Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ford ranger, defender 110 ή 130?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ford ranger, defender 110 ή 130?

Δημοσίευσηαπό plasmatopios » 10 Νοέμ 2009, 01:46

Καλημερα κι απο μενα.

Λοιπον, το προβλημα δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται γιατι θελω συγκεκριμενα πραγματα.

Πρωτον, το ranger ειναι στην κατοχη μου εδω και μια πενταετια και τωρα αρχισα τις ψιλοεπεμβασεις. Μη φανταστειτε, 32αρια και 3-4 ποντους ψηλωμα για να χωρεσουν, αμορτισερ KYB δυστυχως στην ιδια διασταση με αποτελεσμα να μην εχω κατι παραπανω σε διαδρομες.

Τωρα, το αυτοκινητο πλεον θα μετατραπει σε εκδρομικο κατα κυριο λογο. Επειδη αυτο που μου αρεσει ειναι να ξεκιναω και οπου βρεθω να μπορω να μεινω και την επομενη να συνεχιζω, σκεφτομαι μια ιδιοκατασκευη στην καροτσα τυπου κουτιου, λιγο ψιλοτερα απο την οροφη το οποιο θα ανοιγει και θα γινεται διπλο κρεβατι επανω, διπλο κατω για τα παιδια (δυο), τραπεζι και αποθηκευτικοι χωροι. Η κατασκευη λεω να γινει απο κοντρα πλακε θαλλασης και να κρατησω το βαρος και το κεντρο βαρους οσο πιο χαμηλα γινεται, για ευνοητους λογους.
Οταν φτασω στο σημειο αυτο καθε ιδεα-συμβουλη-βοηθεια δεκτη, καθοτι θα το φτιαξω προσωπικα.

Μεχρι να φτασω ομως εκει πρεπει να αποφασισω για τη βαση, δηλ. το αυτοκινητο.
Λοιπον, το ενα το εχω (διπλοκαμπινο) και ειναι αξιοπιστο, πολιτισμενο ησυχο, ζεστο κλπ. Τα αλλα δυο τα ονειρευομαι καθε βραδυ οταν κοιμαμαι!!!
Αρα η σκοτωνω το πρωτο και παω σε ενα LR η μενω με το ranger και προσπαθω να το βελτιωσω ωστε αν πλησιαζει τα LR σε δυνατοτητες.

Και εδω πιανετε δουλεια εσεις

Θελω διαδρομες αναρτησης μεγαλες. Στο ranger μπροστα εχω ψαλιδια αρα λιγα περιθωρια, 15 ποντους δεν ξερω αν μπορω. Πισω εχω σουστες με 20-25 ποντους διαδρομη. Ποσο μπορω να φτασω και πως; Απο την αλλη, αν παω στο 110 θα το παρω παλιο, ανοικτο, αγροτικο, θα το κλεισω νομιμα και θα διαμορφωσω το εσωτερικο. Θα ειναι κορυφαιο off, αφου θα γινει ανακατασκευη οπως θελω, αλλα θα ειμαι περιορισμενα μεσα. Το μεγαλο θεμα εδω ειναι ποσο μπορει να κοστισει κατι τετοιο .Το 130 θα ακολουθησει την τυχη του ranger. Θα ειναι ποιο μεγαλο αλλα με περισσοτερες δυνατοτητες απο το ranger και δοκιμασμενες λυσεις. Το προβλημα εδω ειναι πως πρεπει να παω για μεταχειρισμενο απο εξω (καινουργιο δε το συζητω), τιμη, τελωνιο κλπ.


Περιμενω λοιπον τα φωτα σας . Τι μπορω να κανω? Που μπορω να φτασω, με τι κοστος και ποιες ικανοτητες off και on?

ΥΓ. ολα θα γινουν σε βαθος χρονου αλλα καποιες αποφασεις πρεπει να παρθουν τωρα για να μην πηγαινουν τα λεφτα πεταμενα

Καλως σας βρηκα.
Άβαταρ μέλους
plasmatopios
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Οκτ 2009, 03:13

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες