Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικα για Freelander 1.8

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Ελαστικα για Freelander 1.8

Δημοσίευσηαπό gdod » 26 Σεπ 2006, 17:50

Καλησπερίζω τους απανταχού φίλους των LR. Είναι η πρώτη φορά που συνδεόμαι με το forum (παρ΄ότι παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τις συζητήσεις)και θα ήθελα τα "φώτα" των περισσότερο έμπειρων από εμένα.

Είμαι κάτοχος κι εγώ ενός Freelander 1.8 MY2005 και συμπληρωσα αισίως τα 40.000km, με αποτέλεσμα να έχει έρθει η στιγμή της αντικατάστασης των ελαστικών.

Απο τη μάνα του φοράει κλασσικά Michelin 4x4 Synchrone διαστάσεων
215/65 R16.

Παρά το γεγονός ότι σε γενικές γραμμές δεν είμαι δυσαρεστημένος από τη συμπεριφορά τους κυρίως στην άσφαλτο (εκτός δρόμου κατέληξα μια φορά με σκίσιμο στα πλαινά) θέλω τη γνώμη σας για το άν να ξαναφορέσω τα ίδια ή αν υπάρχουν καλλίτερες επιλογές

Τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω φυσικά στην άσφαλτο. Απο καποιο συνεργείο μου είπαν ότι απο άποψη θορύβου και ποιότητας κύλισης είναι τα καλλίτερα. Θα ήθελα τις απόψεις σας!
Άβαταρ μέλους
gdod
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:31
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Ελαστικα για Freelander 1.8

Δημοσίευσηαπό disco » 26 Σεπ 2006, 18:11

Καλός μας βρήκες. Ο Freelander έχει δέκαεξάρια και και απ'ότι είπε το ψάχνει, έχει κάνει και περισσότερα χιλιόμετρα με αυτό το όχημα. Αναμείνατε στο ακουστικό σας. Σου βουίζουν τώρα στο τέλος?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 26 Σεπ 2006, 22:46

Νά μαι και γώ...
Το φριλάντερ λατρέυει τα καινούργια λάστιχα. Μετά απο 2 χρόνια ή 40.000 χλμ αρχίζει και διαμαρτύρεται με εκνευριστικό βουητό. Γκρινιάζει!
Δεν είναι τα ρουλεμάν των τροχών, δεν είναι οι μεσαίες τριβές δεν είναι ούτε το κεντρικό διαφορικό αυτό που βουήζει.
Είναι απλά τα λάστιχα, μιλάω απο προσωπική εμπειρία αφού όλα τα παραπάνω αλλάχτηκαν. (χιχι)

Αν πρόκειται να πηγαίνεις κατα βάση σε άσφαλτο και γρήγορα ταξίδια στην εθνική, θα σου πρότεινα να βάλεις ασυζητητί τα ίδια (Synchrones) όσο τα βρίσκεις ακόμη γιατί η Michelin τα σταματάει. Έχει αποδειχτεί απο λόγια συναδέλφων πως όλα τα λάστιχα στο αυτοκίνητο αυτό κάνουν θόρυβο μόλις αρχίζουν και φθείρονται λιγάκι, απλά τα synchrones αντέχουν πολύ περισσότερο. Βέβαια όπως έχεις ήδη καταλάβει τα περάσματα απο λασπολακούβες και βράχια με τα synchrones ξέχασε τα. Είναι επικίνδυνα!


Οι λαστιχάδες συνήθως προτείνουν σε αυτή την κατηγορία των ασφάλτινων τα Pirelli scorpion ST και τα goodyear Wrangler HP. Δεν μου αρέσει κανένα απο τα 2. Φθείρονται γρήγορα και βουήζουν περισσότερο.

Αν πάλι σε ενδιαφέρει All terain ελαστικό (50-50) πρέπει να ξέρεις οτι κερδίζεις σε χώμα,λάσπη,πάγο,χιόνι αλλα χάνεις σημαντικά την άνεση σου σε μεγάλα ταξίδια ενώ οι μεγάλες ταχύτητες με τέτοια λάστιχα δεν είναι και οτι καλύτερο για την ασφάλεια σου. Α και απο θόρυβο θα θές ωτοασπίδες ή ένα δυνατό cd-player

Σε αυτή την κατηγορία το καλύτερο είναι το BFGοodrich TA/KO. Μόνο που είναι αρκετά άγριο. Άλλες καλές και πιό "πολιτισμένες" επιλογές είναι τα Bridgestone Dueler 694 και Yokohama Geolandar ΑΤ PlusII

Όλα τα παραπάνω υπάρχουν στις διαστάσεις των 16αριών του φριλάντερ.
Η Land Rover πάντως προτείνει λάστιχο All terain της τάξεως του Pirelli Scorpion και του Goodyear Wrangler. Λένε οτι με αυτά δουλέυουν καλύτερα τα ηλεκτρονικά συστήματα πρόσφυσης...
Kαλές αγορές!

Εγώ ενόψι χειμώνα μάλλον θα βάλω στα 15άρια μου 195/80/15 κάτι πιό άγριο απο τη δεύτερη κατηγορία μιας και την άσφαλτο την αποφεύγω γιατί όλο προβλήματα δημιουργεί και κάνει τα λάστιχα μας να βουήζουν.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gdod » 27 Σεπ 2006, 15:52

Καλώς σας βρήκα λοιπόν! disco & Freelander ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γεγονός είναι ότι τώρα τελευταία έχουν αυξηθεί οι θόρυβοι κύλισης και μάλλον οφείλεται στα παλιά ελαστικά. Είναι και τα εργοστασιακά...άστα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξαναφορέσω τα ίδια μια και κάνω συχνά ταξίδια και η ποιότητα κύλισης σε υψηλές ταχύτητες για τέτοιο αυτοκίνητο μου άρεσε. Δυστυχώς είναι το μόνο αυτοκίνητο που έχω οπότε κάπου θα συμβιβαστώ. Το κακό πάντως είναι ότι δε λέω ποτέ όχι σε εκτός δρόμου διαδρομές όπου το ζορίζω.

Παρεμπιπτόντως μου είπαν χθες από το συνεργείο (κλασσικό στέκι για καφέ τελευταία....) και μετά από 1,5 χρόνο (ουάου...) ότι υπάρχει οδηγία εδώ και 2 χρόνια για διαφορετικές πιέσεις ελαστικών από αυτές που αναφέρονται στο manual. Συγκεκριμένα το manual αναφέρει απλά 30 psi ενώ η εν λόγω οδηγία αναφέρει 26 psi για οδήγηση στην πόλη, 28psi σε ταξίδια και 30 psi μόνο σε πλήρες φορτίο. Ξέρετε κάτι γι΄αυτό? Πάντως εγώ έκανα τη δοκιμή και μάλιστα εξαφανίστηκε και ένας περίεργος υπόκωφος θόρυβος που τώρα τελευταία είχε αρχίσει να με εκνευρίζει όταν οδηγούσε με ανοιχτό παράθυρο...

Αυτά για την ώρα. Σύντομα θα επανέλθω με τις εμπειρίες μου από τη μέχρι τώρα συμβίωση με το Freelander....!
Άβαταρ μέλους
gdod
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:31
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Σεπ 2006, 18:44

Φίλος έβαλε Μπριτζεστον στο Freelander πέρσι.
....Μετά από 30.000 klm. ξαναέβαλε αυτά τα που φορούσε αρχικά τα Μισελεν.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 28 Σεπ 2006, 15:39

disco έγραψε:Φίλος έβαλε Μπριτζεστον στο Freelander πέρσι.
....Μετά από 30.000 klm. ξαναέβαλε αυτά τα που φορούσε αρχικά τα Μισελεν.

Bουήζανε πολύ;
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Σεπ 2006, 17:28

Μου έλεγε ακριβώς τα ίδια που ανέφερες και εσύ.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό rodi » 28 Σεπ 2006, 18:08

καλησπερα και καλο δρομο στις χειμωνιατικες εξορμησεις μας !
αλλαξα πριν απο 2 μερες τα παλια michelin μου με τα ιδια και ομολογω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους .
βεβαια ο χρονος οδηγησης εκτος δρομου ειναι ελαχιστος , ομως μετα απο δυο πανελληνια τουρ αρκετων χιλαδων χλμ . με την οικογενεια , εμεινα ικανοποιημενος .
ετυχε η αλλαγη των ελαστικων να γινει ταυτοχρονα με τα αμορτισερ ( φιλε freelander τα monroe τελικα οντως πολυ καλα !!! ) οποτε φανταζεστε ποσο στρωτα παει ο ιπποποταμος τωρα !!
p.s.
εχουν περασει 20.000 χλμ που εχω κοψει το αντιβαρο αλλα ως τωρα κανενα προβλημα η θορυβος ( φτου να μη το ματιασω ) .
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό firelord » 28 Σεπ 2006, 20:05

δηλαδη Βριτζεστονε 694 γιοκ? και εκτος?

εχουμε δυο σετ ζαντες?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 29 Σεπ 2006, 09:20

Φίλε rodi μπράβο, πολύ χαίρομαι που όλα είναι εντάξει!

Λόρδε, αργά ή γρήγορα, λίγο-πολύ σε όλους παρατηρείται γκρίνια απο τα λάστιχα στα χιλιόμετρα αυτά. Ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες και όταν σταματάς σιγά σιγά είναι απαράδεκτο το βουητό στην άσφαλτο!

Το καλύτερο είναι όντως 2 σετ ζάντες 1 μισελέν σινχρον για δρόμο και ένα άγριο με 15άρες για να υπάρχει και περισσότερο λάστιχο. Είναι όμως κουραστικό και ακριβό να τα αλλάζεις συνέχεια γιαυτό και εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει. Είμαι μεταξύ γκούντριτς ΤΑ/ΚΟ και μπριτζεστον 694.
Και τα 2 έχουν καλύτερη απόδοση στα άγρια αλλά χειρότερη στο δρόμο. Εμένα δε με πειράζει και τόσο...
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Σεπ 2006, 09:37

Γιώργο έχει το Αλεξ-Πακ ένα σαν αερόκλειδο με 12 volt (περίπου 40-45 εύρα)!!!! Χτυπάς ένα τέτοιο και ένα γρίλο για 2 τόνους από το Μακρο (περίπου 30-40 εύρα) και έγινες μάγκας και για τον δρόμο και εκτος. Σε 5-10 λεπτα κανεις Πιτ-Στοπ . Όλα καλά.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Σεπ 2006, 09:47

disco έγραψε:Γιώργο έχει το Αλεξ-Πακ ένα σαν αερόκλειδο με 12 volt (περίπου 40-45 εύρα)!!!! Χτυπάς ένα τέτοιο και ένα γρίλο για 2 τόνους από το Μακρο (περίπου 30-40 εύρα) και έγινες μάγκας και για τον δρόμο και εκτος. Σε 5-10 λεπτα κανεις Πιτ-Στοπ . Όλα καλά.

To εχεις δοκιμασει;
Γιατι κατα καιρους κυκλοφορησαν διαφορα τετοια που δουλευαν απο ελαχιστο εως καθολου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Σεπ 2006, 10:06

Προς το παρόν δουλεύει(έχει και δυο χρονια εγγύηση), καλού κακού το αρχικό λασκάρισμα και το τελικό σφίξιμο το κάνω με τον πολυτραγουδισμένο τρόπο, δηλαδή με το χέρι. Τώρα αν κάποιος θέλει κάτι πιο επαγγελματικό πάμε σε ακριβότερη λύση, κομπρεσέρ 200ltr. αερόκλειδο και λοιπά. Αυτά δεν χαλάνε ποτε και δουλεύουν πάντα καλά. Έχω και τέτοια λόγο επαγγέλματος.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Σεπ 2006, 10:18

αυτο δε με προβληματιζει, ουτως ή αλλεως στο Δισκο εχω δυο σετ ζαντες, μια πανω μια αποθηκευμενη στο μαστορι μου, μπαινω, αλλαζω, δινω 2 γιουρια στο παιδι και φευγω ωραιος

ωραιο συστημα και ετσι μπορω και επιλεγω πιο αγριλα σε mud (Kumho KL 71) χωρις να με ζαλιζει η καθημερινη κινηση με τα 694.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Σεπ 2006, 11:19

Έχω 4 ζάντες σιδερένιες επιπλέον, και πάω για ένα σετ λάστιχα για μαλακό έδαφος (για την χειμερινή περίοδο ) , πρόβλημα είναι ότι η περιοχή γενικά έχει φυτευτή μυτερή πετρα (που τις περισσότερες φορες δεν την βλέπεις όταν έχει λάσπη και χιόνι, πέρσι έσκισα ένα αλλα ήταν ασφάλτινο ) και δεν ξέρω τι τύπο επιλέξω. Να πάω σε κάτι φτηνό (αναγόμωση) και αν χαλάσω κανένα απλά το σκαντζάρω? Να βάλω 205 η 215? Τι λέτε? Την εμπειρία σας.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες