Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βοηθεια για disco

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

βοηθεια για disco

Δημοσίευσηαπό captaspiros » 02 Οκτ 2008, 00:53

καλημερα σε ολους.

πανω στη στιγμη που αποφασισα να αγορασω ενα disco ανακαλυψα αυτη τη μεγαλη παρεα που γνωριζει τα discovery.

εδω και δυο μερες διαβαζω οσα περισσοτερα ποστ μπορω σχετικα με τα disco. θα ηθελα τη βοηθεια και τη γνωμη σας σχετικα με το 4λιτρο disco του '01. εχω δει αρκετα και τεινω να καταλειξω σε ενα με 26Κ ευρω και καπου στα 110.000χλμ. εχω βρει και πολυ πιο φθηνα αλλα εχουν την ταλαιπωρια ζωγραφισμενη σε ολο το αμαξωμα τους και δεν σας κρυβω οτι απορω πως αυτοι οι ιδιοκτητες που τα εχουν σαν ερειπια παραπονιουντε για την αξιοπιστια τους αφου τα εχουν παραμελησει τοσο? το αμαξι απο εξωτερικη και εσωτερικη εμφανιση ειναι αριστο. μενει μονο ο μηχανολογικος ελεγχος που ειναι και το δυσκολοτερο σημειο.

προκειται να δωσω αμαξι ανταλλαγη (κανονικο ΙΧ) που θελω να ξεφορτωθω γιατι εχει παρει δρομο και φευγει κοψοχρονια.

αυτο που θελω απο το αυτοκινητο ειναι μακρινα ταξιδια κυριως σε ασφαλτο και οπου χρειαστει off-road διαδρομες. επισης οι εσωτερικοι χωροι ειναι μεσα στα κριτηρια μου. λογω της φυσεως εργασιας μου το αυτοκινητο δεν θα χρησιμοποιειτε ολο το χρονο και θα μενει σε γκαραζ. υπαρχει και δευτερο αυτοκινητο μικρο για μετακινησεις οποτε δεν με απασχολει η καταναλωση αλλα ουτε και τα υψηλα ασφαλιστρα αφου οταν λειπω απλα διακοπτω την ασφαλεια.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με την αξιοπιστοια του αυτοκινητου με δεδομενου οτι με την αγορα θα γινει ενα σωστο αρχικο σερβις και στη συνεχεια θα τηρω ευλαβικα το προγραμμα συντηρησης.

τελος αν καποιος εχει να προτεινει καποιον καλο μηχανικο (να μου πει με mail) για να το παω για ελεγχο. εχω κοντα μου επισημο σερβις της λαντ ροβερ αλλα με τις αντιπροσωπιες γενικως εχω ασχημες εμπειριες.

αυτα προς το παρων και πιστευω μεχρι τελη επομενης εβδομαδος να γινω μελος της ωραιας παρεας.
Τελευταία επεξεργασία από captaspiros και 02 Οκτ 2008, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
captaspiros
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Οκτ 2008, 00:25

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Οκτ 2008, 06:53

Αγαπητέ νέε συνάδελφε captaspiros καλόταξιδο το Disco 2 σου και καλώς μας ήλθες.

Σου στέλνω π.μ. με πρόταση για καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Τώρα όσον αφορά την αξιοπιστία το D2 μέχρι στιγμής έχει δώσει καλύτερα δείγματα γραφής από το D1.

το βασικό θέμα είναι η σωστή συντήρηση και η υπεύθυνη χρήση με σεβασμό σε ορισμένα πράγματα που καλό είναι να γνωρίζεις.

Να θυμάσαι πάντα πριν αφήσεις το αυτοκίνητο ακίνητο για καιρό να το πλένεις, να το γρασσάρεις και να το κερώνεις καλά. Αυτό όχι μόνο για την σκουριά στο αμάξωμα αλλά και για την προστασία των μηχανικών και ηλεκτρικών/νικών.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό B.T » 02 Οκτ 2008, 12:03

Τα συνεργεία θέλουν προσοχή ειδικά της land... που σε βλέπουν σαν εφοπλιστή.

Υπάρχουν εξερέσεις και πολύ καλές μάλιστα. (Θελει ψαξιμο ) ανάλογα βέβαια τι ζητάς και εσύ;

Το αμάξι είναι πάρα πολύ καλό αρκεί να το βρείς σε καλή κατάσταση με τα λιγότερα δυνατόν μαζέματα.

Εύχομαι να έρθεις και εσύ στην παρέα μας.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες