Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DEFENDER 110

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

DEFENDER 110

Δημοσίευσηαπό baggelis1987 » 08 Φεβ 2010, 18:10

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 40000ε ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΑΞΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΑΖΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΚΑΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΔΡΟΜΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΖΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΘΑΜΠΩΜΑ ΤΩΝ ΤΖΑΜΙΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ 60 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ 2009!ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ....
baggelis1987
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Φεβ 2010, 16:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό paliadim » 09 Φεβ 2010, 09:51

baggelis αφου εχθες αποφασισες οτι θα παρεις το LC τι αναρωτιεσαι για το defender.\?
Συγκρινεται η γυναικα με τη φιλεναδα?
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 09 Φεβ 2010, 10:21

Γιατί, δεν κατάλαβα, δεν ξέρεις κανέναν που να έχει παντρευτεί την φιλενάδα του ?

Όλες δηλ οι σύζυγοι που γνωρίζεις εσύ, είναι για σπίτι ? :P :P :P
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό paliadim » 09 Φεβ 2010, 12:21

Παρα μα παρα πολλούς. Η συντριπτική πλειοψηφία παντρεύεται τη φιλενάδα τους και το 50% περίπου μετα απο 7 χρονια ξαναβρίσκει μια νεα φιλεναδα. Απο αυτούς ενα ικανο ποσοστό χωρίζει την πρωτη και παντρευεται την πρωτη.
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό paliadim » 09 Φεβ 2010, 12:24

paliadim έγραψε:Παρα μα παρα πολλούς. Η συντριπτική πλειοψηφία παντρεύεται τη φιλενάδα τους και το 50% περίπου μετα απο 7 χρονια ξαναβρίσκει μια νεα φιλεναδα. Απο αυτούς ενα ικανο ποσοστό χωρίζει την πρωτη και παντρευεται την δευτερη.
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 09 Φεβ 2010, 13:14

Αυτό λέω και εγώ, άρα μπορεί να συνεχίσει να ρωτάει και να παντρευτεί και το defender άφοβα, άμα θέλει...

Εξάλλου το μεγαλύτερο ποσοστό ανδρών που παντρεύονται defender δεν χωρίζουν (και αν χωρίσουν, ποτέ δεν το ξεχνάνε), κάτι λέει αυτό...

Σε θέματα καρδιάς, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: DEFENDER 110

Δημοσίευσηαπό alp » 09 Φεβ 2010, 13:35

baggelis1987 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 40000ε ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΑΞΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΑΖΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΚΑΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΔΡΟΜΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΖΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΘΑΜΠΩΜΑ ΤΩΝ ΤΖΑΜΙΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ 60 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ 2009!ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ....




Διότι αγαπητέ Βαγγέλη, αν αγοράσεις Land Cruiser, σε πεντε χρονια θα εχεις ΠΑΛΙΟ αμαξι, αν αγορασεις 110, θα εχεις κλασσικο αμαξι..

αν ολοι σκεφτοντουσαν με τη λογικη, τοτε δε θα υπηρχαν ferrari,lamborghini,mini κλπ, θα αγοραζαν ολοι lexus και kia ceed.
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό baggelis1987 » 10 Φεβ 2010, 00:54

φιλε paliadium...
το αποφασισα διοτι θελω ενα αυτοκινητο να κινουμαι και εντος και εκτος!τι να το κανω το defender στο βουνο που σπερνει,αν το να φτασω στο βουνο θα ειναι λες και ανεβαινω τον γολγοθα?γιατι το να φτασεισ στο βουνο ειναι ενα θεμα για εμας τους αθηναιους!τωρα οσο για τισ φιλεναδες εχω να πω πως το μεγαλυτερο ποσοστο ανδρων στον κοσμο αφου παντρευτει και δει την γλυκα(πικρα στην ουσια) μετα απο λιγο χωριζει με την προφαση οτι παει να βρει κατι καλυτερο αλλα στην ουσια προσπαθει να ξεφυγει απο το παλιο!
φιλε alp....
ναι αλλα αυτο δεν ειναι καποιο ειδοσ συμβιβσμου?π.χ θα σου αρεσε να παρεις ενα πανακριβο σπιτι στην Εκαλη κ να μην εχει ζεστο νερο?πιστευω πως οχι!εκει ομως δεν θα κανεις συμβιβασμο γιατι να κανεις στο defender?πιστευω και δεν ξερω ποιοσ απο δω εσας ειναι κατοχος defender αλλα θα ηθελα να μου πει αν το εχει για πρωτο αυτοκινητο η αν εχει και αλλο αμαξι και απλα το εχει μονο για τον ελευθερο χρονο του και τιποτα αλλο!
φιλε ekarpod....
απλα μπηκα στην διαδικασια να μπω στην ψυχη και στο μυαλο ενος υποψηφιου αγοραστη defender η ενος κατοχου και να προσπαθησω να καταλαβω το γιατι αφου δεν ειναι ενα αυτοκινητο για ολες τις χρησεις(τουλαχιστον ευχρηστα)το επιλεγουν οι κατοχοι του!
φιλοι....
δεν εχω κατι με το defender(πραμα)απλα διευρυνω τις γνωσεις μου!!!!
baggelis1987
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Φεβ 2010, 16:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Φεβ 2010, 08:08

Φιλε μην προσπαθεις,δεν προκειται ποτε να καταλαβεις τον τροπο σκεψης ενος ιδιοκτητη ντιφεντερ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Φεβ 2010, 11:55

Κοίτα.... η αλήθεια είναι ότι μπάζει. Ότι τα τζάμια θολώνουν. Ότι οι καθαριστήρες είναι από τι δεκαετία του 60. Ότι όλοι το φθονούν. Ότι τα μικρά από 4-5 χρονών ξέρουν ότι είναι land rover. Ότι όπως βγαίνει από το εργοστάσιο θα σε πάει εκεί που "άλλα" δε φτάνουν βελτιωμένα. Ότι στο βουνό είναι μαγικό χαλί. Ότι η θέση οδήγησης είναι η καλύτερη του κόσμου. Ότι το μοτέρ του γουργουρίζει όπως πρέπει. Ότι επιπλέει στις λάσπες. Ότι θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Ότι θα σου κάνει όλα τα χατήρια και για πολύ καιρό. Ότι για τα προηγούμενα δυο, οι άλλοι θα σε μισούν. Ότι η σχέση που αναπτύσεις μαζί του είναι μια σχέση πάθους που σε έχει συνεχώς 110% στην κ@#λ@. Ότι θα σε ταξιδέψει μέχρι τη άκρη του κόσμου. Ότι μαζί του δεν κάνεις συμβιβασμούς. Συμβιβασμούς θα κάνεις με όλα τα άλλα στη ζωή σου.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό paliadim » 10 Φεβ 2010, 13:02

Αγαπητε baggelis ετσι ειναι τα πραγματα. Για να εχεις ενα defender σαν πρωτο η και μοναδικο αυτοκινητο το κανεις συνειδειτά. Για αυτο έγραψα για διαφορές γυναικας και φιλεναδας. Επειδη και εγω ηθελα ενα αυτοκινητο για ολες τις χρησεις αγορασα το pathfinder αλλα θελω για φιλεναδα ενα defender.
Εαν δεν ειχα βασανισθει απο ενα freelander ( το οποιο το εχω ακομα αλλα σαν δευτερο γιατι και αυτο εχει την ομορφια του) θα επαιρνα το defender για να παω στο βουνο. Το πως θα φτασεις ομως μεχρι το βουνο ειναι μεγαλο ζητημα. Απλα το παιρνεις αποφαση. Διαβασα αλλου οτι ειχες ενα wrangler. Αρα εχει την εμπειρια.
Τελικα ολα ειναι ζητητμα προτεραιοτητων (και χρηματων φυσικα) γαιτι ολα στη συσκευασια του ενος δεν υπαρχει. Οποτε συμβιβαζομαστε ειτε για τις ανεσεις μας, ειτε για την τσεπη μας, ειτε δεν ξερω εγω γιατι αλλο.
Εκεινα που δεν συμβιβαζονται ειναι τα ονειρα.
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό baggelis1987 » 10 Φεβ 2010, 14:03

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΤΕ!
ΔΕΝ ΕΙΧΑ WRANGLER ΕΙΧΑ GRAND CHEROKEE 4.7 ΕΧΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ!ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΚΙΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΕΞΑΤΛΗΝΤΙΚΟ OFF ROAD?ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΙΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑΠΩ!ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ι ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ???ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ???
baggelis1987
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Φεβ 2010, 16:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alp » 10 Φεβ 2010, 14:56

φιλε Βαγγελη:
1. το αμαξι ειναι κλασσικο, και κραταει τιμη σε βαθος χρονου (ενα 110 20ετιας ειναι ακριβοτερο απο ενα grand cherokee του 2001)
2. το αν αξιζει τα λεφτα του, χμ.. δε ξερω και για να ειμαι ειλικρινης, δε πιστευω οτι τα αξιζει, αλλα αυτο ειναι θεμα του εισαγωγεα που το πουλαει ως ειδος πολυτελειας.
3. για πρωτο αυτοκινητο δεν κανει. για αυτη τη δουλεια υπαρχει το discovery.
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Φεβ 2010, 16:14

Aν θα μπεις στο mobile.de θα δεις αν κραταει την τιμη ακομη και στην Γερμανια,αυτο και το G-wagen και τα δυο μοιαζουν με περιπτερα ομως εχουν καλυτερη τιμη απο αλλα της ιδιας χρονολογιας και διπλασιας τιμης σαν καινουργια.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό baggelis1987 » 10 Φεβ 2010, 17:26

ΕΙΔΑΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ!ΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 50Κ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ 2ο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ?ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!!
baggelis1987
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Φεβ 2010, 16:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron