κινέζικη ή γιαπωνέζική ή ισπανική ή καναδέζικη αμερικάνικη;

Βρε δε πάει στην ευχή

ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ LANDY ΜΟΥ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Συνδρομητής έχεις γίνει στην αντιπροσωπία :?: :P :lol: :P :lol: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό firelord » 10 Οκτ 2005, 08:43

spartacus έγραψε:καποιου η συντροφος ειπε...οτι το discovery ...και ΟΥΧΙ το ΝΙΒΑ...ειναι σαν κινιυμενη γκαρσονιερα....και μαλιστα αδυναμη...πως τους λεν αυτους που αλλοξοπιστουν...γκιαουριδες.......οσα δε φτανει η αλεπου...εεεε συγγνωμη το νιβα...τα φτανει η τσεπη του ιδιοκτητη και παιρνει Landy.....εις υγειαν


-------------------------------------------------------------------------------------

1. 'γκιαούρηδες' ονόμαζαν τους Έλληνες χριστιανούς και μη αλλαξοπιστήσαντες υπόδουλους οι Οθωμανοί

2. αναφορικά με το 'αδύναμη'
α. είναι υποκειμενική η αίσθηση και γενικώς de gustibus de coloribus
β. όσοι χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση ένα V8 (και όχι μια φορά το εξάμηνο), ίσως να σκεπτόταν σοβαρά ένα mpi ή Td, όπως συμβαίνει παγκοσμίως

3. ναι, όντως το Νίβα είναι φθηνό, και πιστεύω πως δεν είναι κατακριτέο το να μην έχει όλος ο τετρακίνητος κόσμος πακτωλούς χρημάτων, για να ξοδεύει στο αγαπημένο του βίτσιο. Αν δεν υπήρχε το Νίβα ή το Σάμμυ, πολλοί θα δυσκολευόταν τα μέγιστα, γιατί η ζωή είναι δύσκολη και τα χρήματα βγαίνουν με κόπο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό spartacus » 11 Οκτ 2005, 20:26

1. Γκιαουρης : Ελληνικη αποδοση της ιδιωματικης ( χωρις ορθο τυπο γραφης ) μουσουλμανικης (αναφερομενης στον Κορανι ) λεξης ( και ουχι τουρκικης )“Kavir” .

Kavir : αυτος που πιστευει / εμπιστευεται / νομιζει οτιδηποτε αλλο πλην των δικων μου πεποιθησεων . Χρησιμοποιηθηκε για πρωτη φορα απο τους μουσουλμανους αραβοφωνες καθως και τους τουρκους για να χαρακτηρισουν τους Ασιατες – Αραβες Αλεβίτες. Και απο εναν κατοχο LR προς ενα μαχομενο κατα των LR.

2. Δεν διαφωνω , περι ορεξεως ...κολοκυθοκορφαδες...οπως εχει γραφτει και απο αλλους πιο πριν.

3.Nonnulus populus opus promereor viaticus , alius reperio argentum alibi.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος στο Forum που να μην ξερει πως βγαινουν τα χρηματα και ειδικα στους καιρους που ζουμε και το κατα ποσο επιτρεπουν οι αυτοι καιροι να επενδυονται σε σιδερα.
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Οκτ 2005, 20:42

zip
Τελευταία επεξεργασία από firelord και 24 Οκτ 2005, 12:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό A.Man » 12 Οκτ 2005, 09:06

α. είναι υποκειμενική η αίσθηση και γενικώς de gustibus de coloribus


3.Nonnulus populus opus promereor viaticus , alius reperio argentum alibi.


Για σταματήστε με τις "ξένες γλώσσες"...
Κρατάω σημειώσεις κάθε πρωί και λύνω τις απορίες μου με φιλόλογο το απόγευμα!!!!

Tι θα σαν κάνω εσάς βρε παλιόπαιδα????

Ολο πειράζεστε μεταξύ σας !!!!!!

Δεν πάτε για ψάρεμα καλύτερα????


Μάλλον τα μισείς τα "παλιόπαιδα".
Είναι γνωστό ότι το ψάρεμα είναι επικίνδυνη ενασχόληση....!
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό spartacus » 12 Οκτ 2005, 16:07

Ευτυχως ο Bill ειναι πιστος συνοδηγος διπλα μου και εντος ολιγου και εδω στην Αλεμανια...ισως φταιει η ηλικια αλλα δεν ηταν high lift αλλα εργατης !!!
Εαν το "χαιρεσε "το οχημα ...αναγκαστικα θα υπερβαλεις και θα χρειαστεις και high lift και εργατη...αλλωστε πως θα δοκιμασουμε τον κουνουριο 16.5 ti αν τραβαει...!!!! Αν εισαι του μοτο "η μανα του φευγατου δεν εκλαψε ποτε..." τοτε τι LR , τι Niva και ποιο G να κανει την διαφορα...
Ναι Παντελη οπως τα λεγαμε με ...μετρο.

Συντετρακινητε eteakth μπες στην οστοσελιδα των Nomad να δεις τι ψαρεμα εννοει μαλλον ο Παντελης...!!!
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό firelord » 13 Οκτ 2005, 11:11

διαγραφή post και τάση χειρός Λαντροβερικής συναδέλφωσης στον Σπάρτακο :) [/img]
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό spartacus » 26 Νοέμ 2005, 12:47

To ειδα αργα...!!! Θα πραξω το ιδιο! :thumbup:
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες