Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Δημοσίευσηαπό sirros » 04 Νοέμ 2008, 15:57

καλησπερα
υπαρχει καποιο καταστημα στην Ελλαδα που να εχει καποια αξεσουαρ για τα LR ετοιμοπαραδοτα , που μπορω να τα δω και να τα αγορασω επι τοπου κ οχι με παραγγελια.
?????????????????????????????????
πχ προστατευτικα για τα εμπρος και πισω φαναρια η μια μπιλια για το λεβιε ταχητητων κτλ.
δεν ειναι κατι μεγαλης αξιας αλλα δεν μπορουμε να βρουμε τιποτα στο Ελλαντα ????
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Νοέμ 2008, 22:51

Κωστή γειά,

λογική και απολύτως σωστή η απορεία σου.

Πιστεύω ότι ο Βαγγέλης ο Τσούκας όπως και ο Γιάννης ο Αθανασίου ίσως να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Ομως να σου θυμίσω ότι από την μιά πλευρά υπάρχουν οι λογικές φωνές που λένε "γιατί να το πληρώσω ακριβότερα εδώ στην Ελλάδα" και από την άλλη οι άλλες λογικές φωνές που λένε "αφού δεσμεύω κεφάλαιο για αποθήκες, μαγαζί, βιτρίνα και κεφάλαιο για αγορά των ειδών σε παρακαταθήκη επιβάλεται να έχω και αυξημένο ποσοστό κέρδους, άρα και ακριβότερες τιμές από ότι στο εξωτερικό"

Νομίζω δεν μπορεί να δοθεί καλύτερη απάντηση από αυτή.

Οποιος θέλει ετοιμοπαράδοτο θα πρέπει να δεχθεί ότι πρέπει να το πληρώνει και ακριβότερα.

Από την άλλη πλευρά όμως κάνε την υπομονή που είχαμε πει και λίγους μήνες πιο πριν (μέσα στο καλοκαίρι)

Να σε ρωτήσω κάτι και απάντησέ μου τίμια.

Θα προτιμούσες να αγοράσεις ένα ζευγάρι ημιαξόνια στην τιμή που αναγράφεται ως προτεινόμενη τιμή λιανικής στο ιντερνετ στο site του κατασκευαστή στην Αγγλία και να πληρώσεις Χ ποσό για έξοδα αποστολής στην πόρτα σου (από την Αγγλία), τον αγγλικό ΦΠΑ (17.5%) και τα όποια τυχόντα συμπληρωματικά έξοδα για την αγορά (έμβασμα τραπέζης, κερατιάτικα πιστωτικής ή προμήθεια paypal) και να το έχεις σε δέκα ημέρες (αν είναι ετοιμοπαράδοτο στην Αγγλία) ή να το πληρώσεις κατά 15 με 20% ακριβότερα εδώ στην Ελλάδα και να το πάρεις την ίδια ημέρα????
Αν υπολογίσεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ τα έξοδα που δυστυχώς δημιουργεί το "ετοιμοπαράδοτο" θα δεις ότι το 15 με 20% παραπάνω που πληρώνεις είναι κάτι που δεν μπορεί να αποφύγει ο οποιοσδήποτε εισαγωγέας.

Κατα σύμπτωση αυτή ακριβώς την συζήτηση είχα σήμερα και με άλλους φίλους και όλοι τελικά προτιμούν το πρώτο (όπως νομίζω ότι θα πεις και εσύ.....και εγώ......και οι περισσότεροι)

Συγκεκριμένα όμως με το θέμα που έθιξες θα πρέπει να ληφθεί ιδιαίτερα σοβαρά και ο παράγοντας του βάθους των διαθεσίμων ιδίων προϊόντων όσον αφορά τον λόγο ποιότητας/τιμής.
Και πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερη προσοχή γιατί στην αγορά πλέον (τόσο του εξωτερικού όσο και σαν αποτέλεσμα και την ελληνική) κυκλοφορούν ανταλλακτικά που δεν είναι απλώς imitation αλλά είναι καραμπινάτες μαϊμούδες πολύ χαμηλών προδιαγραφών και αντοχής ενώ δείχνουν ίδια (ή με κοσμετικές μόνο διαφορές) από τα γνήσια ή τα OEM. (ΟΕΜ ισον από το εργοστάσιο που προμηθεύει και τον κατασκευαστή του οχήματος)
Υπάρχουν όμως και τα ανοικτής αγοράς που πολλές φορές είναι σαφώς καλύτερα και μπορεί και αρκετά φθηνότερα από τα γνήσια.
Εκεί είναι που ο τελικός αγοραστής πρέπει να γνωρίζει και πολλές φορές οι μάστορες και τα συνεργεία κάνουν "πατάτες" είτε από άγνοια της πραγματικότητας (αν δεν έχουν πραγματική γνώση του αντικειμένου με το οποίο καταπιάνονται και ας διαφημίζουν "εξειδίκευση" και "καρύδια") είτε γνωρίζοντας το θέμα αλλά απλώς κάνοντας τα στραβά μάτια εμπρός στο γρήγορο κέρδος αλλά εισπράτοντας τελικά και την άσχημη αντίδραση του πελάτη όταν τα ανταλλακτικά χαλάνε αμέσως ή με πολύ δυσάρεστες συνέπειες για τους πελάτες τους.

Το θέμα είναι εξαιρετικά σοβαρό και πιστεύω ότι στο Καλλίδρομο θα είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα συζητήσεως για όσους θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το τί γίνεται με τα Landies και όχι να κόψουν "κοσμική" κίνηση.

Χαιρετώ και περιμένω να τα πούμε επάνω (κάτι μου λέει ότι θα είσαι σίγουρα εκεί???)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 08:18

Παντελη και ο εγγλεζος πληρωνει μαγαζι αποθηκες προσωπικο και πολλες φορες μεταφορικα οταν το προιον δεν ειναι εγγλεζικο,οι τιμες ομως καμια σχεση με τις ελληνικες.
Π.Χ οι σουστες για το χρεπι της ροκυ μαουνταιν που ειναι καναδεζικες στην Αγγλια 250 ευρω,εδω στον υποτιθεμενο εισαγωγεα 800,ο νοων νοητω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2008, 10:08

Bαγγέλη ξεχνάς δύο πράγματα.

Το κόστος του μαγαζιού κλπ στην Αγγλία το πληρώνεις στον Εγγλέζο.

Το κόστος του μαγαζιού κλπ στην Ελλάδα είναι συμπληρωματικό και λογικό είναι να επιβαρύνει συμπληρωματικά την τιμή στην Ελλάδα.


Οσον αφορά το πολύ σωστό παράδειγμα που αναφέρεις για τις σούστες η εξήγηση έχει να κάνει με τα συμπληρωματικά μεταφορικά (μικρό ποσοστό), τους δασμούς (γιατί οι εισαγωγές από Καναδά έχουν δασμούς στην Ελλάδα ενώ δεν έχουν στην Αγγλία και ο έλληνας εισαγωγέας τις φέρνει, κακώς, από τον Καναδά, αλλά και πάλι δεν αυξάνουν τόσο την τιμή) και τέλος το εμπορικό κέρδος του εισαγωγέα (το οποίο θα μπορούσε να είναι μικρότερο ίσως, χωρίς να ξέρω με τι ποσοστό τις δουλεύει).

Νομίζω όμως ότι το καθεστώς διανομής των προϊόντων της RM έχει αλλάξει και πλέον υπάρχει εισαγωγέας μόνο για Αγγλία και εισαγωγέας γενικός για όλη την υπόλοιπη Ευρώπη από τον οποίο και μάλλον θα πρέπει να αγοράζει πλέον και ο έλληνας αντιπρόσωπος. ΙΣΩΣ η διαφορά στην τιμή να αυξάνεται λοιπόν περισσότερο καθώς και ο γενικός εισαγωγέας (στην Ολλανδία) δεν θα τα εισάγει για την ψυχή της μαμάς του.....

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 10:24

Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι οι εδω εμποροι παραγγελνουν απο εκει που παραγγελνουμε και εμεις ,βαζουν ναυλα,ΦΠΑ,και ενα τεραστιο κερδος σου λενε και μια βδομαδα παραδωση (τοσο κανει απο Αγγλια οδικως) και Ο.Κ.
Εγω πριν απο 2 βδομαδες περιπου παρελαβα το πανω μερος των πορτων του χρεπιου ,ανοιγουν μπρος-πισω απο τον αντιπροσωπο της RM Αγγλιας.
Δεν ειχε σε στοκ σουστες,τις περιμενε.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2008, 12:31

Βαγγέλη ουδείς διαφωνεί μαζί σου.

Το περίεργο πάντως ειναι που ο Εγγλέζος πούλησε απευθείας σε εσένα στην Ελλάδα. Κανονικά θα έπρεπε να σε στείλει στον Ολλανδό και μετά ο Ολλανδός στον Ελληνα αντιπρόσωπο του.

Πάντως αφού τις πήρες φθηνότερα και πιό γρήγορα τί παραπονιέσαι? Γκρινιάρη παλιόγερε !!!! (χιχιχιχιχιχι, σε πειράζω)

Θα τα έχεις τα τελλάρα των παραθύρων στο Καλλίδρομο? Ειμαι περίεργος να τα δω από κοντά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 12:38

Εινα επανω απο την πρωτη μερα.Ενα τεταρτο δουλεια ειναι.
Πιστευω οτι και οι εγγλεζοι με την αναδουλεια που εχουν μαλλον παρακαμπτουν το πρωτοκολλο.
Ειναι απιθανα ανοιγεις το μπροστινο και δεν παθαινεις ψυξη στο αυτι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Νοέμ 2008, 13:19

vagelis έγραψε:....
Πιστευω οτι και οι εγγλεζοι με την αναδουλεια που εχουν μαλλον παρακαμπτουν το πρωτοκολλο.....


Δεν υπάρχει αποκλειστικότητα στην EU. Ο καθένας μπορεί να αγοράσει – πουλήσει από όπου θέλει και σε όποιον θέλει.

Αν παραγγείλεις κάτι πχ στην Αγγλία και ο εκεί σου πει δε σου πουλάω, πάρε το από την Ολλανδία και εσύ έχεις όρεξη να τον στείλεις την έβαψε....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2008, 13:27

Βαγγέλη οι γλύστρες στα παράθυρα είναι καλές?

αν κρίνω από το πόσο βόλευαν τα στρατιωτικού τύπου παράθυρα στις εμπρός πόρτες (που επίσης ανοίγουν και τα δύο, εμπρός και πίσω) τότε σίγουρα είναι καλύτερο από το χαζό σύστημα του να ανοίγει μόνο το πίσω παράθυρο.

Σπύρο το θέμα της ελεύθερης αγοράς κανείς δεν το αμφισβητεί. Από εκεί και πέρα όμως διατηρείται το δικαίωμα κάθε εταιρείας (του Καναδού εν προκειμένω) να ορίζει ποιοί τον αντιπροσωπεύουν σε κάθε ξεχωριστή χώρα. Θεωρητικά ο Εγγλέζος θα πρέπει να δεσμεύεται από την σύμβασή του έτσι ώστε να μην πουλάει σε χώρες που έχουν ήδη άλλο διανομέα/αντιπρόσωπο/εκπρόσωπο.
Αυτό έχει να κάνει με συμβατική υποχρέωσή του και όχι με κοινοτική οδηγία σχετική με το εμπόριο.

Πάντως το θέμα είναι οτι ο Βαγγέλης μπόρεσε και τις πήρε φθηνά και γρήγορα και αυτό νομίζω είναι που μας ενδιαφέρει όλους.
Η καλύτερη δυνατή ποιότητα με το χαμηλότερο κόστος, την πιό άμεση παράδοση και την καλύτερη υποστήριξη.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 14:33

Ολα ειναι πολυ καλα,θα τα δεις στην συναντηση.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Νοέμ 2008, 15:15

Spam On

pantg έγραψε:...

Σπύρο το θέμα της ελεύθερης αγοράς κανείς δεν το αμφισβητεί. Από εκεί και πέρα όμως διατηρείται το δικαίωμα κάθε εταιρείας (του Καναδού εν προκειμένω) να ορίζει ποιοί τον αντιπροσωπεύουν σε κάθε ξεχωριστή χώρα. Θεωρητικά ο Εγγλέζος θα πρέπει να δεσμεύεται από την σύμβασή του έτσι ώστε να μην πουλάει σε χώρες που έχουν ήδη άλλο διανομέα/αντιπρόσωπο/εκπρόσωπο.
Αυτό έχει να κάνει με συμβατική υποχρέωσή του και όχι με κοινοτική οδηγία σχετική με το εμπόριο....


Δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί την πώληση, μπορεί απλώς να προτείνει να το πάρει από αλλού.

Επίσης κάθε ιδιωτικό εμπορικό συμφωνητικό που δεν ακολουθεί τους νόμους είναι παράνομο και άκυρο.

Λεω τα παραπάνω, διότι πριν από λίγα μόλις χρόνια, όταν ήθελαν να αγοράσω κάτι ανταλλακτικά βελτίωσης για το mini μου, πήρα τηλ. στην Αγγλία (δεν θέλω να πω που) και με παρέπεμψαν σε εδώ εισαγωγέα.

Προσωπικά δεν ήθελα να πάρω από εδώ και όταν τους είπα ότι θέλω να μου τα στείλουν εκείνοι μου είπαν ότι αυτό δε γίνεται.

Είχα όρεξη και το έψαξα, μέσω της γραμματείας προστασίας του καταναλωτή.

Όχι απλώς παρέλαβα τα ανταλλακτικά, αλλά τελικά μαζί με τα μεταφορικά ήταν πολύ φθηνότερα από το να τα πάρω εδώ.


Spam Off
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 15:26

Αν κρινω απ'την τιμη που μου ειπε για τις σουστες ο εδω αντιπροσωπος φαντασου τι θα πληρωνα για το πανω μισο της πορτας,οσο για τα μεταφορικα οδικως ειναι πολυ φτηνα ,για τις σουστες που ειναι και πανβαρες ειναι μολις 30λιρες με interlink.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2008, 16:22

Σπύρο φυσικά όμως και μπορεί ο κάθε έμπορος ή κατασκευαστής μπορεί να αρνηθεί την πώληση.

Το θέμα είναι πως όντως σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει το να το φέρεις από το εξωτερικό.

Ιδίως αν η εταιρεία που πουλάει το αγαθό συνεργάζεται και με κάποια μεταφορική ή courier που έχει λογικές τιμές για την αποστολή του αγαθού στην χώρα μας.

Βαγγέλη η τιμή των 30 λιρών που γράφεις είναι εξαιρετικά καλή. Αφορά την μία σούστα μόνο ή όλο το σετ?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Νοέμ 2008, 16:37

Η τιμη ειναι για ολο το σετ.
Μπες στην σελιδα της interlink και δες λεπτομερειες αν σ'ενδιαφερει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Νοέμ 2008, 18:12

Βαγγέλη 30 λίρες μόνο για όλο αυτόν τον όγκο και το βάρος είναι όχι απλώς φθηνά είναι σχεδόν χάρισμα.

Καμμία σχέση με την Parcelforce που κάνει και 10+ μέρες για να τα φέρει.

Χαιρετώ
pantg
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες