Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DISCOVERY 3 TDV6

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 24 Ιαν 2013, 21:13

ΓΕΙΑΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ LR3 TDV6 ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΕ ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2006 ΜΕ 33000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 2/2005 ΤΕΣΤ ΝΤΡΑΙΒ)ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 175000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ . ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΑ ΗΤΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΗ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ .ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΙΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΧΑΜΗΜΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΑΞΑ ΤΑ ΚΑΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΨΑΛΙΔΙΩΝ ΣΤΙΣ 120000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ(ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ). Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ LR3ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ 4Χ4 ΓΙΑ ΟΛΛΕΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ 4Χ4 ΑΠΟ ΤΟ 1980 ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιαν 2013, 21:28

Καλώς ήλθες Ζάχο.
Πράγματι το πρόβλημα με το πετρέλαιο στην Ελλάδα το έχουμε όλοι όσοι έχουν Diesel. Βρώμα, νοθεία με αποτέλεσμα κάπνα, αντλίες και ζημιές (injectors κ.α.).

Το Disco 3 είναι ιδιαίτερα ικανό, με βασικό μειονέκτημα του όπως είπες και εσύ το... βάρος...

Να το χαίρεσαι !

Εδώ μια φωτό από το φίλο Θοδωρή (laspomenos1) σε κατάσταση trophy... βγήκε μετά από μισή ώρα με πολύ δουλειά - αγρατζούνιστο ;-)


Εικόνα

O iatros επίσης είναι ο guru των DIII και σίγουρα θα σε... περιλάβει ;-)

Καλές βόλτες!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 26 Ιαν 2013, 21:23

Ζάχο καλησπέρα, καλώς ήρθες.
Ελπίζω να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή.
Εύχομαι να το χαίρεσαι το DISCO 3, πραγματικά είναι πολύ ικανό αυτοκίνητο. Προσωπικά εγώ το έχω πάει παντού.
Ότι θέλεις, μα ότι πληροφορία θέλεις , μη δυστάσεις να με πάρεις τηλέφωνο. Για να καταλάβεις το εννοώ, εγώ servis κάνω μόνος μου, αλλά και εξυπηρετώ και όποιον άλλον φίλο έχει DISCO 3.
Είτε τηλεφωνικά, είτε από κοντά θα χαρώ πολύ να τα πούμε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ
6977264298
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό ollram » 27 Ιαν 2013, 17:01

Φυσικά το ΑΠΟΛΥΤΟ όχημα! :-)

Πραγματικός Γιατρός και για τα D3 o iatros 8)
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 28 Ιαν 2013, 20:48

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΥΑ [ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ] ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΘΗΝΑ [ΛΟΓΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ] ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΜΑ.
ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΡΒΗΞΑ ΠΟΛΛΑ.ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΑΓΗ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ[ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΦΥΤΕΜΕΝΗ ΠΕΤΡΑ]ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΤΟ 2007 ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ
ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΙ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΔΙΓΝΩΣΤΙΚΟ
ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΒΑΡΕΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ.
ΑΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ [ΘΕΣΣΑΛΙΑ-ΗΠΕΙΡΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ] ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΩ
ΖΑΧΟΣ 6945759637
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 28 Ιαν 2013, 22:58

Ζάχο καλησπέρα.
Όντως η Θεσσαλονίκη είναι μακριά, αλλά όπως βλέπεις η τεχνολογία μας "φέρνει" κοντά.
Το πρόβλημα με την κολόνα του τιμονιού είναι γνωστό από τα πρώτα μοντέλα. Κακώς μπήκες στην διαδικασία να τους υποχρεώσεις να στην αλλάξουν. Υπάρχει "ανάκληση" για την κολόνα. Ίσως να μην το ήξεραν. Εμένα πάντως με κάλεσαν και μου την άλλαξαν αρχές του 2007 περίπου.
Επίσης το γκάπ - γκούπ που το κάνει μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις όπως λες, μπορεί εκτός από την κολόνα του τιμονιού να είναι και από: συνεμπλόκ αντιστρεπτικής και συνεμπλόκ κάτω εμπρός ψαλιδιού. Όπως όμως γράφεις τα συνεμπλόκ κάτω ψαλιδιού τα έχεις αλλάξει, τα συνεμπλόκ της αντιστρεπτικής τα έχεις αλλάξει;. Συνήθως αυτά τα αλλάζουν μαζί,
δες εδώ ποια εννοώ http://www.disco3.co.uk/forum/topic5138 ... ht=torsion
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό ollram » 29 Ιαν 2013, 18:33

Επιπλεόν, σε αυτά που σωστά προτείνει ο Παναγιώτης,
δες τι ακριβώς σου έχουν αλλάξει στην κολώνα τιμονιού...
Σιγουρα θα σου έχουν αλλάξει το Steering shaft piece part: QMN500250
και αν δεν αλλάξανε τα inner steering rack joints: QFK500020 & QFK500010 τοτε άλλαξε τα, θα δεις καλυτέρευση
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: DISCOVERY 3 TDV6

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΟΣ » 29 Ιαν 2013, 22:42

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΝΟ
ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΖΥΓΑΡΙΑΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ
Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΟΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ. ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
Ο ΦΙΛΟΣ OLLRAM ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΜΙΜΠΑΡΑ ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΕΝΞΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΔΙΣΦΕΡΟΝ
ΖΑΧΟΣ
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 15:22


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες