Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέα αντιπροσωπία LR: Πόσο διαφορετική;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Νέα αντιπροσωπία LR: Πόσο διαφορετική;

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 15 Νοέμ 2008, 23:20

Ήθελα να ρωτήσω τα μέλη αν έχουν κάποια ιδέα για την νέα αντιπροσωπεία. Τα άσχημα που εγώ έχω μέχρι στιγμής εντοπίσει είναι:
Στη Γλυφάδα -τουλάχιστον- το service χρεώνει 75 ευρώ την ώρα (+ΦΠΑ?) Μου φαινονται κομματάκι υπερβολικά.
Οι τιμές των ανταλακτικών έχουν κυριολεκτικά εκτοξευτεί. Είναι πλέον 4-πλάσιες της Αγγλίας

Η παλιά νοοτροπία ("σκίστε τους") έχει αλλάξει;
Σου παρέχουν πλέον τις εργοστασιακές οδηγίες συντήρησης ή συνεχίζουν να τις κρύβουν και σου "αλλάζουν" τα πάντα κάθε 20.000 Km?
H 5-ετής εγγύηση του Freelander 2 είναι πραγματικά 5-ετής ή 3-τής και 2 τα "μηχανολογικά";
Η αύξηση της εγγύησης συνοδεύεται απο αύξηση του κόστους του service "για να βγούν τα σπασμένα";

ΥΓ. Γνωρίζει κανείς ιδιοκτήτη Freelander 1 που να αγόρασε το freelander 2 ?
Μερσώ
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Νοέμ 2008, 15:17

Στέλιο καλό μεσημέρι,

Για τα θέματα της αντιπροσωπείας και του κόστους της ώρας εργασίας δεν μπορώ να σου πω.

Αν είχες ζήσει την εμπειρία του ιδιοκτήτη Land Rover από τις αρχές της δεκαετίας του 1990 θα είχες δει πάντως ουσιαστικές διαφορές όσον αφορά το επίπεδο υποστήριξης της διοίκησης προς τους πελάτες. Εκεί υπάρχουν ουσιαστικές και θετικότατες αλλαγές προς το καλύτερο.

το θέμα των συνεργείων είναι κάτι που και τότε είχε σοβαρό πρόβλημα για άλλους λόγους όμως. Πολλοί από αυτούς έχουν αλλάξει.

Πάμε όμως στο τί συμβαίνει τώρα, στο 2008.
Αυτό που ξέρω είναι ότι για να συντηρηθεί ένα οργανωμένο συνεργείο, να εκπαιδεύονται οι τεχνικοί, να αγοράζονται τα ειδικά εργαλεία και τα διαγνωστικά, να υπάρχει το στοκ των ελαχίστων απαιτουμένων ανταλλακτικών σε άμεση διαθεσιμότητα, να πληρώνονται οι μισθοί και τα ασφαλιστικά ταμεία, η εφορία και οι δόσεις των δανείων για την αγορά εξοπλισμού και εγκαταστάσεων ή τα νοίκια το ποσό των 75 Ευρώ δεν είναι παράλογο. ΔΥΣΤΥΧΩΣ !!!! (γιατί μην ξεχνάμε ότι τα 75 Ευρώ είναι ΣΟΒΑΡΟ ποσό)

Ομως εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα γενικότερα υπάρχει πλέον ένας φαύλος κύκλος.

---------------

Οσον αφορά το θέμα των υπερβολικά υψηλών τιμών στα ανταλλακτικά από την αντιπροσωπεία και εκεί υπάρχουν λόγοι που οδηγούν στις υψηλές αυτές τιμές. Τα έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά.

-------------------

Οσο για την πολύ εύστοχη ερώτησή σου για το αν έχει βρεθεί ιδιοκτήτης Freelander να αγοράσει μετά FREELANDER 2 θα σου πω την προσωπική μου άποψη για αυτό.
Οποιος το έχει κάνει χαρά στο κουράγιο του(δεν ξέρω κάποιον και όσοι φίλοι μέλη του Συλλόγου έχουν πάρει LR2 ΔΕΝ είχαν Freelander πριν).

Θα πρέπει ή να είναι εξαιρετικά πορωμένος Land Roverάς ή να έχει τύχη τρομερή και να έχει ένα από τα Freelander που δεν του έβγαλαν σοβαρές ζημιές (πού ξέρεις, μπορεί να υπάρχουν και τέτοιοι ιδιοκτήτες)

Νομίζω ότι το τμήμα marketing της μαμάς εταιρείας θα πρέπει να είχε μεθύσει από τις πολλές μπύρες όταν πήραν την απόφαση να ονομάσουν το αυτοκίνητο που κυκλοφορεί τώρα με το όνομα του προηγουμένου μοντέλου.
Το να κληρονομήσεις ένα τέτοιο ιστορικό βλαβών, κακών εντυπώσεων, αρνητικών σχολίων ιδιοκτητών κλπ σε ένα εντελώς νέο, σαφώς καλύτερο και κυρίως διαφορετικής κατηγορίας αγοραστών (από πλευράς τιμής) αυτοκίνητο είναι έως και αυτοκαταστροφικό.
Τί τους τάϊσαν ή πότισαν όταν το αποφάσισαν δεν ξέρω........

Πάντως το LR2 είναι αστέρι !!!!!

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό energy » 17 Δεκ 2008, 15:28

Ποσο ευκολα συγκρινετε το FR2 με προηγούμενα μοντελα
οταν το μονο κοινο τους στοιχειο ειναι μονο η μαρκα;
Αυτα κανετε κ εμεινα ενας απο τους λιγοστους κατοχους του FR2 :D
Άβαταρ μέλους
energy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 11:14

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 18 Δεκ 2008, 00:59

Φίλτατε δεν μας διαφωτίζετε ωστόσο...Πότε το πήρατε, πόσα χλμ έχετε κάνει, πού το συντηρείτε, με πόσα ευρά το service, τί σας αλλάζουν στο service, σας έχουν δώσει τις εργοστασιακές οδηγίες συντήρησης ή αλλάζουν ότι νομίζουν κάθε φορά?
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες