Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό Aris_Def90 » 18 Απρ 2010, 21:25

Χαιρετω,
Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ,απλα μεχρι τωρα το Defender 90 (1990) ηταν σε χειρουργικη επεμβαση για μεταμοσχευση μηχανης 19J->200Tdi αφου εσπασε ενα πιστονακι.Ετσι αφου ολοκληρωθηκε επιτυχως, δεν εχασα καιρο και με τι πρωτη ευκαιρια..το κολησα..
Ποτε? Σαββατο
Που? Πατρα, πιστα στο Πανεπιστημιο
Λαστιχα? δρομου..
Κλειδωμα διαφορικου? θελει μια μικρη επισκευει δεν κλειδωνει..
Αποτελεσμα? παρακατω

Εικόνα
Η βουτια
Εικόνα

Γληνα ηταν τελικα και εμεις μετα το μαθαμε..
Εικόνα

Τη λυση την εδωσε ο γρυλος..

Εικόνα

Εικόνα
Μετα απο ενα 3ωρο..

Παρολο τη ταλαιπωρια,την απειρια/ανοργανωσια το κατα ευχαριστηθηκαμε.Το μονο σιγουρο ειναι οτι οπου γληνα μακρια..
Με αφορμη τα παραπανω θα ηθελα τη βοηθεια απο την εμπειρια σας στην επιλογη λαστιχων για εκτος δρομου?Η χρηση του εκτος δρομου γινεται τα σαββατοκυριακα.ειναι προτιμοτερο να εχεις 2 ζευγαρια λαστιχα και να τα αλλαζεις? η υπαρχει κατι ενδιαμεσο που να σου παρεχει και δυνατοτητες εκτος δρομου?
Ευχαριστω εκ των προταιρων

Φιλικα Αρης
Άβαταρ μέλους
Aris_Def90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 16:37

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 18 Απρ 2010, 21:31

Σ'αυτο το αμάξι το λιγότερο που πρέπει να βαλεις είναι προτογενή mud τον χειμώνα αν σε παίρνει αγοράζεις και ενα σετ αναγόμωσης.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Απρ 2010, 19:36

Γενικά τα αναγόμωσης αποδίδουν εξαιρετικά στο βουνό και είναι πρώτα στη λίστα για σοβαρό offroad (υπάρχουν βέβαια και τα πρωτογενή simex αλλά μιλάς για άλλο πακέτο ;-) )

Για πες που κινείσαι πρώτα; Μόνο βουνό ή και κάθε μέρα;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό Aris_Def90 » 21 Απρ 2010, 19:44

Μετα απο μια μικρη ψακτικη που εκανα, εχω καταληξει στα BFgoodrich mud terain T/A KM η KM2 και τα 2 εχουν πολυ καλες κριτικες και τουλαχιστον στο σιτε της goodrich επιδοσεις εχει τις ιδιες..οποτε?

Επισης ρωτησα σε ενα καταστημα με ανταλακτικα στη πατρα για μια 4αδα μεταχειρισμενες ζαντες χαλυβδινες και συνολικη τιμη μου ειπε πως θα ειναι 100-120 ευροπουλα.τι λετε πολλα?λιγα?
Άβαταρ μέλους
Aris_Def90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 16:37

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό Aris_Def90 » 21 Απρ 2010, 19:50

superspy τωρα ειδα ττο μυνημα σου,η κινηση ειναι καθημερινες στο δρομο(μπορει βεβαια να τη σκαπουλαρουμε για καμια γρηγορη εξορμηση :-) ) και σαββατοκυριακα εκτος δρομου.στο μυαλο μου το εχω καπως 2 σετ ζαντολαστιχα και σαββατοκυριακο αλλαγη σε off-road..καλητερα να μιλησουμε για το πρωτο πακετο παντως :-)
Άβαταρ μέλους
Aris_Def90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 16:37

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Απρ 2010, 19:55

Με δεδομένες τις ταχύτητες που κινούνται τα landy μας, τα BFGoodrich mud terrain είναι μια επιλογή γενικής – καθημερινής χρήσης με υποχώρηση στις δύσκολες καταστάσεις εκτός δρόμου (σε σύγκριση πάντα με πιο ειδικά λάστιχα έτσι ; )
Τα παίρνεις για αρχή και όταν δεις ότι το ρίχνεις σε πιο Off-Road το γυρνάς σε πιο χωματερά :wink:

Τώρα η αλλαγή κάθε Παρασκευή - Δευτέρα δεν θα σε πολυβολέψει στο τέλος - όλοι έτσι το σκεφτόμασταν στην αρχή και τελικά κυκλοφορούμε συνέχεια με τα mud :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό Aris_Def90 » 21 Απρ 2010, 20:25

τωρα φοραει αυτα Εικόνα της Bridgestone ta dueler.δε νομιζω οτι συγκρινονται με τα goodrich ετσι??ειναι μανουρα τελικα ε
:lol: μωρε φοιτητης ειμαι ακομα ισως εχω το χρονο για την αλλαγη δευτερα-παρασκευη για τη διαθεση τωρα στο τελος θα δειξει :)..οποτε μενω με τις υπαρχουσες ζαντες και βαζω goodrich η αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο?? η μενω με bridgestone και κατι 2ο πιο σκληρο. συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα μου λειπουν γνωσεις επι του θεματος :roll: :o
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Aris_Def90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 16:37

Δεν ηξερες..δε ρωταγες??

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Απρ 2010, 20:57

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις

Ή θα κολλήσεις με το χώμα και το Off-Road ή δεν θα κολλήσεις :-)

Αν αρχίσεις και βγαίνεις βουνό, βάλε για την πρώτη χρονιά τα BF και μετά μέχρι την επόμενη θα ξέρεις αν θες περισσότερο βουνό - περιπέτεια -οπότε θα πας σε πιο ειδικά και θα κρατήσεις τα BF για "allterrain".

Τα BF για τον πρώτο χρόνο (όσο είναι φρέσκα) θα συμπεριφέρονται καλά στην άσφαλτο και σίγουρα πολύ καλύτερα από τα dueler εκτός δρόμου. (Απλά στην πολύ λάσπη μπουκώνουν).

Επίσης είναι σκληρά και αντέχουν στην πέτρα (που έχουμε αρκετή στην Ελλάδα)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Aris_Def90 » 21 Απρ 2010, 21:11

Απο τις λιγες εμπειριες που εχω νομιζω πως εχω κολησει :P
Βεβαια επειδη ακριβως ειναι λιγη η εμπειρια δε νομιζω οτι θα καταφερω να αξιολογησω τοσο τις δυνατοτητες ενος πιο off-road λαστιχου ελπιζω για τον επομενο χρονο βεβαια :D ,οποτε μαλλον θα μεινω με BFgoodrich.
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!!
Άβαταρ μέλους
Aris_Def90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 16:37

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 22 Απρ 2010, 06:07

Να προτείνω και τα Maxxis? Απ'όσο έχω ακούσει είναι πιο φτηνά από τα BFGoodrich, και τα Bighorn που είχα στο Navara μου για 2 χρόνια δεν με απογοήτευσαν πουθενά! Είναι επίσης λίγο πιο σκληρά από τα Goodrich και φθείρονται λιγότερο, ίσως βγάζουν λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει. Έχω χρησιμοποιήσει και τα M/T KM (όχι το ΚΜ2) της BF και το Bighorn της Maxxis και από τα δύο προτιμώ το Maxxis γιατί είναι πιο ανθεκτικό, τα BF και τα Α/Τ και τα Μ/Τ που είχα ήταν επιρρεπή σε σκισιματάκια στα πλαϊνά.

http://www.maxxistires.com/AutomobileLi ... -Road.aspx
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Απρ 2010, 20:41

To τελευταίο που σε απασχολεί σε ένα Defender.... είναι ο θόρυβος από τα λάστιχα :-) :-) :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες