Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερώτηση για DISKO

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Ερώτηση για DISKO

Δημοσίευσηαπό B.T » 08 Νοέμ 2008, 11:08

Σε ενα diskovery 96 model που έχω κάθε 2 μήνες περίπου προσθέτω στο παγούρι του συστήματος ψύξης του σχεδόν 0,5 L .
Είναι φυσιολογικό;
Διαροή σίγουρα δεν έχω ( πρόσφατα καθάρισα ψυγείο και έλενξα όλο το σύστημα ).
Ελενξα τα μπουζί μου ( κρύος ο κινητήρας και σε μη λειτουργεία για 14 ώρες ). Δεν υπήρχε δείγμα σε αυτά από νερό η χρωματική καφέ ένδειξη σε κάποιο από αυτά ότι περνάει νερό στην καύση.
Υδρατμοί κατά την εκίνηση το πρωί στην απόλιξη της εξάτμισης με την δική μου πείρα θεωρώ ότι είναι στην φυσιολογική ποσότητα τους.
Τάπα στο παγούρι καινούρια.
Υπάρχει περίπτωση να εξατμίζεται;
Σας ευχαριστώ.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Ερώτηση για DISKO

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Νοέμ 2008, 12:43

Κάπου χάνεις νερό. Μπορεί να έχεις μικρό πόρο και να φεύγει πολύ σιγά. Ρίξε και μια ματία στην τάπα λαδίου να δεις αν έχει καφε - γρί ίχνη τότε μπαίνει στα λάδια. (Εξαιρετικά σπάνιο για το 2λιτρο)
Δοκίμασε να βάλεις λίγη "φώκια". (Σκόνη που βουλώνει μικρούς πόρους στα ψυγεία, θα βρεις στα βενζινάδικα) και δες πάλι...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Shaka » 08 Νοέμ 2008, 14:15

Έλεγξε -όσο μπορείς βέβαια, πίσω από το ταμπλώ το ψυγείο του καλοριφέρ, για υγρασία σε μοκέτες, π.χ., γιατί αν δεν έχει διαρροή στο χώρο του κινητήρα, κατά 90% εκεί είναι το πρόβλημα. Στα πρώτης γενιάς Disco σαν το ex-Σπύρου και το δικό μου κάνει μία αποξηραμένη λιμνούλα από αντιψυκτικό κάτω από το κασεττόφωνο. Στο δικό σου, που έχει το κασεττόφωνο ψηλά, πιθανά να μπορείς να το εντοπίσεις κάπου πίσω από τον αναπτήρα.
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 08 Νοέμ 2008, 14:57

Eγω πιστευω οτι σε δυο μηνες και αν το αυτοκινητο δουλευει σε ψηλες θερμοκρασιες (πολη) ειναι φυσιολογικο να συμπληρωνεις μισο λιτρο νερο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό MUDDY_DISCO » 08 Νοέμ 2008, 18:16

και μενα ψυγειο καλοριγερ μου κανει κοιτα κατω απο τις μοκετες για υγρασεια
Άβαταρ μέλους
MUDDY_DISCO
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 22:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Νοέμ 2008, 19:03

Bαγγέλη και Β.Τ. η εξήγηση των απωλειών λόγω εξάτμισης του ψυκτικού υγρού είναι εξαιρετικά πιθανή ιδίως αν η βαλβίδα στην τάπα λειτουργεί κανονικά (άρα αφήνει ατμούς να διαφεύγουν όταν αυξάνεται η θερμοκρασία/πίεση μέσα στο τεπόζιτο συστολής-διαστολής)

Το ποσό που συμπληρώνεις μέσα στους δύο μήνες είναι απολύτως λογικό και αναμενόμενο.

Συνήθως όταν υπάρχει διαρροή από το καλοριφέρ και όταν χρησιμοποιείς στο σύστημα ψύξεως υγρό τύπου παραφλού στην σωστή αναλογία το αυτοκίνητό σου μυρίζει με την χαρακτηριστική γλυκιά μυρωδιά του ψυκτικού υγρού. Ομως ακόμη και αν χρησιμοποιείς περισσότερο νερό (απιονισμένο φυσικά αν βάζεις μπλε/πράσινο ψυκτικό υγρό) θολώνει τα τζάμια του όταν μένει κλειστό για καιρό, ιδίως το καλοκαίρι ή όταν κάνει ζέστη το βράδυ.

Ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο της στάθμης κάθε 20.000 χλμ οπότε μέσα στο διάστημα των δύο μηνών με φυσιολογική χρήση το μισό λίτρο ακούγεται σωστό για συμπλήρωμα.

Καλού κακού κάνε όμως και τον έλεγχο κάτω από τις μοκέτες και στα σημεία που σου ανέφεραν οι Γιώργηδες και ο Σπύρος.
Στο κάτω κάτω της γραφής σιγουρεύεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από εκεί.

Ρίξε επίσης και μία ματιά στα μικρά κολλάρα που πάνε το ψυκτικό υγρό/νερό από τον κινητήρα στο καλοριφέρ.
Ειπες ήδη ότι κάνατε έλεγχο αλλά πολλές φορές κοιτάμε τα χοντρά κολλάρα και μας ξεφεύγουν αυτά τα μικρά που έχουν και την τάση να σαπίζουν πιό εύκολα.
Δες επίσης και τον ρυθμιστή ροής καθώς και αυτός μερικές φορές έχει διαρροή.

Απλός και εύκολος τρόπος για να εντοπίσεις από πού προέρχονται διαρροές είναι να βάλεις ένα χαρτί κάτω από το μοτέρ και την επομένη ημέρα να δεις πού έχει στάξει το ο'τιδήποτε (σου θυμίζω ότι Landy που δεν στάζει είναι Landy άδειο.....)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Νοέμ 2008, 19:23

Να σημειώσω και το ιδιαίτερως ευχάριστο γεγονός της ΑΜΕΣΗΣ και πολλαπλής παροχής βοήθειας στην ερώτηση του φίλου Β.Τ.
Τελικά οι Discoverάδες αποδεικνύουμε το πόσο αγαπάμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
Μπράβο βρε συνάδελφοι!!!!! Αυτό είναι εξαιρετικό και λόγος για να χαιρόμαστε.

O γερόλυκος όμως (Βαγγέλη συγγνώμη για το "...λυκος") μας ξεκίνησε από το απλούστερο.

Να θυμηθούμε κάτι που όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα landies πρέπει να μην ξεχνάμε. Πρώτα εξετάζουμε την πιό απλή και εμφανή πιθανότητα και μετά πηγαίνουμε στα πολύπλοκα και μπερδεμένα ή δύσκολα. Τις πιό πολλές φορές οι λύσεις είναι εμπρός στα μάτια μας και εμείς ψάχνουμε στα περίεργα. Και αυτό δεν είναι αδικαιολόγητο με την εύκολη πρόσβαση που υπάρχει τώρα σε πληθώρα αναφορών και περιστατικών.
Συνήθως αυτό που διαβάζει κανείς όμως είναι η δύσκολη και περίεργη βλάβη και όχι το προφανές της απλής πρόληψης, τακτικής συντήρησης και εύκολης επισκευής/βελτίωσης.

-------------------------

αλήθεια ο συνάδελφος "λαντροβεροεραστής" πού είναι για να μας χαρίσει πάλι την εποικοδομητική, αντικειμενική, ουσιαστικής σημασίας και μακράς διάρκειας προσφορά γνώσης και εμπειρίας του επί των θεμάτων των Landies??????

Μήπως καθυστέρησε σε καν'α ποτάμι ή τον μάγκωσε κανένα γρανάζι?
--------------------------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό nofear » 08 Νοέμ 2008, 21:21

σκεπτεται αν παθει ζημια να γραψει για να βρει μια λυση η να παει στο συνεργειο και να του βλαλουν το κουστουμι χερεις να ξερει το γιατι και τος εγινε αυτο??????? Καλα να ειναι και ας μην απαντα δεν πειραζει αν στεναχωριομαστε.
face your fears live your dreams

Ελληνικος Συλλογος LAND ROVER
www.-
Άβαταρ μέλους
nofear
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 16 Δεκ 2006, 22:52
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό B.T » 10 Νοέμ 2008, 11:34

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες και εύστοχες απαντήσεις σας.
Μετά από εκτεταμένους ελένχους το Σαββατοκύριακο, αποφάνθηκα ότι έχω μία απόλεια ψυκτικού λόγο εξάτμισης του.
Βέβαια ο προληπτικός έλενχος συνεχίζεται για να έχω ήσυχο το κεφαλι μου
Αυτή είναι και η ομορφιά στα land η συμετοχή και αφύπνηση σου μην σου αρωστήσουν λες και είναι ζωντανά ( μήπως είναι; )
ΚΑΙ πάλι ευχαριστώ.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 10 Νοέμ 2008, 14:24

B.T έγραψε:Αυτή είναι και η ομορφιά στα land η συμετοχή και αφύπνηση σου μην σου αρωστήσουν λες και είναι ζωντανά ( μήπως είναι; )


Σωστός !!!

Πολύ καλό. Εγώ πάντος αυτή την αίσθηση έχω και όταν βλέπω κάποιο Landy ξεχασμένο και παρατημένο σε κάποιο χωράφι μόνο και έρημο κάτι με πιάνει...


Βέβαια, και όταν βλέπω κάποιο καινούριο, πάλι κάτι με πιάνει!!!


- Γιατρέ μου, είμαι σοβαρά??
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Νοέμ 2008, 16:54

Μιχάλη δεν είναι τίποτε,

δύο βαλιουμ, ένα χαμομηλάκι ανά οκτάωρο, δυό τρεις μήνες υπνοθεραπεία και θα σου περάσει (χιχιχιχιχιχι)

-------------

Να σηκώσουν παρακαλώ το χέρι όσοι μιλάνε στα Disco τους ή μάλλον καλύτερα στα Landies τους (να μην είμαστε ρατσιστές....)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 17 Νοέμ 2008, 16:03

Δέν πιάνει Παντελή.. Το έκανα και δέν είδα αποτέλεσμα..
Το μόνο που μένει είναι να λουστώ με Ultrex και θα δώ.

Ασε που του μιλάω κ' όλας...!!!

Νομίζω όμως οτι κ'αυτό μου μιλάει.. Και μάλιστα Ελληνικά !!!! . :!: :!: :!:
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Νοέμ 2008, 18:01

Mike_on_mpi έγραψε:Δέν πιάνει Παντελή.. Το έκανα και δέν είδα αποτέλεσμα..
Το μόνο που μένει είναι να λουστώ με Ultrex και θα δώ.

Ασε που του μιλάω κ' όλας...!!!

Νομίζω όμως οτι κ'αυτό μου μιλάει.. Και μάλιστα Ελληνικά !!!! . :!: :!: :!:

Αν σου μιλαει ελληνικα ειναι μαιμου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Νοέμ 2008, 19:20

Mπα.....

Τόσα χρόνια στην Ελλάδα τα έχουν μάθει πλέον τα ελληνικά καλύτερα και από τους Ελληνες (άντε βρες σημερινό Ελληνα κάτω των 25 ετών να μιλάει σωστά ελληνικά φίλε Βαγγέλη...... Σπάνιο πράγμα δυστυχώς στις ημέρες μας και δυστυχώς δεν φταίνε τα παιδιά για αυτό)

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες