Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιαν 2005, 10:50

Φίλε landroverοπαθείς,

μάλλον όλοι θα γνωρίζεται τα γνωστά ρητά:
"τα land rover ΔΕΝ ΣΤΑΖΟΥΝ, ΜΑΡΚΑΡΟΥΝ την περιοχή τους" και
"land rover που δεν στάζει είναι άδειο"

Ετσι λοιπόν εδώ και μερικές ημέρες το νεώτερο καμηλάκι μου είχε σταματάσει να μαρκάρει την περιοχή του και κάτω από το κεντρικό διαφορικό.

Πηγαίνοντας φίλο εγγλέζο (αυτόν που έχει την εταιρεία noisekiller τον οποίο είχα στην Ελλάδα για να συζητήσουμε το θέμα της κατασκευής των ηχομονωτικών σετ εδώ για μείωση κόστους) στο αεροδρόμιο διαπίστωσα ότι το κεντρικό διαφορικό μου "γουργούριζε" λίγο παραπάνω από όσο πρέπει.

Μετά την επιστροφή στο σπίτι λοιπόν μικρός έλεγχος απέδειξε ότι έλειπε 1 λίτρο γραναζόλαδου από το κεντρικό (από τα 2.7 λίτρα που πρέπει να έχει)
Σταγόνα - σταγόνα μέσα σε 6 μήνες κατόρθωσε το άτιμο να χρησιμοποιήσει 1 λίτρο λάδι για να μαρκάρει την περιοχή του. ΒΡΕ ΤΟ ΑΤΙΜΟΥΛΙΚΟ !!!!!

Χαιρετώ
pantg
 

Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό IKE » 29 Ιαν 2005, 11:14

Aπο το να χρησιμοποιεί τα τσισάκια του όπως τα τετράποδα καλύτερο το λάδι !!!!!

Απορία: απο που στάζει, απο τις τσιμούχες?
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Ιαν 2005, 11:30

Περα απο καθε πλακα τα δικα μου λαντ δεν σταζουν καθολου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό blackchris » 29 Ιαν 2005, 11:41

pantg έγραψε:Πηγαίνοντας φίλο εγγλέζο (αυτόν που έχει την εταιρεία noisekiller τον οποίο είχα στην Ελλάδα για να συζητήσουμε το θέμα της κατασκευής των ηχομονωτικών σετ εδώ για μείωση κόστους)


Εγώ έχω φίλο τον τύπο που έχει την εταιρία " Land Rover killer" ο οποίος έχει και ιδιωτικό γκρεμό αν θέλεις να στον γνωρίσω :twisted: :twisted: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Ιαν 2005, 11:54

vagelis έγραψε:Περα απο καθε πλακα τα δικα μου λαντ δεν σταζουν καθολου.


Αφου ειναι θεοστεγνα αγορι μου τι να σταξει??? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Ιαν 2005, 13:04

tedos έγραψε:
vagelis έγραψε:Περα απο καθε πλακα τα δικα μου λαντ δεν σταζουν καθολου.


Αφου ειναι θεοστεγνα αγορι μου τι να σταξει??? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Λες να εχω ξερω καρτερ ?
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 29 Ιαν 2005, 13:21

Εμενα παντως δεν σταζει εξω αλλα....μεσα :smileyinthejar: οταν βρεχει ειμαστε για ομπρελες :toothy2: και να πεις οτι δεν ξερουν οι αγγλοι απο βροχες :!:
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιαν 2005, 14:09

Φίλε IKE γειά,

στάζει από την πίσω τσιμούχα η οποία βρίσκεται εμπρός από το τύμπανο του χειροφρένου.

-------

Φίλε vagelis γειά,

μπα......... στεγνά θα είναι.......

---------

Φίλε blackchris γειά,

εγώ βρίσκομαι εμπρός στη θάλασσα οπότε αν με εκνευρίζουν βάζω πρώτη, τούβλο στο γκάζι και μπλούμ στο νερό για να γίνουν χταποδοφωλιές......

-------

Φίλε Tedos γειά,

έχεις κατανοήσει το πρόβλημα απολύτως. Στάζει το στεγνό???? έλα ντε...

-------

Φίλε vagelis γειά και πάλι,

στεγνό κάρτερ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ. όπως και οι Ferrari.

-------

Φιλε ChrisG γειά,

από πού στάζει το Freelander?????
Eχει ηλιο-οροφή? Αν ναι για κάνε ένα έλεγχο στα σωληνάκια της γιατί μπορεί να έχουν βουλώσει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 29 Ιαν 2005, 15:06

pantg έγραψε:Φίλε blackchris γειά,

εγώ βρίσκομαι εμπρός στη θάλασσα οπότε αν με εκνευρίζουν βάζω πρώτη, τούβλο στο γκάζι και μπλούμ στο νερό για να γίνουν χταποδοφωλιές......



Παντελή τι είπες τώρα μεγάλε ! Έγραψες ! Μήνες τώρα προσπαθώ να ξεφορτωθώ το κίτρινο χρέπι του Βαγγέλη αλλά χωρίς αυτόν μέσα (το ξανασκέφτηκα μιας και θα μου έλειπε η γκρίνια του :twisted: )
Η λύση του καψίματος με μολότοφ αποκλείστηκε (είναι αντίοικολογική),ενώ οι χταποδοφωλιές χχμμμμμμμμμμμμμ :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό blackchris » 29 Ιαν 2005, 15:07

vagelis έγραψε:
tedos έγραψε:
vagelis έγραψε:Περα απο καθε πλακα τα δικα μου λαντ δεν σταζουν καθολου.


Αφου ειναι θεοστεγνα αγορι μου τι να σταξει??? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Λες να εχω ξερω καρτερ ?


Ξερό κάρτερ δεν ξέρω, ξερό κεφάλι σίγουρα :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό discoman » 30 Ιαν 2005, 09:13

Δεν ξερετε το κολπο ηλυση ειναι απλη Εγω καθε βραδυ του βαζω απο κατω 5 μπουκαλια λαδι Ελοιπον το πρωι δεν εχει μεινει τιποτα τα πινει καργα και ετσι κανενα προβλημα .Τωρα αν κατι δεν του αρεσει το φτυνει την αλλη μερα .ΒΕΒΑΙΑτετοια συστηματα εχουν μονο τα LR
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Ιαν 2005, 09:48

[/quote]

Παντελή τι είπες τώρα μεγάλε ! Έγραψες ! Μήνες τώρα προσπαθώ να ξεφορτωθώ το κίτρινο χρέπι του Βαγγέλη αλλά χωρίς αυτόν μέσα (το ξανασκέφτηκα μιας και θα μου έλειπε η γκρίνια του :twisted: )
Η λύση του καψίματος με μολότοφ αποκλείστηκε (είναι αντίοικολογική),ενώ οι χταποδοφωλιές χχμμμμμμμμμμμμμ :roll: :roll:[/q
uote]

blackchris γειά,

Αγαπάγε τον φίλο σου και με τα ελαττώματά του. Ετσι δεν λένε? Αφού αντέχεις το ελάττωμα των Land Rover (γιατί αυτό και αν είναι κουσούρι..) η γκρίνια είναι τίποτα....

--

Το κάψιμο είναι απολύτως αποτελεσματικό για τα παλαιά Land Rover (εξαιρουμένων των Freelander και κατά ένα μεγάλο ποσοστό των νέων RaRo, RaRo Sport και Disco LR3 τα οποία έχουν λιγότερα ή καθόλου τμήματα από αλουμίνιο)
Βλέπεις το κράμα αλουμινίου που έχουν στο αμάξωμα έχει μεγάλο ποσοστό μαγνησίου με αποτέλεσμα έτσι και αρχίσει να καίγεται να αυτοσυντηρείται η φλόγα. Ετσι καίγονται πολύ όμορφα (σαν τον τίτλο της ταινίας "τα όμορφα χωριά, όμορφα καίγονται")

Πάντως η χταποδοφωλιά με βρίσκει και εμένα πιό θετικό καθώς το χταπόδι στα κάρβουνα, βραστό λαδορίγανη ή με κοφτό μακαρονάκι είναι από τα αγαπημένα μου.
(τί μου έκανες τώρα!!! και φτιάχνουμε κοτόπουλο στο φούρνο σήμερα.)

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Ιαν 2005, 09:52

discoman έγραψε:Εγω καθε βραδυ του βαζω απο κατω 5 μπουκαλια λαδι


Συνονόματε γειά σου,

σπορέλαιο ή ελαιόλαδο βάζεις?
Ρίξε του και καμμιά ντοματούλα, ριγανίτσα και αγγουροκρεμμυδάκι να το κάνουμε σαλάτα αν βάζεις ελαιόλαδο. Να σου φέρω λίγο και από τις ελιές μου?

Αν είναι σπορέλαιο να τηγανίσουμε καλαμαράκια!!!!!

----

Με τα κολλάρα (ΤΑ είπα όχι ΤΗΝ) τί έκανες?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 30 Ιαν 2005, 11:13

pantg έγραψε:Το κάψιμο είναι απολύτως αποτελεσματικό για τα παλαιά Land Rover (εξαιρουμένων των Freelander και κατά ένα μεγάλο ποσοστό των νέων RaRo, RaRo Sport και Disco LR3 τα οποία έχουν λιγότερα ή καθόλου τμήματα από αλουμίνιο)
Βλέπεις το κράμα αλουμινίου που έχουν στο αμάξωμα έχει μεγάλο ποσοστό μαγνησίου με αποτέλεσμα έτσι και αρχίσει να καίγεται να αυτοσυντηρείται η φλόγα. Ετσι καίγονται πολύ όμορφα (σαν τον τίτλο της ταινίας "τα όμορφα χωριά, όμορφα καίγονται")


Τα ακούς Βαγγέλη ???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Αν δεν στάζει είναι ΑΔΕΙΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό discoman » 02 Φεβ 2005, 18:12

pantg έγραψε:
discoman έγραψε:Εγω καθε βραδυ του βαζω απο κατω 5 μπουκαλια λαδι


Συνονόματε γειά σου,

σπορέλαιο ή ελαιόλαδο βάζεις?
Ρίξε του και καμμιά ντοματούλα, ριγανίτσα και αγγουροκρεμμυδάκι να το κάνουμε σαλάτα αν βάζεις ελαιόλαδο. Να σου φέρω λίγο και από τις ελιές μου?

Αν είναι σπορέλαιο να τηγανίσουμε καλαμαράκια!!!!!

----

Με τα κολλάρα (ΤΑ είπα όχι ΤΗΝ) τί έκανες?
Μην δινεις σημασια στα κολλαρα δεν εκανα τιποτα τωρα ασχολουμε με την κολλαρα και κει ειναι δυσκολα γιατι θελει πολυ πρεσσινκ :lol:

Χαιρετώ
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες