Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΟΥΡΟΥΝing (αγαπημένο "άθλημα" κρεατοφάγων τις γιο

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ ή ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ

ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ
12
92%
ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ
1
8%
 
Σύνολο ψήφων : 13

ΓΟΥΡΟΥΝing (αγαπημένο "άθλημα" κρεατοφάγων τις γιο

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Δεκ 2006, 13:40

Γαλοπούλα????

Άνοστη (ακόμη και με τις σωστές της σάλτσες και γλυκοπατάτες) και κυρίως ξενόφερτο έθιμο)

Αυτό δεν είναι καλύτερη πρόταση?
Υπάρχει και σε μορφή γεμιστού λάχανου για τους χορτοφάγους φίλους.

Πάντως το συγκεκριμένο γεμισμένο με κιμά, μπέικον, κουκουνάρια, καρύδια, ξερά δαμάσκηνα και ξερά ροδάκινα, λίγο πράσσο, καρυ, πάπρικα, ξερό κρεμμύδι και σκόρδο έγραψε πέρσι.
Το φετινό ήδη ετοιμάζεται.

Περιμένω φωτογραφίες από τις "καλλιτεχνικές" ανησυχίες και των υπολοίπων συμφοριασμένων (φίλε dimitrios έγραψες με τον όρο αυτό !!!!! και ελπίζω να μου επιτρέπεις τον δανεισμό και την χρήση του)

Χαιρετώ και Χρόνια Πολλά σε όλους.
pantg
 

Re: ΓΟΥΡΟΥΝing (αγαπημένο "άθλημα" κρεατοφάγων τις

Δημοσίευσηαπό ollram » 24 Δεκ 2006, 16:55

pantg έγραψε:Το φετινό ήδη ετοιμάζεται


Παντελή,

Βλέπω δεν κρατιέσαι.... :lol:
Τι να πω και εγώ που έχω να φάω κρέας 40 μέρες.. :wink:
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Δεκ 2006, 17:57

Φίλε Χάρη,

παραφράζοντας το γνωστό Χατζηδάκειον άσμα "Καν'τε Υπομονή" θα σου προτείνω υπό τους ήχους του ρεφραίν του.

"ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗ
Γουρούνι θα φανεί, το φαγητό θα γίνει πιο γευστικό.

γοργά θα φαγωθεί και η νηστεία αμέσως θα ξεχαστεί."

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Δεκ 2006, 18:59

Αν και υπό φυσιολογικές συνθήκες, ψιλοπροσέχω την διατροφή μου και προτιμάω τα λευκά κρέατα (κοτόπουλο,γαλοπούλα,ψάρι), όταν έρθει η ώρα της κραιπάλης και ανάμεσα στις δύο αυτές επιλογές, προτιμάω σαφέστατα την παραδοσιακή λύση του γουρουνόπουλου!

Πρώτα, πρώτα, πέρα από το απωθητικό όνομα (turkey), απ' όσο ξέρω οι παππούδες μας δεν έσφαζαν γαλοπούλες τα Χριστούγεννα! Βέβαια αυτό δεν αναιρεί την διατροφική ποιότητα της γαλοπούλας ως τροφή...

Παντελή απ' ό,τι βλέπω, έχεις μια ποιότητα στην μαγειρική. Με αυτά που δεν μπορώ ν' αντισταθώ, τα γλυκά, πώς τα πας;;;
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Δεκ 2006, 19:57

Φίλε Θανάση,

Το γαλόπουλο είναι εισαγόμενη συνήθεια στην Ελλάδα και από ότι άκουσα εφέτος άρχισε να διαδίδεται στην χώρα μας από την Κρήτη πρώτα όπου και πρωτοεμφανίστηκε κατά τη διάρκεια της Ενετοκρατείας.

Το όνομά του όμως "turkey", δηλαδή "Τούρκος" (Τουρκία για την ακρίβεια) οφείλεται στο πλούσιο και φανταχτερό φτέρωμά του το οποίο θύμισε στους Πιονέρους (τους άγγλους που πήγαν πρώτοι στην περιοχή της Βορείου Αμερικής) τους φανταχτερά ντυμένους γείτονές μας.

Αντίστοιχα και εμείς πριν να υιοθετήσουμε την ονομασία γαλοπούλα χρησιμοποιούσαμε την λέξη "Ινδιάνος" καθώς το είδος πουλερικού αυτού ήρθε στην Ευρώπη από την Αμερική (μαζί με το καλαμπόκι, την ντομάτα την πατάτα και τα τζιπ) και έμοιαζε στην δική μας περίπτωση με τους στολισμένους με φτερά Ινδιάνους (αν και εκείνοι προτιμούσαν τα φτερά αετού και όχι του γαλόπουλου)

--------

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το φαγητό. Οντως το διασκεδάζω ιδιαίτερα να μαγειρεύω (ίσως σε μερικές περιπτώσεις περισσότερο και από το να τρώω αυτά που ετοίμασα καθώς οι μυρωδιές και οι γεύσεις "γεμίζουν" κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας)

Για τα γλυκά όμως η σύζυγος κατέχει τα πρωτεία (για τα αλμυρά το παλεύουμε ακόμη καθώς και εκείνη μαγειρεύει εκπληκτικά, απλώς ο υπογράφων το "ψάχνει" περισσότερο σε φαγητά που έχουν μπερδεμένες συνταγές ή περίεργο τρόπο προετοιμασίας, ή στα σπιτικά αλλαντικά, τυριά κλπ)

------------

Η σωστή διατροφή είναι κάπου και ένα πολυδιαφημισμένο ψέμα.
Εχει τύχει να διαβάσεις για την δίαιτα Atkins από ΣΩΣΤΕΣ πηγές (και όχι τα "ράδιο αρβύλα" που κυκλοφορούν)?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 25 Δεκ 2006, 12:08

[quote="pantg"] Οντως το διασκεδάζω ιδιαίτερα να μαγειρεύω (ίσως σε μερικές περιπτώσεις περισσότερο και από το να τρώω αυτά που ετοίμασα καθώς οι μυρωδιές και οι γεύσεις "γεμίζουν" κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας)

/quote]

Παντελή καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
μέχρι εδώ (Αθήνα) μύρισαν τα ..καλούδια σας....

Πάντα με υγεία, χαρά κι αγάπη για σένα κ οικογένεια
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 25 Δεκ 2006, 13:17

Σαν Κρητικός που είμαι (από Ρέθυμνο, η καταγωγη) θα έπρεπε να ψηφίσω γαλοπούλα, αλλά ψήφισα γουρουνόπουλο γιατί η φωτό του Παντελή "μύρισε" μέχρι εδώ, τη Βάρη, την είδε η έγγυος γυναίκα μου και..... καταλαβαίνετε!!
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Δεκ 2006, 16:48

Βασίλη συγγνώμη για το μπλέξιμο,

αντε τώρα να στήνεις ιστορία για το γουρουνάκι.

Αν και εδώ που τα λέμε το γουρουνάκι έχει άλλο χαβαλέ και εντελώς διαφορετική υπόσταση και παρουσία επάνω στο τραπέζι της Πρωτοχρονιάς.

Μην ξεχάσετε τα δαμάσκηνα και τα ξερά βερύκοκα μέσα στην γέμιση, καθώς και μαζί με τις πατάτες/γλυκοπατάτες.

Αυτές προτείνω να ετοιμαστούν ξεχωριστά επίσης στο φούρνο και με μπόλικο ζωμό κρέατος και σκορδάκι.

Βλέπεις ο ζωμός του χοιρινού έχει σχετικά βαριά μυρωδιά και καλό είναι να μην ψήνεις πατάτες μαζί του.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 25 Δεκ 2006, 17:33

Γεια σου Παντελή Γιαμαμαλάκη!!!!
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Δεκ 2006, 22:10

σαν γουρουνας που ειμαι να μπω και εγω στο ''κλιμα'' και να ψηφισω για ενα καλο γουρουνακι στο φουρνο !!

κσλη χρονια σε ολους σας με ευτυχια και χαρα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Δεκ 2006, 08:03

Φίλε alexandros χρόνια πολλά,

μην ξεχάσεις να βγάλεις τα μπουζί από την γουρούνα γιατί μπορεί να σπάσουμε καν'α δόντι όταν θα ροκανίζουμε το μοτέρ.

(αυτό είναι αστειάκι, λέμε τώρα <κάνει και κρύο έξω.....>)

Χαιρετώ και πάλι χρόνια πολλά
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 26 Δεκ 2006, 11:30

Όντως το όνομα της γαλοπούλας ήταν "Ινδιάνος" για εμάς...Τώρα σε τι ακριβώς θυμίζουν τους..."πλουμιστούς" (; ) μας γείτονες...

Για την δίαιτα Atkins δεν έχω διαβάσει, γιατί απλά δεν ασχολούμαι με τις δίαιτες. Απλά πιστεύω στο...ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ. Δε τρώω λιπαρά και κυρίως σαβούρα (γύρους κτλ κτλ) γεγονός το οποίο σε συνδυασμό με συστηματική εκγύμναση φέρνει το αποτέλεσμα που θέλω, να βρίσκομαι γενικά σε καλή (φυσική) κατάσταση. Φυσικά δεν καταπιέζω τον εαυτό μου γιατί αυτό είναι απλά...μιζέρια.

Τέλοσπάντων, η συζήτηση είναι αντιεορταστική!

Χρόνια Πολλά σε όλους. Και...καλά ψησίματα!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Δεκ 2006, 10:16

Κ Α Π Ρ Ο Σ.

Όχι στα ξενόφερτα.

Όχι στα γεώμηλα του Καποδίστρια.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Δεκ 2006, 11:03

Γειά σου Νίκο,

το αγριογούρουνο (κάπρος) είναι επίσης πολύ νόστιμο αλλά γίνεται λίγο σκληρό ψητό και μερικές φορές μυρίζει και λιγάκι (εκτός και αν είναι μικρό και θηλυκό)

Για ψητό φούρνου ή στη σούβλα προσωπικά προτιμώ το κανονικό γουρουνάκι.

Το αγριογούρουνο είναι ΤΕΛΕΙΟ μαγειρευτό, ιδίως αν μαριναριστεί σωστά με κρασί, λίγο ξύδι, κρεμμύδια (μικρά κοκκάρια), σκόρδα, δαφνόφυλλα, λίγο δενδρολίβανο και τα απαραίτητα μυρωδικά (πάπρικα, κάρυ, λίγο κύμινο και μαύρο άσπαστο ή πολύ χοντρά τριμμένο πιπέρι)

Προτείνω σε όσους θέλουν να το κάνουν κοκκινιστό θα δοκιμάσουν μιά φορά να το κοκκινήσουν ΟΧΙ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΑ αλλά με γλυκιά πάπρικα.

Ετσι άλλωστε γίνεται και το αυθεντικό γκούλασς.

'Η φτιαγμένο με άσπρη σάλτσα και συνοδεία ΠΟΛΛΑ κάστανα.

(θυμόμαστε πάντα τον βασικό κανόνα του μαγειρέματος του κυνηγιού, το κυνήγι ταιριάζει απόλυτα με συνοδεία αυτό που προτιμάει να τρώει. Και τα κάστανα είναι από τις μεγάλες αγάπες τόσο των χοίρων όσο και των κάπρων)

Χαιρετώ και Χρόνια Πολλά
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Δεκ 2006, 13:03

Eγω δυστυχως δεν εχω δικαιωμα ψηφου ,εφαγα 2,8 κιλα λιθρινια για Χριστουγεννα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες