Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 04 Σεπ 2006, 21:42

Απλά πράγματα, μη βάζετε γυναίκες να σας κάνουν κουμάντο στο αυτοκίνητο.
Πρίν λίγες εβδομάδες σε μια ερημική παραλία μετά απο 2 ώρες οδοιπορικό μέσα απο βουνά.
Ζήτησα απο την καλή μου να μου πεί πόσο χώρο έχω για να κάνω όπισθεν στα σκληρά της παραλίας μπας και κερδίζω λίγα μέτρα κουβάλημα αφού είχαμε να ξεφορτώσουμε ψυγεία, πάγο, ομπρέλα, πλήρη εξοπλισμό ψαροντούφεκου, 2 σκηνές και ένα εξοχικό σπίτι.

Έλα... έλα... έλα... μου έλεγε, κάτι δεν πήγαινε καλά όμως, το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο, traction conrol αναμένο στο ταμπλώ και 4 τροχοί να σπινιάρουν ανεξέλεγκτα σηκώνοντας σύνεφο απο άμμο και εξφεντονίζοντας βοτσαλάκια προς όλες τις κατεθύνσεις.

- Μα τι γίνεται;
-Δεν έχω ιδέα... έχει κιάλλο πίσω πάντως, έλα λίγο αν θές, βοτσαλάκι είναι...
:evil: :evil: :evil:
Κατεβαίνω αλλα τί να δώ...
Ο ένας πίσω τροχός είχε χωθεί σε ένα λάκκο με φρέσκια στάχτη από κάποιο παλιό μπάρμπεκιου, ο άλλος είχε σκάψει ένα λάκκο απο μόνος του και μπροστά είχε βρεί για τα καλά η κοιλιά στο ψιλό βοτσαλο.
Game over!
Και εκεί που είχα θυμηθεί σχεδόν όλους τους αγίους και τα καντήλια (βοήθεια μας) και όντας απελπισμένος και κολλημένος στη μέση μιας αχανούς έκτασης απο βότσαλα και άμμο, σε ένα μέρος που δεν έπιανε ούτε κινητό και οι μόνοι άνθρωποι ήταν 3-4 γυμνιστές που μας χάζευαν όλο περιέργεια απο πολύ μακρυά, ένας απο αυτούς με μακρυά γενειάδα και μαλλιά αποφασίζει να πλησιάσει.
Η αλήθεια είναι οτι όσο ο Ροβινσώνας Κρούσος πλησίαζε σκεφτόμουν πόσο μοιάζω με όλα τα ανέκδοτα που ήξερα με τους γνωστούς τρείς τύπους (ο ένας πόντιος) που πέφτουν σε ερημικά νησιά και πλησιάζουν οι ιθαγενείς με το κόκκαλο στη μύτη για να τους πάνε στον φύλαρχο κλπ κλπ...

Αυστριακός. Αφού έβαλε κάτι πάνω του για να μη μας σκανδαλίσει, με σπαστά αγγλικά με ρώτησε αν θέλω βοήθεια.
Ναι του απάντησα αλλα τι μπορείς να κάνεις;
2 απλά πράγματα μου λέει... περίμενε εδώ, μη βρίζεις (άλλο) και θα δείς...
Πάει λοιπόν σε ένα τροχόσπιτο που είχε αραγμένο 100 μέτρα πιο κάτω και φέρνει 2 αλουμινένια sand ladders και ένα μικρό τσαντάκι με φερμουάρ.
Χωρίς να χάσει χρόνο μου είπε να βάλω μπροστά, άνοιξε το μαγικό τσαντάκι του sport billy και έβγαλε ένα στρογγυλό φουσκωτό (ξεφούσκωτο) γρύλο απο πολυεστερικό υλικό που φούσκωνε με ένα σπαστό σωλήνα απο τα αέρια της εξάτμισης. :shock: Πάνω έγραφε maximum 4 tons!
Το βάζει κάτω απο το μπροστινό μασπιέ και σε χρόνο dt φουσκώνει σηκώνοντας το freebie σαν κατσίκι στον αέρα...
βάζουμε κάτω απο τους μπροστινούς τροχούς τα sand ladders, ταχύτητα και φύγαμε...

Αφού τον ευχαρίστησα μου είπε οτι έρχεται 22 χρόνια στην ελλάδα και έχει κολλήσει 5 φορές σε παραλίες μιας και του αρέσουν τα ερημικά.
"Πάντα να έχεις καλό εξοπλισμό" μου είπε και ήταν η συμβουλή της ημέρας (μην πώ του μήνα)
Τα μαζέψαμε και συνέχισε να απολαμβάνει τον ελληνικό ήλιο γυμνός με τη σύντροφο του σα να μην τρέχει τίποτα.
Νά ναι καλά ο άνθρωπος.

Εικόνα
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Σεπ 2006, 09:10

1. Να απόλυσης την Γυναικα. 2. μην ξαναπαντρευτείς. 3. να κοιτάς μονος σου πίσω(και μπροστά). 4. να τηρείς τα παραπάνω. 5. καλή τύχη. Υ.Γ. 6. βάλε και κανένα μπλόκε διαφορικό, έτσι για να γουστάρεις.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Δημοσίευσηαπό georgeC5 » 05 Σεπ 2006, 10:43

Καλημερα στους landroverακηδες.. Δεν μας ειπες που ειναι αυτη η καλη και "πονηρουλα" παραλια..??!!..
..The Phantom of the Opera..
..We Will Rock You..
..Mary Poppins..
..Mamma Mia..
..Hairspray..
..Wicked..
Άβαταρ μέλους
georgeC5
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 13:41
Τοποθεσία: Vironas

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Σεπ 2006, 16:26

Φίλε freelander γειά,

είναι γεγονός ότι γυναίκες και αντρες ανήκουν σε διαφορετικούς πλανήτες και η συνεννόηση σε πολλά θέματα (το αυτοκίνητο είναι ένα εκ των βασικών) αντιμετωπίζει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα καθώς άλλα εννοεί το ένα μέρος και άλλα αντιλαμβάνεται το άλλο.

Αναφορικά με τα sand ladders (ή PSP, οπως perforated Steel Plates, δηλαδή τρυπημένες ατσάλινες πλάκες, από την πρώτη τους έκδοση για χρήση σε γρήγορο κατασκευή αεροδιαδρόμων).
Ειναι εξαιρετικά βολικά αλλά στο Freelander θα έχεις πρόβλημα χώρου αποθήκευσης.
Μία καλή εναλλακτική λύση είναι να πάρεις μερικά κομμάτια από παχύ φύλλο λάστιχου (πωλούν με το μέτρο) και να τα ενώσεις μεταξύ τους με αλυσιδίτσα. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και με κομμάτι μπακλαβαδωτού αλουμινίου αλλά θα είναι βαρύτερο και πιό δύσκολο στην αποθήκευση.

Οσον αφορά το airjack δηλαδή τον φουσκωτό γρύλλο αυτό θεωρώ ότι είναι από τα πλέον βολικά και ασφαλή εξαρτήματα για τον offroader που θέλει να σέβεται τον εαυτό του και να ξέρει ότι έχει τον τουλάχιστον απαραίτητο εξοπλισμό.
Ο φίλος tetrakinisimag έχει στο μαγαζί του έναν πολύ καλό και φθηνό για να σου προτείνει. Αξίζει να του κάνεις ένα τηλέφωνο.

----------------

Φίλε disco το Freelander δεν έχει μπλοκέ διαφορικό και δεν υπάρχει και σε αξεσουάρ. Ούτε πρόκειται να βγεί κάτι ιδίως τώρα που αντικαθίσταται και το μοντέλο.
Το νέο θεωρητικά θα πρέπει να έχει (δεν το έχω ψάξει, πρέπει να ρίξω μία ματιά στο δελτίο τύπου)

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Σεπ 2006, 00:04

georgeC5 έγραψε: Δεν μας ειπες που ειναι αυτη η καλη και "πονηρουλα" παραλια..??!!..
Εύβοια. Βορειανατολική Εύβοια.

Το airjack θα το πάρω όπως και νάχει, όσο για το μπλοκέ διαφορικό, σύμφωνα με την εταιρία τα ηλεκτρονικά συστήματα με τους 4 αισθητήρες ταχύτητας, antispin και σύστημα ελέγχου προσφυσης (ΕΤC) αντικαθιστούν τη χρήση μπλοκέ διαφορικού που έτσι κιαλλιώς δεν υπάρχει...

Σημασία έχει πάντως οτι εκεί που χώθηκα, όλα τα μπλοκέ του κόσμου να είχα δεν έβγαινα με τίποτα χωρίς τον Αυστριακό με τα κόλπα του.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μάθημα εξοπλισμού στα βότσαλα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 11 Σεπ 2006, 08:27

Το airjack μ αρεσει κι εμενα πολυ
Καποτε ξεκολλησαμε εναν τρακτορα απο παραλια με ενα τετοιο και τα πατακια του :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες