Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Disco...mania!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 17 Ιαν 2006, 14:29

Για την ερώτηση για τις αλυσίδες.
Φθηνές αλυσίδες από μαγαζιά που πουλάνε αξεσουάρ για φορτηγά.
Προσοχή όμως γιατί στα Land Rover υπάρχουν τα μαρκούτσια των φρένων που οι φθηνιάρικες αλυσίδες τα κόβουν.
Αν δεν θέλεις προβλήματα αξίζει να πληρώσεις λίγο παραπάνω και να βάλεις κάτι καλό.


Παντελή,

είχα την εντωπωση ότι οι φτηνές αλυσιδες απλά κοβωνται ευκολα. Τα μαρκουτσια των φρένων πως εμπλέκονται ?

ΤΑΚΗ, 15.000 ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΙΒΑ ?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό takhs » 17 Ιαν 2006, 16:02

To ξερω οτι το δινω φτηνα , αλλα κανω τη καλη πραξη του μηνα . Απλα θα δωσω μονο τις ρωσικες ζαντες με τα θεικα ρωσικα λαστιχα χιονιου παγου κλπ . θα εχω τη ικανοποιηση οτι εσωσα καποιον αγγλο ασθενη απο καταθλιψη :P
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Ιαν 2006, 20:29

μάλλον σε βλέπω να σώζεις αμερικανάκια
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό takhs » 17 Ιαν 2006, 21:22

Βρε Γιωργο μου , για το Νιβα λεμε , το αμερικανικο γιατι το μπλεκεις ?
Ποτε θα ερθεις τελικα στα μερη μας ? αντε κανονισε
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 17 Ιαν 2006, 21:33

TERATOYKLAS έγραψε:ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΑΝΕΒΗΚΕ Η ΣΑΡΑ ΚΑΙ Η ΜΑΡΑ!

ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ: ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΒΑΡΙΜΠΟΜΠΗ-ΑΓ.ΜΕΡΚΟΥΡΙΟ
ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΠΕΤΑΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΙΑ ΣΟΡΕΝΤΟ, ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΛΑ, ΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ 10 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ, ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΑΡΕΚΕΙΜΕΝΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΑΠ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.
ΚΑΘΕ ΝΕΟΠΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ LAND CRUISER ΤΟΥ ΦΤΩΧΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ:ΑΝΕΒΑΙΝΩΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΤΑΒΕΡΝΑ ΑΓ. ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΥ ΓΙΑ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΕΡΜΑ ΔΕΞΙΑ, ΒΛΕΠΩ ΑΠ`ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΝΑ ΚΙΑ SPORTAGE ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΤΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΜΗ ΧΩΡΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΣΤΑ 15 ΜΕΤΡΑ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΞΙΑ, Τ`ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ, ΟΣΠΟΥ ΞΑΝΑΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΣΥΡΙΖΑ(ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΟΣ). ΤΟΥ`ΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΚΙΑ ΜΑΚΡΙΑ. ΑΤΣΑΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ, ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΦΤΗΝΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΑΣΠΩΜΑΤΑ!

Α ΚΑΙ DISCOMONIAC ΟΜΟΡΦΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ, ΖΟΡΙΚΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ!



Αυτά βλέπω και εγώ συνάδελφε και πήρα Κυριακάτικα στις 12.30 τη ΝΥΧΤΑ τα βουνά και πήγα στη κορφή της Πεντέλης, για να αποφύγω τους μ...κες.
Και η θέα ...φανταστική.

Πάντως μου κάνει εντύπωση η υσμπεριφορά του disco σου. Μάλλον φταίει το μακρύτερο μεταξονιι απο του Ρώσσου και γι' αυτό σου φάνηκε ότι βγάζει μούρες. Θα το συνηθίσεις. Πάντως εγώ με τα mud ποτέ δε χρειάστηκα αλυσιδες , αν και τις κουβαλάω πάντα μαζί. Μάλλον το χιόνι ήταν πολυ παγωμενο.
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Ιαν 2006, 21:45

Θα το συνηθίσει, δεν είναι καθόλου τραγικά τα πράγματα

στο 200άρι Βασίλη το κεντρικό είναι πιο κοντό, με ότι συνεπάγεται, πάντως

δηλ. για χώμα το 200άρι mpi είναι το πλέον ιδανικό mpi
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 19 Ιαν 2006, 00:38

mprizolas έγραψε:
discomaniac έγραψε:Παντελή καλησπέρα,

Είμαστε νομοταγείς πολίτες.Μακριά από εμάς οι καταπατητές...και οι οικοπεδοφάγοι!!Διευκρινίζω για τυχόν παρενόηση.Το όργωμα αφορούσε
'αλάνα'...ελευθέρας βοσκής, για τεστάρισμα των δυνατοτήτων του Disco.

Giagoula καταλαβαίνω την πίκρα σου στο χιόνι.Μου φάνηκε και μένα κάπως,
κατεβαίνοντας την Πάρνηθα παρέα με ένα Terios(Teratoukla δε λέμε ονόματα),εγώ να είμαι με 2α αργά και προσευχές,εκεί που το Terios κατέβαινε με 3η απολύτως ελεγχόμενα.Το πρόβλημα όμως πιστεύω ήταν το ABS το οποίο
πάει για μόνιμη απενεργοποίηση.
Οι αλυσίδες είναι απαραίτητες.Ισχύει το αλυσίδες 'μπροστά' στο ανέβασμα για
πρόσφυση και 'πίσω' στο κατέβασμα για να μη διώχνει;
Εχουμε προτάσεις για μάρκες και τιμές αλυσίδων βαρέως τύπου για το Disco;



Μήπως είδες τί λάστιχα φόραγε το Terios ???? . Θές να μας πείς τι λάστιχα φόραγες εσυ ???

Εγώ ανέβηκα Πάρθηνα καθημερινή , έτσι δεν είχα πρόβλήματα με άσχετους εκδρομείς . Το κακό είναι ότι οι δρόμοι δεν ήταν καθαρισμένοι με αποτέλεσμα τα στρώματα της προηγούμενης μέρας να έχουν παγώσει και από πάνω τους να στρώνονται φρέσκα . Τέλος πάντων τα συμπερασματά μου είναι τα εξής :
1) Bridgestone Dueller H/T 687 καλά στο χιόνι έως 20 cm πολύ καλά στον πάγο - σε σχέση με το τωρινό μου πάντα - .
2) Yokohama Geolandar A/TII+ πολύ καλά στο χιόνι , είτε ρηχό είτε μπόλικο 40cm , ΑΛΛΑ στο παγωμένο χιόνι δεν είναι τόσο καλά , στο ΠΑΓΟ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ - και εγώ κατέβηκα με αργή δευτέρα και τη ψυχή στο στόμα , αλυσίδες δεν έβαζα που να με βαράγανε - .
Τελικό συμπέρασμα : όσο ποιό ασφάλτινης μορφής είναι το λάστιχο τόσο καλύτερα πατάει σε πάγο , όσο ποιο αγριεμένο για εκτός τόσο χειρότερο !!! . Οπότε μάγκες μη συγκρίνεται αυτοκίνητα , αλλά λάστιχα και φυσικά να θυμάστε ότι στον μάυρο πάγο δεν σε κρατάει κανένα από αυτα !!!!


Το Terios φόραγε Pirelli Scorpion STR,καλά στην άσφαλτο,άπαιχτα στο χιόνι,προβληματικά στη λάσπη.Το Disco μου φοράει Michelin Sychrone από
τον περασμένο ιδιοκτήτη και επειδή είναι σχεδόν καινούργια δεν σκόπευα
να τα αλλάξω άμεσα.
Βέβαια,μετά την... παραζάλη από τη 'τρελλή' κατάβαση της Πάρνηθας,το
κεφάλαιο 'λάστιχα' μόλις άνοιξε.
Και να φανταστείς,έχω ανεβοκατέβει το βουνό πάνω από 250 φορές,τις 50
από αυτές με χιόνι.Οχι.δεν είμαι λάτρης της 'πράσινης' τσόχας,αλλά των
Radar!! 3η ΜΚΣΕ,Αλφα,Πανόραμα,Καταλίδι για τους γνωρίζοντες.
Η τελευταία σκηνή από το "Λούφα και Παραλλαγή" με το φυλάκιο στο χιόνι,
γυρίστηκε εκεί μέσα.
Discoverer,να προσέχεις τη νύχτα στις κορυφές τις Πεντέλης.Αμα δεις κανένα σφαγμένο κόκορα,σίγουρα δεν θα είναι από την...γρίπη των πουλερικών!!!
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Ιαν 2006, 07:58

Φίλε Discomaniac καλημέρα,

Για το θέμα των ελαστικών για χιόνι απλώς θα σου πρότεινα να βάλεις και πάλι τις προτεραιότητές σου για το αν θα είναι χιόνι με χώμα και κοτρώνες ή χιόνι με ασφαλτο από κάτω.

Αν αποφασίσεις να βάλεις κάτι με πολύ άγριο, ψηλό και αραιό τακούνι να σε προειδοποιήσω ότι τέτοιου είδους λάστιχα ΔΕΝ αρέσουν πολύ στα ρουλεμαν των Land Rover με αποτέλεσμα να φθείρονται πιό γρήγορα.

Στο Βούτυμα πάντως το μεγάλο πλάτωμα ΕΙΝΑΙ χωράφι και δυστυχώς πολύς κόσμος δεν το γνωρίζει. Φυσικά μάλλον δεν συζητάμε για το ίδιο σημείο αλλά καλό είναι να το ξαναπούμε και μέσω αυτού του forum ότι είμαστε φιλοξενούμενοι της ελληνικής φύσης και των ιδιοκτητών της γης και θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί έτσι ώστε να μην φτάσουμε και στην Ελλάδα σε απαγορεύσεις πρόσβασης και χρήσης δρόμων από τετρακίνητα και μοτοσυκλέτες για περιηγητικούς λόγους.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 19 Ιαν 2006, 13:25

Το Terios φόραγε Pirelli Scorpion STR,καλά στην άσφαλτο,άπαιχτα στο χιόνι,προβληματικά στη λάσπη.Το Disco μου φοράει Michelin Sychrone από
τον περασμένο ιδιοκτήτη και επειδή είναι σχεδόν καινούργια δεν σκόπευα
να τα αλλάξω άμεσα.
Βέβαια,μετά την... παραζάλη από τη 'τρελλή' κατάβαση της Πάρνηθας,το
κεφάλαιο 'λάστιχα' μόλις άνοιξε.
Και να φανταστείς,έχω ανεβοκατέβει το βουνό πάνω από 250 φορές,τις 50
από αυτές με χιόνι.Οχι.δεν είμαι λάτρης της 'πράσινης' τσόχας,αλλά των
Radar!! 3η ΜΚΣΕ,Αλφα,Πανόραμα,Καταλίδι για τους γνωρίζοντες.
Η τελευταία σκηνή από το "Λούφα και Παραλλαγή" με το φυλάκιο στο χιόνι,
γυρίστηκε εκεί μέσα.
Discoverer,να προσέχεις τη νύχτα στις κορυφές τις Πεντέλης.Αμα δεις κανένα σφαγμένο κόκορα,σίγουρα δεν θα είναι από την...γρίπη των πουλερικών!!![/quote]

Τα Synchrone έχω και εγώ για καλοκαίρι. Πολύ καλά και αθόρυβα σε άσφαλτο, χιόνι με οικονομία καυσίμου. Μακρυά απο λάσπη όμως και κοφτερή πέτρα. Με αυτά δε θα πάς μακρυά.

όσο για τις νύχτες στη Πεντέλη τι να κάνουμε αφού οι ανεγκέφαλοι είχαν κλείσει το δρόμο για Πάρνηθα σε ώρα ανθρώπινη; Πάντως μη φοβάσαι θα φάω το κόκκορα και αυτούς που τον έσφαξαν ζωντανούς άμα τους πετύχω.
Λές να μη παίρνω τα μετρα μου όταν πηγαίνω στα κατσάβραχα; :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 19 Ιαν 2006, 13:26

Το Terios φόραγε Pirelli Scorpion STR,καλά στην άσφαλτο,άπαιχτα στο χιόνι,προβληματικά στη λάσπη.Το Disco μου φοράει Michelin Sychrone από
τον περασμένο ιδιοκτήτη και επειδή είναι σχεδόν καινούργια δεν σκόπευα
να τα αλλάξω άμεσα.
Βέβαια,μετά την... παραζάλη από τη 'τρελλή' κατάβαση της Πάρνηθας,το
κεφάλαιο 'λάστιχα' μόλις άνοιξε.
Και να φανταστείς,έχω ανεβοκατέβει το βουνό πάνω από 250 φορές,τις 50
από αυτές με χιόνι.Οχι.δεν είμαι λάτρης της 'πράσινης' τσόχας,αλλά των
Radar!! 3η ΜΚΣΕ,Αλφα,Πανόραμα,Καταλίδι για τους γνωρίζοντες.
Η τελευταία σκηνή από το "Λούφα και Παραλλαγή" με το φυλάκιο στο χιόνι,
γυρίστηκε εκεί μέσα.
Discoverer,να προσέχεις τη νύχτα στις κορυφές τις Πεντέλης.Αμα δεις κανένα σφαγμένο κόκορα,σίγουρα δεν θα είναι από την...γρίπη των πουλερικών!!![/quote]

Τα Synchrone έχω και εγώ για καλοκαίρι. Πολύ καλά και αθόρυβα σε άσφαλτο, χιόνι με οικονομία καυσίμου. Μακρυά απο λάσπη όμως και κοφτερή πέτρα. Με αυτά δε θα πάς μακρυά.

όσο για τις νύχτες στη Πεντέλη τι να κάνουμε αφού οι ανεγκέφαλοι είχαν κλείσει το δρόμο για Πάρνηθα σε ώρα ανθρώπινη; Πάντως μη φοβάσαι θα φάω το κόκκορα και αυτούς που τον έσφαξαν ζωντανούς άμα τους πετύχω.
Λές να μη παίρνω τα μετρα μου όταν πηγαίνω στα κατσάβραχα; :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 19 Ιαν 2006, 21:26

Φίλε Παντελή,
Δυστυχώς στην Ελλάδα το μόνο πράγμα που λειτουργεί σωστά είναι οι
Ρωσίδες(φίλε DAYTONA περιμένω νέα).Οπως καταλαβαίνεις
το Service Manual δεν έφτασε ακόμα,μπας και έγινε best seller και το κρατήσαν τα ΕΛΤΑ για ενθύμιο;Δεν πειράζει όμως,πιστεύω από εβδομάδα να
το έχω.
Φίλε Discoverer,
Αμα βρεις το κόκορα,κράτα τον να τον κάνουμε κρασάτο.Τώρα, άμα πετύχεις
και αυτούς που τον σφάξανε,προτείνω άλλη συνταγή.Εχω στο υπόγειο δύο
σούβλες,θα κάνουμε ένα "κοκορέτσι" όνειρο!!!
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 19 Ιαν 2006, 21:58

Φίλε, για το κόκκορα ευχαρίστως να τον μοιραστούμε.
Τους άλλους θέλω να τους φάω μόνος μου :evil: :evil: :evil:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 26 Ιαν 2006, 08:54

Μετά και τα σημερινά στο δάσος πίσω από τον Αυλώνα απεφάνθη:καινούργια
λάστιχα επειγόντως!!!Αναμένω προτάσεις για Α/Τ ή 60-40 χώμα που να κάνουν
και για χιόνι.Το ΣΚ θα το σκάψουμε το χιόνι και σίγουρα...όχι με φτυάρια.
Αλέξανδρε:Thanks for the help.
Discoverer:Τι έγινε...δε σε άφησε το αφεντικό;
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SI-SIII-Disco » 26 Ιαν 2006, 19:51

Μιχάλη καλημέρα,
Όπως σου είπα και στην ενότητα (θα πάμε εκδρομή) τα λάστιχα σου είναι καμένα, δεν φταίει η μάρκα ή το πέλμα. Ενημερωτικά εγώ φοράω
Cooper discoverer st στο discovery & geolander a/t, και Bridgestone dueler at & Mud county II στο series3. (To series 1 δεν έχει ανάγκη απο λάστιχα ακόμα γιατί είναι προς ανακατασκευή).
Στο disco και τις 2 τετράδες τις έχω χρησιμοποιήσει σε όλες τι συνθήκες (όχι πάντα εύκολες) και δεν έχω παράπονο τηρουμένων των αναλογιών του καθενός. Απλά το cooper κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο στα 120+ αλλά όπως έχουμε καταλήξει και με ένα φίλο (disco mpi) αυτό το θόρυβο τον ακούω εγώ στο v8 και όχι εσείς με τον mpi δεδομενου οτι ο κινητήρας σας κάνει πιο πολύ θόρυβο απο τα λάστιχα σε αυτά τα χλμ.
Τώρα για το series3, τι να σου πώ, δεν μπορεί να σύγκριθεί. Είτε a/t είτε mud(100%) οι θόρυβοι που ακούγονται δεν προέρχονται απο τα λάστιχα. Όσον αφορά τις δυνατότητες των ελαστικών τα dueler έχουν αποδειχθεί σκυλιά σε όλες τις συνθήκες (τηρουμένων πάντα των αναλογιών) με καλή κατευθυντικότητα, κράτημα και οικονομία (vs των mud πάντα).
Για εσένα θα πρότεινα a/t και με max της αγριάδας που θα επιλέξεις να μην ξεπερνά το cooper discoverer st, διαφορετικά δεν θα έχεις πραγματική εικόνα του αυτοκινήτου σου, Όταν μετά απο καιρό, μάθεις/συνηθίσεις και πάρεις τον αέρα του disco σου, θα είσαι σε θέση να γνωρίζεις (απο μόνος σου) εάν εκεί που έμεινες θα οφείλεται στα λάστιχα ή σε χειρισμό σου, αλλά θα είσαι σε θέση να κατανοείς/συνεκτιμάς και την συμπεριφορά των ελαστικών στην άσφαλτο με βροχή ή πάγο.
Αυτά είχα να πώ για την εμπειρία μου απο τα διάφορα ελαστικά και συνθήκες.
Καλημέρα σε όλους,
Αλέξανδρος Παπαδόδημας
It's that Land Rover thing that you wouldn't understand!
SI-SIII-Disco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 23 Σεπ 2005, 02:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 28 Ιαν 2006, 10:24

Αλέξανδρε,σε ευχαριστώ για τις... αναλυτικότατες όπως πάντα πληροφορίες
σου.Τελικά,μετά από αρκετό ψάξιμο μεταξύ των Cooper Discoverer ST,
Pirelli Scorpion ATR,Yokohama Geolander A/T και Bridgestone Dueler A/T 694
αποφάσισα να βάλω τα Dueler.
Για διαστάσεις 205/80/16 τα βρήκα στα 440Ευρώ.
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης