Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συμπλέκτης Disco...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Συμπλέκτης Disco...

Δημοσίευσηαπό panis » 03 Νοέμ 2006, 21:49

Παίδες για σας καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον Παντελή Γιαμαρέλλο για τα cd όπου μου έστειλε για το disco!!

Είμαι ένα καινούριο μέλος στο φόρουμ από Κύπρο. Πριν από περίπου 9 μίνες απόκτησα ένα Discovery tdi 300 του 1995 με 110000km. Το πρώτο πρόβλημα όπου δημιούργησε ήταν να τρυπήσει το δίχαλο (αν το λέω καλά) του συμπλέκτη. Για κακή μου τύχη ήμουν στην Θεσσαλονίκη και όχι στην Κύπρο όπου θα το διόρθωνα μόνος .
Πήγα σε ένα συνεργείο όπου και άλλαξα δίσκο, πλατό, ρουλεμάν και το τρύπιο δίχαλο, από τότε έχω δόνηση στο πεντάλ του συμπλέκτη, επίσης δεν έχει πολύ ομαλή ολίσθηση ο δίσκος κυρίως στο κατέβασμα τον ταχυτήτων . θα με ενδιέφερε η γνώμη σας σε αυτό και αν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Τα υπόλοιπα προβλήματα σε άλλη φάση .

Σας ευχαριστώ !! :)
Άβαταρ μέλους
panis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006, 10:20
Τοποθεσία: Kypros

Συμπλέκτης Disco...

Δημοσίευσηαπό disco » 04 Νοέμ 2006, 10:39

Aσε να πατήσει πρώτα καλά και βλέπεις.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Νοέμ 2006, 11:38

Φίλε panis ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Το πρόβλημα με το δίχαλο είναι παλιό και γνωστό.
Πρέπει κανονικά σε κάθε αλλαγή δίσκου να αλλάζεται και αυτό.
Το πιό καινούργιο μοντέλο αυτού του εξαρτήματος είναι πιό ενισχυμένο βέβαια από τα παλαιοτέρου σχεδιασμού (και διαφορετικής κατασκευής) αλλά και πάλι υπάρχει ευαισθησία.
Η λύση είναι να γίνεται ενίσχυση του σημείου τριβής από το πιστονάκι της δευτερευούσης αντλίας (της κάτω αντλίας συμπλέκτη στην μαστορική)

Οσον αφορά το θέμα των κραδασμών σου υπάρχει μία αρκετά μεγάλη πιθανότητα να έχεις ελαττωματικό βολάν ή τα ελατήρια στον συμπλέκτη να μην λειτουργούν σωστά.
Το συνεργείο που έκανες την αλλαγή ήταν εξουσιοδοτημένο?
Σε ρωτώ γιατί υπήρχε πρόβλημα με ελαττωματική παρτίδα δίσκων κάτι που ποτέ επισήμως δεν έγινε αποδεκτό καθώς η παρτίδα αυτή μοιράστηκε ανά τον κόσμο πριν γίνει γνωστό το πρόβλημα.

Αν έχεις κρατήσει τις αποδείξεις και έχεις όντως χρησιμοποιήσει το επίσημο εξουσιοδοτημένο δίκτυο και ανταλλακτικά τότε προτείνω να πας είτε στο ίδιο (αν είσαι ακόμη στο Ελλαδιστάν) είτε σε άλλο επίσημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και να ζητήσεις να εξετάσουν το θέμα κάτω από την εγγύηση που παρέχεται για 12 μήνες σε εργασία και ανταλλακτικά που τοποθετούνται από εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

Αν οι κραδασμοί υπάρχουν και όταν ξεκινά το αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά και στις βάσεις του κιβωτίου ταχυτήτων και του κινητήρα και στους σταυρούς στους κεντρικούς άξονες.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό panis » 05 Νοέμ 2006, 17:58

Φίλε pantg Όσον αφορά το θέμα των κραδασμών δεν νομίζω να φταίει το βολάν για τον λόγο ότι αν έφταιγε οι κραδασμοί θα υπήρχαν και προτού αλλάξω συμπλέκτη σώστά?

Δυστυχώς λόγο κόστους δεν πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αλλά σε κάποιο όπου μου πρότειναν κάποιοι γνωστοί , τώρα είμαι Κύπρο και είναι λίγο δύσκολο να ζητήσω τα ρέστα!!!

Ως αναφορά τις βάσης και τους σταυρούς δεν έχουν τζόγο

Φίλε disco πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα στο να πατήσει γιατί έχει αρκετό χρόνο όπου έγινε η τοποθέτηση.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει περίπτωση οι κραδασμοί να δημιουργούνται από τζόγο ο οποίος πιθανό να υπάρχει στον κεντρικό άξονα μετάδοσης τις κίνησης από το συμπλέκτη στο κιβώτιο ταχυτήτων?

Σας ευχαριστώ,!!!
Άβαταρ μέλους
panis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006, 10:20
Τοποθεσία: Kypros

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2006, 22:39

Panis γειά,

συγγνώμη, έγραψα βολάν ενώ ήθελα να πω πλατώ.

Υπάρχει κάποια πιθανότητα να σου έχει λερωθεί ο δίσκος (ή το πλατώ) από λάδια του κινητήρα ή από υγρό του συμπλέκτη?

Από τον κινητήρα συνήθως φεύγουν λάδια από την πίσω τσιμούχα του στροφάλου. Ισως να έχουν λερώσει τον δίσκο και να γλυστράει.
Υπόθεση κάνω.....

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 06 Νοέμ 2006, 10:35

panis έγραψε: Θα ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει περίπτωση οι κραδασμοί να δημιουργούνται από τζόγο ο οποίος πιθανό να υπάρχει στον κεντρικό άξονα μετάδοσης τις κίνησης από το συμπλέκτη στο κιβώτιο ταχυτήτων?
ΟΧΙ.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 06 Νοέμ 2006, 10:42

pantg έγραψε:Panis γειά,
Υπάρχει κάποια πιθανότητα να σου έχει λερωθεί ο δίσκος (ή το πλατώ) από λάδια του κινητήρα ή από υγρό του συμπλέκτη?
Από τον κινητήρα συνήθως φεύγουν λάδια από την πίσω τσιμούχα του στροφάλου. Ισως να έχουν λερώσει τον δίσκο και να γλυστράει.
Υπόθεση κάνω.....
Χαιρετώ
Αυτο ναι.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες

cron