Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρώτο θέμα: Κινητήρας series 3, 109 pick-up, μοντέλο '78

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Πρώτο θέμα: Κινητήρας series 3, 109 pick-up, μοντέλο '78

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 15 Απρ 2010, 10:10

Καλημέρα σας.
Είναι το πρώτο μου θέμα εδώ και πριν απ' όλα θα ήθελα αφενός να σας χαιρετίσω και αφετέρου να ζητήσω συγγνώμη εάν υπάρχει κάποιο θέμα κατάλληλο για το ερώτημά μου, που δεν μπόρεσα να τη βρω στην αναζήτηση.

Τα πράγματα έχουν ως εξής:
Ο πατέρας μου έχει ένα L.R. series 3, μοντέλο '78, 109" (το pick-up, σωστά; ). Το έχει στην κατοχή του 33 χρόνια. Μιλάμε για 33 χρόνια συνεχούς χρήσης, όχι όμως σε βουνά κτλ, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται ως επαγγελματικό. Ξέρω ότι θα ξενερώσετε κάποιοι με την επαγγελματική χρήση αυτού του αυτοκινήτου, αλλά...... Μην πυροβολείτε τον πιανίστα σας παρακαλώ, εγώ είμαι απλά ο messenger.
Πρόσφατα λοιπόν το μοτέρ του γέρου μας, τα έπαιξε. Για να είμαι πιο ακριβής, έσκασε φλάντζα, πήρε νερά ο κινητήρας και εξ αιτίας της διάβρωσης που προκλήθηκε τρύπησε ένα πιστόνι, το κενό μεταξύ πιστονιού και κυλίνδρου έγινε 0.20 (μη ρωτάτε περισσότερα, έτσι μου το είπαν, δεν ξέρω καν αν εννοούσαν αυτό που καταλαβαίνω εγώ) και επίσης δεν γνωρίζουμε (αν δεν λύσουμε τον κινητήρα) τι επιπλέον ζημιά έχει, π.χ. αν έχουν πάει πιο βαθιά οι διαβρώσεις, κουζινέτα, στρόφαλος κτλ.

Το θέμα τώρα είναι ότι η επισκευή του, σύμφωνα με τον μάστορα που το φτιάχνει το συγκεκριμένο αμάξι επί 33 χρόνια τώρα, θα κοστίσει πάνω από 2.000,00 €, χωρίς να ξέρει να μας πει ΠΟΣΟ πάνω από 2.000,00 €.

Και έτσι προκύπτει το εξής ερώτημα: Υπάρχει άραγε περίπτωση να βρεθεί ανακατασκευασμένο μοτέρ (για καινούριο δεν το συζητάμε, απαγορευτικό κόστος), από Ελλάδα ή εξωτερικό, σε ΚΑΛΗ κατάσταση και από αξιόπιστη επισκευή, ώστε να αντικαταστήσει το λαβωμένο δικό μας, με κόστος που να κάνει τη μεταμόσχευση πιο συμφέρουσα απ' την εγχείριση ανοιχτής καρδιάς;
Μιλάμε για κινητήρα βενζίνης 2.25 ή 2.5 lt (και οι 2 κάνουν, απ' ότι λέει ο πατέρας).

Ελπίζοντας να μη σας έπρηξα πολύ με το μακροσκελές μήνυμά μου, επικαλούμαι τις γνώσεις, τις εμπειρίες και το δίκτυο γνωριμιών σας, εντός και εκτός συνόρων, ώστε να βρούμε κάποια λύση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,

Νάσος, Ηράκλειο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
nasos79
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Απρ 2010, 09:54
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Πρώτο θέμα: Κινητήρας series 3, 109 pick-up, μοντέλο

Δημοσίευσηαπό johnfox » 15 Απρ 2010, 11:54

Καλημέρα ,

Πολλά μου μοιάζουν τα 2000 ...... για δοκίμασε και αλλού . Και σίγουρα μπορείς να βρεις μοτέρ και νέο , και ανακατασκευή .
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Πρώτο θέμα: Κινητήρας series 3, 109 pick-up, μοντέλο

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 15 Απρ 2010, 14:07

είχα δεί παλιά αγγελία που αφορούσε πώληση μηχανής βενζίνης 2.5, τώρα δεν μπορώ με την αναζήτηση να βρώ παλιές αγγελίες (αν το δεί ο Σπύρος, ας βοηθήσει)

γενικά θεωρώ πιθανόν να βρείς εδώ στην ελλάδα (κάποιοι έχουν κάνει και μετατροπές από 2.5 σε 3.5 βενζίνη) και σίγουρα θα είναι πολύ έως πάρα πολύ φθηνότερη λύση...

αν δεν βρείς εδώ, υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές από Αγγλία.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Πρώτο θέμα: Κινητήρας series 3, 109 pick-up, μοντέλο

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 15 Απρ 2010, 16:11

@Johnfox, δεν είσαι ο πρώτος που μου λέει ότι του φαίνονται πολλά τα 2.000,00 €. Το θέμα είναι ότι σε μια πόλη σαν το Ηράκλειο που οι αξιόπιστοι μάστορες δεν είναι και σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο από 5-6, εμπιστεύεσαι ένα τόσο παλιό μοτέρ στον οποιονδήποτε απλά σου πει μια καλύτερη τιμή, ακόμα και αν δεν έχει την εμπειρία που ίσως απαιτεί;

@ekarpod, μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε λίγο στο ψάξιμο; Είτε από Ελλάδα, είτε από Αγγλία;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!
Άβαταρ μέλους
nasos79
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Απρ 2010, 09:54
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 15 Απρ 2010, 20:37

Παρακαλώ,

τα δικά μας Landrover είναι νεότατα (τα δικά μου 20 ετών έκαστο χ2 βέβαια κάνουν 40 χρόνια) αλλά είναι τιμή και υποχρέωση να βοηθάμε τα πραγματικά 33άρια... :P :P

στην Ελλάδα ρώτα τον ΜΑΡΓΕΤΗΣ 66.44.213, 6932-341740, έχει συνεργείο στην Παλλήνη, ασχολείται με παλιά και είναι έντιμος, αλλά πιστέυω ότι πιό εύκολα, θα βρείς από ιδιώτη - σαν την παλιά αγγελία που σου έστειλα - , ψάχνε γενικά και παλιές αγγελίες, δεν νομίζω να πουλιούνται εύκολα αυτά τα μοτέρ.

στην ευρώπη για μοτέρ δεν έχω εμπειρία, αλλά αν πάρεις ένα landrover owner international θα δείς πολλές καταχωρήσεις και μπορείς να ψάξεις-ζητήσεις προσφορές

πχ http://www.automotivecomp.com/prices.html
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 15 Απρ 2010, 20:53

επίσης για τιμές ανταλλακτικών κινητήρα, δες και ένα παράδειγμα από αγγλία

http://www.rimmerbros.co.uk/ItemList--L ... er--m-4524
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Απρ 2010, 07:07

Επισης www.paddockspares.co.uk και www.johncraddock.co.uk μην βασιστεις μονον στην σελιδα τους γιατι εχουν σχετικα λιγα,στειλε μειλ.Παντως πριν τηλεφωνεισε στον Μαργετη ισως εχει κατι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 16 Απρ 2010, 08:23

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους!!! Κάνω πρώτα την επικοινωνία με τον Μαργέτη και μετά θα τσεκάρω και τα site! Είστε κορυφαίοι!!!
Άβαταρ μέλους
nasos79
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Απρ 2010, 09:54
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες