Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

PICK UP vs SW - S

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό fordharison » 28 Σεπ 2009, 23:10

Παιδιά καλησπέρα.
Σκέφτομαι την αγορά ενός 90 2.4 PUMA SW - S και από ότι βλέπω (landrover.gr) κοστίζει 35.000,00. Αυτό που βλέπω είναι ότι το 90 2.4 PUMA PICK UP επαγγ/κό κοστίζει 26.400,00 και αναρωτιέμαι ποιες ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα δύο μοντέλα. Μήπως τελικά να πάρω το PICK UP και να το μετατρέψω σε SW. Γίνεται κάτι τέτοιο.? Υπάρχουν οροφές που να προσαρμόζονται στο PICK UP και να το μετατρέπουν σε SW? ή μήπως οι διαφορές δεν περιορίζονται στα στην οροφή?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
fordharison
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 23:01

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 29 Σεπ 2009, 06:54

Απ'όσο ξέρω δεν είναι τόσο απλό. Το SW έχει και καθίσματα τα οποία όμως μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν.
Το πιο σημαντικό ειναι ότι το pickup είναι επαγγελματικό και η τοποθέτηση σκληρής οροφής σε ανοιχτό pickup χρειάζεται άδεια η οποία στοιχίζει πολύ.
Είχαμε ενα mazda Β2600 αγροτικό και βάλαμε σκληρή κουκούλα στην καρότσα για να βάζουμε τα πράγματα χωρίς να ξέρουμε για την εξτρά άδεια. Μετά από κανα χρόνο χρήσης με σταματάει Ζητάς στο φανάρι (πιτσιρικάς εγώ) και με γράφει για την άδεια η οποία αποδείχτηκε τότε (1997) ότι στοίχιζε ένα εκατομμύριο δρχ περίπου, διότι λέγαν ότι τάχα μου δήθεν άλλαζε ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου! Ναι ρε μ@@@@κες από φορτηγό το κάναμε λιμουζίνα με 7 θέσεις! Είχα πάει και δικαστήριο μετά από 5 χρόνια αλλά αθωώθηκα, και όλα αυτά για μια κουκούλα!

Ψάξε το λοιπόν πολύ!
Pickup= επαγγελματικο, SW= επιβατικό
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό fordharison » 29 Σεπ 2009, 08:46

Φίλε σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό περί άδειας για την σκληρή οροφή δεν το ήξερα και θα το ψάξω. Επίσης θα παρακαλούσα όποιος από εδώ μέσα γνωρίζει να μας ενημερώσει και εμάς.
'Εστω όμως ότι ξεπερνάμε το θέμα της άδειας και ότι τα καθίσματα πίσω δεν μας ενδιαφέρουν και πολύ, γνωρίζει κάποιος εάν η σκληρή οροφή πωλείται ξεχωριστά ως αξεσουάρ. Επίσης στο PICK UP η καμπίνα είναι κλειστή από πίσω. Υπάρχει δυνατότητα να αφαιρεθεί αυτό το τμήμα της καμπίνας ώστε αυτό που θα προκύψει να είναι μια ενιαία καμπίνα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
fordharison
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 23:01

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Σεπ 2009, 08:53

Μπορεί να γίνει (πέρα από το νομικό της υπόθεσης) αλλά αν πάρεις γνήσια - καινούργια ανταλλακτικά θα σου στοιχίσει περισσότερο. Μπορείς να πάρεις κομπλέ κουβούκλιο μεταχείρω αλλά και πάλι η όλη μανούρα δε σε συμφέρει.

Δες τιμές από Γερμανία μεταχειρισμένων TD4 (και μόνο), μαζί με τον εκτελωνισμό θα σου έρθει πιο φθηνά.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό fordharison » 29 Σεπ 2009, 11:45

Για ολόκληρο κουβούκλιο δε το βλέπω, το θέμα είναι εάν υπάρχει σκληρή οροφή που να προσαρμόζετε στον υπάρχον κουβούκλιο του PICK UP. Στο επίσημο site (landrover.gr) δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τόσο μεταχειρισμένη όσο και καινούργια? Πόσο περίπου θα κοστίσει?
Άβαταρ μέλους
fordharison
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 23:01

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Σεπ 2009, 21:09

Για να "ταιριάξει" το κουβούκλιο πρέπει να πάρεςι ανοικτό μοντέλο. ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό fordharison » 29 Σεπ 2009, 21:51

Τι ακριβώς εννοείς ανοικτό? Το PICK UP δεν είναι ανοικτό ούτως ή άλλως?
Εγώ όταν λέω Defender 90 PICK UP εννοώ αυτό εδώ
http://www.rooftent.co.uk/webpages/library/IMG_9302.jpg
που έχει ανοικτή καρότσα και κλειστή καμπίνα.
Έχω δει βέβαια και αυτό εδώ
http://i0.photos.scar.gr/324/324274_1_b.jpg
αλλά μέχρι σήμερα νόμιζα ότι είναι το ίδιο με το πρώτο απλά του έχουν αφαιρέσει το πίσω μέρος από την καμπίνα. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Πουλιέται επισήμως χωρίς το πίσω μέρος της καμπίνας και θεωρείται διαφορετική έκδοση?
Άβαταρ μέλους
fordharison
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 23:01

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Σεπ 2009, 22:36

Γενικά στα Land (Defender) μπορείς ακόμα να κάνεις ότι γουστάρεις στην καρότσα.

Όμως ... θα είσαι παράνομος και θα μπλέξεις με την εγκατάσταση.... Πάρε καινούργιο SW ή μεταχείρω TD4 από Γερμανία. ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

PICK UP vs SW - S

Δημοσίευσηαπό fordharison » 01 Οκτ 2009, 12:00

Εάν καταλήξω σε μεταχειρισμένο απο Γερμανία όπως λες. Τί επιπλέον έξοδα εμπλέκονται και τι ποσό συνολικά είναι αυτά τα έξοδα?
Άβαταρ μέλους
fordharison
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 23:01


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron