Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αποριες για discovery II

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αποριες για discovery II

Δημοσίευσηαπό M.L. » 12 Μαρ 2009, 13:07

Αγαπητοι φιλοι και ομοιοπαθεις land roverανθρωποι ειμαι νεος στο site και αυτη ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω να επικοινωνησω με ομοιδεατες και οπαδους των land rover
Ειμαι κατοχος ενος 90 μοντ. 1987 3500cc. εδω και 11 χρονια το οποιο χρησιμοποιω καθημερινα και καποια στιγμη αποφασισα να αγορασω ενα αυτοκινητο περισσοτερο προσανατολισμενο στην οδηγηση στον δρομο χωρις ομως να θυσιασω την εκτος δρομου ικανοτητα.
Βασικα ψαχνω για ενα πολιτισμενο τετρακινητο για τις καθημερινες μου μετακινησεις και ελαφρες εκτος δρομου εξορμησεις.
Το μοντελο που πραγματικα θαυμαζω ειναι το discovery ΙΙ. Μην εχωντας την δυνατοτητα να το αγορασω καινουργιο προσπαθω να βρω ενα μεταχειρισμενο και η ιδανικη περιπτωση θα ηταν ενα μοντ. 2003-2004.
Ερχομαστε λοιπον στις αποριες, παιζει εισαγωγη του απο εξωτερικο? γιατι οι πληροφοριες που λαμβανω ειναι συγκεχυμενες [euro 3, 4] αν οχι μπορει με αλλαγη κινητηρα στο εξωτερικο[γερμανια - αγγλια]να αναβαθμιστει η κοινοτικη οδηγεια? τι ποσο να περιμενω να πληρωσω σε δασμους?
Δεν με απασχολουν το ειδος καυσιμου και τα κυβικα[μπορω να δικαιολογησω 4λιτρο και πετρελαιο, επαρχια - Λουτρακι] και μπορω να διαθεσω γυρω στις 20.000e.
Eπισης αντιφατικες ειναι οι πληροφοριες σχετικα με την αξιοπιστια του μοντελου.
Παρακαλω λοιπον οποιος γνωριζει και εχει την διαθεση να απαντησει [η' πουλαει ενα] ας το κανει.
Άβαταρ μέλους
M.L.
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009, 14:28
Τοποθεσία: LOUTRAKI KORINTHIAS

Αποριες για discovery II

Δημοσίευσηαπό fatman » 12 Μαρ 2009, 13:46

Για εισαγωγη δεν βλεπω να γινεται ή τουλαχιστον να συμφερει.
Αφου εισαι ηδη Land Roverακιας,τα μηχανικα (βοηθητικο-σαζμαν) ειναι τα ιδια (αναβαθμισμενα βεβαια),τα εξτρα συστηματα οπως αεραναρτηση,υδραυλικες αντιστρεπρικες,μπορει καποια στιγμη να σε προβληματισουν?, τα υπολοιπα συστηματα traction control,abs και λειτουργιες αμαξωματος, ελεγχονται απο 2 κεντρικες ηλ/κες μοναδες,με ενα διαγνωστικο και πανω απο ολα με ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΗ διαγνωση,ολα λυνονται, και βρισκεις τα παντα σε μετ/να σε πολυ καλες τιμες.
Σαν οχημα,ενω μοιαζει με Disco I,στην πραξη δεν εχει καμια σχεση,μπορω να πω οτι αγγιζει (στην αισθηση), Range Rover.
Στα λεφτα που ψαχνεις,βρισκεις V8 (ελληνικο) ανετα - και πολλα μπορω να πω - και το παζαρευεις,για Td5 χλωμο το βλεπω,πρεπει να σου κατσει καμια τρελλη ευκαιρια.
Αυτα,οτι αλλο θελεις ρωτα.
ΥΓ
Ειχα Disco I,τωρα εχω Disco II Td5.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Αποριες για discovery II

Δημοσίευσηαπό fatman » 12 Μαρ 2009, 13:54

Απο οσο ξερω ο KT4X4 και ο Vagelis εχουν Disco II σε αυτο το φορουμ.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Αποριες για discovery II

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Μαρ 2009, 14:11

Εγω το εχω 3,5 χρονια και δεν εχω προβληματα,οτι εχω αλαξει μπορει να θεωρηθει αναλωσιμο,σε οφ ροουντ καταστασεις ειναι πολυ καλο παρ'ολο το βαρος του.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό KT4X4 » 13 Μαρ 2009, 10:28

Για εισαγωγή ξέχασε το. Είναι Euro 3 και ο φόρος από 1/1/2008 είναι πάρα πολύ μεγάλος. Βρίσκεις αυτοκίνητα εδώ σε πολύ καλές τιμές, κυρίως V8, τα TD5 είναι πιο σπάνια. Προσωπικά πιστεύω ότι αν δεν σε ενοχλεί η αυξημένη κατανάλωση προτίμησε το V8 και αυτόματο. Επίσης προσπάθησε να βρεις αυτοκίνητο με τις ενεργές υδραυλικές αντιστρεπτικές (ACE) και την αερανάρτηση (SLS). Η διαφορά στο δρόμο είναι μεγάλη. Είχα στο παρελθόν Disco II με συμβατικές αναρτήσεις και τώρα έχω με τις ενεργές. Με σωστή συστήρηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας.
Ανταλλακτικά φέρνεις εύκολα από Αγγλία στο 1/2 έως 1/5 των τιμών της αντιπροσωπείας. Επίσης βρίσκεις άπειρα αξεσουάρ και ανταλλακτικά στο E-bay. Αξίζει το κόπο. Από τα καλύτερα Land Rover και μάλλον με την καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης. Σε σχέση με το 90 που έχεις στο ταξίδι θα νομίζεις ότι οδηγείς Mercedes S-500 και στο βουνό εκτός αν κυνηγάς αγριοκάτσικα στις πλαγιές, θα πας παντού με άνεση και ατσαλάκωτος.
KT4X4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 09 Μάιος 2003, 11:32
Τοποθεσία: Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό grvit » 18 Ιούλ 2009, 12:09

Επειδη πλεον ψαχνω προς ολες τις κατευθύνσεις (ψαχνω να βρω το λιγοτερο προβληματικό πλέον - το εχω παρει αποφαση πως μη προβληματικο δεν υπαρχει - ) ,ισχύει πως το D II TD5 στις χρονιές 2002 και 2003 δεν ειχε κλείδωμα κεντρικου διαφορικού ,οτι τα 2000 και 2001 χρειαζονται μια μικρομετατροπη για να μπορουν να το κλειδώσουν (υπαρχει αλλα καποιος ξεχασε να κανει μια συνδεση) και οτι το μονο που κλειδωνει απο τη μαμα ειναι το 2004 ?
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Ιούλ 2009, 20:05

Τι θα γινει ρε Αποστολη,παντου θα σε κυνηγαω?
Ετσι ειναι αν και η Land Rover μας μπερδευει λιγο με τις χρονιες,το δικο μου transfer case αρχιζε με 61D οπως αναφερεται εδω http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/part_17.html και αλλαξα το front output housing,εβαλα και ενα επιλογεα απο disco I και ολα μελι-γαλα!
Αναλυτικες οδηγιες για τον οριτζιναλ επιλογεα εδω http://www.discovery2.co.uk/diff_lock.html
Αλλα τι τα θες,θα λυπασαι να το γρατσουνισεις μετα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό grvit » 19 Ιούλ 2009, 20:45

Ε αφου ψαχνομαι παντου.....αμα ψαχνω ,ψαχνω καλα,ασε ,γιατι οποταν παρελειψα κατι να το ψαξω/σκεφτω,το πληρωσα και σχεδον παντα ηταν κ@λ@λεπτομερεια.........

Οσο για το αν θα το λυπαμαι,σιγουρα αλλα αν ειμουν μονο εγω,παει στο καλο.Την παντόφλα :wink: που την πας.....
(τι ,θα το χωσεις ,τετοιο αμαξι,εισαι τρελος,θα μπαινω μεσα με τις λασπες,μπλα,μπλα,μπλα......και αλλα τετοια ωραια....)
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιούλ 2009, 20:51

grvit έγραψε:............

Οσο για το αν θα το λυπαμαι,σιγουρα αλλα αν ειμουν μονο εγω,παει στο καλο.Την παντόφλα :wink: που την πας.....
(τι ,θα το χωσεις ,τετοιο αμαξι,εισαι τρελος,θα μπαινω μεσα με τις λασπες,μπλα,μπλα,μπλα......και αλλα τετοια ωραια....)


Αν είναι να αρχίζεις τέτοια.... πάρε ένα Forester να μην έχει γκρίνιες (αφου δε θα το πηγαίνεις και πουθενά) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό grvit » 19 Ιούλ 2009, 21:24

Οχι βρε Σπυρο,δεν εχει προβλημα η γυναικα μου με τις λασπες και το χαος.
Εχει αγκυρωσει εργατη με βροχη με τη λασπη που βεντουζαρει στη γαλοτζα και στην βγαζει τελικα και την ψαχνεις βραδιατικα με το φακο....Εχει κανει μασκα προσώπου απο φυσικο χώμα απο ανοιχτο παραθυρο οταν το εμπρός δεξί λαστιχο αγωνιουσε να βρει προσφυση μεσα στη λασπη..... :twisted:
Γυναικεια περιεργεια....αποφασισε να δει ποσο βαθεια εχει χωθει ο τροχος στη λασπη..... :twisted: :twisted:
Δεν εχει προβλημα με τετοια,τη βρισκει,απλα δεν αντεχει να βλεπει ενα λουσατο αυτοκινητο και ακριβο (που στοιχίζει οσο 3-4 ταξιδια,50 κρεμες,10 συνολακια,και ενα σωρο γυναικεια μπλιμπλικια κ.τ.λ) να γδερνεται,χτυπιεται,σπαει και να γινεται χάλια.......Αυτο τη χαλαει πολυ.

Ηδη οταν ειδε φωτο απο D II φουλ εξτρα και ειπα ετσι οτι θα το ψιλοχωνω ,αστραψε και βροντηξε......... Συνεταιρος ειναι ,τι να του πω :lol:
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες